ΙΣΤΟΡΙΚΟ
Καλησπέρα σε όλους τους ομοιοπαθείς. Η δική μου ιστορία ξεκίνησε πριν 8 χρόνια και δυστυχώς έφτασα στην τελικη διάγνωση πριν μόλις 2 μήνες. Όλα ξεκίνησαν μια μέρα του Αυγούστου στον στίβο. Ξεκινούσα προετοιμασία με την ομάδα μπάσκετ στην οποία αγωνιζόμουν και είχαμε κανει την πρώτη μάζωξη για το καθιερωμένο τρέξιμο στον στίβο. Στο σπίτι είχα ένα διάδρομο που χρησιμοποιούσα για τρέξιμο και είχα νιώσει μια μικρή ενόχληση την τελευταία φορα που τον χρησιμοποίησα αλλά δεν είχα δώσει σημασία. Μετα από 2 γυρους τρέξιμο στον στίβο δεν μπορούσα να συνεχισω. Αφόρητος πονος στην μεση χαμηλά και σε ολη την περιοχή της λεκάνης. Οποτε έμπαινα σε αυτοκιμνητο έκλαιγα από τους πόνους σε κάθε λακκούβα. Για να ξανατρεξω ουτε λογους ενιωθα μαχαιριες και σουβλισμα στο περινεο και στον πρωκτο.
  Ξεκίνησα τις κλασικές ορθοπεδικές εξετάσεις. Μαγνητική μέσης και λεκάνης. Έπειτα εξέταση για αυτοανοσα και επισκέψεις σε παθολόγο. Δεν φαινοταν τιποτα πουθενα. Μετα ιατρειο πονου αλλα ουτε αυτο βοηθησε. Δυστηχως η στηριξη που ειχα απο τον κοινωνικο μου περιγυρο πλην της μανας μου δεν ηταν επαρκης διοτι -φαινομενικα- δεν ειχα καποιο προβλημα. Οι περισσοτεροι λεγανε οτι ειναι στο μυαλό μου και οτι απλά κάποια στιγμή θα περάσει. Εκει καπου εμφανίστηκε ενα επιτηδειος και μου ειπε οτι πάσχω απο το συνδρομο κοιλιακων προσαγωγων επειτα απο μια μαγνητικη κατω κοιλιας που ειχε δει. ειχαν ηδη περασει 2μιση χρονια ατελειωτου πονου και συναισθηματυικης φορτισης και πιστεψα οτι εφτασα στην ακρη του νηματος και πηρα την αποφαση να το κανω. Με μεγαλη οικονομικη στηριξη απο την μητερα μου απφασιζω να δωσω το ποσο των 3000 ευρω για να το κανω και να διεκδικησω οσες ελπιδες εχω. Δυστηχως δεν άλλαξε κατι. ΠΡΟΣΟΧΗ¨Μεχρι στιγμής δεν έχω κανει καμια επισκεψη στον ουρολογο. Θα μου πείτε λάθος μου αλλα δεν με παρεπεμψε και κάποιος άλλος γιατρός.
  Με ρουφαει η απαογουτευση και για ενα ολοκληρο χρονο δεν ασχολουμε καθολου απλα προσπαθω να μαθω να το διαχειριζομαι και να ζω με αυτο. Το μονο που καταφερα ειναι να βυθιστω στην καταθλιψη και να γινω ακομα χειροτερα. Ηρθε η ωρα να παω στον ψυχιατρο λοιπον. Αυτος ισχυριζεται οτι ενδεχομενως δεν υπαρχει σωματικο αιτιο και ολο αυτο ειναι ψυχοσωματικο και μου ξεκιναει αγωγη με cymbalta 120mg που την ακολουθησα κατα γραμμα για 3 ολοκληρα χρονια. Περιττο να πω οτι εγινα αλοιφη. Δεν ενιωθα κανενα συναισθημα ουτε θετικο ουτε αρνητικο. Μεσα σε ολη την μαυριλα υπηρξε ομως και μια ηλιαχτιδα φωτος που με ανακουφιζε εστω και προσωρινα. Ξεκινησα κολυμβητηριο. μιας και ποια δεν μπορουσα να τρεξω ουτε να γυμναστω ηταν η μονη μορφη αθλησης που μπορουσα να κανω και μπορω να πω οτι οταν εβγαινα απο την πισινα και μεχρι το επομενο πρωι ενιωθα ελαφρως καλυτερα.
