Καλησπερα σε ολους.
Βρηκα εντελως τυχαια το φορουμ πανω στην αναζητηση λυσης κ γενικα καποιου νεοτερου πανω στο προβλημα μου.
Το στορυ μου ξεκιναει πριν απο 11 περιπου χρονια. Δυστηχως δεν θυμαμαι κ πολλες λεπτομερειες γιαυτο θα οροσπαθησω να γραψω περιλιπτικα καποια πραγματα.
Γενικα ειμαι ανθρωπος με μπολικο ανχος κ στρες, με καθηστικη ζωη κ χωρις να εχω καπνισει ποτε κ αλκοολ να πινω ενα ποτηρακι κρασι η μπυρα 1 φορα το χρονο.
Το προβλημα μου ξεκινησε οταν ενω ειχα την αισθηση πως θελω να ουρησω δεν μπορουσα. Ειχα παει τοτε λοιπον σε 2 ουρολογους. Για τον πρωτο ειχα κανει καποιες εξετασεις ουρων κ υπερηχο. Στον υπερηχο φανηκα οτι η κηστη δεν αδειαζε πληρως κ κραταγε μια μικρη ποσοτητα. Μου ειχε δωσει καποια θεραπεια να ακολουθησω αλλα δεν ειδα αποτελεσμα σχεδον κανενα. Αυτο για 4 μηνες περοπου. Ετσι πηγα σε δευτερο ο οποιος ηταν κ συγγεμης φιλου. Αυτος μου ειπε να σταματησω τις αντιβιωσεις, να χαλαρωσω οσο μπορω κ να ριχνω ζεστα νερα στην περιοχη της βουβονικης χωρας κ στο περινεο. Οντως τα εκανα αυτα κ η αληθεια ειναι πως σιγα σιγα εστρωνα. Το μονο που εμεινε ηταν να πηγαινω σχεδον ανα 2 ωρες στην τουαλετα.
Ολα αυτα τα χρονια λοιπον πηγαιναν καλα. Ειχα καποιες κρισεις που κ που αλλα δεν κραταγαν πολυ. Τουαλετα ανα 2 με 3 ωρες, 7 με 8 φορες τη μερα (αλλου διαβασα οτι δεν ειναι συχνουρια αυτου κ αλλου το αντιθετο) κ ποτε δεν σκεφτομουν το προβλημα.
Πριν 1.5 μηνα ομως κατι αλλαξε. Πρωι καθως ετοιμαχομαι για δουλεια, προσπαθγσα να ενεργηθω χωρις αποτελεσμα. Απο το πολυ σφιξιμο, ενιωσα ενα πονο στα δεξια της βουβονικης χωρας. Σταματησα την πιεση κ εφυγα. Για κακη κου τυχη ομως, στην δουλεια στρεσαριστικα εντονα. Πολυ στρες. Δεν ξερω λοιπον αν εχει σχεση αλλα μετα απκ 2 μερες ειχα παλι την αισθηση της ατελους εκκενωσης της κυστης. Μετα απο 2 βδομαδες πηγα σε ουρολογο οπους μετα την μαγνητικη ειδαμε μονο αποτειτανωσεις προστατου λογο της προστατιτιδας.
Μεχρι κ σημερα λοιπον, υπαρχουν φορες που νιωθω οτι αδειαζω τελειως την κυστη μου κ υπαρχουν φορες που νιωηω οτι κατι εμεινε πισω. Ο συγκεκριμενος γιατρος δεν μου εδωσε αντιβιωση. Μου ειπε  μονο να χαλαρωσω κ να εξπερματωνω 2 φορες ανα 10 μερες. Η αληθεια ειναι πως τους τελυταιους μηνες το σεξ ηταν ελαχιστο στη ζωη μου.
Στο μαυλο μου θεωρω πως φταιει το ανχος μου γιατι καθε φορα που παω εχω αυτο στο μυαλο μου. Θα αδειασει η κυστη η οχι? Δεν ξερω αν ειναι μυικο γιατι πιανω τον εαυτο μου τωρα τελευταια να κραταει σφιχτα εκεινους του μυς (αυτους που προσπαθουμε να κρατηθουμε αν δεν θελουμε να ουρησουμε η να ενεργηθουμε).  Δεν ξερω αν φταιει το εντερο γιατι τωρα τελευταια η ποσοτητα των κοπρανων μου ειναι μικρη.
