Μικρα μου προστατιτιδοπαθακια-πυελικοαλγακια ΤΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ηρθα......(στα αρχιδια μας θα πουνε καποιοι).Δεν εμπαινα τοσο καιρο γιατι θεραπευομουνα στην Ασκληπιου σε τετοιο βαθμο που απο την χαρα μου δεν μπορουσα να κινησω τα δαχτυλα.Ο οσιος Ακαταν ο δαχτυλοφορος με εκανε καλα!!!!!!!!!!χαχαχαχαχ πουτσες μπλε.
Ας αναφερθουμε τωρα ομως σοβαρα.Τι εχω κανει 2 χρονια????ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.Το ειχα παρατησει εντελως το θεμα αλλα δυστηχως το θεμα δεν με παρατησε.Τα αποτελεσματα ως τωρα: ομοιοπαθητικη αφου πηγα σε διαφορους δεν ειδα καμια βελτιωση στο θεμα περα απο τις γνωστες εξαρσεις και υφεσεις.Αυτο που ακουσα ομως και δεν το πιστευα απο ομοιοπαθητικο ηταν οτι ειμαι "δυσκολη περιπτωση"."Ρε λες να μιλαει με τον Ακαταν" σκεφτηκα.Ναι ρε μαλακα ειμαι δυσκολη περιπτωση αλλιως θα ησουν ο 3ος σε σειρα ομοιοπαθητικος που ερχομαι????Μαλακα ε μαλακα, ηθελα να του πω αλλα εκανα την παπια.
Βελονισμος.Περα απο παροδικες και μικρης διαρκειας υφεση του πονου τιποτα το συμαντικο και ας μου εφαρμοσε τεχνικη με καυτη βελονα (ναι καλα διαβασατε...καυτη βελονα υπερυβικα και στον αστραγαλο).Αποτελεσμα  0.
Και τα ενοχληματα συνεχιζοντουσαν και καθε φορα χειροτερευαν.Τρεξιμο και γενικα αθληση λογω του παιδιου τα ειχα παρατησει και αυτα.2 χρονια ακομα και οι συχνες εκσπερματωσεις πηγαν περιπατο.2 - 3 φερες εκανα διακοιλιακο υπερηχο και ο προστατης αυξανοταν σε μεγεθος, ελαχιστα, αλλα αυξανοταν.Το τελευταιο 2 μηνο παρα την ελαφρια ασκηση,την χρηση WAND,και συχνοτερη εκσπερματωση οι πονοι χειροτερευαν.Πηγα στον ουρολογο που με ειχε αναλαβει πριν 3 χρονια να κανω υπερηχο για να εχω αμμεση συγκριση και μου ειπε οτι αυξηθει σημαντικα το μεγεθος.
Τοτε μου προτεινε μια γνωστη να ξεκινησω την ορθομοριακη διατροφη.Εκανα τεστ δυσανεξιας και εκοψα εδω και 2 εβδομαδες εντελως γαλα, αυγο(ασπραδι και κροκο)αφου εκει ειχα την μεγαλυτερη αντιδραση.Παραληλα ξεκινησα να παιρνω κολλοειδη αργυρο και εκχυλισμα γκρειπ φρουτ.Ενω ειχα ηδη κανει καλλιεργεια προστατικου και προς μεγαλη μου εκπληξη αναπτυχθηκε ταχυτατα εντεροκοκκος απο μου ειπε ο μικροβιολογος και στα 2 δειγματα πρ.υγρου.Καλλιεργεια ουρων αρνητικη προ και μετα μαλλαξης.
Και τωρα αντε παλι αντιβιωση.Ενδοφλεβια.Σκατα.Αλλα δεν μπορω να κανω τιποτα αλλο.Δεν εμεινε κατι αλλο.Με την διακοπη τις αντιβιωσης θα συνεχισω τον κολλοειδη αργυρο γιατι θελει πανω απο 3 μηνες για να δραση.Με υπομονη και επιμονη θα γινει ο κωλος μου χωνι.

Ρε μηπως να ξαναπαω Ακαταν????Μπαααα την πρωτη δεν γνωριζα ημουν αφελης την δευτερη μαλακας με πατεντα.
