02 Ιουλίου, 2023, 08:17:51 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 02 Ιουλίου, 2023, 08:27:23 ΜΜ από Tferf
Καλησπέρα και από μένα. Θωμάς 30 ετών. Η δική μου περίπτωση ξεκίνησε Οκτώβριο 2022. Συμπτώματα αρχικά τσούξιμο στην ούρηση. Πρώτη προσέγγιση από ουρολόγο χωρίς καλλιέργειες 10 μέρες azirutec, ufexil 10 μέρες. Σε 2 μέρες περδίκι. 2 μήνες αργότερα τσούξιμο ξανά. Καλλιέργειες καθαρές σε ούρα και σπέρμα. Προσέγγιση 2η 15 μέρες ciproxin. Σε 2 μέρες περδίκι. 2 μήνες αργότερα πάλι τα ίδια. Προσθήκη σαν σύμπτωμα μια σταγόνα αίμα 1-2 φορές το πρόσεξα και ελαφρύ τράβηγμα αριστερού όρχη κατά την εξπερμάτωση. Προσέγγιση 3η 10 μέρες algofren και συμπληρώματα με saw palmeto και τσουκνίδα. Καλλιέργειες καθαρές. Άργησε να δράσει η φάση αλλά πάλι περδίκι 7-8 μέρες αργότερα. 1.5 μήνα αργότερα τα ίδια. Προσθήκη συμπτώματος ζέστη στο περινέο και ίσως και ενοχλήσεις στην μέση. Ξεκινάω quercetin. Καλλιέργειες έδειξαν 50 κ.ο.π σε πυοσφαίρια. 10 μέρες augmentin χωρίς τρομερά αποτελέσματα. PSA καθαρό και γενική αίματος καθαρή. Γενικά θέματα: Κιρσοκύλη (διάγνωση στα 15 χωρίς θέματα μέχρι τώρα), αιμοροίδα και ραγάδα που ματώνει ανά καιρούς αλλά πολλά χρόνια στην ίδια κατάσταση, πάντα θέματα με τουαλέτα αλλά πολύ καιρό τώρα 1 φορά την μέρα, εκ γενετής πλήρως επιφανειακή στένωση γιατί έχω μια μεμβράνη που χωρίζει την ουρήθρα μου στα δύο. Αύριο παίρνω αποτελέσματα αξονικής τομογραφίας.
Κλινική εικόνα. 80% καλά, γενικά το τσούξιμο είναι ήπιο έως καθόλου αν πιώ πολύ νερό και κατουρήσω πολλές φορές σε σύντομο χρονικό διάστημα το αισθάνομαι περισσότερο, αίμα δεν έχω δει καιρό τώρα, πάλι ελαφρύ τράβηγμα όρχη στην εξπερμάτωση, ζέστη στον πρωκτό και περινέο και ελαφριές ενοχλήσεις στην μέση, και παααααρα πολύ άγχος. Τον τελευταίο καιρό έχω περάσει γενικά πολλά άγχη με επέμβαση του παιδιού μου, αλλαγή δουλειάς και λοιπά. Η γυναίκα μου βρέθηκε θετική σε Candida αλλά δεν φάνηκαν σημάδια στις εξετάσεις μου. Να προσθέσω ότι πάντα καθαρά υπερηχογραφήματα σε νεφρά κύστη και προστάτη, δαχτυλική. Γενικά ψυχολογία στα τάρταρα. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή.

Καλημέρα Θωμά.

Κρατάω από όσα είπες πρώτα τα πυοσφαίρια. Αυτά τα βρήκες στα ούρα σωστά? 50 κ.ο.π είναι πάρα πολλά, ειδικά αν σκεφτείς ότι είχες ήδη πάρει κάμποσο cipro. Άρα ότι έγινε δεν αντιμετωπίστηκε με την αρχική αγωγή.

Η κιρσοκήλη είναι στην ίδια πλευρά που αισθάνεσαι το τράβηγμα στον όρχι?

Το αίμα, ακόμα και σταγόνες, είναι επίσης ένα επιπλέον θέμα.

Παιδί είπες έχεις, σπερμοδιάγραμμα έχεις κάνει? Τουλάχιστον τελευταία?

Θέματα με την τουαλέτα τι εννοείς ακριβώς?

Το θέμα του άγχους είναι χωριστό σε αυτή τη φάση. Αυτό που πραγματικά θέλω να σου πω, είναι ότι έχεις μήνες από την αρχή των συμπτωμάτων, και αυτό είναι πολύ καλό που ξεκίνησες και το έψαξες νωρίς.

Περιμένω τις απαντήσεις σου.


