Έχω και από δαύτο, απλά όλοι μου έλεγαν πως είναι ψυχολογικό και τις λοιπές μαλακίες, μέσω της χαμηλής προγεστερόνης συνδέεται με διογκωμένο προστάτη δείτε εδώ... http://www.hertoghe.eu/patients/pdf/12%20Test%20yourself%20as%20a%20man%20for%20Progesterone%20Deficiency.pdf

και οι λεπτομέρειες της ασθένειας (δυστυχώς στα αγγλικά) είναι εδώ...http://en.wikipedia.org/wiki/Postorgasmic_illness_syndrome
Τσούξιμο στην ούρηση ανέκαθεν, συμπτώματα όπως συχνοουρία,πόνος κατά την εκσπερμάτιση, αδύναμη στύση,κόπωση, ενόχληση και χαμηλή λίμπιντο από τα 13. Δυσουρία κατόπιν κυστεοσκόπησης στα 22. Πόνος και συχνουρία προς το παρόν υπό έλεγχο λόγω αφεψιμάτων πλατανόμηλων.14 χρόνια κατάθλιψη και αγαμία.

Παράθεση από: akatanopliktos στις 24 Φεβρουαρίου, 2014, 09:07:17 ΜΜ
Έχω και από δαύτο, απλά όλοι μου έλεγαν πως είναι ψυχολογικό και τις λοιπές μαλακίες, μέσω της χαμηλής προγεστερόνης συνδέεται με διογκωμένο προστάτη δείτε εδώ... http://www.hertoghe.eu/patients/pdf/12%20Test%20yourself%20as%20a%20man%20for%20Progesterone%20Deficiency.pdf

και οι λεπτομέρειες της ασθένειας (δυστυχώς στα αγγλικά) είναι εδώ...http://en.wikipedia.org/wiki/Postorgasmic_illness_syndrome
Πολύ , πολύ ενδιαφέρον φίλε μου αυτό που βρήκες .Είναι η 1η φορά που διαβάζω για κάτι τέτοιο πως ίσως να υπάρχει ,αν και στο σημείο που αναφέρει τους αλλεργικούς στο ίδιο τους το σπέρμα ένα καμπάνακι μου ακούστηκε .
Αν είναι αυτή η θεωρία κάτι έχω ακούσει (μη άξιο αναφοράς ) .Καλά τα αγγλικά μου ,αλλά πάντοτε είμαι κάπως βιαστικός στην'' αυτόματη μετάφραση του εγκεφάλου μου'' ...Παρεπιπτόντως κάποια απο τα προαναφερόμενα  συμπτώματα μου συμβαίνουν ,το σκορ μου όμως στον πίνακα δεν ξεπερνά το 10 (είμαι ακριβώς εκεί ).

Σε εσάς ;

Phaethon ;
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Τα καλά λόγια είναι πάντα ευπρόσδεκτα! Να σου τονίσω πως αυτό είναι σχετικά πρόσφατο στην αναγνώριση του και πως γίνονται διάφορες εικασίες για το σύνδρομο, τίποτα δεν φαίνεται σίγουρο άσε που είναι και σπάνιο και ολιγομελετημένο! (μιλάμε για μερικές δεκάδες άτομα ακόμη) Μια πιθανή αιτία από τις διάφορες,  είναι η χαμηλή προγεστερόνη (η οποία για να βρεθεί στο αίμα είναι μια υπόθεση 15-20 ευρώ λέω να το κοιτάξω). Το τεστ έχει να κάνει με την έλλειψη προγεστερόνης όχι με οτιδήποτε άλλο. Η αλλεργία στο σπέρμα του καθενός δεν αποκλείεται επίσης, αλλά είναι ξέχωρο πράγμα. Βέβαια, η πλάκα είναι πως βγάζει νόημα, καθώς μια αλλεργία γενικά προκαλεί φλεγμονή ενώ δεν θα έπρεπε, όταν και από όπου περνά η όποια αλλεργιογόνος ουσία. Η προστατίτιδα/πυελικό άλγος είναι μια φλεγμονή, άραγε να οφείλεται σε μια απλή αλλεργία σπέρματος; Μακάρι να είναι τόσο απλό! Περιμένω νέα από τον ανδρολόγο μου την Παρασκευή, θα πάω μόνος να δω αυτή την ρημαδοορμόνη και αν ο ανδρολόγος με πάρει στο ψιλό, τελευταία στάση ο αλλεργιολόγος. Η πλάκα είναι πως όπως σε κάθε αλλεργία η θεραπεία είναι τακτικές ενέσεις με αραιά διαλύματα του αλλεργιογόνου, δηλαδή του ίδιου μας του σπέρματος!!!!
Τσούξιμο στην ούρηση ανέκαθεν, συμπτώματα όπως συχνοουρία,πόνος κατά την εκσπερμάτιση, αδύναμη στύση,κόπωση, ενόχληση και χαμηλή λίμπιντο από τα 13. Δυσουρία κατόπιν κυστεοσκόπησης στα 22. Πόνος και συχνουρία προς το παρόν υπό έλεγχο λόγω αφεψιμάτων πλατανόμηλων.14 χρόνια κατάθλιψη και αγαμία.

Μετά από πρόσφατη συνομιλία με φίλο ουρολόγο, μου παρουσιάστηκε το εν λόγω θέμα, σαν κάτι σε πρώιμο και πειραματικό στάδιο. Κανείς λέει στην Ελλάδα δεν θα ρισκάρει να προτείνει οτιδήποτε πάνω σε αυτό, τίποτα δεν είναι σίγουρο και το πολύ πολύ σε δέκα χρόνια να εξελιχθεί κάπως στην κατανόηση αλλά με τίποτα το συγκεκριμένο σε προτεινόμενη θεραπεία...με λίγα λόγια τείχος. Η έξωθεν προγεστερόνη από μόνη της μπορεί να φέρει τρέλλα και τα περί αλλεργίας του φαίνονται περίεργα...γαμώ την ιατρική μου
Τσούξιμο στην ούρηση ανέκαθεν, συμπτώματα όπως συχνοουρία,πόνος κατά την εκσπερμάτιση, αδύναμη στύση,κόπωση, ενόχληση και χαμηλή λίμπιντο από τα 13. Δυσουρία κατόπιν κυστεοσκόπησης στα 22. Πόνος και συχνουρία προς το παρόν υπό έλεγχο λόγω αφεψιμάτων πλατανόμηλων.14 χρόνια κατάθλιψη και αγαμία.