Καλως σας βρήκα παιδιά!  :D

Είμαι 29 ετων, μου αρέσει να γυμνάζομαι αρκετά, και για μερικά χρόνια είχα πρόβλημα με την νυχτερινή ούρηση (ξύπναγα 2-3 φορές να πάω τουαλέτα, και μερικές φορές μέχρι να με ξαναπάρει ο ύπνος, ξαναπήγαινα και 2η φορά). Τα προβλήματα αυτά επεκτάθηκαν και κατά την διάρκεια της μέρας, καθώς η αίσθηση πως θέλω να ουρήσω πλέον με συντροφεύει μόνιμα, ακόμα και 5 λεπτά μετα την τελεύταια ούρηση, και αυτό είναι που πάει να με τρελάνει. Περιστασιακά νιώθω και έναν ερεθισμό / πίεση στο περίνεο, αλλά εαν δεν είχα την τάση για ούρηση, δεν νομίζω να έδινα σημασία ποτέ. Επίσης να πω πως εδώ και αρκετά χρόνια έχω πρόβλημα με ατελές κενώσεις, πράγμα που ίσως να δείχνει πρόβλημα με το πυελικό έδαφος?

Εξέταση από ουρολόγο έδειξε πως η κύστη αδειάζει κανονικά, και κάποιες αποτιτανώσεις στον προστάτη (ο οποίος είναι σε φυσιολογικό μέγεθος). Εξετάσεις ούρων / σπέρματος καθαρές, και με έχει στείλει για stamey για να δούμε εαν ευθύνεται κάποιο μικρόβιο για την κατάσταση

Να σημειωθεί ότι τα συμπτώματα γίναν χειρότερα μετά από σπάσιμο προφυλακτικού, και απίστευτο άγχος 3 βδομάδων για ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Να ήμουν ζήτημα 30-40 δευτερόλεπτα μέσα μέχρι να πάρω χαμπάρι πως το προφυλακτικό είχε σπάσει. Εκείνη την εποχή είχα φτάσει να μην με χωράει ο τόπος απτο άγχος, και έβγαινα για περπάτημα 2-3 ώρες το βράδυ, ειδικά όταν είχε και καθυστέρηση 3-4 μερών (τελικά όμως δεν ήταν έγκυος). Επίσης την περίοδο που τα συμπτώματα άρχισαν να γίνονται πιο έντονα, έκανα πάρα πολύ γυμναστική, και 2 φορες την βδομάδα βαρια squat, χωρίς να κάνω διατάσεις στο τέλος

Εχθές ήμουν σχεδόν καλά, 99% θα έλεγα. Σήμερα πάλι έχω αυτό το αίσθημα ότι θέλω να ουρήσω, και όταν παω βγαίνουν μέχρι 20-30 μλ, την μόνη φορά που κατουράω γύρω στα 300μλ είναι μόλις ξυπνήσω, ή εαν κρατηθώ για 2-3 ώρες μέσα στην μέρα. Κάνω διατάσεις για το πυελικό έδαφος, την Κυριακή που δεν έκανα, δεύτερα ήμουν σχεδόν καλα, δεύτερα βράδυ που έκανα, την τρίτη έχω πάλι την σχεδόν μόνιμη αίσθηση ούρησης, μήπως με κάνουν χειρότερα?

Θα παω για νεα καλλιέργεια σπέρματος και ούρων, σε άλλο εργαστήριο. Σταμευ δεν εχω κανει μεχρι στιγμής, δεν το τολμάω γιατί φοβάμαι λίγο, μην γίνω χειρότερα

Πάντως θέλω να πω κάτι που έχω αρχίσει να καταλαβαίνω από τότε που άρχισαν αυτά τα συμπτώματα, η ζωή είναι ωραία και θέλω να την ζήσω, θέλω να κάνω πράγματα. Τόσο καιρό που ήμουν καλά, είχα "σαπίσει" και δεν έκανα σχεδόν τίποτα, ζούσα κάθε μέρα την ίδια μέρα, και άφηνα τα πράγματα να κυλάνε, όντας παρατηρητής εγώ. Δεν εκτιμούσα. Πλέον έχω αρχίσει και εκτιμάω, και ίσως ένας λόγος που κάποιοι από εμάς ταλαιπωρούμαστε, να είναι για να αρχίσουμε να εκτιμάμε την ζωή και να κάνουμε πράγματα.