   Αφου λοιπον ειδα οτι ουτε αυτο με βοηθαει αποφασισα να το κοψω μονος μου (  μεγα λαθος) και παραλιγο να βουτηξω απο το μπαλκονι της πολυκατοικιας. Πηγαινω λοιπον σε ενα αλλο ψυχιατρο ο οποιος με βαζει στην διαδικασια να το κοιψω σταδιακα και ειναι ο ΠΡΩΤΟΣ που περναει απο το μυαλο του οτι ειναι ισως κατι νευρομυικο- ουρολογικο. Εκεινη την εποχη ειχα ξεκινησω να δουλευω σε μια διαφημιστικη που προωθει γιατρους και εκανα καποιες αλλαγες στο site ενως ουρολογου και επεισα πανω σε μια σελιδα που εγραφε- χρονια προστατιτιδα και χρονιο πυελικο αλγος-. Ε και ξαφνικα διαβαζα ακριβως ολα τα συμπτωματα μου. Αποφασιζω λοιπον να τον επισκεφτω. Του δειχνω ολες μου τις εξετασεις και του εξηγω το ιστορικο και μου ζηταει τις ουρολογικες μου που ειχα κανει πριν χρονια. Αφου τις βλεπει γυρνει και μου λεει - η καλλιεργεια σπερματος που ειναι-? Ελα που δεν ειχα κανει ποτε μου. Μονο ουρολογικες και αιματολογικες ειχα κανει. Με βαζει λοιπον να τις κανω. Και το πρωι που ειμαι ετοιμος να παω να τις παρω σκεφτομαι απο μεσα μου - Χαρη αλλη μια φορα που θα κανεις μια εξεταση που ειναι καθαρη μην εχεις ελπιδες-. Και οταν μου ανακοινωνει η μικροβιολογος οτι βγηκα θετικος στο ουρεοπλασμα μενω με το στομα ανοιχτο. Επιτελους για πρωτη φορα εχω βρει κατι και ειμαι σε μια αφετηρια. Αφου η γυναικα απορρησε που χαρηκα που βρηκα κατι και ειναι λογικο. Τις επιστρεφω στον γιατρο και μου ανακοινωνιε οτι πασχω απο χρονια προστατιτιδα και χρονιο πυελικο αλγος. οκ δεν ανακαληψε τον τροχο αλλα ειναι μια αρχη. Μου εγραψε αντιβιωση για 20 μερες  και για αλλες 20 μετα. vibracin και tavanic. Τωρα τελειωνω και θα πρεπει να ξαναλκανω καλλιεργεια γιατι νιωθω τσουξιμο στην ουρηση. Ελεγα ομως απο μεσα μου - δεν μπορει να ειναι μονο το μικροβιο που προκαλει ολον αυτο τον πονο- και ψαχνωντας στο ιντερνετ επεσα πανω στο φορουμ και ξαφβικα εχει ανοιξει ενας αλλος κοσμος μπροστα μου και αλλη μια ελπιδα γεννηθηκε. Μετα απο 8 χρονια εχω επιτελους μια πληρη διαγνωση της αορατης παθησης μου που ολοι λεγανε οτι δεν εχω τπτ και οτι ειναι στο μυαλο μου.