Παιδί έχω 14 μηνών με την πρώτη προσπάθεια, σπερμοδιάγραμμα δεν έχω κάνει. Ναι το τράβηγμα είναι στον όρχη με την κήλη. Ναι σε μικροσκοπική εξέταση ιζήματος. Να σημειώσω ότι έπαιρνα πολύ algofren εκείνες τις μέρες μπορεί να είναι παράγοντας πυοσφαιρίων. Επίσης σε όσες εξετάσεις έκανα ποτέ δεν είχα τίποτα εκτός από την τελευταία αλλά με πολύ χρήση algofren. Αξονική καθαρή μόνο ασβεστώσεις στον προστάτη που έτσι και αλλιώς το είχαμε δει και στον υπέρηχο. Αίμα έχω να δω αρκετό καιρό και δεν φάνηκε ποτέ σε lab tests. Ανά καιρούς έχω κάποιες δυσκοιλιότητες αλλά όχι κάτι τρομερό τα τελευταία χρόνια. Μια ζωή έτσι είμαι. Να σημειώσω ότι ότι σύμπτωμα έχω χαλαρώνει έως μηδενίζεται μετά απο τουαλέτα. 50 κ.ο.π και ποτέ μικρόβιο.

Τέλεια να το χαίρεσαι ;)

Από όσα ξέρω, ένα σπερμοδιάγραμμα πάντα θα το λέω, ελέγχει την γενικότερη "υγεία" της περιοχής. Υγιές σπέρμα σημαίνει ότι όλα δουλεύουν σωστά.

Άρα αν είναι στην ίδια πλευρά, έχεις συζητήσει με τους ουρολόγους την πιθανότητα να έχει προχωρήσει? Η κιρσοκήλη χειρουργείται όταν υπάρχει αναστροφή ροής αίματος. Αυτό ελεγχεται με έγχρωμο υπερηχογράφημα/τρίπλεξ οσχέου. Και αυτό πιθανόν να δικαιολογεί και το νούμερο στα πυσφαίρια? με ερωτηματικό...

Για τα πυοσφαίρια, νομίζει αξίζει τον κόπο να τα ελέγξεις πάλι. Για να φύγει και το ενδεχόμενο η αύξηση να οφείλεται σε φαρμακα.

Αλλά αν συνεχίζουν τα νούμερα και είναι τόσο ψηλά, κάτι έχει ξεφύγει.

Και επιπλεον, ζεστη στο περινεο και πονοι στη μέση, μπορεί να λενε κάτι, μπορεί και όχι.

Πήρες τα αποτελεσματα της αξονικής?

Ναι τα πήρα, εκτός από ασβεστώματα στον προστάτη τίποτα άλλο. Εννοείς ότι μπορεί η κιρσοκήλη να επηρεάσει τα πυοσφαίρια; Θα το ελέγξω 15-20 μέρες από το τέλος της αντιβίωσης.

Αν έχει προχωρήσει σε βαθμό που το δικαιολογεί, μπορεί να επηρρεάσει τη γονιμότητα. Αλλά δεν ξέρω αν με κάποιο τρόπο μπορεί να δημιουργήσει και κάποια φλεγμονή ή κάποιες συνθήκες για φλεγμονή. Προσωπικά θα το έψαχνα. Πακέτο με το σπερμοδιάγραμμα :)

Τώρα τι φάρμακα παίρνεις?

Μετά το πέρας της αντιβίωσης από προσωπική μου επιλογή quercetin + saw pal με τσουκνίδα. Φυτικά σκευάσματα μόνο. Επίσης παρατήρησα μετά απο εξπερματώση επιδεινώνονται τα συμπτώματα. 6/6 φορές μου έχουν ξανά βγει. Δηλαδή ανάμεσα από τις εξάρσεις όλα κομπλέ, κάποια στιγμή και μετά από σεξουαλική επαφή μπαμ. Να πω ότι όλο το διάστημα έκανα βάρη τα οποία σταμάτησα εδώ και μήνα και αρκετά βαριά με άρσεις, καθίσματα και λοιπά. Ίσως να μην βοήθησε αυτό.

#7 03 Ιουλίου, 2023, 12:58:57 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 03 Ιουλίου, 2023, 01:00:43 ΜΜ από Tferf
Να προσθέσω ότι για τον αν οφείλεται κάτι από αυτά στην εκ γενετής στένωση έκανα ουρηθροσκόπηση και από όσο μπόρεσαν να δουμ επιφανειακή πλήρως στένωση και κατά τα άλλα φυσιολογική ουρήθρα ελαφρώς ερεθισμένη. Τότε έτσουζα. Ο γιατρός μου είπε ότι υπάρχει πιθανότητα να κάνεις χημικές φλεγμονές σε αυτό το σημείο. Γενικά δεν χρειάζεται καν ουρηθροπλαστική, θέλει μυοπλαστική με πολύ μικρό διάστημα ανάρρωσης.

