17 Δεκεμβρίου, 2021, 11:23:08 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Δεκεμβρίου, 2021, 11:39:43 ΠΜ από Cloud
Καλησπέρα σας είμαι 33, έχω χρόνια βακτηριακη προστάτιδα από το καλοκαίρι του 2020,στην αρχή ενφανισα ουρεοπλασμα μικοπλασμα σταφυλοκοκους πήρα vibamitin kai αugmentin μετά την άνοιξη του 2021 βρέθηκε ecoli πήρα 35 μέρες tavanic επίσης από Γενάρη μέχρι Απρίλιο του 2021 έπαιρνα μισό χάπι alfural δεν άντεχα να το παίρνω ολοκληρο,  τώρα πριν ένα μηνα ενφανισα ξανά ecoli πήγα σε ένα ουρολόγο μ πρότεινε aukmentinin δεν την πήρα καθώς στο παρελθόν την είχα πάρει δύο φορέ και δεν με είχε βοήθησει  δεν με είχε βοήθησει άλλος ουρολογος μ ειπε να πάρω 30 μέρες foscocin για τέσσερις μέρες συνεχόμενα και μετά κάθε τρεις μέρες που τελικά αυτό πήρα και χεχρι τώρα μπορώ να πάω με έχει βοηθήσει π την παίρνω μου πρότεινε επίσης και το bactrimel βέβαια για 40 μέρες αλλα δεν ήθελα πάλι να μπω στην διαδικασία να παίρνω τόση αντιβίωση και από τι μ είπε έχει αρκετές παρενέργειες το έχει πάρει κανείς σας? , παίρνω επίσης τα Prostavital εδώ και 20 μέρες kai εχτες έκανα μια ουρομετρια π δεν βγήκε καλή και ο ουρολογος μου πρότεινε να πάρω ξανά αλφουραλ και στο μέλλον μ λέει να κάνουμε διατομή του αυχένα της κύστη, ήθελα να σας ρωτήσω αν την έχει κάνει κάποιος αυτή την επέμβαση? Από τι μ είπε την κάνουν μετά αφού κάνουν παιδιά μπορεί να προκαλέσει παλινδρομη εκσπερματωση και που ξέρεις τι άλλο, ενώ όντως δεν κατουραω όπως κατουρουσα πριν πάθω την προσταριτιδα  δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με το κατουρημα αυτό απλά η ροή δεν είναι τόσο δυνατή μ είπε ο ουρολογος βέβαια ότι θα φτάσω σε ένα σημείο στο μέλλον π δεν θα μπορώ να κατουρησω και ότι δεν θα είναι και τόσο μακρινό μέλλον και αυτό με ανγωσαι αρκετά,λέω να αρχίσω ξανά αλφουραλ αν και δεν ξέρω αν αντέξω τις παρενεργιες, Εμένα γενικά το θέμα μ και αυτό που με ενοχλεί είναι ότι νιώθω ένα διαρκές κάψιμο στο πέος γενικά που κάποιες φορές είναι έντονο και άλλες φορές πολύ ήπιο και δεν ενοχλεί και δεν με έπειρεαζει αλλά γενικά νιώθω το κάψιμο και αυτό είναι που με ταλαιπωρεί στην ζωή μ νιώθω και λίγο ενοχλήσει στην πλάτη αλλά δεν με ενοχλεί ούτε η ούρηση με μ ενοχλεί αν πιο ένα μπουκάλι νερό θα κατουρησω δηλαδή μετά από Τρία τεταρτα μια φορά και μετά άλλη μια φορά μετά από μισή ώρα. Θα ήθελα να μ πείτε την γνώμη σας και να με συμβούλεψετε για αυτή την εγχείρηση γτ ένα μισή χρόνο έχει αλλάξει η ζωή μ προς το χειρωτερο με αυτή την πάθηση π έχω πάθει και δεν λέει να περάσει και όπως το βλέπω όσο περνάει ο καιρός θα γίνεται και χειρωτερα. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τα Prostavital προκαλούν στυτικη δεισλειτουργία? Γτ εχω ακουσει διαφορά για αυτά τα Φυτικα συμπληρώματα. Ο γιατρός επειδής μ είπε ότι είναι εκ γενετής το πρόβλημα μ στον αυχένα της κύστης π είναι στενός και για αυτό δεν μπορώ να διώξω τα μικρόβια, να αναφέρω την πρώτη φορά π έκανα σεξ χωρίς προφυλακτικο έσπασε το προφυλακτικο και η κοπέλα μ ειχε λίγο αίμα από περίοδο για κακή μ τύχη και το έπαθα όλο αυτό, αλλά πιστεύω ότι όντως κάποιο θέμα θα έχω εκεί κάτω και θα με ταλαιπωρεί τόσο πολύ, αλλά βλέπω και εδώ μέσα όλοι ταλαιπωρούμασαστε με αυτη την παθηση και σε χειρωτερο βαθμό από εμένα. Να αναφέρω επίσης ότι τον Δεκέμβριο του 2020 είχα κάνει σταμυ που το μετάνιωσα καθώς με την δαχτυλικη εξετάσει έγινα χειρωτερα. Αν μπορείτε και όποιος έχει κάνει αυτή την εγχείρηση να με συμβουλέψει πως ήταν η εμπειρία του? Γτ πιστεύω στο μέλλον δύσκολα θα την γλυτώσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