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ
τσούξιμο και μαχαιριές στο περινεο και βαθιά στον πρωκτο
μυρμήγκιασμα σε ολη την λεκανη μου και χαμηλά στην μεση( εχω μια μικρή δυσκοκοιλη που μου είχε γίνει εμμονή ότι αυτή προκαλεί ολο αυτο παρολο που εκανα ηλεκτρομυογράφημα κι έδειξε ότι δεν υπάρχει προβολή νεύρου, μεχρι και σπονδυλοδεσια μου είχε προτείνει κάποιος επιτειδιος να κανω στο υγεία)
Σχεδον ανυπαρκτη λιμπιντο
Χαλαρες ( στην καλυτερη) η ανυπαρκτες στυσεις.
Πονος γύρω από το πεος και τους ορχεις
Κοψιμο στην υβικη σύμφυση
Μίας και είδα οτι υπαρουν και γαστρεντερικα αιτια να αναφερω οτι εχω καποιες λιγες αιμοροιδες και ραγαδα πρωκτικου δακτυλιου

ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ
Χρονια καταθλιψη
Γενικευμενη αγχωδης διαταραχη. Αισθηση οτι κατι κακο θα συμβει σε εμενα η στους ανθρωπους που αγαπαω
Υπνηλια
Κοινωνικη αποξενωση και κυριως αποξενωση απο το γυναικειο φυλο λογο ελλειψης αυτοπεποιθεσης εξαιτιας της σεξουαλικης μου δυσλειτουργιας.
Αδυνατω να νιώσω το αίσθημα της χαράς ακόμα και άν ξερω πως θα έπρεπε.
Βλεπω τους φιλους μου και παλιους συμαπικτες να παιζουν μπασκετ η να κανουνε δραστηριοτητες με τις κοπελες τους και αναρωτιεμια- γιατι σε εμενα-

ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ
Δυστηχως δεν εχω καταφερει να κρατησω μια μακροχρονια σχεση αυτα τα 8 ετη λογο της κακης σεξουαλικης ζωης και της καταθλιψης.
Αναγκαστικα να αλλαξω επαγγελματικο προσανατολισσμο επειδη  λογο του πονου δεν μπορπουσα να δουλεψω οσο ηθελα. Ημουν γυμναστης και τωρα ασχολουμε με το marketing.
Μου εκοψε τον αθλητισμο. Μια ζωη ασχολιομουν με το μπασκετ και μου το εκοψε μαχαιρι μιας και δεν μπορω να τρεξω δεν αντεχω τους κραδασμους.
Παρεξηγηθηκα με ανθρωπους που αγαπω εξαιιας των νευρων που ειχα απο τους χρονιους πονους.

ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ
Οτι έγινε εγινε και ανήκει στο παρελθόν δεν μπορώ να γυρίσω τον χρόνο πίσω να αλλάξω τπτ πια. Το θέμα ειναι πως να κινηθω απο εδω και στο εξης. Απο οτι εχω συμπερανει το τσουξιμο υπαρχει ακομα αρα λογικα και το μικροβιο αλλα στην περιπτωση  μου πιστευ κυριως στην νευρομυιηκη θεωρια. ηδη εχω παραγγειλει το βιβλιο με το πρωτοκολο να το ξεκοκαλησω. Και τα συμπτωματα αλλα και ο τροπος που εμφανιστηκε με οδηγουν εκει. Μηπως θα επρεπε να παω και σε εναν γαστρεντερολογο? Γιατι αποτι ειδα στο forum η ραγαδα και οι αιμοροιδες ειναι αποτελεσμα της νευρομυιηκης θεωριας. Λεω να συνεχισω την αντιβιωση και να ξεκινησω φυσικοθεραπεια σε καποιο εξειδικευμενο φυσικοθεραπευτηριο. Αποτι ειδα το καταλληλοτερο ειναι στη θεσσαλνικη αλλα εγω ειμαι κατοικος αθηνων. Γνωριζει καποιος Αθηνα καποιο που να γινετε οργανωμενη δουλεια? Κανοντας μια συντομη αναζητηση στο google ειδα το athensrehab και το praxis. Εχει κανενας αποψη?

ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟΙ
Καποια απο αυτα σε εναν υγιη ανθρωπο ισως φαινονται πολυ κοινοτυπα αλλα θα ηταν ευλογια να μπορεσω να βαλω ξανα τα αθλητικα μου παπουτσια και να παω για τρεξιμο στο βουνο η για μπασκετ με τους φιλους μου. Να μπορω να απολαυσω την σεξουαλικοτητα μου ξανα και να μην αγχωνομαι η φοβαμαι. Να βγω για ενα καφε με τους φιλους μου και να μην σκεφτομαι ποτε θα γυρισω πισω γιατι ποναω και πρεπει να ξεκουραστω.

Συγχαρητηρια στα παιδια που δημιουργησαν και κρατανε αυτο το φορουμ ζωντανο γεματο τονους πληροφοριας για να δινουν ελπιδ και λυσης σε οποιον ανθρωπο βρεθει στο διαβα αυτης της αορατης παθηση. Και ΝΑΙ ειμαστε πάσχοντες και ασθενείς και δεν ειναι απλα η ιδέα μας όπως όλοι προσπαθουν να μας πείσουν...



 Χάρη καλησπέρα και καλώς μας ήρθες και καλώς μας βρήκες.
Να σχολιάσω μόνο ότι είδα ένα από τα πιο πλήρη ιστορικά που έχω διαβάσει στο φόρουμ.


--Μια σημαντική ερώτηση: το ουρεόπλασμα που βρήκες, πόσο ήταν? Έχεις το χαρτί με το αποτέλεσμα του εργαστηρίου?
Θα δεις στο φόρουμ συχνά αναφέρεται ότι βρέθηκε Χ μικρόβιο αλλά ήταν ελάχιστο, ωστόσο πολλοί από μας τρέχουμε να το σκοτώσουμε και να το μηδενίσουμε.
Συγκεκριμένα για σένα, 8 χρόνια μετά, νομίζω πως αμφιβάλλω ότι ξεκίνησαν όλα με το ουρεόπλασμα. Δεν θα επιβεβαιωθώ ούτε θα διαψευστώ ποτέ, αλλά αυτή την εντύπωση έχω.


--Μπορείς να γράψεις τις πρόσφατες εργαστηριακές εξετάσεις που έχεις κάνει με αποτελέσματα?


--Σπερμοδιάγραμμα (πλήρες) έχεις κάνει?


--Άλλες αιματολογικές? Τουλάχιστον τις πιο πρόσφατες αλλά και την εποχή που επισκεπτόσουν ψυχίατρο.


--Ηλικία? Πόσο είσαι?


--Στα 8 χρόνια και παλιότερα, είχες ελεύθερες σεξουαλικές επαφές? Τότε, πριν γίνει οτιδήποτε, σεξουαλικά ήσουν ενεργός και όλα δούλευαν ρολόι?


--Από την αντιβίωση είδες καμία διαφορά ή βελτίωση?


Καλησπέρα santan και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

- Αυτη την στιγμη δεν το βρισκω αλλα θα το βρω και θα σου πω. Νομιζω ειχα 6 πυοσφαιρια η κατι τετοιο. Να συμπληρωσω οτι το μικροβιο βρεθηκε σε καλλιεργεια σπερματος και οχι προσττικου υγρου.
- Σπερμοδιαγραμμα ειχα κανει πριν 4 χρονια για να δω αν ειμαι γονιμος και ημουνα αλλα δεν ειχε δειξει κατι αλλο. Θυμαμαι τοτε μαλιστα ειχα αρκετη καλη κινητικοτητα.
- Εχω κανεις καποιες αιματολογικες εξετασεις για τον θυροιδη δηλαδη και θα της παω στον ψυχιατρο στης 22 σεπτεμβρη.
- Τωρα ειμαι 35 εμφανιστηκε στα 27 μου.
-Πριν απο ολο αυτο παραδούλευαν ολα ρολοι δεν ειχα κανενα θεμα. Ελεύθερές σεξουαλικές επαφές γενικά όχι δεν είχα μόνο όταν είχα μια μακροχρόνια σχέση κι αυτες μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου.
- Από την αντιβίωση δεν είδα την παραμικρή βελτιθωση.
Να συμπληρώσω επειδή δεν το έγραψα ότι πριν ξεκινήσει ολο αυτό είχα κάνει ένα χειρουργείο για κυρσοκυλη. δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο απλα το αναφερω.

