Καλησπέρα σε όλους τους συμπάσχοντες, καλός σας βρήκα!

Στην πρώτη μου επίσκεψη σε ουρολόγο, μετά από αρκετά χρόνια νυχτερινής συχνουρίας, ο γιατρός μέσα από υπέρηχο κοιλίας, βρήκε ασβεστώματα στον προστάτη. Διάβασα αρκετά για το συγκεκριμένο θέμα, κάποιοι λένε ότι είναι αρκετά συχνό για όλους τους άντρες, κάποιοι λένε ότι συμβαίνει έπειτα από βακτήριο που καταπολέμησε ο οργανισμός, και κάποιοι λένε ότι σε αυτά τα ασβεστώματα, μπορούν να ""κρύβονται"" βακτήρια και να προκαλούν συμπτώματα.

Έχει διαγνωσθεί κανείς άλλος με κάτι παρόμοιο? Υπάρχει τρόπος να αφαιρεθούν αυτά τα ασβεστώματα από τον προστάτη? Προσωπικά, ετοιμάζομαι να αρχίσω να παίρνω μεγάλες δόσεις βιταμίνης κ2, μαγνήσιο, NAC, και ταυρίνης τα οποία υποτίθεται πως βοηθούν.

Για την ιστορία, έκανα καλλιέργεια σπέρματος και ούρων, και βγήκαν καθαρές, αλλά ο γιατρός μου έδωσε cipro. Δεν νομίζω να την πάρω, μιας και έχω διαβάσει τόσες ιστορίες τρόμου με την συγκεκριμένη αντιβίωση, και εφόσον δεν βρέθηκε μικρόβιο στις εξετάσεις, δεν είναι λίγο άκυρο να πάρω το ρίσκο?

Καλησπέρα Τρελάκια καλώς ήρθες, συνήθως χρησιμοποιούν τον όρο αποτιτανώσεις, οι οποίες οφείλονται συνήθως σε παλιές φλεγμονές, προστατίτιδες δηλαδή, άν είχες πάθει θα το είχες καταλάβει γιατί μιά προστατίτιδα που δεν θεραπεύεται συνήθως καταλήγει σε οξεία.
Δεν ξέρω την ηλικία σου ενδεχομένως να υπάρχει και κάποια υπερπλασία που σου φέρνει τις νυχτερινές συχνουρίες, ή πίνεις πολλά υγρά πριν κοιμηθείς.
Πάντως θα έπρεπε να σου ζητήσει και ένα PSA, αντιβίωση χωρίς μικρόβιο χλωμό το βλέπω, πάρε και την γνώμη και κανενός άλλου ουρολόγου.
Συνήθως αντιβίωση χωρίς μικρόβιο δίνουν όταν έχεις υψηλό PSA για να δουν εάν υποχωρήσει, εάν υποχωρήσει υποτίθεται δεν είναι κακοήθεια, αλλιώς κάνουν και βιοψίες.
Ψάχτο αλλά καλά κάνεις και είσαι προσεκτικός, γιατί δυστυχώς πολλοί έχουμε πέσει θύματα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Είμαι 29 ετών, και PSA δεν έχω κάνει ποτέ. Νομίζω την αντιβιώση την έδωσε απλά για να με ξεφορτωθεί! Θα πάω να πάρω και άλλη γνώμη

Αυτό που με ανησύχησε και είπα να το ψάξω, είναι οτι πέρα από την νυχτερινή ούρηση που είχα χρόνια, τώρα έχω και κατα την διάρκεια της μέρας αίσθημα ότι θέλω να κατουρήσω, και επίσης καμια φορά η στύση μου δεν είναι ΤΟΣΟ δυνατή όσο ήταν στο παρελθόν. Επίσης υποφέρω χρόνια από ατελής κενώσεις, δεν ξερω εαν έχει να κάνει σχέση με τα υπόλοιπα