To bactrimel αν ξεδιπλώσεις τις οδηγίες μέσα που εχει ξεκινάει το χαρτί απο το λαιμό σου και φτάνει μέχρι τον προστάτη σου, είναι σαν πάπυρος.. Το πήρα εγω και ένιωθα άρωστος.. Η fosfomycin λες οτι σε βοηθάει, είμαι κι εγω εκει τώρα, ποσο καιρό την παίρνεις;
Επίσης πως διέγνωσε ο γιατρος στένωση του αυχένα; με τη εξέταση; Εχεις κάνει εξέταση να δεις αν εχεις στενώματα στην ουρύθρα;
Τι εξετάσεις εχεις κάνει γενικα;

Καλημέρα Cloud,

Όπως είπες και εσύ το βασικό σου πρόβλημα (για την ώρα) είναι το κάψιμο στο πέος. Αυτό σαν σύμπτωμα είναι συνδεδεμένο με Χρόνιο Πυελικό Άλγος-Χρόνια Προστατίτιδα. Δεν νομίζω πως αν κάνεις το χειρουργείο στον αυχένα της κύστης θα σου φύγει το κάψιμο.

Ουρηθροκυστεοσκόπηση έχεις κάνει να φανταστώ? Διορθικό υπέρηχο για να φανεί αν ο προστάτης είναι όντως διογκωμένος και σου προκαλεί την στένωση στον αυχένα της κύστης?

Ενημέρωσε μας.

Προσωπικά, επειδή έχω κάνει διάφορα χειρουργεία στην ζωή μου και έχω φάει πολύ νοσοκομείο, το "μαχαίρι" ως τελευταία και απαραίτητη λύση γιατί μετά ό,τι γίνει δεν αλλάζει.

Καλή δύναμη!
Οξεία Προστ/δα, Χρόνια Προστατίτιδα από το 10'. Πέρασα από Ακατανόμαστο με κάθε φορά βελτίωση αλλά και πάντα υποτροπιασμό. Συμπτώματα: επιτακτική ούρηση, συχνοουρία, νυχτουρία, βάρος στην περιοχή της κύστης, αίσθηση ατελούς κένωσης αν και γίνεται πλήρης κένωση. Έχω κάνει όλες τις ουρολογικές εξετάσεις (κυστεοσκόπηση, κυστεομανογραφία,υπέρηχα,  MRI προστάτη-πυέλου και όλα δουλεύουν ρολόι, ο προστάτης δείχνει φλεγμονή όμως. Έχω δοκιμάσει ασκήσεις πυελικού εδάφους με πίεση πυελικών μυών μέσω του ορθού σε συδυασμό με βελονισμό με καμία βελτίωση. Διατροφές κτλ-ελάχιστη βελτίωση, ασκήσεις πυελικού εδάφους-ελάχιστη βελτίωση. Τελευταία έκανα πάλι μαλάξεις με αντιβίωση με άλλο ουρολόγο (είχα klebsiella pneu. & enterococcus fae.) πολύ καλά αποτελέσματα αλλά υποτροπίασα και πάλι. Βρέθηκε πάλι enterococcus, αλλά με προβληματίζουν τα συμπτώματα πιο πολύ. Ελπίζω ακόμα όμως