Ναι Θωμά δεν νομίζω ότι στην στένωση υπάρχει κάτι παραπάνω να ασχοληθείς.

Κοίτα τώρα. Αν αφήσουμε στην άκρη τα ουρολογικά ευρήματα για λίγο.

Δυσκοιλιότητα, έντερο γενικότερα, και αιμοροίδα/ραγάδα όπως λες είναι το ένα κεφάλαιο. Έχω συναντήσει ανθρώπους με προστατίτιδα που δεν έχουν κανένα θέμα με αυτά. Αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι πιθανότερο με θέματα εντέρου γενικότερα, να αντιμετωπίσεις και συμπτώματα που σχετίζονται με προστατίτιδα. Δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις ή τι να μην κάνεις, ο καθένας είναι διαφορετικός. Αλλά νομίζω σε αυτές τις περιπτώσεις αξιζει τον κοπο να "παίξεις" λίγο με διατροφή, να αλλάξεις κάποιες συνήθειες που μπορεί να ενισχύουν την ευαισθησία στην περιοχή. Αυτό έχει ομως μια ισορροπία, όπως είπες πριν το πολύ νερό σου χειροτερευει τα συμπτώματα, ενω την ίδια στιγμη βοηθάει το έντερο και την δυσκοιλιότητα. Πρέπει να το βρεις μόνος σου αυτό :)

Ειπες ότι σταμάτησες αντιβίωση από προσωπική επιλογή. Ο ουρολόγος δηλαδή ήθελε να συνεχίσεις? Ασχετο, αλλά μου έκανε εντυπωση πως αποφάσισες να πας σε 4 διαφορετικους ουρολόγους? Δεν σε κάλυψαν? σου έλεγαν κατι που σε προβλημάτιζε?

Γενικά στα αρχικά στάδια, η αντιβίωση είναι μονόδρομος. Εφόσον γίνεται σωστά. Πολλοί από μας έχουμε παρει κουβάδες αντιβίωση, με την ελπίδα (την δική μας ή/και του γιατρού) ότι θα "πιάσουμε" κάτι που μπορεί να μην ανιχνευθηκε στο εργαστήριο, αλλά να υπάρχει. Πολύ  αντιβίωση χωρίς λόγο, είναι λάθος. Και αντιθετα, λίγη αντιβίωση μπορεί να μην "φτάσει" να κάνει δουλειά. Είδες δήλαδη διαφορά πολύ γρήγορα, αλλά ίσως να χρειαζόταν λίγο παραπάνω? on off σε ένα βαθος μηνών?

Και τέλος, θέμα ψυχολογία. Ψυχραιμία, υπομονή και επιμονή. Είναι αρκετά δύσκολο να αναγνωρίσεις τα συμπτώματα όπως αλλάζουν, σε παίρνει απο κάτω και σκεφτεσαι πολλά. Απλα μην το κάνεις. Να το πω καλύτερα, προσπάθησε όσο μπορείς να μην αφήσεις την διαδικασία να σε παίρνει από κάτω.

#9 03 Ιουλίου, 2023, 01:40:36 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 03 Ιουλίου, 2023, 01:58:54 ΜΜ από Tferf
Όχι ολοκλήρωσα τις 10 μέρες αντιβίωση που μου πρότεινε ο ουρολόγος και τώρα συντηρητικά με συμπληρώματα από επιλογή μου (τα συμπληρώματα). Αυτό που με έκανε περδίκι είναι ciproxin(15)-ufexil(10)-algofren(10 μέρες) προφανώς ξεχωριστά. Πιθανόν να φτιάχναν την φλεγμονή όχι όμως και τον λόγο αυτής. Αποφάσισα να πάω σε 4 γιατί ολοκληρωμένες εξετάσεις έκανα τις τελευταίες 2 φορές έπειτα από δική μου παράκληση. Ουρολόγος δεν είμαι αλλά αν ένας μαν ερχόταν με τέτοια συμπτώματα σε μένα θα τον έβαζα (υπέρηχο, καλλιέργειες ούρα σπέρμα και ίσως προστατικό υγρό, δαχτυλική, αίμα και PSA). Το ότι δεν έγιναν όλα αυτά day 1 με προβλημάτιζε + ότι 2/4 φορές ελέγθηκα με το "μάτι" αν είναι δυνατόν. Και εγώ συντηρητική θεραπεία με προοδευτικά αποτελέσματα θα προτιμούσα με 0 αντιβίωση. Αλλά το ότι οι κινολόνες με έκαναν να 100% καλά με προβλημάτιζε δεδομένου ότι δεν είχα βακτήρια. Γενικά έχω σκάσει γιατί είναι περίπτωση με χίλια ερωτηματικά και χωρίς συγκεκριμένη πορεία ανάρρωσης. Όσο αν αφορά τις αιμοροίδες και την ραγάδα έχω παρατηρήσει φορές που πονάω όταν σκουπίζομαι χτυπάει μπροστά. Το σκέφτηκα και εγώ αυτό.

