#15 03 Φεβρουαρίου, 2023, 07:37:24 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 03 Φεβρουαρίου, 2023, 07:54:39 ΜΜ από trelakias
Καλησπέρα παιδια, έκανα μια σταμευ απο περιέργια να δω τι θα παίξει, και μου έβγαλε στην καλλιέργεια προστατικού

πυοσφαιρια 8-10 κ.ο.π.
επιθηλια - λιγα
ερυθρα 0-2 κ.ο.π
λίγοι gram (+) κόκκοι
Δεν παρατηρήθηκαν gram (-) διπλόκοκκοι
Καλιέργια ααερόβια : : Enterococcus faecalis=1000
καλλιέργια αναερόβια : ουδεμία
χλαμύδια - μυκοπλάσμα : αρνητικά
μύκητες - τριχομανάδες : αρνητικά


Άρα στην ουσία μόνο enterococcus μου βρήκαν, στο 1000, αυτή είναι μεγάλη ποσότητα για να δίνει συμπτώματα? Να παω σε γιατρο για αντιβίωση ή δεν χρειάζεται πιστεύετε?

Στην καλλιέργεια ούρων μετά την μάλαξη γράφει αρνητική, και απο δίπλα Enterococcus faecalis=1000cfu/ml ούρων, και γράφει επίσης λίγοι μικροργανισμοί

Προσωπικά θα κοιτούσα και τα πυοσφαίρια, όπου 8-10 δεν είναι λίγα. Οπότε θα σου σύστηνα ναι, να πάρεις αντιβίωση.
Επίσης το μικροβιακό φορτίο σε μας που είμαστε προστατιδοπαθείς, δεν αξιολογείτε όπως σε έναν άλλο οργανσιμό. Πρέπει να κρατάς τον προστάτη σου στείρο μικροβίων, ακόμα και χαμηλό φορτίο να βρεις. Εφόσον το μικρόβιο ανιχνεύθηκε απο την εξέταση, δεν μπορεί να θεωρηθεί ασήμαντο κατα την άποψή μου.

Σε ευχαριστώ niklop...θα επισκεφθω γιατρό να δω τι θα μου πει...προσωπικά δεν είμαι και πολύ φαν των αντιβιώσεων και ειδικά τον κινολονον, αλλά είδωμεν

Ούτε και εγώ ήμουν.Για αυτό ίσως να ταλαιπωρήθηκα και τόσα χρόνια και ο νοών νοείτω...
Εννοείται να μην παίρνετε αντιβιώσεις αν δεν έχετε μικρόβιο, αλλά στην προκειμένη εφόσον βγήκες θετικός δεν θεωρώ οτι υπάρχει καν λόγος να το σκέφτεσαι. Τώρα αυτά του τύπου, όλος ο κόσμος έχει μιρκόβια αλλά δεν πονάει κλπ κλπ, εμένα προσωπικά δε με πιάνουν και όποιος θέλει μπορούμε να το συζητήσουμε για να μου αλλάξει γνώμη.
Επίσης δεν είναι ανάγκη να πάρεις κινολόνη. Μπορεί το μικρόβιο να είναι ευαίσθητο και σε άλλη δραστική ουσία. Θα το δεις απο το αντιβιόγραμμα.
Οτι θες εδώ είμαστε

Σε ευχαριστώ!! Μια ερώτηση..έπρεπε να ζητήσω να γίνει και αντιβιογραμμα; Γιατί μου στείλαν απλά τα αποτελέσματα της σταμευ

