ΓΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.. ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΠΑΦΗ
ΕΝΙΩΣΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.
ΟΠΩΣ... ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟ ΤΣΟΥΞΙΜΟ ΣΤΗΝ ΟΥΡΗΘΡΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ,
ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ ΟΥΡΩΝ ΚΑΙ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ, ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ.
ΣΕ ΥΠΕΡΗΧΩ Ο ΠΡΟΣΤΑΤΗΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΟΓΚΩΜΕΝΟΣ.ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΓΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ
ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΑΦΟΡΗΤΑ.. ΜΕΧΡΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΣΤΗΣΗ ΜΟΥ.
ΣΤΗΝ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΜΟΥ ΕΤΡΕΧΑ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΟΥΝ...
ΣΤΟ ΤΖΑΝΕΙΟ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΑΛΑΞΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΛΗΨΗ ΠΡΟΣΤΑΤΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ,
ΕΤΣΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΒΡΕΘΗΚΕ (STAPHYLOCOCCUS,COAGULASE NEGATIVE)
ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΑΙΡΝΩ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ... ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΤΙΒΙΟΓΡΑΜΑ
ΠΡΩΤΗ ΠΗΡΑ ΤΗΝ (LADININ 500MG) ΜΑΖΙ ΜΕ (LIBEPROSTA)
Η ΣΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΙΜΟ ΤΣΟΥΞΙΜΟ ΣΤΗΝ ΟΥΡΗΘΡΑ
ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ..ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ.
ΑΛΛΑΞΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΕΡΕΣ (VIBRAMYCIN)
ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

ΟΣΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΗΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ....
ΑΝ ΘΕΡΑΠΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΝΙΟ?
ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

ΠαράθεσηΟΣΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΗΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ....

Καλωσηλθες και λυπάμαι για τα βάσανά σου. Είναι δύσκολο -όταν οι γιατροί που σε βλέπουν ζωντανά και σου κάνουν εξετάσεις δεν γνωρίζουν να σου πουν τι ακριβώς έχεις και πως να σε βοηθήσουν- να σου πούμε εμείς, απλοί ασθενείς, μέσα από ένα forum που απλά διαβάζουμε αυτά που γράφεις.

Εάν έχεις όρεξη και χρόνο κάτσε ψάξ'το και διάβασε... Διάβασε εδώ μέσα, διάβασε κι αλλού όπως κάναμε κι εμείς (η προσωπική μου γνώμη και κάποιες ιδέες και προτάσεις και υποψίες που δεν τις θεωρώ αλάθητες υπάρχουν ήδη και δεν βλέπω λόγο να τις επαναλαμβάνω στον καθένα προσωπικά). Θεωρίες θα βρεις πολλές και πειραματίσου με ότι σου φαίνεται πιο λογικό ή ταιριαστό. Αν δεν δουλέψει το ένα, χρησιμοποίησε το μυαλό σου βγαλε τα συμπεράσματά σου και προχώρα.

Τις καλύτερες ευχές μου για να βρεις μια άκρη γρήγορα.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

SMart καλως ήρθες.

Δεν ξέρω αν διάβασες όλο το forum, αν το διάβασες πάντως θα δεις οτι οι περισσότεροι που γράφουμε εδώ
μέσα πιστεύουμε οτι η πάθηση εχει να κάνει με νευρομυϊκά προβλήματα. Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα
,παρόλο που είμαι 100% πεπεισμένος οτι η πάθηση οφείλεται σε νευρομυϊκό πρόβλημα, είναι το πώς μπορεί ένα μικρόβιο να "πυροδοτεί" τέτοιου είδους (νευρομυϊκά) προβλήματα....

Εχει κανείς άποψη πάνω σε αυτό ? 

(Συγνώμη που ξεφεύγω κάπως απο το θέμα αλλα με απασχολεί καιρό αυτό το κομμάτι του puzzle....)

#3 03 Μαΐου, 2012, 09:51:24 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 03 Μαΐου, 2012, 10:19:43 ΠΜ από iwillbecured
Παράθεση από: kostis στις 03 Μαΐου, 2012, 01:44:37 ΠΜ
Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα
,παρόλο που είμαι 100% πεπεισμένος οτι η πάθηση οφείλεται σε νευρομυϊκό πρόβλημα, είναι το πώς μπορεί ένα μικρόβιο να "πυροδοτεί" τέτοιου είδους (νευρομυϊκά) προβλήματα....
Κωστη ειναι δυσκολο να απαντηθει το ερωτημα σου ετσι απλα γιατι οπως ξερεις πολυ καλα ειναι πολυπλοκη διαταραχη. Η χρονια προστατιδα μπορει να πυροδοτηθει απο πολλες καταστασεις, η βακτηριδιακη μολυνση ειναι μονο μια απο αυτες. Κοιταξε στο παρακατω λινκ αν διαβαζεις αγγλικα και ψαξε το λιγο και θα βρεις απαντησεις

http://www.chronicprostatitis.com/myoneuropathy.html

επισης και η βικιπαιδεια εχει μια καλη συνοπτικη επεξηγηση
http://en.wikipedia.org/wiki/Chronic_prostatitis/chronic_pelvic_pain_syndrome