Θέλω πολύ να ξαναγίνω καλά και να ζήσω στο έπακρο την ζωή

Παράθεση από: trelakias στις 19 Οκτωβρίου, 2022, 12:58:42 ΠΜ
Πάντως θέλω να πω κάτι που έχω αρχίσει να καταλαβαίνω από τότε που άρχισαν αυτά τα συμπτώματα, η ζωή είναι ωραία και θέλω να την ζήσω, θέλω να κάνω πράγματα. Τόσο καιρό που ήμουν καλά, είχα "σαπίσει" και δεν έκανα σχεδόν τίποτα, ζούσα κάθε μέρα την ίδια μέρα, και άφηνα τα πράγματα να κυλάνε, όντας παρατηρητής εγώ. Δεν εκτιμούσα. Πλέον έχω αρχίσει και εκτιμάω, και ίσως ένας λόγος που κάποιοι από εμάς ταλαιπωρούμαστε, να είναι για να αρχίσουμε να εκτιμάμε την ζωή και να κάνουμε πράγματα.

Θέλω πολύ να ξαναγίνω καλά και να ζήσω στο έπακρο την ζωή

Ένα απο τα μεγάλα απωθημένα όλων μας...Φρόντισε όταν γίνεις καλά, γιατί θα γίνεις, να τηρήσεις τον όρκο σου και να μη ξεχάσεις οτι ζόυμε μόνο μια φορά...
Στο δια ταύτα.
Όταν λες κάνεις διατάσεις για πυελικό άλγος, τι ακριβώς εννοείς? Θα πω απλά οτι η ημιμάθεια καμιά φορά είναι χειρλότερη απο την άγνοια. Δεν αποκλείεται να κάνεις κάτι, που φέρνει τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα, όπως για παράδειγμα ασκήσεις Kegel, όπως έχω ακούσει απο κάποιους. Δεν είναι απλώς διατάσεις αυτές που πρέπει να κάνεις, αλλά συγκεκριμένες ασκήσεις χαλάρωσης πυελικής περιοχής, ίσως trigger point release αν έχεις κλπ κλπ.

Ευχαριστώ αδελφέ μου για την ενθάρρυνση

Αυτές τις διατάσεις κάνω, που τις έχουν σαν ευαγγέλιο στο αντίστοιχο reddit για την προστατίτιδα,

https://www.youtube.com/watch?v=J6tueuGlo1Q

#4 03 Νοεμβρίου, 2022, 06:55:11 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 03 Νοεμβρίου, 2022, 07:08:23 ΜΜ από trelakias
Καλησπέρα παιδια, ελπίζω να είστε όλοι καλά

Σήμερα έκανα ακόμα μια καλλιέργεια σπέρματος και ουρων, 1 μήνα μετα την τελευταία, σε διαφορετικό κέντρο, για να δω εαν βγει και αυτή καθαρή...εαν βγει καθαρή, θα επισκεφτώ εναν φυσικοθεραπευτή πυελικού εδάφους, μιας και πιστεύω πως το μεγαλύτερο ποσοστό του προβλήματος μου είναι νευρομυικό, και μετέπειτα ψυχολογικό. Τον τελεύταιο καιρό επισκέπτομαι και έναν χειροπράκτη ο οποίος στο παρελθόν μου έκανε θαύματα, και με γλύτωσε απο χειρουργείο για κοίλη, και έχω δει μια βελτίωση και από αυτόν (επίσης μου έκανε το σώμα μου να έχει την αίσθηση ότι έχει ξεκλειδώσει) απλά ξέρω πως το πυελικό έδαφος δεν είναι η ειδικότητα του 100%, οπότε θέλω να δοκιμάσω και έναν ειδικό στο συγκεκριμένο θέμα. Κάποιες στιγμές δεν μπορώ να καταλάβω σίγουρα εαν έχω το αίσθημα ούρησης, ή εαν είμαι εντελώς καλά, είναι λες και ο εγκέφαλος μου παίζει παιχνίδια, και λες και έχω συνηθίσει σε αυτή την κατάσταση. Όταν το μυαλό μου είναι απασχολημένο, σχεδόν δεν νιώθω τίποτα

Ένα πράγμα που με κάνει χειρότερα είναι ότι έχω πάθει πλεον εξάρτηση στο να ψάχνω και να διαβάζω συνέχεια για την πάθηση στο ιντερνετ, διάφορες ιστορίες απο συμπάσχοντες που υποφέρουν, και έτσι αυθυποβάλλω τον εαυτό μου και με κάνω να νιώθω χειρότερα. Μου έχει γίνει έμμονη ιδέα το όλο θέμα.

Εύχομαι να είστε όλοι καλά και πλήρως υγιής

Να σε ρωτήσω, αυτος ο ειδικος εχει κριτικές στο  google?
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''

Ναι, επίσης έχω διαβάσει αρκετά καλά λόγια απο συμπάσχοντες εδώ στο φορουμ

#7 08 Νοεμβρίου, 2022, 08:46:04 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 08 Νοεμβρίου, 2022, 08:51:42 ΜΜ από trelakias
Πήρα τις εξετάσεις, και αυτες δεν δείξαν κάποιο μικρόβιο, αλλά δείξαν στην εξέταση σπέρματος πυοσφαίρια 1-3 κ.ο.π. και ερυθρά 2-4 κ.ο.π...Σε αντίθεση με αυτες που είχα κάνει πριν 1 μήνα (ενώ είχα ήδη συμπτώματα) και είχαν βγει και τα δύο 0-1. Στα ούρα βγήκαν  1-2

Είναι κάτι που πρέπει να έχω στα υπόψη μου, η να μην ασχοληθώ άλλο με μικρόβια κλπ?

Μικρόβιο δεν έχεις. Μην κυνηγάς φαντάσματα.
Τώρα τα πυοσφαιρια και τα ερυθρά, νομίζω ότι δεν είναι πολλά, χωρίς να είμαι και ειδικός. Ο γιατρός τι σου είπε??
Εγώ στη θέση σου θα κοιτούσα να πετάξω το άγχος από πάνω μου και να κάνω πράγματα που με ευχαριστούν και με χαλαρώνουν.
Καλά κάνεις και γυμνάζεσαι, αλλά δεν είναι ανάγκη να κυνηγάς την μία επανάληψη. Λίγο πιο χαλαρά.
Αν σε βοηθάνε οι ασκήσεις πυελικού εδάφους, συνέχισε τις.
Μην στρεσαρεις σώμα και πνεύμα και πιστεύω θα είσαι ΟΚ.

Καλησπέρα Άλγος, ευχαριστώ για την απάντηση, νομίζω, ναι, θα σταματήσω να κυνηγάω αόρατα μικρόβια, προσπαθώ να αποβάλλω το άγχος, έχω παρατηρήσει ότι όταν περνάω καλά, ως δια μαγείας δεν υπάρχουν έντονα συμπτώματα. Έχω αρχίσει και ψάχνω την νευρομυική πλεύρα του προβλήματος, την παράδοξη χαλάρωση κλπ.

Δεν πήγα σε γιατρό να δείξω τις εξετάσεις, ξέρω πως η απάντηση θα είναι να μου δώσει αντιβίωση, και βλέπουμε, προσωπικά δεν ψήνομαι να πάρω αντιβίωση χωρίς να υπάρχει απόδειξη μικροβίου, και μάλιστα cipro για 20 μέρες που μου είχε γράψει ένας

Επίσης ξέχασα να γράψω ότι στα ούρα βρέθηκε και "λίγη" όπως γράφει βλέννη

Ούτε η λίγη βλέννη είναι κάτι. Ρώτα έναν απλό παθολόγο. Μην περιμένεις πάντα η εξέταση ούρων να είναι σε όλα 0 ή καθόλου. Λίγα πυοσφαιρια, ερυθρά, βλέννη, κλπ. είναι ΟΚ. Δεν σημαίνει ότι υπάρχει μικρόβιο και θέλει αντιβίωση.
Νερό πίνεις? Ειναι απαραίτητο, ειδικά αν ιδρώνεις πολύ. Απλά όχι όλο μαζεμένο πριν τον ύπνο.

#11 09 Νοεμβρίου, 2022, 12:14:53 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 09 Νοεμβρίου, 2022, 12:17:30 ΠΜ από trelakias
Η αλήθεια είναι ότι έπινα σχετικά λίγο (γύρω στο 1 λίτρο νερό, 1μιση μαζί με τα υπόλοιπα υγρά) λόγο του ότι φοβόμουν την συνεχή τάση για ούρηση που είναι και το κύριο σύμπτωμα μου. Πλέον καθημερινά προσπαθώ να φτάνω τα 2-2μιση, και όσο παράδοξο και να είναι, νομίζω βοηθάει. Επίσης σίγουρα με βοηθάει και στην δυσκοιλιότητα που πιστεύω συσχετίζεται με την "προστατίτιδα"