Γεια σου Τρελάκια.
Οι ασβεστώσεις αυτες δεν φεύγουν, αλλά δεν αποτελούν πρόβλημα, ούτε επιφέρουν συμπτώματα. Είναι ένδειξη παλαιάς φλεγμονής. Αν είχες την τάση να κρατάς τα ούρα σου και να μην πηγαίνεις αμέσως τουαλέτα, μπορεί να είναι από αυτό και μόνο.
Ο προστάτης σου λογικά είναι ΟΚ (μέγεθος κλπ.), εφόσον ο υπέρηχος δεν έδειξε κάτι άλλο.
Η αντιβίωση ήταν απλά από την δύναμη της συνήθειας.
Εννοείται να πάρεις και 2η γνώμη!
Τα συμπληρώματα αυτά σου είπε γιατρός να τα πάρεις για να φύγουν οι ασβεστώσεις ??? Μάλλον δική σου πρωτοβουλία.
Από άγχος πως πας??? Ξέρω και γυναίκες που δεν έχουν προστάτη που έχουν νυχτερινή συχνουρια, λόγω άγχους και γενικά κακής ψυχολογίας. Το ίδιο ισχύει και για την στύση ως ένα βαθμό.
Μηπως πίνεις πολύ νερό πριν τον ύπνο? Δοκίμασε να πίνεις το τελευταίο ποτήρι πριν τις 19:00.

#4 05 Οκτωβρίου, 2022, 12:48:50 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 05 Οκτωβρίου, 2022, 12:51:48 ΠΜ από trelakias
Ευχαριστώ πολυ παιδια για το ενδιαφέρον. Μέχρι πριν λίγο καιρό, παλεύονταν η κατάσταση, και μπορούσα να συνεχίσω την ζωη μου χωρις καμια εννοια, απλα ξυπνούσα 2-3 φορες για κατούρημα. Τώρα όπως σας είπα μερικές φορές έχω αίσθημα ότι θέλω να κατουρήσω όλη την μέρα, και σαν να μην έχω τόσο μεγάλη όρεξη για σεξ / στύσεις. Επίσης νιώθω καμια φορα σαν ένα αίσθημα πίεσης στο περίνεο. Καταλαβαίνω ότι καμια φορα το άγχος μας δημιουργεί προβλήματα (ειδικά στο σεξουαλικο κομμάτι), αλλά θα ήθελα να το ψάξω ακόμα καλύτερα, όποτε εαν έχετε να μου προτείνεται κανέναν καλό γιατρό στο συγκεκριμένο θέμα στην Αθήνα, θα σας είμαι ευγνώμων (Στείλτε μου σε DM). Το αστείο είναι ότι διάβαζα τον ακαταν (κλαιω με το ψευδώνυμο που του έχετε δώσει  :D ), και μπορεί να πήγαινα αλλά κατάλαβα ότι είναι απάτη διαβάζοντας εδώ πέρα μαρτυρίες.

Επίσης δεν ξέρω εαν έχει σχέση, αλλα τα συμπτώματα νομίζω επιδεινώθηκαν, όταν έβαλα 2 φορές την βδομάδα προπόνησες ποδιών με βαριά squat στο γυμναστήριο. Να σημειωθεί ότι διατάσεις δεν έκανα σχεδόν ποτέ (Μέγα λάθος)

Τα συμπληρώματα ήταν δική μου ιδεα, εξάλλου, δεν νομιζω να κάνουν κακό έτσι κ αλλιως

Καλησπέρα και πάλι, είσαι πολύ νέος πρέπει να το ψάξεις, και οι ατελείς κενώσεις για χρόνια που γράφεις  έπρεπε να έχεις πάει σε γαστρεντερολόγο το ποιο πιθανόν να σου προτείνει κολονοσκόπιση.

κάνε stamey, να δεις αν θα δείξει τίποτα, τα ασβεστώματα δεν είναι κάτι, όπως είπαν παραπάνω από κάποια φλεγμονη ίσως και πιο παλιά.
Αλλά επειδή έχεις συμπτώματα δεν είναι κάτι να κάνεις την εξέταση να αποκλείσεις ενδεχόμενο μικροβίου.