Βρηκα τις εξετασεις. Βρεθηκα θετικος στο ουρεοπλασμα με 15-20 πυοσφαιρια λιγα επιθηλια και αρκετους μικροοργανισμους. Τα πυοσφαιρια ειναι ενδειξη μολυνσης?


Παράθεση από: haris στις 30 Αυγούστου, 2022, 05:52:25 ΜΜ
Να συμπληρώσω επειδή δεν το έγραψα ότι πριν ξεκινήσει ολο αυτό είχα κάνει ένα χειρουργείο για κυρσοκυλη. δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο απλα το αναφερω.
Το χειρουργείο πιστεύω μπορεί να έχει παίξει τον ρόλο του!
Πόσο καιρό πριν το περιστατικό στον στίβο έκανες το χειρουργείο?
Ο ουρολόγος δεν είπε τίποτα για την συσχέτιση χειρουργείου με τα συμπτώματα?
Στις προπονήσεις σου φορούσες μποξερακι ή σλιπακι?
Πως ήσουν ψυχολογικά πριν τα συμπτώματα? Στενοχώριες, άγχος, απογοητεύσεις, απώλειες?
Σωματικά?
Είχες κανένα τραυματισμό στον αθλητισμό, ή σωματική εξαντληση, από υπερβολικες προπονήσεις?

Περιπου 3 μηνες αν θυμαμαι καλα πανε και πολλα χρονια. Οχι δεν μου εχει σχολιασει κατι. Παντα σλιπακι φορουσα στο τρεξιμο. Σωματικα ημουνα σε αψογη κατασταση. Ψυχολογικα μπορω να πω οτι ειχα αγχος για γελοιους (τωρα που το σκεφτομαι) λογους. Τραυματισμο δνε ειχα οχι αλλα ναι ακομα το σκεφτομαι οτι εκανα υπερπροπονηση πολλες φορες ειχαν και εναν διαδρομο σπιτι και το παρακανα καποιες φορες...

#7 30 Αυγούστου, 2022, 08:27:21 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 30 Αυγούστου, 2022, 08:29:16 ΜΜ από santan
Χάρη για να χειρουργήσεις κιρσοκήλη, ήταν προχωρημένη. Και για να ήταν προχωρημένη, πρέπει να τα είχες τα πονάκια σου τότε. Και επίσης, τότε, πρίν την προχωρημένη κιρσοκήλη, σίγουρα και το σπέρμα δεν ήταν στα καλύτερα του.

Πυοσφαίρια στο σπέρμα 15-20? ??? ?? έχει φυσιολογογικες τιμες απο διπλα? δηλ, 15-20 ΕΧΕΙΣ, με φυσιολογικο ευρος? 0-4?

πόσα σπερμοδιαγράμματα μπορείς να βρεις? Πόσα εχεις κανει? για συγκριση

Θυμάμαι χαρακτηριστικά από μικρό παιδί να εχω πρηξιμο στον αριστερο μου ορχη. Δεν με πονούσε ποτέ αλλά οπτικά φαινότανε. Σε μια εξεταση ρουτινας μου εξηγησαν τι ειναι και εκανα σπερμοδιαγραμμα. Ηταν ολα καλα αλλα για να μην το εχω αγχος αποφασισα να την αφαιρεσω. Μερικους μηνες μετα ξεκινησε και το προβλημα. Ισως να ηταν και τυχαιο ισως και οχι
Δεν εχω ιδεα ποσο ειναι το πραγματικο ευρος διπλα δεν αναγραφει τιποτα ας μας φωτησει καποιος αν γνωριζει. Αν θυμαμαι εκανα 1 πριν την κυρσοκυλη και 1 μετα αφου ειχαν ξεκινησει οι πονοι. Ειχα καλη κινητικοτητα και το περιεργο της υποθεσης ειναι πως πριν μερικους μηνες η κοπελα μου εμεινε εγκυος( ακομα δεν ηξερα οτι ειχα μικροβιο ουτε καν οτι αυτο που πασχω ειναι προστατιτιδα). Το αναφερω γτ ειδα οτι στο section της γονιμοτητας αρκετοι με μολυνση στον προστατη δυσκολευονται και μου κανει τρομερη εντυπωση που εγω τα καταφερα τοσο ευκολα...

