Γεια σας και από μένα το ιστορικο μου ξεκιναει από το 2014. Αρχικα είχα τσουξιμο και κνησμο στην ουρηθρα. Πήγα σε ουρολόγο και μου ειπε ότι είχα καποια μυκητιαση και να πλενω με χαμομηλι την ουρήθρα μου. Όσο όμως ο καιρός περνούσε τα συμπτωματα εγιναν χειρότερα και ειχα πονο στο περίνεο και στον πρωκτό όταν καθόμουν. Ξανά ουρολόγος καλλιέργεια και γενική ούρων και η διάγνωση χρονια προστατιτιδα. Αυτό θα το έχεις μια ζωη μου ειπε και δε σου δινω αντιβιοτικά γιατί δεν κανουν τιποτα. Να κάνεις ζεστά μπάνια για να χαλαρώνεις την περιοχη που πονάει. Εκανα και τα ζεστα μπανια αλλά μετα το βραδυ πριν κοιμηθώ παλι πονουσα. Ξανά άλλος ουρολόγος μου είπε για καλλιέργεια σπέρματος και έβγαλα ecoli και χλαμύδια τραχοματις. Μου έδωσε ciproxin για ένα μήνα και τα συμπτώματα υποχώρησαν. Ένα χρόνο μετά πάλι άρχισε να με ενοχλεί η ουρήθρα και ο προστατης. Ξανά στο γιατρό η αντιβίωση ήταν tabrin. Παλι ειχα καλυτέρευση αλλά μετά τα ίδια. Απελπίστηκα και σκέφτηκα για προστατικές μαλάξεις και για προστατικές ενέσεις. Μετά από ψάξιμο διάβασα και εδώ στο forum για τη χρονια προστατιτιδα και πολλα ιστορικα. Σας παρακαλω να μου συστήσετε καποιο σοβαρό γιατρό στην Αθήνα που να κανει σωστα τη δουλειά του και να έχει αποτέλεσμα.

κρίμα καμία απάντηση μέχρι τώρα δεν το πιστεύω ότι δεν έχει γιατρούς που κάνουν σωστά τη δουλειά τους

Καλησπέρα φίλε. Δυστυχώς είναι όπως τα λες και δεν υπάρχουν γιατροί που να ξέρουν ή να κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Πραγματικά δεν ξέρω αν είναι θέμα άγνοιας ή βαρεμάρας απο πλευρά τους. Όπως και να χει θέλει κόπο, χρόνο, χρήμα και πολλά υπομονή για να βρεις κάποιον που να μπορέσει να σε βοηθήσει πραγματικά.
Αυτό που πρέπει να καταλάβεις όμως, όσον αφορά την πάθησή μας, είναι οτι πρέπει ΕΣΥ ο ίδιος να γίνεις γιατρός του ευατού σου αν θες να γιατρευτείς και να επανέλθεις όπως ήσουν. Ή έστω να γίνεις ασυμπτωματικός ώστε να μπορείς και πάλι να ζήσεις μια φυσιολογική ζωή. Ο ρόλος του γιατρού είναι συμπληρωματικός σε αυτή την περίπτωση. Και αυτό γιατί η πάθησή μας είναι πολύπλευρή και πρέπει να ανακαλύψεις εσύ απο που προέρχονται οι ενοχλήσεις σου.

Διαβάζοντας το ιστορικό σου βέβαια αντιλαμβάνεται κανείς οτι κατατάσσεσαι στην μικροβιακή κατηγορία, ή έτσι σου ξεκίνησε τουλάχιστον και πέρασες πλέον στην χρόνια προστατίτιδα κατηγορίας ΙΙΙ.
Την πρώτη φορά όπως αναφέρεις, κατόπιν αντιβίωσης επανήλθες σε ίαση για ένα χρόνο απο οτι κατάλαβα. Ώσπου σου ξαναβγήκαν ενοχλήσεις και όπως αναφέρεις πήρες tabrin. Την αντιβίωση αυτή την πήρες κατόπιν εξετάσεων και αντιβιογράμματος? Πως σου έδωσαν tabrin? Είχες κάποιο μικρόβιο ή χορηγήθηκε απο τον γιατρό εμπειρικά?