Στα γρηγορα, το βακτηριδιο δημιουργει προστατικη φλεγμονη. Ο προστατης βρισκεται σε νευραλγικη θεση και σε αμεση επαφη/πολυ κοντινη αποσταση με πολλους αλλους μυς και νευρα. Η προστατικη φλεγμονη πυροδοτει μια ηδη πολυ ευθραστη κατασταση που εχει δημιουργηθει στους μυς του πυελικου εδαφος οπου βρισκεται ο προστατης λογω προδιαθεσης η προυπαρχουσας μακροχρονιας μυικης εντασης, αγχους κτλ. Η διαταραχη εχει και στοιχεια απο αυτοανοσο νοσημα καθως ο οργανισμος προκειμενου να ανταπεξελθει στη μολυνση/φλεγμονη αντιδραει περα του κανονικου με αποτελεσμα οι μυς να σφιγγονται ακομα περισσοτερο. Στο τελος η κατασταση μπαινει σε ενα φαυλο κυκλο οπου οι μυς του πυελικου εδαφους και τα διαφορα οργανα (προστατης, κυστη κτλ) αλληλοτροφοτουν την ενταση/φλεγμονη. Απο το πυελικο εδαφος περνανε ενα σωρο νευρα τα οποια ερεθιζονται και δινουν ολα αυτα τα συμπτωματα. Επειδη η διαταραχη ειναι χρονια, τα νευρα συνηθιζουν και αποκτουν υπερευαιθησια στον πονο με αποτελεσμα να χρειαζονται πολυ χρονο για να επιστρεψουν στην αρχικη κατασταση ακομα και οταν εξαλειφτουν τα αιτια της διαταραχης.

Προσωπικα ειμαι σιγουρος οτι η μολυνση απο μονη της δεν μπορει να πυροδοτησει μια τετοια κατασταση αν δεν υπαρχει ηδη μεγαλη προδιαθεση (ειτε γενετικη ειτε απο συσσωρευμενη χρονια ενταση) . Η δικη μου προστατιτιδα ξεκινησε μεν απο ουρολοιμωξη μετα απο στοματικη επαφη αλλα αυτο απλως αναψε το φυτιλι. Η πραγματικη αιτια ηταν ο αγχωδης τροπος ζωης (με εντασεις, αγχος κτλ) που ακολουθουσα τα 3-4 τελευταια χρονια. Πολλοι ανθρωποι συσσωρευουν ενταση σε διαφορα μερη του σωματος (σβερκος, ωμοι, κοιλια, πυελικο εδαφος κτλ) χωρις μαλιστα να το καταλαβαινουν. Εγω ημουν ενας απο αυτους που το εκανε αυτο επαννειλλημενα με τους μυς της κοιλιας και του πυελικου εδαφους. Απο τη δικη μου εμπειρια ειμαι πεπεισμενος οτι η χρονια προστατιτιδα ειναι ενα κυριως ψυχοσωματικο νοσημα.