Αν δεν κατάλαβα καλά διορθωσέ με :)

Πήρες 2 φορές αρχικά δυο φορές cipro. 15+10 μέρες.

Μετά algofren που είναι αναλγητικό/αντιφλεγμονώδες/ibuprofen αλλες 10 μέρες.

Παράθεση από: Tferf στις 03 Ιουλίου, 2023, 01:40:36 ΜΜΠιθανόν να φτιάχναν την φλεγμονή όχι όμως και τον λόγο αυτής.
ΑΚΑ η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα. ;) , καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς! Οι κινολόνες θα σκοτώσουν το "κακό" μικρόβιο πχ, άρα χωρίς κάτι να καταστρέφει κύτταρα, σε πολλές περιπτώσεις μειώνονται τα πυοσφαίρια κλπ. Τώρα, έφτασε αρκετός στρατός στον προστάτη, αν υποθέσουμε ότι στον προστάτη έγινε η επίθεση? Μπακάλικα, 1 κιλό αντιβίωση από το στόμα, δεν φτάνουν 100 γραμμαρια στον προστάτη (σαν παράδειγμα τα νούμερα). Μπορεί και ναι μπορεί και όχι. Δεν είναι αυτό το σημαντικό όμως. Ανεξάρτητα με το ποιός έκανε το αυγό, εσυ έχεις αυγό να φας. Αν αρκεί η cipro, αν για να αποφύγεις το ρίσκο τενοντίτιδας κλπ πας σε pruli, κλπ αυτό το βλέπεις στην πράξη. Οι αντιβιώσεις έχουν σκοτώσει, η προστατιτιδα οχι. 

Παράθεση από: Tferf στις 03 Ιουλίου, 2023, 01:40:36 ΜΜΓενικά έχω σκάσει γιατί είναι περίπτωση με χίλια ερωτηματικά και χωρίς συγκεκριμένη πορεία ανάρρωση
Κάπως έτσι ήμασταν όλοι. Ότι θες το συζητάμε.



Cipro 15 μέρες, Ufexil 10. Και τώρα τελευταία augmentin 10 μέρες. Σε διάστημα 9 μηνών. Αυτά σε αντιβίωση. Τώρα έχω συνάντηση Τετάρτη με τον γιατρό να δούμε τι βήματα ακολουθούμε.

Ναι σωστά δεν είδα το augmentin.

Κοίτα τίποτα δεν είναι 1+1 δυστυχώς. Αφού δεν βγάζεις μικρόβιο, νομίζω το σπερμοδιάγραμμα μπορεί να δώσει πληροφορίες.

Απο κεί και πέρα το θέμα της κιρσοκήλης αν μπορεί να συμπτώματα να έρχονται απο εκεί.

Αλλά σίγουρα κάτι παίζει, τα πυοσφαίρια είναι ψηλά. Τωρα δεν παίρνεις αντιβίωση? Μονο τα συμπληρωματα σωστα?

Ναι τώρα τίποτα. Μόνο συμπληρώματα.

Εν τέλει, μου είπε ο γιατρός ότι αν δεν φαίνεται παθολογία δεν μπορεί να βοηθήσει παραπάνω. Επίσης λέει ότι 2 περιπτώσεις μπορεί να σκεφτεί. Ότι πέρασες προστατίτιδα είναι στάνταρ λόγω ασβεστώσεων στον προστάτη μου λέει και μπορεί να σου άφησαν πόνους στην περιοχή. Ή ότι υπάρχει πολύ χαμηλό βακτηριακό φορτίο στον προστάτη που σε ζορίζει όταν σε βρίσκει ευάλωτο στο ανοσοποιητικό (πχ ιώσεις, στρες κλπ). Από εκεί και πέρα θα κάνω σε κάνα 15 μέρες καλλιέργειες να δω πως πάει με τα πυοσφαίρια και σπερμοδιάγραμμα. Αν δεν βγει τίποτα τότε μόνο τρόπος ζωής αλλαγή βλέπω. Ποια είναι η γνώμη σου?