Τα βήματα είναι στάνταρ και έχουν αναφερθεί πολλές φορές. Κάνεις εξετάσεις για να δεις αν έχεις μικροβιακή λοίμωξη. Απλή καλλιέργεια ούρων, καλλιέργεια σπέρματος, προστατικού υγρού, και εφόσον έχεις και ιστορικό χλαμυδίων καλό είναι και ένα PCR για χλαμύδια. Αν δεν βγει κάτι σε αυτά, συνεχίζεις με άλλες μεθόδους και έρευνες, που έχουν αναφέρει κατα καιρούς πολλά παιδιά εδώ μεσα. Trigger points, ευερέθιστο έντερο, πρόβλημα στη μέση, διατροφή κτλπ.
Διάβασε μερικά ιστορικά και θα καταλάβεις. Πρέπει επίσης να καταλάβεις οτι για τα συμπτώματα και τους πόνους που έχεις δεν ευθύνεται πάντα κάποιο μικρόβιο. Υπάρχουν άτομα με μικρόβια που δεν πονάνε καθόλου και άτομα στείρα λοιμώξεων που έχουν συμπτώματα...

Τα περισσότερα παιδιά εδώ μέσα, και κυρίως η παλαιότεροι και ποιο έμπειροι, εκτός απο τον evans, δεν συμμετάσχουν πλέον στο forum, προφανώς γιατί απαλλάχτηκαν και ζουν πλέον μια φυσιολογική ζωή. Λύση υπάρχει και την έχουν βρει αρκετά παιδιά αλλά θέλει κόπο. Μην επαναπαύεσαι, μην απογοητεύεσαι και κυρίως μην παραιτείσαι. Θυμήσου οτι το πρόβλημα είναι δικό σου και κανείς δε θα νοιαστεί παραπάνω απο σένα για τον ευατό σου. Ψάξου μόνος σου, διάβασε ιστορικά παιδιών απο δω μέσα για να καταλάβεις τι σημαίνει και τι είναι η πάθησή μας και ότι θέλεις είμαστε εδώ να βοηθήσουμε.

Ελπίζω να σε βοήθησα όσο μπορούσα.

σε ευχαριστώ με βοήθησες αλλά απλώς αναρωτιέμαι και εγω αν τελικα ολοι που δε γραφουν στο forum εχουν τελικα θεραπευτεί. Μακαρι να είναι ολοι καλά και για αυτό να μην μπαινουν πια.

#4 23 Μάρτιος, 2018, 12:54:46 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 23 Μάρτιος, 2018, 12:56:40 ΜΜ από evans
Καλησπέρα και από μένα,
Συμφωνώ με την απάντηση του niklop.
Είναι θλιβερό σε πόσα πολλά ιστορικά δεν έχουν γίνει τα στοιχειώδη, τα βασικά, τα αυτονόητα.
Η εξέταση stamey mears είναι μια υπόθεση 5 λεπτών. Επιβάλλεται να γίνεται ώστε να έχουμε διάγνωση χρόνιας προστατίτιδας. Αν οι γιατροί δεν την κάνουν, μπορεί να απευθυνθεί κανείς σε κάποιο καλό διαγνωστικό (πληρώνοντας) ή σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο (δωρεάν). Δεν αρκεί η stamey, το γνωρίζουμε, ειδικά σε ασθενείς που έχουν πάρει ήδη αντιβίωση. Εξέταση σπέρματος, όπου μαζί με την καλλιέργεια, εξετάζονται και εκτιμώνται κάποιοι άλλοι δείκτες που ίσως βοηθήσουν να βγει κάποιο συμπέρασμα.
Πράγματι, για γιατρούς που ασχολούνται και κάνουν σωστά τη δουλειά τους λίγα πράγματα στο φόρουμ. Μακάρι να υπήρχαν πολλοί να τους γράφαμε και γιατί όχι να συμμετείχαν. Δε βλέπω ενδιαφέρον από τους γιατρούς. Το 'γιατί' είναι μεγάλη συζήτηση...
Όποτε μπαίνω στο φόρουμ βλέπω '100 επισκέπτες' ή και παραπάνω. Φαίνεται ότι το διαβάζουν, αλλά δε γράφουν ούτε ενημερώνουν. Πόσο μάλλον τώρα που το φόρουμ έχει τίτλο 'ανδρολογικά θέματα' οπότε θα έπρεπε να ενδιαφέρει περισσότερο κόσμο. Μάλλον δεν είναι άνετοι οι άνδρες με τα 'ανδρολογικά'.



Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.