#3 22 Δεκεμβρίου, 2021, 09:21:21 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 22 Δεκεμβρίου, 2021, 09:38:21 ΠΜ από Cloud
Καλημέρα σας ο γιατρός  διέγνωσε την στενωση του αυχένα της κυστης με την εξέταση της ουρομετριας και  με το υπέρηχο γράφημα του προστάτη π έχω κάνει. Ο προστάτης μ είναι φυσιολογικος 22 εκατοστά πριν κάνω βέβαια την μαλαξη ήταν 25 ένα μηνα θα παίρνω fosfosin κάθε τρεις μέρες και τις πρώτες τέσσερις μερες κάθε μέρα εσυ πως το παίρνεις? δεν έχω κάνει ουρηθροκυστεοσκοπηση, ούτε διορθηκο υπέρηχο, χρειάζονται? Που θα με ωφελησουνναυτες οι εξετάσεις? Γτ από τη είδα η κυστεοσκοπηση είναι διαγνωστική εξέταση και να αφήσω να μπει μια βελόνα μέσα στην ουρηθρα δεν μ αρέσει σαν ιδέα, έκανα το λάθος και έκανα τότε την μαλαξη και με πείραξε. Παίρνω επίσης Prostavital ένα μήνα τώρα τα έχει πάρει κάποιος τον έχουν βοηθήσει? Δημιουργούν αν ξέρετε στητικη δεισλειτουργία? Γιατί από όσο γνωρίζω αυτά τα σκευάσματα  κατάστέλνουν την διοτεστοστερωνη.Ουτε εγω θέλω να κάνω χειρουργεία και πιστεύω ότι αυτό το χειρουργείο οντως θα έκανε την ούρηση μ καλύτερα που παρολαυτα δεν με ενοχλεί αυτά αλλά θα μ διμηουργουσε συμπτώματα στο πυελικο έδαφος που δεν μπορώ να γνωρίζω και τα έχω στο μυαλό μ ως τελευταία λύση αλλά ο τελευταίος γιατρός μ είπε ότι αν δεν κάνω κάτι για αυτό θα καταλήξω να μην μπορώ να κατουρησω, έχει συμβεί σε κάποιον από εσάς αυτό γίνεται εύκολα θέλω να πω σε όποια ηλικία και να είσαι? θέλει χρόνια για να γίνει? συμβαίνει πάντα στην προστάτιδα να μην μπορείς να κατουρησης στο μέλλον? γτ αυτό π μ είπε με τρόμαξε πολλή ? Στην  ουρομετρια μ η ροή ήταν στο 12 μιση ενώ κανονικά μ είπε θα έπρεπε να είναι στο 25,επισης μου είπε να αρχίσω omnic η alfural αλλά είχα πάρει τα alfural παλιά έπαιρνα το μισό γτ δεν άντεχα τις παρενέργειες τώρα δεν τα έχω αρχίσει ξανά ακόμα αλλα λογικά θα αρχισω ένα από τα δύο, εσείς ποιο με συμβουλεύετε αν τα έχετε πάρει και τα δυο το alfural η το omnic? Η παλινδρομη εκσπερματωση που αναφέρουν σαν παρενέργεια σίγουρα φεύγει ταν τα σταματήσω? Τα έχει πάρει κάποιος από εσάς για να ξέρει? Επίσης αυτό το κάψιμο στο πέος το έχετε και εσείς είναι συχνό συμπτώματα προσταριτιδας θέλω να πω γτ αυτό θέλω να διώξω πιο πολύ από όλα αν μπορεί να βοησει κάποιος που το έχει δίωξη παρακαλώ να με συμβουλέψει τι εκανε? Λέω να αρχίσω και κεσερτινη που βλεπω εδώ μέσα την έχουν πάρει αρκετοί έχετε να μ προτείνετε κάποιο σκεύασμα? Εκτός από τα φάρμακα τις επέμβασης υπάρχει κάτι άλλο π μπορούμε να κάνουμε για να αντιμετωπίσει αυτή η ασθένεια? Γτ μ φαίνεται δεν γιατρευεται. Να αναφέρω επίσης ότι κάνω ομοιοπαθητικη έξι μήνες χωρίς να ξέρω αν όντως με έχει βοηθήσει πολύ η λίγο

