Γιασου Μανω, και εγο δεν είμαι ιατροσ, εισαι σε μικρι ηλικια, και οιπαρχουν αρκετεσ θεραπιεσ !! Εγω πιστεβω ότι θα γινησ καλα !!

Μάνο ποιός σου το είπε αυτό? Συμπτώματα έχεις ελάχιστα, μικρόβιο ΕΙΧΕΣ. Από που συμπεραίνεις ότι θα το έχεις για πάντα?

Για τα πυοσφαίρια να εξηγήσουμε κάτι. Τουλάχιστον από όσο ξέρω εγώ, τα πυοσφαίρια μετρούνται σε χιλιάδες καταρχήν. Κατα δεύτερο, τα στρογγυλά κύτταρα είναι τα πυοσφαίρια και τα ανώριμα σπερματοκυτταρα. Αν έκανες απλό σπερμοδιάγραμμα, μετράει στρογγυλά και όχι πυοσφαίρια αφού αυτά μπορούν να μπερδευτούν.

Τέλος, δεν μου είπες αν θέλεις όλες τις πληροφορίες του σπερμοδιαγράμματος. Ποσότητα, μορφολογία, κινητικότητα και ότι άλλο σου γράφει.
Ότι και να κάνεις, περνάς ένα λούκι. Όσο καλύτερα καταλάβεις και το αντιμετωπίσεις τόσο πιο γρήγορα θα το ξεφορτωθείς. Αν θες να σκέφτεσαι όπως σήμερα, είναι δικαίωμά σου και επιλογή σου Μάνο. Αν στηριχτείς σε ευρήματα και πληροφορίες όμως θα δεις ότι αυτό που περιγράφεις δεν λέει πουθενά ότι θα το έχεις για πάντα ούτε τίποτε άλλο. Ψυχραιμία λοιπόν, και δώσε μας τις πληροφορίες που είναι σημαντικές.

Μάνο δε θα το χεις μια ζωή. Έχεις δει καθόλου ιστορικά άλλων παιδιών εδώ μέσα? Αν είδες το τελευταίο post του LUKAS γράφει χαρακτηριστικά οτι αυτοί που έπαψαν να μπαίνουν εδώ μέσα πλέον, είναι αυτοί που γιατρεύτηκαν και δεν ασχολούνται. Υπάρχουν παιδιά που είναι ασυμπτωματικά για χρόνια.
Δείξτε λίγο τσαγανό δεν σας βρήκε και η καταστροφή ρε παιδιά τι απαισιοδοξία είναι αυτή. Θα πω το κλασικό οτι υπάρχουν άτομα με πολύ χειρότερα προβλήματα απο πολύ μικρότερη ηλικία. Δεν έρχονται όλα στη ζωή στρωμένα.
Δεν προσπαθώ να ρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου απλά ειλικρινά απορώ με την ηττοπάθεια κάποιων ατόμων. Είχα θέμα 6 ολόκληρα χρόνια και δε το έβαλα ποτέ κάτω. Και όταν λέω θέμα εννοώ ένα ασταμάτητο και ανελέητο πόνο στο περίνεο χωρίς κανέναν οίκτο. Δε θα σου πω οτι δεν απελπίστηκα πολλές φορές αυτό το διάστημα αλλά ποτε δε το έβαλα κάτω και ποτέ δεν είπα γιατι με βρήκε εμένα αυτό. Στη ζωή είναι όλα, θα μπορούσαμε να έχουμε πάθει πολύ χειρότερα. Και αν δε το δεις κατάμουτρα το πρόβλημα να το αντιμετωπίσεις, προφανώς και δε θα γλιτώσεις ποτέ απο αυτό. Με κόπο, υπομονή και επιμονή θα γιατρευτείς. Και εφόσον δεν έχεις συμπτώματα πίστεψε με είναι μεγάλο πλεονέκτημα. Στο λέει παθών που υπέφερε.
Εννοείται σου εύχομαι το καλύτερο και να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη σου.