Οταν ξεκινησε η χρονια προστατιτιδα μου πριν 10 μηνες ειχα ενα σωρο συμπτωματα (πονο στο δεξι ορχη, καψιμο στην ουρηθρα και περινεο, μουδιασμα στο δεξι μηρο μεχρι το γονατο, προβληματα στυσης, μουδιασμα/πονακια/ενοχλησεις σε ολοκληρη τη δεξια κοιλιακη χωρα, συχνοουρια, μηδενικο λιμπιντο, προβληματα εσπερματωσης και φυσικα καταθλιψη ως αποτελεσμα ολων αυτων). Ειχα και παρενεργειες απο τα αντιβιοτικα οι οποιες ευτυχως εξαφανιστηκαν μετα απο περιπου ενα μηνα απο τη μερα που διακοψα την αντιβιωση. Πηρα αντιβιοτικα για 7 βδομαδες που εξαλειψαν αρκετα γρηγορα το υπευθυνο βακτηριδιο (εκτιμω μεσα σε 2-3 βδομαδες) χωρις ομως να εξαλειψουν τελειως τα συμπτωματα τα οποια σιγα-σιγα αλλαζαν υφη και εμοιαζαν περισσοτερο να παιρνουν μυονευρολογικο χαρακτηρα. Αρχισα να κοιταζω αλλου για θεραπεια καθως γρηγορα διαπιστωσα οτι οι ουρολογοι δεν μπορουν να βοηθησουν. Προσπαθησα να κανω αλλαγη στασης ζωης με λιγοτερο αγχος και πολυ χαλαρωση. Το ριξα στο διαλογισμο, βαθεια χαλαρωση και ασκησεις γιογκα. Για πολλους μηνες καθημερινα κατα τη διαρκεια της χαλαρωσης ειχα μυικους σπασμους που ξεκινουσαν απο την κατω κοιλια μεχρι τον αφαλο. Παντα ενθαρρυνα οσο μπορουσα αυτους τους σπασμους προσπαθοντας να χαλαρωσω ακομα περισσοτερο γιατι ο μυς με τους σπασμους αυτους προσπαθει να απελευθερωσει ενταση και να επιστρεψει στην αρχικη χαλαρη κατασταση. Τωρα εχω αναρωσει κατα 90-95% και το μονο που εχω ειναι ενα μουδιασμα στο δεξι μερος της κοιλιας και μερικα ελαφρα τσουξιματα στην ουρηθρα (μονο μερικες φορες). Τα συμπτωματα χειροτερευουν αισθητα αν εχω αγχος. Για μενα το πιο σημαντικο ισως μερος της θεραπειας απο τη στιγμη που το βακτηριδιο εχει εξαλειφτει ειναι η ΧΑΛΑΡΩΣΗ. Αλλα τη χαλαρωση μπορει να την ξεκινησει κανεις ακομη και αν εχει αποδεδειγμενα βακτηριδιακη μολυνση γιατι αργα η γρηγορα το πιθανοτερον ειναι να εξελιχτει σε μυονευρολογικη διαταραχη.

SMart η γνωμη μου ειναι οτι αν παιρνεις αντιβιοτικα για μηνες και δε βοηθανε καλο θα ηταν να κοιτταξεις αλλου. Τα αντιβιοτικα μακροπροθεσμα πιθανον να επιδεινωσουν την κατασταση γιατι επιδρουν αρνητικα στο ανοσοποιητικο συστημα, σκοτωνουν τα καλα βακτηριδια και τριτο και σημαντικοτερο μερικα απο αυτα εχουν επικινδυνες παρενεργειες αν λαμβανονται για πολυ καιρο. Μηπως περασες περιοδους μεγαλης εντασεως τα τελευταια χρονια? Εχε επισης υποψη σου οτι ακομα και αν βρεθει βακτηριδιο στις καλλιεργειες δε σημαινει σωνει και καλα οτι αυτο ευθυνεται για τα συμπτωματα σου. Αν πιασεις τους ουρολογους σε στιγμες ειλικρινειας θα σου πουν και αυτοι οτι δεν πολυπαιρνουν στα σοβαρα τις καλλιεργεις σπερματος/ουρων....και δεν τις παιρνουν στα σοβαρα γιατι και οι φυσιολογικοι ασυμπτωματικοι ανδρες εχουν βακτηριδια στον προστατη και στο ουροποιητικο συστημα χωρις απολυτως κανενα προβλημα η συμπτωμα.

ΕΓΩ  ΕΧΩ  ΤΣΟΥΞΙΜΟ  ΚΑΙ  ΠΟΝΟΥΣ  ΣΤΗΝ  ΟΥΡΗΘΡΑ  ΚΑΙ  ΚΥΡΙΩΣ  ΣΤΗΝ  ΚΟΡΥΦΗ  ΤΗΣ  ΒΑΛΑΝΟΥ ΕΔΩ  ΚΑΙ  ΠΕΡΙΠΟΥ  1  ΧΡΟΝΙΑ  ΧΩΡΙΣ  ΝΑ  ΔΩ  ΚΑΠΟΙΑ  ΒΕΛΤΙΩΣΗ  ΠΑΡΑ  ΤΙΣ  ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΕΣ  ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ  ΚΑΙ  ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ  ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ  ΠΟΥ  ΕΧΩ  ΚΑΝΕΙ  ΔΙΟΤΙ  ΕΙΧΑ  ΕΚΤΟΣ  ΑΠΟ  ΤΟΝ  ΠΟΝΟ  ΚΑΙ  ΤΟ  ΤΣΟΥΞΙΜΟ  ΣΤΕΝΩΜΑ  ΣΤΟΝ  ΑΥΧΕΝΑ  ΤΗΣ  ΚΥΣΤΗΣ.  ΕΠΕΙΔΗ  ΚΑΤΑΓΟΜΑΙ  ΑΠΟ  ΤΗΝ  ΒΟΡΕΙΑ  ΕΛΛΑΔΑ  ΑΝ  ΚΑΠΟΙΟΣ  ΕΧΕΙ  ΚΑΠΟΙΟ  ΝΕΟ  ΣΧΕΤΙΚΑ  ΜΕ  ΚΑΠΟΙΟΝ  ΓΙΑΤΡΟ  ΣΤΗ  ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  ΚΥΡΙΩΣ  ΑΣ  ΜΟΥ  ΓΡΑΨΕΙ  ΣΤΟ  MAILL  ΜΟΥ  ΝΑ  ΜΟΥ  ΠΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ  ΓΙΑ  ΤΟΝ  ΓΙΑΤΡΟ  Η  ΚΑΠΟΙΑ  ΕΝΑΛΑΚΤΙΚΗ  ΘΕΡΑΠΕΙΑ.  ΑΝ  ΚΑΙ  ΕΧΩ  ΚΑΝΕΙ  ΠΟΛΕΣ  ΕΝΑΛΑΚΤΙΚΕΣ  ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ  ΑΛΑ  Η  ΕΛΠΙΔΑ  ΠΕΘΑΙΝΕΙ  ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ  ΔΕΝ  ΞΕΡΕΙΣ  ΠΟΤΕ  ΤΙ  ΓΙΝΕΤΕ .      ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  ΣΕ  ΟΣΟΥΣ  ΔΙΑΒΑΣΑΝ  ΤΟ  ΚΕΙΜΕΝΟ  ΚΑΙ  ΠΕΡΙΜΕΝΩ  ΝΕΑ  ΣΑΣ