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

#16 30 Μάρτιος, 2016, 08:58:48 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 30 Μάρτιος, 2016, 09:03:11 ΠΜ από markelos
Το λοιπον.Αποτελεσμα απο την αντιβιωση?(δεν εκανα ενδοφλέβια)Μετα απο μια αισθητη βελτίωση στο 10ημερο περιπου σταδιακα τα προβληματα επανηλθαν και μεχρι το τελος της "θεραπειας"πηρα τα παπαρια μου μαζι με τον προστατη μου.Απλά γιορτασα το μικροβιο μου με μπολικη κινολόνη,γάμησα το εντερο μου ακομη μια φορα (δεν ειχα βαλει μυαλο απο τα οσα εχω τραβηξει και ηθελα και άλλο),και μαζι και τον οργανισμο.
Αποφασισα να ξεκινησω μετα απο μερικα χρονια που ειχαμε αναφερθει,στην νηστειοθεραπεία.Στα βασικα μου προβλήματα ηταν και ειναι οι συχνες αφοδευσεις και το συμπτωμα της ατελους κένωσεις.Καθε φορα που πάω για χεσιμο οι καυλες πάνε περιπατο,αφου τα κοπρανα πιεζουν τον προστατη μου και εχω εκκριμα απο πρ.υγρο(αυτομάλλαξη χωρις δαχτυλο ακαταν).Αρα θέλω να πιστευω οτι ελλατωνοντας το φαγητο (μαζι με την βελτιωση του ανοσοποιητικου)θα ελλατωθουν και οι επίσκεψεις στην τουαλέτα και θα αφησω τον προστατη μου να ηρεμει απο την πίεση που ασκειται κάθε φορα που πάω για χεσιμο(3-5 φορες την ημερα πήγαινα).
Βρισκομαι ηδη στην τριτη μερα νηστειοθεραπειας και ειναι πολυ νωρις να αναφερθω.Ακολουθω το πλανο του maevius με τελευταιο γευμα στις 19-19,30 το πρωι δεν τρωω τιποτα (απο αυριο θα ξεκινησω πρωινο),το μεσημερι ελάχιστα και μετα στις 19,00.Τις εντυπώσεις μου θα σας τις πω συντομα
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

Αυτο με το εκριμα το ειχα και εγω στα ξεκινήματα της προστατιτιδας ( η οτι αλλο μπορει να ειναι αυτο ) τοτε που και εγω πηγενα 44ρις φορες τουαλέτα. Tωρα που εχω φτιαξει το εντερο μου δεν το εχω κατα την διάρκεια την αφοδευσης αν και η συμπεριφορα του εντερου επηρεάζει πολυ το αν θα με πιασει συχνοουρία η φαγουροπονος στην βαση του πεους. Και σιγουρα εχω καταλαβει απο καποιες φορες που δεν προλάβαινα να φαω και ετρωγα μια φορα την ημερα ( σπιτικο φαει )  τα συμπτωματα εκείνες τις μερες ηταν αφανή.

Θα ήθελα να σε ρωτησω αν αυτο το εκρειμα το εχεις και κατα την διάρκεια της στύσης γιατι κάποιες φόρες βγαίνουν καποιες σταγόνες ( στα προκαταρκτικά ) και νιώθω εξαιρετικα άβολα ... δεν θυμάμαι να το ειχα παλαιοτερα ....