#4 22 Δεκεμβρίου, 2021, 11:10:00 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 22 Δεκεμβρίου, 2021, 11:15:07 ΠΜ από Harry88
Καλημέρα Cloud,
Καταρχάς, εγώ από την μεριά μου θέλω να ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι γιατρός και δεν μπορώ να πω σε κανένα τι να κάνει. Κάνουμε μία ανταλλαγή απόψεων-εμπειριών και από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει και την προσωπική του έρευνα και συμβουλεύεται και τον γιατρό του. Συστάσεις μπορούν να γίνονται αλλά ξανά ο καθένας πρέπει να ερευνήσει μία σύσταση που γίνεται εδώ μέσα προτού προχωρήσει στην πραγματοποίηση της.

Είναι απορίας άξιο πως ο συγκεκριμένος ουρολόγος διέγνωσε από την ουροροομετρία και τον υπέρηχο κάτω κοιλίας πως έχεις στένωση στον αυχένα της κύστης. Το ότι ο προστάτης σου ήταν 25 και έγινε 22 μετά την stamey-meares ή τα φάρμακα που πήρες το βλέπω πολύ απίθανο και ειδικά να φάνηκε με τον υπέρηχο κάτω κοιλίας (εδώ με το διορθικό υπέρηχο και πάλι υπάρχουν αποκλίσεις καθώς η μέτρηση γίνεται χειροκίνητα από τον ουρολόγο ή ακτινολόγο). Η ουρηθροκυστεοσκόπηση και το διορθικό υπέρηχο είναι διαγνωστικές εξετάσεις. Δεν θα σε ωφελήσουν σε τίποτα παρά μόνο πως θα έχεις αντικειμενικά εργαστηριακά δεδομένα στα χέρια σου (αν δεν πέσεις σε κανένα άμπαλο γιατρό και σου δημιουργήσει πρόβλημα από εκεί που δεν είχες όπως συνέβει στον AlexBK). Ένα εύκαμπτο με όσο μικρότερη διάμετρο ουρηθροκυστεοσκόπιο στα χέρια ενός έμπειρου και προσεκτικού γιατρού σίγουρα μειώνει την πιθανότητα της όποιας επιπλοκής. Αν ήμουν στη θέση σου και διάβαζα αυτά που γράφω ακριβώς επάνω θα ξεκίναγα να ψάχνω τι σημαίνει κυστεοσκόπηση ή ουρηθροκυστεοσκόπηση (το ίδιο είναι), διορθικό υπέρηχο, πως γίνεται η διάγνωση στένωσης του αυχένα της κύστης ή της ουρήθρας, θεραπείες προστατίτιδας, για να καταλάβω τι παίζει. Το 90% των ουρολόγον γράφουν ακριβώς τα ίδια με άλλα λόγια στις ιστοσελίδες τους όσον αφορά το θέμα προστατίτιδα.