ΜΕΤΑ  ΑΠΟ  ΕΞΑΝΤΛΗΤΙΚΟ  ΤΕΣΤ   ΤΟ  ΓΝΩΣΤΟ   WIT  ANTERSON  ΑΠΕΦΑΝΘΗ  Ο  ΓΝΩΣΤΟΣ  ΚΑΙ  ΠΟΛΥ  ΚΑΛΟΣ  ΓΙΑΤΡΟΣ  ΤΗΣ  ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ  ΚΥΡΙΟΣ  Ζ,,,,,,,    Ι,,,,,,,,ΟΤΙ  Η   ΠΑΘΗΣΗ  ΜΟΥ  ΚΑΙ  ΟΙ  ΣΥΝΕΧΕΙΣ  ΠΟΝΟΙ  ΠΟΥ  ΕΧΩ  ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ  ΣΤΟΝ  ΟΥΛΩΔΗ  ΙΣΤΟ  ΠΟΥ  ΕΧΕΙ  ΔΗΜΗΟΥΡΓΗΘΕΙ  ΣΤΟΝ  ΑΥΧΕΝΑ   ΤΗΣ  ΚΥΣΤΗΣ  ΜΕΤΑ  ΑΠΟ  ΑΛΕΠΑΛΗΛΕΣ   ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ  ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ  ΓΙΑ  ΔΙΑΝΟΙΞΗ  ΤΟΥ  ΣΤΕΝΩΜΑΤΟΣ,    Ο  ΑΥΧΕΝΑΣ  ΕΓΙΝΕ  ΣΚΕΤΗ  ΟΥΛΗ  ΚΑΙ  ΠΙΕΖΕΙ  ΜΟΝΙΜΑ  ΤΟ  ΤΗΝ  ΚΥΣΤΗ  ΚΑΙ  ΤΟΝ  ΠΡΟΣΤΑΤΗ  ΚΑΙ  ΔΙΝΟΥΝ  ΣΥΝΕΧΕΙ  ΚΑΙ  ΕΝΤΟΝΟ  ΠΟΛΛΕΣ  ΦΟΡΕΣ  ΠΟΝΟ,    Ο  ΠΡΟΣΤΑΤΗΣ  ΜΟΥ  ΕΙΝΑΙ   15   ΚΥΒ,  ΕΚΑΤ,  ΚΑΙ  ΧΩΡΙΣ  ΚΑΠΟΙΟ  ΜΙΚΡΟΒΙΟ  ΚΑΘΑΡΟΣ  ΑΝ  ΚΑΙ  ΕΧΩ  ΚΑΝΕΙ  ΑΠΕΙΡΕΣ   ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ  ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ,     ,,,,,,,ΑΝ  ΚΑΠΟΙΟΣ  ΑΠΟ  ΤΟ  ΦΟΡΟΥΜ   ΓΝΩΡΙΧΕΙ  ΚΑΤΙ  ΣΧΕΤΙΚΟ  ΜΕ  ΘΕΡΑΠΕΙΑ  ΜΕ  ΦΑΡΜΑΚΟ     Η   ΟΜΟΙΟΠΑΔΗΤΙΚΟ  Η   ΒΟΤΑΝΑ  ΑΣ  ΜΟΥ  ΓΡΑΨΕΙ  ΣΤΟ     ...MAIL  MOY   ..aris1946@otenet.gr......  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  ΠΟΥ  ΜΟΥ  ΑΝΕΧΘΗΚΑΤΕ  ΚΑΙ  ΠΕΡΙΜΕΝΩ  ΚΑΠΟΙΟ  ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ   ΝΕΟ,