Καλη δυναμη περιμενω νεα σου
Αρχικα ενοχλησης στο κεφαλη του πεους αντιμετοπιση με daktarin k flenazole μια μερα μετα την αντιμετοπιση ενοχλησεις στην βαση του πεους . μετα απο αντιβιωση 10 ημερων vibramicyn χωρις αποτελεσμα προσθεθηκε και η συχνοουρια . Δοκιμασα netle root and lycopene για 1,5 μηνα χωρις παοτελεσμα.Βρισκομαι στο τελος της τριμηνης δοκιμης Quercetin apo lamberts 1000mg μαζι με Βromelain 800mg την ημερα. Επισης περνω ενα μηνα τωρα Prostate Perform με ενθαρυντικα αποτελεσματα στην ροη των ουρων και ελαχιστα στην συχνοουρια.Yποχωρησει των συμτωματων μετα απο μηνιαία αφαγεια λογο κακης ψυχολογικής καταστασεις .Επανεμφανιση μετα απο 8 μηνες κ υποχωριση ξανα με αντι καντιντα διατροφη β σιτοστερολ προσταβιταλ και προβιοτικα. *(Εξετασεις σπερμ πολλες αποικιες εντερ. φαεσαλις)

γεια χαρά,
Δε νομίζω, λόγω και παλαιότητας, να πιστεύεις ότι οι προστάτες μας είναι αποστειρωμένοι. Το γράφω γιατί διαβάζω κάτι απίστευτα, από παιδιά εδώ στο φόρουμ, ότι 'αποστείρωσα τον προστάτη μου με αντιβίωση', ότι 'είμαι καθαρός από μικρόβια αφού οι καλλιέργειες βγήκαν αρνητικές' κλπ. Δεν ισχύουν αυτά. Κάποια από τα μικρόβια που έχουμε όλοι οι τουλάχιστον εδώ και χρόνια σεξουαλικά ενεργοί άνδρες, βεβαίως μπορούν να δημιουργήσουν  φλεγμονή, μεγάλη, μικρή ή και καθόλου στον καθένα, με πυοσφαίρια ή όχι στον καθένα, λοίμωξη ή όχι στον καθένα κλπ. Τα μικρόβια μας απασχολούν και πρέπει να μας απασχολούν στην αρχή της πάθησης, αφού είναι πιθανοί παράγοντες φλεγμονής και αφού η φλεγμονή είναι πιθανός παράγοντας πυελικού άλγους. Για το λόγο αυτό παίρνουμε αντιβίωση. Στην αρχή. Αν χρειαστεί, επαναλαμβάνουμε. Χωρίς να χρειαστεί, αλλά κάποιοι το κάναμε και αυτό, υποβληθήκαμε και σε προστατικές μαλάξεις, από τις πιο ισχυρές και επώδυνες μάλιστα,  με συνοδεία πολύ ισχυρών αντιβιώσεων, φτάνοντας στα όρια και βάζοντας σε κίνδυνο την υγεία μας. Απλώς το υπενθυμίζω. Όταν τα συμπτώματα είναι περισσότερο επώδυνα, όπως αυτά που περιγράφεις, τότε λογικό είναι να εστιάσουμε περισσότερο στην μείωση του πόνου που μας ταλαιπωρεί, ώστε να ζούμε καλύτερα. Αν πιστεύουμε ή πιθανολογούμε ότι υπάρχει κάποια χρόνια φλεγμονή στον προστάτη, τότε ίσως να είναι καλύτερα, μετά και από 'τόνους αντιβίωσης' όπως γράφεις και στην υπογραφή, να το αντιμετωπίσουμε παίρνοντας ένα φυσικό (φυτικό) αντιφλεγμονώδες. Από τη δική μου εμπειρία σε αυτά, κατέληξα στο prosta Q, με εξαιρετικά αποτελέσματα σε σχέση με ότι άλλο έχω δοκιμάσει παλιότερα.
Γράφεις επίσης ότι 'ο προστάτης αυξανόταν ελάχιστα'
Πόσο αυξανόταν 'ελάχιστα' δηλαδή; Η πρώτη μέτρηση ήταν μετά το ξεζούμισμα των μαλάξεων; γιατί αν παίρνεις αυτή την τιμή ως 'σωστή' λογικό είναι ο προστάτης να 'μεγαλώνει'. Από κει και πέρα, οι τιμές αυτές, όπως μου έχουν εξηγήσει ουρολόγοι που έχω επισκεφτεί , μπορεί να 'παίζουν'  + ή -  σε κάθε μέτρηση, ειδικά στον κοιλιακό υπέρηχο. Πόσο χρονών είσαι, και πόσο τον έχεις (τον προστάτη). Αυτό θα παρακολουθείς. Πολύ απλά, για κάποιον γύρω στα 40, 20 κυβικά εκατοστά θεωρούνται καλά. Σε παρόμοια συζήτηση, στο γνωστό σαλονάκι, πεντέξι 40άρηδες με 'χρόνια φραγμένα σωληνάκια', 'κλειστούς προστάτες',  'λιμνάζοντα και μολυσμένα προστ. υγρά' κλπ όπως πιστεύαμε τότε, βρεθήκαμε να έχουμε όλοι κάτω από 20 κ.ε. προστάτη...
Επίσης, έχει γραφτεί στο φόρουμ:
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=707.30
Παράθεση από: vento στις 13 Οκτωβρίου, 2013, 09:56:19 ΜΜ
Όμως και ο γιατρός σοκαρίστηκε όταν είδε τις διαστάσεις του προστάτη μου αφύσικα μειωμένες λόγω του saw palmetto...μέσα σε 2 εβδομάδες από 36 κ.ε. έπεσε στα 26 κ.ε....Δεν πίστευε στα μάτια του...
Δε νομίζω ότι είχε λόγο να πει ψέματα ο ομοιοπαθής, ούτε ο γιατρός του να κάνει ένα τόσο τεράστιο λάθος σε μια απλή μέτρηση ρουτίνας. Προς προβληματισμό απλώς...
Γράφεις ότι 'απο την πίεση που ασκειται κάθε φορα που πάω για χεσιμο(3-5 φορες την ημερα πήγαινα)'
Αυτό μοιάζει κάτι σαν προστατίτιδα λόγο πίεσης εντέρου. Γαστρεντερολόγο έχεις επισκεφτεί; Στη θέση σου θα έπαιρνα μια γνώμη, μπορεί να έχει κάποια ιδέα – πρόταση - εξέταση κλπ.
Έτσι κι αλλιώς να δεις τι μπορεί να κάνει η νηστειοθεραπεία, ή πιο σωστά οι αρχές νηστειοθεραπείας όπως γράφει ο maevious. Εγώ χωρίς να έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με το έντερο, κάθε βράδυ τρώω ένα παραδοσιακό γιαουρτάκι (αυτό με την πέτσα στο πήλινο) και 1 ή 2 μήλα. Με τον τρόπο αυτό και αδυνάτισα, και ξεκούρασα το έντερο μου και παρέχω στο έντερο προβιοτικά (η πέτσα στο γιαουρτάκι) για σωστή λειτουργία και δεν πεινάω τόσο (τα μήλα φουσκώνουν). Είναι το δικό μου 'γιατροσόφι' για πιο ήσυχο έντερο, γιατί όσοι είμαστε σε κατάσταση πυελικού άλγους είμαστε ευαίσθητοι σε οτιδήποτε εντός της πυέλου, συμπεριλαμβανομένης και της κοιλιάς μας. Επίσης, έχουν ξαναγραφτεί από άλλους αυτά, τόσο τα προβιοτικά, όσο και οι βασικές αρχές νηστειοθεραπείας (όχι ζάχαρη, όχι υδατάνθρακες) βοηθάνε στην αντιμετώπιση μιας πιθανής αυξημένης candida τόσο στο έντερο όσο και στον προστάτη...
Ο βελονισμός εμένα με ηρεμούσε και με βοηθούσε να κοιμάμαι καλύτερα, αφού εσένα δε σε βοήθησε, δεν έχει και νόημα να τον συνεχίσεις.
Για την ομοιοπαθητική λίγα πράγματα, έχει γράψει νομίζω και ο Nordic σχετικά, σχολιάζω και αυτά.
- Οι ομοιοπαθητικοί πιστεύουν ότι για όλα φταίει το 'μπλοκαρισμένο' ή 'αδύναμο' ανοσοποιητικό, που αυτοί υποτίθεται ότι θα 'τονώσουν' και 'ενεργοποιήσουν' με τα φυγοκεντρισμένα 'μπιλάκια' που δίνουν. Γράφω ότι οι ίδιοι μου έχουν πει, χωρίς την παραμικρή ειρωνεία.
- Τα παραπάνω είναι ένας παράγοντας της πολυπαραγοντικής πάθησης μας, οπότε προφανώς και δε μας καλύπτει συνολικά, ακόμα και αν λειτουργεί.