Εμένα η ροή 12.5ml/s δεν μου φαίνεται τόσο τραγική. Αν είχες 5ml/s το συζητάγαμε. Ούτε μου φαίνεται σωστή η διάγνωση πως έχεις στένωση από την μέτρηση της ούρησης σου, μόνο ως ένδειξη θα μπορούσε να είναι. Η στένωση και σε ποιο σημείο (από όσο γνωρίζω τουλάχιστον) γίνεται αντιληπτή από την κυστεοσκόπηση. Προσωπικά όταν πήγα στον ακατανόμαστο και μου έκανε ουροροομετρία μου βγήκε 13ml/s μέγιστο σημείο ροής. Είχα στένωση;;;;;; (αν και αυτός μου έλεγε γενικά πως όλο και κάποια στένωση θα έχω, εγώ του είπα κατηγορηματικά ξέχασε το) Κανείς δεν ήξερε μέχρι που έκανα κυστεοσκόπηση (μετά από χρόνια) και Δόξα τω Θεώ δεν είχα πουθενά στένωση ουρήθρας. Ξέρεις σε πόσα παιδιά έκανε διάνοιξη ουρήθρας που δεν χρειαζόταν; Σε πάρα πολλούς... Που θέλω να καταλήξω. Κυστεοσκόπηση αφού δεν σου έκαναν ήδη για την ώρα δεν θα έκανα (μιας και δεν παραπονιέσαι για την ούρηση ούτως ή άλλως). Σίγουρα δεν θα έκανα χειρουργείο αν δεν ήμουν βέβαιος πως έχω στένωση. Σίγουρα θα έπαιρνα και μια δεύτερη γνώμη από ουρολόγο και τρίτη και τέταρτη μέχρι να βρω ένα γιατρό με υπομονή να μου εξηγήσει τι και πως (ψάχνοντας και ο ίδιος στο διαδίκτυο για να υπάρχει ένα βασικό σημείο συνεννόησης με τον γιατρό). Υπάρχουν ένα κάρο πράγματα ως «πιθανές λύσεις» που όμως σε άλλους βοηθάνε σε άλλους πάλι όχι. Η προστατίτιδα δυστυχώς δεν είναι κρύωμα..Το κάψιμο στο πέος είναι κλασικό σύμπτωμα. Οι παρενέργειες των α-blockers (alfural, omnic tocas, betmiga κλτ) φεύγουν μετά την διακοπή τους από όσο γνωρίζω. 
Ξεκίνα να ψάχνεσαι φίλε, πραγματικά στο λέω και με ψυχραιμία κάνε την όποια επιλογή (μεγάλη προσοχή σε όποια επεμβατική ιατρική διαδικασία).
Οξεία Προστ/δα, Χρόνια Προστατίτιδα από το 10'. Πέρασα από Ακατανόμαστο με κάθε φορά βελτίωση αλλά και πάντα υποτροπιασμό. Συμπτώματα: επιτακτική ούρηση, συχνοουρία, νυχτουρία, βάρος στην περιοχή της κύστης, αίσθηση ατελούς κένωσης αν και γίνεται πλήρης κένωση. Έχω κάνει όλες τις ουρολογικές εξετάσεις (κυστεοσκόπηση, κυστεομανογραφία,υπέρηχα,  MRI προστάτη-πυέλου και όλα δουλεύουν ρολόι, ο προστάτης δείχνει φλεγμονή όμως. Έχω δοκιμάσει ασκήσεις πυελικού εδάφους με πίεση πυελικών μυών μέσω του ορθού σε συδυασμό με βελονισμό με καμία βελτίωση. Διατροφές κτλ-ελάχιστη βελτίωση, ασκήσεις πυελικού εδάφους-ελάχιστη βελτίωση. Τελευταία έκανα πάλι μαλάξεις με αντιβίωση με άλλο ουρολόγο (είχα klebsiella pneu. & enterococcus fae.) πολύ καλά αποτελέσματα αλλά υποτροπίασα και πάλι. Βρέθηκε πάλι enterococcus, αλλά με προβληματίζουν τα συμπτώματα πιο πολύ. Ελπίζω ακόμα όμως

