Καλησπερα..

ειμαι 51 ετών, πριν 2 εβδομάδες είδα λίγο αιμα στα ουρα όταν ξεκίναγαν να ουρώ, κατόπιν τα ουρα ήταν φυσιολογικά, μάλιστα πριν δω το αιμα, την πρωτη φορά βγήκε ενα μικρό κομμάτι σαν πηγμενο αιμα, δεν ειχα κανένα σύμπτωμα η πόνο μέχρι τότε.
το φαινόμενο αυτο διαπιστώθηκε για 1-2 ημερες όπου και το αιμα σταμάτησε.
Παράλληλα εχω μερικές ενοχλήσεις σαν βάρος στους όρχεις η απροσδιόριστα κάπου στην περιοχή ανάμεσα κυρίως όταν κάθομαι, οχι πάντα μα δεν ειναι και φοβερά ενοχλητικό.
Οι εξετάσεις αίματος έδειξαν καλες, η καλλιέργεια ούρων αρνητική ενω φάνηκε οπως ήτανε αναμενόμενο λίγο μονάδες αίματος στα ουρα.
ο ουρολογος μου έκανε υπερηχογράφημα αλλα ο προστάτης ειναι φυσιολογικός με καποια ασβεστωματα, το ιδιο και τα νεφρά, κανένα προβλημα.
μου σύστησε να κάνω κυστιοσκοπηση για να δουμε μήπως ευθύνεται η κύστη για το αιμα..

εχω ξεκινηςει να κάνω ποδηλατο καθε Σαββατοκύριακο και εδω και ενα χρόνο ασκούμε   τακτικά, πριν απο ενα μήνα αλλάζοντας ποδηλατο δεν ένιωθα καθόλου άνετα στην σελα και αισθανόμουν μούδιασματα μετα απο την άσκηση ποδηλασιας 2 ωρών.
αρχικά θεώρησα οτι λογω της εντατικής άσκησης το αιμα και το μουδιαςμα οφειλεται εκει αλλα ο Ουρολογος λέει οτι δεν εχει καμια σημασία.
άρχισα να σκέφτομαι την προστάτιτιδα αφου το μούδιασμα και το βάρος που νιώθω μεταξύ των ορχεων ειναι ενα απο τα συμπτώματα διαβάζοντας εδω.
δεν εχω ιδιαίτερη συχνουρία ουτε καποιο αλλο σύμπτωμα η προβλημα στυσης.
Ψυχολογικά αρχικά επηρεάστηκα στην Libido αφου ήταν ενα σοκ για μένα ο πονος οι επισκέψεις στον γιατρό και οι εξετάσεις αλλα το ξεπέρασα.

Τι γνωμη έχετε, μπορει η ποδηλασια να εχει επηρεάσει την περιοχή του πυελου και τα συμπτώματα που ανέφερα να οφείλονται εκει η ειναι απλα καποιο είδος ελαφριάς προστατιτιδας?

ευχαριστω


Ευχαριστω,    περιμένω την κυστιοσκοπηση την επόμενη εβδομάδα ..πέρα απο την κατασταση της κύστης θα μπορούσε να δείξει και πιθανόν καποια φλεγμονή του προστάτη?
για την ωρα εχω ενα συνεχή ήπιο πόνο, ισως επειδη σήμερα πάλι έκανε άσκηση με το ποδηλατο και πιθανόν να ερεθίστηκα η περιοχή.

επίσης δεν εχω κανει καλλιεργεία στο σπερμα η στο προστατευτικό υγρό, παρα μονο στα ουρα που ήταν αρνητική, θεωρείτε οτι θα επρεπε να συμπεριληφθει στις αρχικές διαγνωστικές εξετάσεις?

Ευχαριστω

Γειά και από εμένα, το πηγμένο αίμα δηλώνει μικρή ή μεγάλη αιμορραγία από οπουδήποτε αλλού εκτός από την ουροδόχο κύστη αφου εκεί το αίμα αραιώνεται με τα ούρα και δεν πήζει (μιλάμε για μικρή ροή αίματος). Κατά την ταπεινή προσωπική μου άποψη ήταν ή τυχαία διάρρηξη μικρού αιμοφόρου αγγείου (πιθανότατα του προσάτη) ή ερεθισμός από το ποδήλατο. Πάντως η κυστεοσκόπηση δεν βλάπτει αφού μπορεί τυχαία να ανακαλύψεις και κανένα θήλωμα και να προλάβεις πολύ χειρότερες καταστάσεις από την προστατίτιδα. Επίσης επειδή γίνεται μέσω του προστάτη θα ερευνηθεί και όλο το σύστημα από την αρχή της ουρήθρας μέχρι την κύστη. Εγώ πάντως αν οι εξετάσεις απο την κυστεοσκόπηση και την γενική ούρων ήταν καθαρές δεν θα ασχολιώμουν παραπάνω. Το ποδήλατο έτσι και αλλιώς το έχω κόψει λόγω επικινδυνότητας. Εδώ κινδυνεύω με τα πόδια να με πατήσουν οι κάφροι φαντάσου με το ποδήλατο. Χωρίς πλάκα τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα κάποιος οδηγός θα κοντέψει στο τσακ να με πατήσει!
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

...Λοιπόν, η κυστιοσκοπηση έδειξε κάποιες μικρές πετρες στην κύστη και στον προστάτη τα οποία ο γιατρός ονόμασε τετανωσεις η κατι τέτοιο τέτοιο..δεν έδειξε να ανησυχεί ιδιαίτερα και κυρίως η κυστιοσκοπηση δεν έδειξε κατι πιο σοβαρό.