Μάνο δεν έχω κάτι να προσθέσω τα είπε όλα ο niklop.... Περιμένω τις πληροφορίες από σένα

Santan δεν έκανα σπερμοδιαγραμμα..μια απλή καλλιέργεια σπέρματος που λέει μόνο τα πυοσφαρια και το μικρόβιο σε περίπτωση που βρεθεί. Niklop απλά με πιάνει τρέλα γτ έκανα μαλακια και δημιούργησα θέμα από το πουθενά και αυτό είναι που μου γαμαει την ψυχολογια..φοβάμαι να μην άργησα να το αντιμετωπίσω σωστα, γτ αν έχουν δημιουργηθεί προστατολιθοι την κάτσαμε, δν περνάει με τίποτα

Πάντως παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ,να στε καλά

Μάνο άρα να ξεκινήσουμε από εκεί. Κάνε ένα πλήρες σπερμοδιάγραμμα, είναι πιθανό η καλλιέργεια που έκανες να μην δείχνει τα πυοσφαίρια σωστά όπως σου είπα πρίν.

Ο niklop προσπαθεί να σου πει ότι δεν έκανες καμία μαλακία. Δεν έχεις συμπτώματα. Ανταποκρίνονται στην αντιβίωση και δεν λέει κανένας ότι είναι στο μυαλό σου, αλλά πολλά παίζουν. Διάβασε το φόρουμ, έχει πολλές πληροφορίες. Ένα μικρόβιο, που είχες πρίν καιρό δεν λέει τίποτα.
Επίσης δεν είμαι σίγουρος για προστατόλιθους. Αποτιτανώσεις/απασβεστώσεις στον προστάτη έχει κάθε σεξουαλικά ενεργός άνδρας κάθε ηλικίας. Μπορεί να είναι ένδειξη παλιάς προστατίτιδας, μπορεί και όχι. Αυτό όμως (εγώ έχω πολλές αποτιτανώσεις/απασβεστώσεις) και καθαρίζει και βελτιώνεται. Τα πυοσφαίρια θα σου δώσουν μια καλή ένδειξη αν πρέπει να το ψάξεις παραπάνω.

Ψυχραιμία και προχώρα. Αν έχεις συμπτώματα να είσαι "πονηρεμένος".

Εγώ είμαι αποφασισμένος να μηδενίσω τα πυοσφαιρια για αρχη. Μετά θα αρχίσω διατροφή δυνατή για το ανοσοποιητικό και βλεπουμε στην πορεία τι θα γίνει και πως πορευόμαστε

Εγώ δε κατάλαβα τι θέλεις από εμάς. Την γνώμη μας σε ιατρικά θέματα? Γιατί πριν από μερικές μέρες ήθελες να πας στον ακαταν. Και ήθελες να στο εξηγήσουμε. Όσο για τα συμπτώματα δεν έχεις τπτ σοβαρό, ναι είσαι μικρός και είναι βαρύ. Αλλά μακάρι να ξέραμε όλοι εμείς τι είναι προστατιτιδα από τόση μικρή ηλικία, θα είχαμε γλυτώσει πολλά.
Έχουμε γράψει ποιες εξετάσεις πρέπει να κάνεις, σε ρώτησα αν τα διάβασες.
Τι θες? Να κάνουμε διάγνωση από το φόρουμ? Ή απλά ψυχολογική υποστήριξη?
Γιατί το 2ο το καταλαβαίνω.
Καλά θα γίνεις το πιστεύω. Και δεν το λέω για να σε ηρεμήσω. Λες από μόνος σου είσαι ασυμπτωματικος και περιμένεις μήπως καμία φορά έχεις ενοχλήσεις.
Ηρέμησε λίγο.
Φιλικά
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''

Απλά με βοηθάει ψυχολογικά να γράφω εδώ πέρα το πρόβλημα που αντιμετωπιζω. Τρ αν σας ενοχλεί ζητάω συγγνώμη και δν θα ξαναενοχλησω. Απλά θέλω να μου απαντήσετε μια τελευταία  ερώτηση με βάση την εμπειρία σας και γνώσης σας. Αν οι εξετάσεις καλλιέργεια σπέρματος δν δείξει κανένα πυοσφαιριο δείχνει ότι δν υπάρχει φλεγμονή σίγουρα;