Αν τα συμπτώματα ξεκίνησαν 3 μήνες μετά το χειρουργείο, υποπτεύομαι ακομα περισσότερο ότι από εκεί είναι η πηγή του κακού.
Ρώτησε τον ουρολόγο για πιθανές παρενέργειες μετά από χειρουργείο κιρσοκήλης ή τι άλλο μπορεί να πάει στραβά σε αυτα τα χειρουργεία.

Κιρσοκήλη χωρις πόνο και χωρίς να επηρεάζει το σπέρμα δεν ξέρω αν αξίζει να την χειρουργήσεις. Φαντάζομαι να πήρες 2-3 γνώμες πριν το αποφασίσεις. Ή μάλλον για αισθητικούς λόγους.

Δεν ειχα μπει ποτε στην διαδικασια να το σκεφτω ειναι η αληθεια και σε ευχαριστω. Θα τον ρωτήσω και θα ενημερώσω. Το χειρουργείο ήταν κανονικο και όχι λαπαροσκοπικα. Εχω μια τομη απο την αριστερη πλευρα του πεους μου περιπου 3 εκατοστα... Την χειρουργησα διοτι μου ειπανε πως μπορει να μην εχει επηρεασει ως τωρα το σπερμα αλλα στο μελλον ισως αυτο αλλαξει οποτε καλου κακου την εβγαλα.

Φυσιολογικες τιμες πυοσφαιριων ειναι 0-4 κ.ο.π. με 15-20 ο γιατρος τι ειπε Χαρη?
Και κάτσε να αρχίσουμε να βαζουμε λιγο τα πράγματα ενα ενα στη θεση τους. Η κιρσοκηλη, χειρουργειται με καποια κριτηρια, ενα απο αυτα οτι επηρρεαζει το σπερμα. Πρακτικα ομως, Οι ουρολόγοι συχνά ελέγχουν για κιρσοκήλη με τον ασθενή όρθιο. Μπορεί να σας ζητηθεί να πάρετε μια βαθιά αναπνοή, να την κρατήσετε και να αντέξετε όσο ο ουρολόγος σας αισθάνεται το όσχεο πάνω από τον όρχι. Αυτή η τεχνική είναι γνωστή ως «ελιγμός Valsalva». Επιτρέπει στον ουρολόγο σας να βρει τυχόν διευρυμένες φλέβες. Η ταξινομηση γινεται ακριβως ετσι. Αν την νιωθει ο γιατρος ακομα και οταν εισαι ξαπλωμενος. Και επιπλεον ξερω οτι αν υπαρχει μεγαλη διευρυνση στο σωληνα, ο γιατρος με τον υπερηχο μπορει να δει ακομα και αν το αιμα δεν κινειται σωστα (αναστροφη ροης).
Συμφωνώ με τον Αλγος, Κιρσοκήλη χωρις πόνο και χωρίς να επηρεάζει το σπέρμα δεν ξέρω αν αξίζει να την χειρουργήσεις.
Παει αυτο, οτι εγινε εγινε.