Ένα άλλο που μου κάνει καλό, είναι το να κάθομαι σε ζεστή θερμοφόρα, να την ακουμπάω χαμηλά στην μέση, και στους προσαγωγούς. Πλέον όταν κάθομαι ή είμαι ξαπλωμένος, νιώθω σχεδόν 100% καλά, όταν περπατάω ή τρέχω μου έρχεται η αίσθηση ότι θέλω να κατουρίσω / ένα παράξενο γαργαλητό, που μάλλον δείχνει και αυτό ότι πρόκριτε περί νευρομυικού θέματος

Καλησπερα παιδια, και καλη χρονια με υγεια πανω απο ολα

Συνεχίζω να το παλεύω, υπάρχουν καλές μέρες, και κακές, έχω καταλάβει κάποια πράγματα που μου κάνουν κακό και προσπαθώ να τα διορθώσω

Επειδη είμαι ψυχαναγκαστικός και θέλω να βγαλω για πάντα απτο μυαλο μου την ύπαρξη μικροβίου, αν και αμφιβάλω ότι κάτι τέτοιο ευθύνεται, θέλω να κάνω καλλιέργεια ουρων μετα απο προστατική μάλαξη (2 glass test), γιατί είμαι κότα για να κάνω stamey. Ξέρετε που μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο? Μπορώ να την κάνω μόνος μου? (να κανω εγω μάλαξη, να κατουρήσω και να το πάω στο μικριβιολογικό?)

#13 12 Ιανουαρίου, 2023, 01:03:03 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 12 Ιανουαρίου, 2023, 01:05:38 ΜΜ από niklop
Γιατί να κάνεις καλλιέργεια ούρων και όχι καλλιέργεια προστατικού, εφόσον θα κάνεις μάλαξη?
Προσωπικά τα τελευταία χρόνια κάνω μάλαξη μόνος μου όποτε χρειάζεται, με Wand. Παίρνω ικανοποιητικότατο δείγμα που κανένας γιατρός δεν μπόρεσε ποτέ να μου βγάλει. 10+ σταγόνες κάθε φορά...Πριν πάρω το wand έκανα με το δάχτυλο αλλά είναι δυσκολότερο και πρέπει να βρείς πως θα σε βολέψει να κάτσεις για να έχεις πρόσβαση να κάνεις τη μάλαξη. Αν το κάνεις μόνος θα χρειαστεί σίγουρα να προμηθευτείς απο ένα μαγαζί με ιατρικό εξοπλισμό, στυλεό με υγρό μεταφοράς, αν θες να κάνεις προστατικό και όχι ούρα τελικά...Εφόσον θα κάνεις τη μάλαξη, θα συλλέξεις το δείγμα. Προσωπικά, ξαπλώνω στο κρεβατί λίγο ανασηκωμένος ακουμπώντας πίσω το κεφάλι, με το ένα χέρι κάνω μάλαξη με το wand και με το άλλο κρατάω τη μπατονέτα και οτι βγαίνει απο την ουρήθρα το "τσιμπάω" κατευεθείαν. Έτσι η μπατονέτα "βρέχεται" εξ ολοκλήρου, εφόσον έχω καταφέρει να πάρω 5-10 σταγόνες. Οκ, δεν είναι εύκολο, αλλά ούτε και δύσκολο. Αν το κάνεις μια θα μάθεις....
Απο εκεί και πέρα, αν δε θες, δε μπορείς ή νομίζεις οτι δεν ξέρεις πως να το κάνεις (κανείς δεν ήξερε, όλοι μάθαμε μόνοι μας), πήγαινε σε έναν γιατρό να σου πάρει δείγμα. Οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, κάνουν. Καλό είναι να ρωτήσεις πριν κλίσεις ραντεβού βέβαια...
Όλα τα μικροβιολογικά κάνουν καλλίεργεια ανάλογα με το δείγμα που θα τους πας και τις εξετάσεις που θα τους ζητήσεις. Απλώς αν δεν έχεις παραπεμπτικό θα πρέπει να τους πεις τι θες να κάνουν και σίγουρα δεν το δέχονται όλα, κυρίως τα μεγάλα κέντρα. Και φυσικά να πληρώσεις και παραπάνο, εφόσον δεν θα χρεωθείς μόνο το κόστος συνδρομής του ασθενή...Αυτά

Θέλω να κάνω καλλιέργεια ούρων μετα απο μάλαξη, γιατι φοβάμαι τις βατονέτες και τα στυλεο στην ουρήθρα να σου πω την αλήθεια...Απότι διάβασα, η καλλιέργεια ούρων μετά από μάλαξη, θεωρείται ισάξια της stamey που τα τελευταία χρόνια την θεωρούν ξεπερασμένη