#25 14 Μαΐου, 2020, 01:36:54 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 14 Μαΐου, 2020, 01:47:29 ΜΜ από niklop
Εγώ θα σου πω το εξής. Μικρόβιο μπορεί να έχεις, μπορεί και όχι... Κάθε ενεργά σεξουαλικό άτομο έχει σε μικρή ή μεγάλη περιεκτικότητα ώστε να ανιχνεύονται η όχι απο τις εξετάσεις. Το θέμα είναι οτι αν δεν βγεις θετικός στις ουρολογικές σε κάποιο μικρόβιο δεν καταλαβαίνω το λόγο να επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με αντιβιώσεις. Τα συμπτώματα δεν είναι απαραίτητο οτι τα έχεις απο μικρόβιο αυτό πρέπει να καταλάβεις!! Δυστυχώς ή ευτυχώς, είναι η εύκολη λύση για τον ανθρώπινο νου, οτι έχω κάποιο μικρόβιο, παίρνω αντιβίωση, το ξεριζώνω και όλα καλά. Δεν κάνω καμιά θυσία, δεν αλλάζω κανέναν τρόπο ζωής και συνεχίζω την άστατη ζωή που έκανα....Αμ δε....Δυστυχώς για μας τους προστατιδοπαθούντες πρέπει να καταλάβεις οτι επιβάλλεται η αλλαγή τρόπου ζωής. Φυσικά για μένα αυτό είναι θετικό και όχι αρνητικό, γιατί αλλάζοντας τον τρόπο ζωής σου προς το καλύτερο, έχεις πολύ περισσότερα οφέλη απο όσα νομίζεις....
Να σου πω επίσης να ξέρεις, οτι η αντιβίωση έχει και αντιφλεγμονώδη δράση κοινώς λειτουργεί σαν παυσίπονο. Το ξέρεις οτι τα συμπτώματα μπορεί να απαλύνονται λόγω αυτού, και όχι επειδή καταπολεμάτε το μικρόβιο. Αν έχεις....
Αν δεις και ο LUKAS αναφέρει οτι ανιχνεύει που και που χλαμύδιο πλέον, αλλά ενοχλήσεις δεν έχει....Κάτι πρέπει να σου λέει αυτό.
Ελπίζω, και το σημαντικό είναι αυτό, όταν σταματήσεις τις αντιβιώσεις, να μη σου επανέλθουν τα συμπτώματα την επόμενη μέρα. Τότε θα καταλάβεις αυτό που σου εξηγούμε όλοι....
Πάλευα με αντιβιώσεις και ανύπαρκτα μικρόβια πολλά χρόνια χωρίς αποτέλεσμα. Είχα τυφλωθεί οτι κάτι με έχει μολύνει. Γιατί?? Γιατί ήμουν 23 και δεν μπορούσε να με βλάψει τίποτα...Έτσι νόμιζα.
Όταν κατάλαβα οτι πρέπει να δω πιο ολιστικά το θέμα, αυτό ήταν και η σωτηρία μου. Βέβαια πάλεψα με πολλές απόπειρες. Διατροφή, έντερα, ομοιοπαθητική,  αποχή απο σεξ, αντικαταθλιπτικά, βότανα οτι μπορείς να φανταστείς. Για αυτό και μου πήρε τόσα χρόνια...Έφτασα σε σημείο με τη νηστιοθεραπεία να χάσω 11 κιλά σε ένα μήνα. Κόντευα να πέσω κάτω και σωματικά και ψυχολογικά. Πέρασα πολλά και εγώ και πολλοί εδώ μέσα.
Για αυτό προσπαθούμε να σε προστατέψουμε να μην περάσεις τα ίδια και βρεθείς στην απόγνωση. Για μένα οι αντιβιώσεις έχουν βάση μόνο όταν βρίσκεις μικρόβιο και προφανώς πρέπει να το εξαλείψεις.
Απο εκεί και πέρα, είναι καθαρά θέμα νοητικής άρνησης οτι δεν μπορείς να αποδεχτείς οτι φταίει κάτι άλλο.
Εύχομαι να πάρεις τις σωστές αποφάσεις και να απαλλαγείς γρήγορα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, ξέρουμε και ξέρεις ότι καλλιέργεια σπέρματος δν είναι αξιόπιστη στην ανεύρεση μικροβιου. Επίσης εμένα με νοιάζει η φλεγμονή γτ αυτό είναι που κάνει ζημιά. Ξέρω ότι οι πολλές αντιβιωσεις δν κάνουν καλο αλλά μια προσπάθεια δν πρεπει να κάνω ;

#27 14 Μαΐου, 2020, 02:00:05 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 14 Μαΐου, 2020, 02:04:13 ΜΜ από santan
Συμφωνώ με το Νίκο Μάνο.