Ακόμα και γιατροι, αμφιβαλλω αν μπορουν να πουν με βεβαιοτητα αν το χειρουργειο επηρρεασε και σε ποιο βαθμο. Αλλα σιγουρα το 3 μηνες μετα, δεν μου φαινεται τυχαιο.
Για τα μικροβια. Εχουμε κανει απειρες συζητησεις εδω Χαρη, μπορεις να διαβασεις πολλα μεσα στο φορουμ. Αν ομως δεν πας συγκεκριμενα, να πεις εχω ουρεοπλασμα, μπραβο μου, ποσο ειναι ομως, τοτε μπλεκεις. Στο εντερο, στο σωμα μας, εχουμε πολλα πραγματα, να το πω γενικα, που οταν ειναι 100γραμμαρια ειναι φυσιολογικα. Οταν γινουν 1 κιλο, ειναι προβλημα και δινουν συμπτωματα. Μεσα σε αυτα και το ουρεοπλασμα. Η εξεταση που εκανες ομως λεει σκετο ουρεοπλασμα, οχι πόσο.


Προς το παρον το αφηνω στην ακρη. Και θα σου πω γιατι. Οταν εχεις τετοια συμπτωματα 8 χρονια τωρα, ενα μικροβιο ειναι το τελευταιο που σε ενδιαφερει. Προσωπικα δεν πιστευω οτι ενα και μονο μικροβιο μπορει να δημιουργησει και να διατηρησει συμπτωματα για τοσο καιρο. Πιστευω οτι τα μικροβια κανουν εναν κυκλο. Σου υπενθυμιζω, μιλας για κατι που ειναι φυσιολογικο κομματι του οργανισμου σου. Αρα γινεται πολυ, ενοχλει, το αντιμετωπιζει το ανοσοποιητικο σου, μειωνεται, βελτιωνεται.

Αυτο που βαζουμε τωρα τα κεφαλια μας κατω, ειναι τι μπορεις να κανεις για τα συμπτωματα, και αν μπορουμε να βρουμε καμια ιδεα που να ψαξεις να βρεις καμια αιτια.......

Οταν ειδα τα πυοσφαιρια ειπε πως λογικα η λοιμωξη υπαρχει καιρο. Θεωρητικα η τιμη ειναι πολυ πανω απο το επιτρεπτο οριο που κατι υποδηλωνει. Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω ποσο ουρεοπλασμα υπαρχει αλλα η τιμη των πυοσφαιριων δεν δειχνει τη ζημια εχει προκαλεσει?
Σιγουρα πιστευω και στην νευρομυικη θεωρια ειμαι βεβαιος πως υπαρχει τετοιο ζητουμενο διοτι οταν ειμαι στεναχωρημενος-στρεσαρισμενος ποναω περισσοτερο και μετα το κολυμβητηριο λιγοτερο αλλα απο την αλλη νιωθω πολυ τσουξιμο στην ουρηθρα κατα την ουρηση που στο δικο μου μυαλο εχει στοιχεια ουρολιμοξης αλλα μπορει να κανω και λαθος. Μηπως με  ληψη προστατικου υγρου να ειχα μια ποιο σαφη απαντηση? 

Επίτηδες δεν εχω συζητησει ακομα το ψυχολογικο κομματι. Κοίτα Χαρη, όπως σιγουρα εχεις καταλαβει, γνωμες θα παρεις απο δω, θα καταλαβεις μερικα πραγματα που θα σε βοηθησουν να προχωρησεις και να μπορεις να καταλαβεις και να απαντησεις πιθανον στο γιατρο. Γιατροι δεν ειμαστε.
Κοίτα τώρα. Πυοσφαιρια δεν σημαινει ζημια που εχει προκαλεσει. Τα πυοσφαιρια δειχνουν πιο πολυ ενεργη φλεγμονη. Λευκα κυτταρα, νεκρα. Τωρα καποιος θα μου βρει περιπτωσεις που αυτο σημαινει ζημια? Μπορει. Το σίγουρο ειναι οτι για να πεθαινουν κυτταρα, κατι τα σκοτωνει. Σήμερα, οχι πριν 1 χρονο. Αλλο ενεργη φλεγμονη, αλλο ζημια.

Ειπες οτι οταν ειδε τα πυοσφαιρια ειπε πως λογικα η λοιμωξη υπαρχει καιρο? Ο γιατρος σου?
Και επισης, τα πυοσφαιρια αυτα ήταν στα ουρα? η στο σπερμα?