Η αληθεια ειναι οτι το συγκεκριμενο με εχει ριξει πολυ ψυδολογικα. Δεν εχω ορεξω να βγω, να κανω χαβαλε με φιλους κ συνεδελφους, δεν με ενδιαφερει τιποτα, δεν εχω ορεξη για τιποτα. Ψαχνω καποια λυση χωρις αντιβιωσεις γιατι θεωρω πως δεν κανουν τιποτα. Θα ξεκινησω μασαζ τοπικα στην περιοχη της βουβονοκης χωρας κ ας ελπισουμε να αλλαξει κατι

 Καλησπέρα Ηλία, τα σχόλια μου:
Παράθεση από: ilias265 στις 15 Φεβρουαρίου, 2018, 07:32:03 ΜΜΤο προβλημα μου ξεκινησε οταν ενω ειχα την αισθηση πως θελω να ουρησω δεν μπορουσα. Ειχα παει τοτε λοιπον σε 2 ουρολογους. Για τον πρωτο ειχα κανει καποιες εξετασεις ουρων κ υπερηχο. Στον υπερηχο φανηκα οτι η κηστη δεν αδειαζε πληρως κ κραταγε μια μικρη ποσοτητα. Μου ειχε δωσει καποια θεραπεια να ακολουθησω αλλα δεν ειδα αποτελεσμα σχεδον κανενα. Αυτο για 4 μηνες περοπου
Άντε πάλι με τους γιατρούς. Όποιος λοιπόν θέλει να ουρήσει και δεν μπορεί, και όποιος δεν αδειάζει την κύστη του, 'έχει προστατίτιδα', και χωρίς καν τις κατάλληλες για προστατίτιδα εξετάσεις, παίρνει αντιβίωση. Τέσσερις μήνες; Προφανώς ο γιατρός δεν είχε ακούσει, ενώ θα έπρεπε, για άλλες παθήσεις, όπως το σύνδρομο της υπερδραστήριας ουροδόχου κύστης http://www.imop.gr/provlhmata-oyrhshs/syndromo-yperdrasthrias-ourodoxou-kysths ή το μυϊκά προκαλούμενο πυελικό άλγος. Ή έστω για τη στοιχειώδη εξέταση που απαιτείται για τη διάγνωση 'προστατίτιδα'.
Παράθεση από: ilias265 στις 15 Φεβρουαρίου, 2018, 07:32:03 ΜΜΜετα απο 2 βδομαδες πηγα σε ουρολογο οπους μετα την μαγνητικη ειδαμε μονο αποτειτανωσεις προστατου λογο της προστατιτιδας.
Οι εκκρίσεις του προστάτη, λόγω των οποίων σχηματίζονται αποτιτανώσεις, σε βάθος χρόνου, σύνηθες εύρημα σε υπέρηχο, δεν είναι απόδειξη προστατίτιδας. Ίσως ένδειξη πιθανής προστατίτιδας, όμως ουδέποτε η Ευρωπαϊκή Εταιρεία της Ουρολογίας έθεσε θέμα αποτιτανώσεων ως διάγνωση προστατίτιδας. Έχω την αίσθηση ότι εξέταση για προστατίτιδα δεν έχεις κάνει.
Παράθεση από: ilias265 στις 15 Φεβρουαρίου, 2018, 07:32:03 ΜΜΔεν ξερω αν ειναι μυικο γιατι πιανω τον εαυτο μου τωρα τελευταια να κραταει σφιχτα εκεινους του μυς (αυτους που προσπαθουμε να κρατηθουμε αν δεν θελουμε να ουρησουμε η να ενεργηθουμε).
Θα χρειαστεί η κατάλληλη εξέταση. Διάγνωση μυϊκού σπασμού και έντασης, καθώς και ύπαρξη ενεργών εναυσματικών σημείων πόνου στους μυς της περιοχής. Από γιατρό ή φυσικοθεραπευτή που ασχολείται.
Παράθεση από: ilias265 στις 15 Φεβρουαρίου, 2018, 07:32:03 ΜΜΔεν ξερω αν φταιει το εντερο γιατι τωρα τελευταια η ποσοτητα των κοπρανων μου ειναι μικρη.
Το έντερο και επηρεάζει το πυελικό άλγος, και επηρεάζεται από το πυελικό άλγος. Υπάρχει σχέση αμφίδρομη δηλαδή. Στο φόρουμ έχουν γραφτεί πολλά και καλά για το θέμα αυτό.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.