Τα συμπτώματα πλεον μετα απο 15 ημερες που είδα το αιμα έχουν υποχωρήσει  και εχω πολυ ήπιες ενόχληςεις συνήθως μονο όταν κάθομαι, ιδιαίτερα τις τελευταίες ημερες ειναι πλεον ανεπανεσθητα.
ο γιατρός μου συνέστησε αγωγή  Ladinin για 15 ημερες και Zidrolin για 2 μηνες.

Το πρώτο ειναι αντιβίωση και το δεύτερο απο όσο διάβασα για τον προστάτη..

εχω τις αμφιβολίες μου εφόσον τα συμπτώματα εχουν υποχωρήσει και δεν νιώθω πάλι τόσο τακτικά το βάρος η το κάψιμο ανάμεσα στους όρχεις αν θα πρεπει να κανω την αγωγή.

καποια γνωμη?

Βασικά και εγώ θα σου έλεγα να κάνεις αυτό που σου είπε ο γιατρός σου απλά πρόσεχε πάρα πολύ την διατροφή σου τις ημέρες που παιρνεις αντιβίωση και πάρε οπωσδήποτε προβιοτικά. Πάντως οι πετρούλες επιβεβαιώνουν την μικρή αιμοραγγία από διάρηξη αιμοφόρου αγγείου. 
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

...πηγα και σε αλλο γιατρό για δεύτερη γνωμη, ο υπέρηχος έδειξε ακριβώς την ίδια διάγνωση, εκανα ξανά κυστιοσκοπηση και αποφανιηκε οτι πέρα απο τις πετρούλες υπαρχει και μια μικρή φλεγμονή στον προστάτη που πιθανότατα κατα τον γιατρό εξηγεί πλεον και το αιμα.
πρότεινε να συνεχίσω την αγωγή που μου είπε και ο προηγούμενος.

είναι Μερικές μερες που παίρνω την αγωγή αλλα παρατήρησα οτι έρχομαι σε οργασμο αλλα δεν βγάζω σπερμα..ειναι συνέπεια του Zidrolin???

Παλίνδρομη εκσπερμάτιση λέγεται και ναι το προκαλεί το φάρμακο που παίρνεις.
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

θεωρω οτι οταν το σταματήσω θα επανέλθω, σωστα?

Ναι αλλά δεν ξέρω το πότε. Δες το φυλλάδιο του φαρμάκου το γράφει σίγουρα και γενικά είναι μια καλή συνήθεια να διαβάζουμε για ότι μας δίνουν να καταπίνουμε. Το φάρμακό σου είναι γενόσημο και δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο, μάλλον όχι (δεν είμαι φαρμακοποιός). Εγώ πάντως που είχα πάρει ένα παρόμοιο για ένα φεγγάρι, το Xatral δεν είχα θέματα. Το σπέρμα πάντως δεν εξαφανίζεται, απλά αντί να βγεί έξω από την ουρήθρα ξαναγυρίζει πίσω και μπαίνει στην ουροδόχο κύστη και αποβάλλεται με τα ούρα. Dont panic !!
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

Ευχαριστώ, πάντως οι οδηγίες δεν γράφουν τίποτα για παρενέργειες εκτός από την πιθανότητα να σου ρίξει την πίεση .

Έχω λίγο προβληματιστεί.. Το φάρμακο βάση των χαρακτηριστικών του ενδείκνυται για φυσιολογική υπερπλασία προστάτη, εγώ που δεν έχω υπερπλασία παρά μόνο την φλεγμονή σε τι με εξυπηρετεί..
Καταλαβαίνω ότι η ερώτηση θα γίνει στον γιατρό αλλά αν καπιοιος έχει εμπειρία..