- Πως εξηγείται οι 'καλοί' ομοιοπαθητικοί να είναι σε Κολωνάκι – Κηφισιά – Γλυφάδα, και οι 'μέτριοι' σε πιο λαϊκές συνοικίες; Μιλάμε για ιατρική ή για lifestyle εδώ;
- Πως εξηγείται στον ίδιο άνθρωπο και για την ίδια πάθηση ο κάθε ομοιοπαθητικός να δίνει διαφορετική δραστική ουσία; Μιλάμε για ιατρική ή για το software του καθενός τελικά;
Με το wand τι κάνεις, προστατικές μαλάξεις; Το wand χρησιμοποιείται στο Wise Anderson μόνο όταν έχουμε εσωτερικά trigger points. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να γίνονται και διατάσεις. Από τη δική μου εμπειρία, trigger point release (αν υποθέσουμε ότι ξέρει κανείς τι είναι αυτό και πώς να το κάνει) χωρίς διατάσεις δεν έχει  αποτέλεσμα. Επειδή στην αρχή του ιστορικού σου αναφέρεις τσούξιμο και πόνο στο πέος, είναι πιθανό τα δικά σου 'ενεργά' trig.points να είναι και στους κοιλιακούς και όχι εσωτερικά. Προς προβληματισμό και πάλι, διαγνώσεις εγώ δεν κάνω, προς Θεού. Σε κάποιο άλλο ιστορικό διάβασα για ασκήσεις kegel. Για όνομα, εδώ προσπαθούμε να χαλαρώσουμε, οι kegels κάνουν το αντίθετο.
Παράθεση από: lullaby στις 03 Απριλίου, 2016, 01:19:18 ΠΜ
Θα ήθελα να σε ρωτησω αν αυτο το εκρειμα το εχεις και κατα την διάρκεια της στύσης γιατι κάποιες φόρες βγαίνουν καποιες σταγόνες ( στα προκαταρκτικά ) και νιώθω εξαιρετικα άβολα ... δεν θυμάμαι να το ειχα παλαιοτερα ....
Εγώ πάντα το είχα αυτό, και πριν την προστατίτιδα, δε νομίζω ότι είναι κάτι μη φυσιολογικό. Μερικές σταγόνες, είναι το λεγόμενο 'προσπερματικό' υγρό.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου εβανς ... Εχω εχω παρατηρήσει οτι τις τελευταιες δεκαετίες που η βιομηχανία μαστίζει  οι καινουριες γενιες εχουν ολο και περισσότερα προβληματα ειτε ψυχολογικα ειτε εχουν ενα βυτίο αλλεργίες ειτε  είναι πιο επιρεπης στις ιώσης... Κ πιστευω οτι ολα αυτα οφείλονται στις ορμόνες στο αρσενικό και σε οτι αλλο ποτίζουν τα ζωα και τα φυτα που τρωμε ...   " διαβασα τωρα τελευταια για το γαλα που το πεινουμε για πανω απο 15 χρονια στην ζωη μας οτι δεινουν στις αγελαδες ορμονες για να μεγαλώσουν οι μαστοι και να  βγάζουν γυρω στα 50 λιτρα γαλα την ημερα και επισης αυτο το καλα ειναι γεματο πυοσφαίρια  τις ποτιζουν με αντιβιωσεις ετσι ωστε να φτασουν στα επιτρεπτα ορια ... "
Αρχικα ενοχλησης στο κεφαλη του πεους αντιμετοπιση με daktarin k flenazole μια μερα μετα την αντιμετοπιση ενοχλησεις στην βαση του πεους . μετα απο αντιβιωση 10 ημερων vibramicyn χωρις αποτελεσμα προσθεθηκε και η συχνοουρια . Δοκιμασα netle root and lycopene για 1,5 μηνα χωρις παοτελεσμα.Βρισκομαι στο τελος της τριμηνης δοκιμης Quercetin apo lamberts 1000mg μαζι με Βromelain 800mg την ημερα. Επισης περνω ενα μηνα τωρα Prostate Perform με ενθαρυντικα αποτελεσματα στην ροη των ουρων και ελαχιστα στην συχνοουρια.Yποχωρησει των συμτωματων μετα απο μηνιαία αφαγεια λογο κακης ψυχολογικής καταστασεις .Επανεμφανιση μετα απο 8 μηνες κ υποχωριση ξανα με αντι καντιντα διατροφη β σιτοστερολ προσταβιταλ και προβιοτικα. *(Εξετασεις σπερμ πολλες αποικιες εντερ. φαεσαλις)