Δεν είναι και πολλές 1000 αποικιες αλλά εφόσον έχεις και πυοσφαιρια ίσως σ δώσει ο γιατρός αντιβίωση.Αν θυμάμαι καλά από την περίπτωση ενός φίλου που είχε πάει σε ένα καθηγητή ουρολόγο με εντεροκοκο του είχε δώσει augmedin.
Στυτική δυσλειτουργία και προωρη εκσπερμάτωση μετά από 7 μηνες φιναστεριδης τον Νοέμβριο του 2013.βελτιωση μετά από κάνα χρόνο  η οποία βελτίωση κράτησε λίγους μήνες και μετά από έντονη σεξουαλική ζωή  αρχίζουν καψίματα σε απροσδιόριστο σημείο κοντά στην λεκάνη.Παω σε γιατρό Ιανουάριο του 2016 και.μετα από εξέταση με μπατονετες στην ουρήθρα που μου βρήκε χλαμύδια και μου έδωσε 14 μέρες αντιβίωση η στύση μου χειροτέρεψε ξανα  αμέσως μετά την τρομερά επίπονη εξέταση και επανήλθε η πρόωρη εκσπερμάτωση που κρατανε ως σήμερα μαζί με  το κάψιμο στην περιοχή της λεκάνης που  δεν είναι συνεχές αλλά με πιάνει τακτικά και όταν με πιάνει είναι ελαφρύ .Τα χλαμύδια δεν ξαναεμφανίστηκαν σε καμοια εξέταση ούτε κάνα άλλο μικροβιο.Η ορμόνες μου είναι εντός φυσιολογικών ορίων και το τριπλές πέους δεν έδειξε κάτι παθολογικό.Το σπερμοδιαγραμμα είναι καλό εκτός από το ιξώδες που είναι πολύ αναιβασμενο το ph που είναι 8.5 αναιβασμενο και αυτό και μικρός όγκος σπέρματος 1.8.Η ηλικία μ είναι 30 χρόνων.

Παράθεση από: trelakias στις 04 Φεβρουαρίου, 2023, 07:51:45 ΜΜΣε ευχαριστώ!! Μια ερώτηση..έπρεπε να ζητήσω να γίνει και αντιβιογραμμα; Γιατί μου στείλαν απλά τα αποτελέσματα της σταμευ
κανονικά το κάνουν από μόνη τους μόλις ανιχνεύσουν μικρόβιο το κάθε εργαστήριο και πληρώνεις έξτρα.Ρωτα το γιατρό σου η το εργαστήριο που την έκανες.Πιστευω augmedin θα σ δώσει ο ουρολόγος.
Στυτική δυσλειτουργία και προωρη εκσπερμάτωση μετά από 7 μηνες φιναστεριδης τον Νοέμβριο του 2013.βελτιωση μετά από κάνα χρόνο  η οποία βελτίωση κράτησε λίγους μήνες και μετά από έντονη σεξουαλική ζωή  αρχίζουν καψίματα σε απροσδιόριστο σημείο κοντά στην λεκάνη.Παω σε γιατρό Ιανουάριο του 2016 και.μετα από εξέταση με μπατονετες στην ουρήθρα που μου βρήκε χλαμύδια και μου έδωσε 14 μέρες αντιβίωση η στύση μου χειροτέρεψε ξανα  αμέσως μετά την τρομερά επίπονη εξέταση και επανήλθε η πρόωρη εκσπερμάτωση που κρατανε ως σήμερα μαζί με  το κάψιμο στην περιοχή της λεκάνης που  δεν είναι συνεχές αλλά με πιάνει τακτικά και όταν με πιάνει είναι ελαφρύ .Τα χλαμύδια δεν ξαναεμφανίστηκαν σε καμοια εξέταση ούτε κάνα άλλο μικροβιο.Η ορμόνες μου είναι εντός φυσιολογικών ορίων και το τριπλές πέους δεν έδειξε κάτι παθολογικό.Το σπερμοδιαγραμμα είναι καλό εκτός από το ιξώδες που είναι πολύ αναιβασμενο το ph που είναι 8.5 αναιβασμενο και αυτό και μικρός όγκος σπέρματος 1.8.Η ηλικία μ είναι 30 χρόνων.