Για αυτό είμαστε εδώ για προστατέψουμε όσους μπορούμε. Με όση εμπειρία και γνώσεις έχουμε.πολυ ή λίγο αυτό μπορούμε. Πάρτο, αξιοποίησε το. Μην ακολουθήσεις λάθος δρόμο. Για σένα όχι για μας. Δεν είμαστε εμείς κι εσύ. Δεν είμαστε απέναντι. Μαζί είμαστε.  Αν μπορούμε να κάνουμε εποικοδομητική συζήτηση θα βοηθήσει κι εσένα και όλους. Εσύ και όλοι είναι ευπρόσδεκτοι εδώ κι αυτός και μόνο είναι ο σκοπός του φόρουμ

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω τα πυοσφαιρια σου. 12-15 τι? Για αυτό σε ρώτησα να μου δώσεις ότι γράφει το χαρτί. Με μονάδα μέτρησης.

Πριν την θεραπεία Μάνο έρχεται η διάγνωση. Αν η διάγνωση δικαιολογεί αντιβίωση να παρεις. Αν όχι?

Προσπάθεια να κάνεις προφανώς, αλλά δεν ξέρω αν ενδεικνύεται ο τρόπος που διάλεξες. Κοίτα εφόσον έχεις ανταπόκριση στην αντιβίωση συνέχισε την για όσο είναι η αγωγή. Μετά κάνε αποχή απο φάρμακα για 20 μέρες περίπου και ξανακάνε εξετάσεις. Επίσης μπορείς να κάνει καλλιέργεια στο προστατικό υγρό για να πάρεις δείγμα κατευθείαν απο τον προστάτη. Θέλει καλό γιατρό για να μπορέσει να σου βγάλει επαρκής ποσότητα.
Τέλος να σου πω οτι μπερδεύεις την φλεγμονή με το μικρόβιο. Φλεγμονή είναι η διαδικασία που προκαλεί ο οργανισμός για να αντιμετωπίσει "ανεπιθύμητες" καταστάσεις να στο πω έτσι. Είναι η λύση και όχι το πρόβλημα. Όταν χτυπάς το χέρι σου και πρίζεται, το πρήξιμο δεν είναι το πρόβλημα αλλά η λύση. Δημιουργείται φλεγμονή γιατί συσσωρεύεται περισσότερο αίμα στην περιοχή για την ίαση της "βλάβης¨.
Έχεις ακούσει για μη μικροβιακή φλεγμονή? Όταν για παράδειγμα έχεις αυτό που λέμε νευρομυικό πρόβλημα στην πυελό, ή τα λεγόμενα εναυσματικά σημεία, ο οργανισμός φλεγμένει σε εκείνο το σημείο για να αντιμετωπίση τη βλάβη. Λόγω πρηξίματος ο προστάτης πιέζεται, προκαλείται δυσουρία, ίσως συσσώρευση μικροβίων καθώς τα ούρα δεν αποβάλλονται σωστά και επικάθονται σε σημεία με αποτέλεσμα να δημιουργούν εξίσου νεα φλεγμονή και πάει λέγοντας. Το αρχικό πρόβλημα όπως καταλαβαίνεις ξεκινάει απο κάτι "άσχετο" και την πληρώνει ο προστάτης.
Δε το πίστευα αλλά όταν τα τσουξίματα, τα πρηξίματα, οι πόνοι κτλπ μου φύγαν με φυσιοθεραπευτικές διατάσεις για πυελικο άλγος έμεινα μ@κ@κ@ς.
Έχεις να μάθεις πολλά ακόμα, αλλά ελπίζω να μην αργήσεις να τα κατανοήσεις και φας χρήμα και χρόνο απο τη ζωή σου άσκοπα. 

Santan δν γράφει κάτι άλλο εκτός απο πυοσφαιρια 12-15..