#11 28 Οκτωβρίου, 2014, 05:21:24 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 28 Οκτωβρίου, 2014, 05:49:37 ΜΜ από Hyper Ban
  Το φάρμακο Zidrolin χορηγείται σε ασθενής με Καλοήθης Υπερπλασία του Προστάτη (Κ.Υ.Π).Μία συνήθης πάθηση η οποία συμβαίνει σε άντρες άνω των 45 .Μπορείς να ρίξεις μία ματιά για αυτή την πάθηση στο διαδυκτίο ,έχει άπειρες αναφορές .
   Οι άλφα αποκλειστές (alpha blockers) ,χαλαρώνουν τους γραμμωτούς μύες του προστάτη και διευκολύνουν την ούρηση αδειάζοντας τελείως την κύστη του ασθενή ,απαλλάσοντας τον απο τις συχνές επισκέψεις στην τουαλέτα ! Χρησιμοποιούνται όμως και για τους ίδιους λόγους και για την χ.π. / χ.π.α  ,προσωρινά ή εώς και 6 μήνες . Βοηθούν δηλαδή στην πλήρη κένωση της κύστης και την αποφυγή ουρολοιμώξεων/επαναμόλυνσης του προστάτη  λόγο κατακράτησης ούρων ...
    Η παλινδρόμηση συμβαίνει διοτί είναι τέτοια η χαλάρωση των μύων ,που η υπερδιαστέλεται η διάμετρος εξόδου των υγρών απο την ουρήθρα .Κάπως έτσι .Με την διακοπή του φαρμάκου , όλα επανέρχονται στα φυσιολογικά τους .
Είναι ωφέλιμο φάρμακο και κατάλληλο ,μην το φοβάσαι.Προσωπικά το πήρα για 6 μήνες και με βοήθησε 100 % . Παράλληλα και επειδή ανεβάζει και την κυκλοφορία του αίματος εκεί , αλληεπιδρά και στην στύση με πολλά ωφέλη για αυτή .
Μην φοβάσαι ,για το καλό σου είναι .Και πράγματι την ρίχνει την πίεση ,ναι .Ένας βασικός λόγος που πρέπει να λαμβάνεται σπίτι ,πρίν την κατάκληση ...

Παράθεση από: haf στις 24 Οκτωβρίου, 2014, 06:18:43 ΜΜ
...πηγα και σε αλλο γιατρό για δεύτερη γνωμη, ο υπέρηχος έδειξε ακριβώς την ίδια διάγνωση, εκανα ξανά κυστιοσκοπηση και αποφανιηκε οτι πέρα απο τις πετρούλες υπαρχει και μια μικρή φλεγμονή στον προστάτη που πιθανότατα κατα τον γιατρό εξηγεί πλεον και το αιμα.
πρότεινε να συνεχίσω την αγωγή που μου είπε και ο προηγούμενος.

Προφανώς και δεν έκανες κυστεοσκόπηση αλλά υπέρηχο κάτω κοιλίας .Η κυστεοσκόπηση γίνεται με καθετηριασμό μεσω κυστεοσκόπειου που εκβάλει νερό  και ο χειριστής αυτού (και εσύ ) μέσω οθόνης ,βλέπετε τι γίνεται απο την αρχή της ουρήθρας εώς και την κύστη σου .
Με απλά λογιά ,σου βάζουν ένα ματζαφλάρι με κάμερα απο την άκρη του πουλιού  σου εως την φούσκα σου και βλέπουν εκεί μέσα τι παίζει .Αρκετα επίπονο και ενοχλητικό αν γίνει χωρίς αναισθησία ...Δεν μπορέι να έκανες κυστεόσκόπηση...Δεν φαίνεται μέσω της κυστεοσκόπησης αν έχεις απασβεστώσεις στον προστάτη...
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Ευχαριστώ, πλήρως κατατοπιστικό το κείμενο σου...

δυστυχώς κυστιοσκοπηση εκανα .. και μάλιστα δυο σε 3 ημερες.. η πρωτη με πλήρη νάρκωση και ειχα αιματουρία και ενοχληςεις για 1-2 ημερες και η δεύτερη 2 μερες μετά οταν επιςκεφτηκα αλλο γιατρό σε κρατικό νοςοκομειο και έγινε αμεσα  και χωρις νάρκωση παρα μονο με ξυλοκαΐνη..
οπως ανεφερες έβλεπα μαζι με το γιατρό μέσω κάμερας απο το ενδοσκόπιο ολη την "είσοδο" απο την ουρήθρα μέχρι την κύστη, εκεινος μου δείξε την φλεγμονή στον προστάτη.
Καθόλου ευχάριστη διαδικασια αλλα ηταν πολυ έμπειρος και ειχα πολυ λιγότερες ενοχλήσεις μετά, σε αντίθεση απο την πρωτη φορά..

Επειδη ένιωθα καψίματα στους όρχεις η τέλος κάπου εκει ειχα αποφασίσει να σταματήσω το Zidrolin για καμια εβδομάδα αφου θεωρηςα οτι οφείλεται σε αυτο και να συνεχίσω μονο με την αντιβίωση Ladinin και κατόπιν να δω αφου το προβλημα μου οφείλεται πιθανότατα στην φλεγμονή του προστάτη που πιστεύω οτι δημιουργήθηκε απο την ποδηλασια.


hyper τα alpha blockers τα χρησιμοποιησες για το πυελικο αλγος; Σκεφτομαι να δοκιμασω για ενα 3μηνο με το σκεπτικο οτι θα χαλαρωσουν την ενταση της περιοχης.
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

   Είχα συχνουρίες ,ενοχλήσεις ,νυχτερινές ουρήσεις . .  .Τα a.b. ρύθμισαν την συχνότητα και την ποιότητα ούρησης μου στο καλύτερο και με βοήθησαν να τις σταθεροποιήσω .
  Συνέβαλε και αυτό το φάρμακο στην όλη προσπάθεια σίγουρα .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .