Καλημέρα σε όλους
Είμαι 48 ετών και εδώ και 4 χρόνια παρακολουθώ τον προστάτη μου με μετρήσεις PSA, δακτυλικές εξετάσεις, καλλιέργιες σπέρματος, ούρων, υπέρηχους και πολλές αντιβιώσεις!!!
Το καλοκάιρι του 2014 (44 χρονών) ξεκίνησα προληπτικά να ελέγχω τον προστάτη μου με επίσκεψη σε ουρολογο για εξετάσεις ρουτίνας. Ο λόγος πο ξεκίνησα τον έλεγχο νωρίς ήταν επειδή ο πατέρας μου σε ηλικία 63 χρονών λόγω βαρίας υπερπλασίας αφαίρεσε μέρος του προστάτη τους και μετά από 28 χρόνια (σήμερα δηλαδή σε ηλικία 91 ετών) διαγνώσθη με καρκίνο του προστάτη αρκετά προχωρημένο αλλά τον ελέγχει με ενέσεις και ζεί φυσιολογικά.
Το πρώτο PSA μετρήθηκε στα 3,42ngr/ml το οποίο θεωρήται υψηλό για την τότε ηλικία μου, η ψηλάφιση ήταν φυσιολογική και ο υπέρηχος κοιλίας έδειξε έναν προστάτη λίγο πάνω από 30cc με ασβεστώσεις, η οποίες οφείλονται ( έτσι είπε ο γιατρός τότε) σε ταλαιπωρία του προστάτη πριν 20 χρόνια λόγω αφροδίσιου νοσήματος που με είχε ταλαιπωρήσει πολύ. Μέχρι τότε δεν υπήρχαν άλλου είδους ενοχλήσεις στην περιοχή των γεννητικών οργάνων
Λόγω του αυξημένου PSA αποφασίσαμε με τον γιατρό να μετράμε το PSA κάθε 6 μήνες. Για τα επόμενα 2 χρόνια το PSA ανεβοκατέβαινε μεταξύ 3 και 3,70 ng/ml, όπου από τον Νοέμβριο 2016 έκανε ένα ξαφνικό άλμα στα 4.01 ngr/ml αλλά παράλληλα είχαν ξεκινήσει και κάποια συμπτώματα τα οποία διαρκούν μέχρι και σήμερα ( 2 χρόνια με εξάρσεις και υφέσεις). Τα συμπτώματα είναι ενόχληση/ βουβός πόνος στους όρχεις (περισσότερο στον αριστερό όρχη), αίσθηση βάρους στην γενικότερη περιοχή, κάποιες φορές πόνος στους προσαγωγούς που ακτινοβολεί μέχρι χαμηλά στο γόνατο, πόνους χαμηλά στην μέση, καποιες φορές περίεργο αίσθημα στην κορυφή της βαλάνου που μοιάζει με γαργαλητό, κάποιες φορές αίσθημα ελαφριού πόνου ή καύσου αμέσως μετά την εκσπερμάτωση, και ορισμένες φορές ενόχληση ( όχι πόνος) μετά την ούρηση. Δεν έχω νυχτοουρίες ή συχνουρίες.
Λόγω όλων των παραπάνω, ο γιατρός με ξεκίνηση αγωγή με αντιβίωση και αντοφλεγμονώδη για έναν μήνα και αμέσως μετά ξανά PSA. Το επόμενο PSA ήταν 4,80 ng/ml. Η αντίβιωση και τα αντιφλεγμονώδη δεν έκανα τίποτα και το PSA αυξήθηκε πάλι. Αναμονή 3 μήνες και ξανά PSA το οποίο ξαναπέφτει στο 4,02ng/ml.
Tον επόμενο χρόνο 2017 και μέχρι το καλοκάιρι υπήρχε ύφεση στις ενοχλήσεις και το PSA παρέμεινε γύρω στο 4ng/ml. Aπό το καλοκαίρι του 2017 ξεκινούν οι ενοχλήσεις που περιέγραψα παραπάνω αλλά αυτή την φορά ξεκινά πρόβλημα με σπαστική κολίτιδα η οποία διαγνώσθει μετά από διάφορες εξετάσεις. Πλέον τα συμπτώματα της γεννητικής περιοχής μπλέκονται με τα συμπτώματα της σπαστικής κολίτιδας και η ζωή μου αρχίζει να γίνεται πολύ δύσκολη. Μετά από αγωγή 5 μηνών και πολλές αυξομειώσεις η σπαστική κολίτιδα μπαίνει σε ύφεση. Οι ενοχλήσεις στους όρχεις συνεχίζουν με αυξομειώσεις και φθάνουμε στον Μάρτιο 2018 όπου ξανακάνω PSA και εμφανίζεται να είναι 5,01ng/ml. Ξανά αντιβίωση (Tavanic) για ένα μήνα και φυτικά αντιφλεγμονώδη. Μετά από 30 ημέρες, τα συμπώματα της σπαστικής κολίτιδας φθάνουν στο κόκκινο αλλά και τα διάφορα ουρολογικά συμπτώματα παραμένουν. Σταματώ την αγωγή για ξανα μετράω PSΑ το οποίο πηγαίνει στο 5,27ng/ml.
Απποφασίζω να μην ξαναπάρω αντιβίωση και βρισκόμαστε με τον γιατρό μου στο δίλημα : Μη μικροβιακή προστατίτιδα ή κακοήθεια λόγω αυξημένου PSA. Την περίπτωση της βιοψίας δεν την συζητώ αυτήν την στιγμή αλλά αποφασίζουμε την πολυπαραμετρική μαγνητική τομογραφία προστάτη για να δούμε τι συμβαίνει τελικά στον προστάτη.

Παρακαλώ όποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία, άποψη ή γνώσεις πάνω σε αυτά, θα ήμαουν ευγνώμων να την μοιραστεί μαζί μου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Καλησπέρα, δύσκολο θέμα, μόνο απόψεις, σχετική εμπειρία από πεθερό.
Άποψη μου είναι ότι πρέπει να πάρεις γνώμη από τουλάχιστον ένα γιατρό ακόμα.
Επειδή έτρεχα πρόσφατα τον πεθερό στους ουρολόγους, η υπερπλασία έχει αποκλειστεί; Οι γιατροί μου είπαν ότι μπορεί να ανεβάσει το PSA, να ξεκινήσει ακόμα και από τα 40 ενώ να δώσει συμπτώματα μετά τα 50. Τι λέει ο γιατρός;
Ένα άλλο θέμα με τους γιατρούς είναι αυτή η επιμονή με την αντιβίωση. Αφού έβλεπε τόσα χρόνια ότι το PSA δεν πέφτει με τα αντιβιοτικά, γιατί επέμενε; Δε μπορούσε να προχωρήσει τότε στην εξέταση που θα κάνεις τώρα; Αποκλείεται όλη αυτή η αντιβίωση να επηρέασε και το θέμα του εντέρου;
Νομίζω ότι το φόρουμ διαβάζεται και από ανθρώπους με θέματα στον προστάτη, όπως αυτά που αναφέρεις και ελπίζω να βοηθήσουν έστω και με κάποιο pm
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Καλημέρα
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Όντως είναι δύσκολη περίπτωση όπως η περισσότερες περιπτώσεις με παθησεις του προστάτη.
Είδωμεν!!