#22 04 Φεβρουαρίου, 2023, 07:59:48 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 04 Φεβρουαρίου, 2023, 08:03:58 ΜΜ από trelakias
Παράθεση από: giwrgos athina στις 04 Φεβρουαρίου, 2023, 07:56:10 ΜΜ
Παράθεση από: trelakias στις 04 Φεβρουαρίου, 2023, 07:51:45 ΜΜΣε ευχαριστώ!! Μια ερώτηση..έπρεπε να ζητήσω να γίνει και αντιβιογραμμα; Γιατί μου στείλαν απλά τα αποτελέσματα της σταμευ
κανονικά το κάνουν από μόνη τους μόλις ανιχνεύσουν μικρόβιο το κάθε εργαστήριο και πληρώνεις έξτρα.Ρωτα το γιατρό σου η το εργαστήριο που την έκανες.Πιστευω augmedin θα σ δώσει ο ουρολόγος.
Ευχαριστώ, κάτω κάτω γράφει ότι έγινε αντιβιογραμμα, αλλά μάλλον δεν μου το στείλαν; Θα πάρω τηλ να δω

Μια ερώτηση παιδιά.....θεωρητικά, θα μπορούσαν τα συμπτώματα να προέρχονται από τόσο μικρή ποσότητα εντεροκοκου; Πόνο δεν είχα σχεδόν ποτε, αλλά εχω συχνή αίσθηση ούρησης (μπορώ να κρατηθώ για ώρα, δεν είναι επιτακτική), μια δυσφορία στην πυελική περιοχή, που και που ερεθισμό στην ουρήθρα και καμία φορά γδάρσιμο στο περίνεο μετά το χυσιμο.

Όταν ξυπνάω, συνήθως δεν εχω κανένα σύμπτωμα, επίσης οι διατάσεις και τα ζεστά μπάνια βοηθάνε, έστω για λίγη ώρα

Συγνωμη για το πρήξιμο, αλλά το τελευταία 4μηνο μου έχει γίνει εμμονή ιδέα όλο αυτό, κάθομαι και διαβάζω όλη μέρα για προστατιτιδα, είμαι λίγο απεγνωσμένος και δεν χαίρομαι την ζωή πλεον

Παράθεση από: trelakias στις 04 Φεβρουαρίου, 2023, 10:40:12 ΜΜΜια ερώτηση παιδιά.....θεωρητικά, θα μπορούσαν τα συμπτώματα να προέρχονται από τόσο μικρή ποσότητα εντεροκοκου; Πόνο δεν είχα σχεδόν ποτε, αλλά εχω συχνή αίσθηση ούρησης (μπορώ να κρατηθώ για ώρα, δεν είναι επιτακτική), μια δυσφορία στην πυελική περιοχή, που και που ερεθισμό στην ουρήθρα και καμία φορά γδάρσιμο στο περίνεο μετά το χυσιμο.

Όταν ξυπνάω, συνήθως δεν εχω κανένα σύμπτωμα, επίσης οι διατάσεις και τα ζεστά μπάνια βοηθάνε, έστω για λίγη ώρα

Συγνωμη για το πρήξιμο, αλλά το τελευταία 4μηνο μου έχει γίνει εμμονή ιδέα όλο αυτό, κάθομαι και διαβάζω όλη μέρα για προστατιτιδα, είμαι λίγο απεγνωσμένος και δεν χαίρομαι την ζωή πλεον
Αν θες την γνώμη  αυτό που ρωτάς δεν την ξέρει κανείς την απαντηση μπορεί να σκοτώσεις το μικρόβιο με θεραπεία αλλά τα συμπτώματα να μην αλλάξουν γιατί το πρόβλημα είναι νεύρομυικο οπότε ξεκινάς με θεραπεία εφόσον έχεις το μικρόβιο και βλέπεις πως θα πας.Μολις ολοκληρώσεις την θεραπεία σου πρέπει να ξανακάνεις την εξέταση να δεις αν καθάρισες και αν έχουν φύγει και τα συμπτώματα τότε θα έφταιγε το μικρόβιο.
Στυτική δυσλειτουργία και προωρη εκσπερμάτωση μετά από 7 μηνες φιναστεριδης τον Νοέμβριο του 2013.βελτιωση μετά από κάνα χρόνο  η οποία βελτίωση κράτησε λίγους μήνες και μετά από έντονη σεξουαλική ζωή  αρχίζουν καψίματα σε απροσδιόριστο σημείο κοντά στην λεκάνη.Παω σε γιατρό Ιανουάριο του 2016 και.μετα από εξέταση με μπατονετες στην ουρήθρα που μου βρήκε χλαμύδια και μου έδωσε 14 μέρες αντιβίωση η στύση μου χειροτέρεψε ξανα  αμέσως μετά την τρομερά επίπονη εξέταση και επανήλθε η πρόωρη εκσπερμάτωση που κρατανε ως σήμερα μαζί με  το κάψιμο στην περιοχή της λεκάνης που  δεν είναι συνεχές αλλά με πιάνει τακτικά και όταν με πιάνει είναι ελαφρύ .Τα χλαμύδια δεν ξαναεμφανίστηκαν σε καμοια εξέταση ούτε κάνα άλλο μικροβιο.Η ορμόνες μου είναι εντός φυσιολογικών ορίων και το τριπλές πέους δεν έδειξε κάτι παθολογικό.Το σπερμοδιαγραμμα είναι καλό εκτός από το ιξώδες που είναι πολύ αναιβασμενο το ph που είναι 8.5 αναιβασμενο και αυτό και μικρός όγκος σπέρματος 1.8.Η ηλικία μ είναι 30 χρόνων.

Ακριβώς. Επίσης επειδή προφανώς είσαι εμμονικό άτομο δεν θα σου φύγει απο το μυαλό αν δεν πάρεις αντιβίωση, γιατί θα σκέφτεσαι και τι γίνεται τώρα, και αν αναπτυχθεί το μικρόβιο, και αν αργότερα βγουν και πόνοι και και και.. Είναι μονόδρομος να πάρεις αντιβίωση γιατί θα λειτουργήσει και στον εγκέφαλό σου αντίστοιχα οτι κάτι έκανες για αυτό που έχεις.
Πάρε την αντιβίωση και όπως είπε ο Γιώργος μετά θα είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα.

Παράθεση από: niklop στις 05 Φεβρουαρίου, 2023, 07:09:48 ΜΜΑκριβώς. Επίσης επειδή προφανώς είσαι εμμονικό άτομο δεν θα σου φύγει απο το μυαλό αν δεν πάρεις αντιβίωση, γιατί θα σκέφτεσαι και τι γίνεται τώρα, και αν αναπτυχθεί το μικρόβιο, και αν αργότερα βγουν και πόνοι και και και.. Είναι μονόδρομος να πάρεις αντιβίωση γιατί θα λειτουργήσει και στον εγκέφαλό σου αντίστοιχα οτι κάτι έκανες για αυτό που έχεις.
Πάρε την αντιβίωση και όπως είπε ο Γιώργος μετά θα είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα.
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα εμμονής εφόσον βρέθηκε και ένα μικρόβιο στις εξετάσεις είναι λογικό να δοκιμάσει.μια.αντοβιωση εφόσον έχει και κάποια συμπτώματα βέβαια είναι λίγες οι αποικίες του μικροβίου φαντάζομαι πολύς κόσμος θα έχει τόσες αποικίες από κάποιο μικρόβιο στο προστάτη του και επειδή δεν έχει συμπτώματα δεν ασχολείται.Εγω στην θέση του θα δοκίμαζα μια αντιβίωση και θα έκανα ξανά την εξέταση να δω αν καθάρισα η να έφευγαν έστω τα πυοσφαιρια.
Στυτική δυσλειτουργία και προωρη εκσπερμάτωση μετά από 7 μηνες φιναστεριδης τον Νοέμβριο του 2013.βελτιωση μετά από κάνα χρόνο  η οποία βελτίωση κράτησε λίγους μήνες και μετά από έντονη σεξουαλική ζωή  αρχίζουν καψίματα σε απροσδιόριστο σημείο κοντά στην λεκάνη.Παω σε γιατρό Ιανουάριο του 2016 και.μετα από εξέταση με μπατονετες στην ουρήθρα που μου βρήκε χλαμύδια και μου έδωσε 14 μέρες αντιβίωση η στύση μου χειροτέρεψε ξανα  αμέσως μετά την τρομερά επίπονη εξέταση και επανήλθε η πρόωρη εκσπερμάτωση που κρατανε ως σήμερα μαζί με  το κάψιμο στην περιοχή της λεκάνης που  δεν είναι συνεχές αλλά με πιάνει τακτικά και όταν με πιάνει είναι ελαφρύ .Τα χλαμύδια δεν ξαναεμφανίστηκαν σε καμοια εξέταση ούτε κάνα άλλο μικροβιο.Η ορμόνες μου είναι εντός φυσιολογικών ορίων και το τριπλές πέους δεν έδειξε κάτι παθολογικό.Το σπερμοδιαγραμμα είναι καλό εκτός από το ιξώδες που είναι πολύ αναιβασμενο το ph που είναι 8.5 αναιβασμενο και αυτό και μικρός όγκος σπέρματος 1.8.Η ηλικία μ είναι 30 χρόνων.

Έκλεισα ραντεβού για την άλλη βδομάδα με έναν καθηγητή ουρολογίας, μου στείλαν και το αντιβιόγραμμα, το βακτήριο είναι ευαίσθητο σε Amoxic/Clavulanic, Ampicil/sulbactam και σε όλες τις κινολόνες...μια ερώτηση...όσο πιο χαμηλό φορτίο, θεωρητικά είναι πιο εύκολο να διώξεις το μικρόβιο? πχ είναι πιο εύκολο το να διώξεις τα 1000cfu απο τα 100.000cfu?

Καλησπέρα παιδια, επισκέφθηκα καθηγητή ουρολογίας και μου είπε ότι είναι σίγουρος ότι το πρόβλημα μου δεν ειναι μικροβιακό, είπε πως αυτή η ελάχιστη ποσότητα εντερόκοκκου είναι σχεδόν αδύνατο να δημιουργεί συμπτώματα, μου έκανε και δαχτυλική εξέταση (πρώτη φορα ουρολόγος που μου έκανε δαχτυλική, και βρήκε τον προστάτη σε καλή κατάσταση). Συγκεκριμένα μου είπε ότι δεν υπάρχει κάποια παθολογία

Άρα στρέφομαι στην ψυχολογική / νευρομυική θεωρεία..

Το ποιο πιθανό είναι να έχει δηκιο ο καθηγητής νομίζω από 100.000cfu και πάνω θεωρείται πως μπορεί να σου κάνει πρόβλημα οι γιατροί λένε πως μικροβιακά φορτία έχουν αρκετοί άνθρωποι στο προστάτη τους χωρίς συμπτώματα.Εγω στην θέση σου θα δοκίμαζα μια κινολονη βέβαια για να εξαντλήσω όλα τις επιλογές θεραπείας.
Στυτική δυσλειτουργία και προωρη εκσπερμάτωση μετά από 7 μηνες φιναστεριδης τον Νοέμβριο του 2013.βελτιωση μετά από κάνα χρόνο  η οποία βελτίωση κράτησε λίγους μήνες και μετά από έντονη σεξουαλική ζωή  αρχίζουν καψίματα σε απροσδιόριστο σημείο κοντά στην λεκάνη.Παω σε γιατρό Ιανουάριο του 2016 και.μετα από εξέταση με μπατονετες στην ουρήθρα που μου βρήκε χλαμύδια και μου έδωσε 14 μέρες αντιβίωση η στύση μου χειροτέρεψε ξανα  αμέσως μετά την τρομερά επίπονη εξέταση και επανήλθε η πρόωρη εκσπερμάτωση που κρατανε ως σήμερα μαζί με  το κάψιμο στην περιοχή της λεκάνης που  δεν είναι συνεχές αλλά με πιάνει τακτικά και όταν με πιάνει είναι ελαφρύ .Τα χλαμύδια δεν ξαναεμφανίστηκαν σε καμοια εξέταση ούτε κάνα άλλο μικροβιο.Η ορμόνες μου είναι εντός φυσιολογικών ορίων και το τριπλές πέους δεν έδειξε κάτι παθολογικό.Το σπερμοδιαγραμμα είναι καλό εκτός από το ιξώδες που είναι πολύ αναιβασμενο το ph που είναι 8.5 αναιβασμενο και αυτό και μικρός όγκος σπέρματος 1.8.Η ηλικία μ είναι 30 χρόνων.