Φίλε Cloud, εγω την fosfomycin κάθε 48 ώρες.. Στον 3ο φάκελλο μου έχει κάνει διάροια είδη και κάτι πονοκεφάλους.. Ο Γιατρός μου λεει να την σταματήσω αφου με πειράζει και αυτή και να συνεχίσω μόνο με φυτικά, κάτι που δεν ξέρω γιατί φοβάμαι μην πάρει πάλι τα πάνω του.. Εγω εχω εντερόκοκκο μετά απο Ε.coli.. Τώρα για σένα η ούρηση σου οκ είναι κακή, εμένα είναι χειρότερη απο την δική σου γιατί εχω στένωμα ουρύθρας το οποίο βρήκα με ανιούσα πυελογραφία η οποία αν γίνει σωστά ΧΩΡΙΣ καθετήρα, δηλαδη μπαίνει μια συσκευή μικρής διατομής 3cm το πολύ μέσα στην ουρύθρα και σου πετάει το υγρό και βγαίνουν ακτινογραφίες, είναι πολύ πιο έυκολη απο κυστεοσκόπηση που θα πάει μέχρι μέσα.. Θα σου έλεγα να κάνεις αυτό να δεις αν εχεις στένωμα που διορθώνεται πολύ πιο εύκολα απο τον αυχένα που λες και μάλιστα υπάρχει νεα τεχνική που ήρθε πριν μερικούς μήνες στην Ελλάδα και δεν σε κόβουν πια.. Ούτε αίματα, ούτε καθετήρες για 30 μέρες ούτε τιποτα και χωρίς νοσηλεία.. Ενα καθετηράκι μένει για 5 μερες max αλλα είναι ακριβή 3-4.000..Εσένα η fosfomycin σε πειράζει;

Παράθεση από: Harry88 στις 22 Δεκεμβρίου, 2021, 11:10:00 ΠΜ
Καλημέρα Cloud,
Καταρχάς, εγώ από την μεριά μου θέλω να ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι γιατρός και δεν μπορώ να πω σε κανένα τι να κάνει. Κάνουμε μία ανταλλαγή απόψεων-εμπειριών και από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει και την προσωπική του έρευνα και συμβουλεύεται και τον γιατρό του. Συστάσεις μπορούν να γίνονται αλλά ξανά ο καθένας πρέπει να ερευνήσει μία σύσταση που γίνεται εδώ μέσα προτού προχωρήσει στην πραγματοποίηση της.


Well said Harry.Και να συμπληρώσω ότι αυτό το φόρουμ δημιουργήθηκε από ανθρώπους με χρόνιο πυελικό άλγος, μαζί με μια "ποικιλία" άλλων συμπτωμάτων/προβλημάτων. Ο σκοπός μας είναι να "ανοίξουμε" τα ματάκια μας, να δούμε με τι έχουμε να κάνουμε (ο καθένας στην περίπτωσή του), να αμφισβητήσουμε (εποικοδομητικά) τους γιατρούς, να αποφύγουμε ακατανόμαστους και μη (ή όπως πολύ όμορφα το είπε ο Harry άμπαλους γιατρούς), και στην τελική να βοηθήσουμε τον καθένα που επιλέγει να μοιραστεί την κατάστασή του μαζί μας. Μπορεί κάπου να τα καταφέρουμε, μπορεί και όχι. Κανείς όμως δεν μπορεί να πεί ότι δεν προσπαθήσαμε.

Και στο τέλος, ίσως μπορέσουμε να συμβάλλουμε κι εμείς στην βελτίωση της στάσης της ιατρικής επιστήμης απέναντι στην ΧΠ/ΧΠΑ.

Δυστυχώς όμως, δεν έχουμε "κλινική εικόνα" για όλους τους συμφορουμίτες μας, οπότε σε κάποιες περιπτώσεις μπορούμε μόνο να κάνουμε υποθέσεις. Ο γιατρός είναι αυτός που πιανει και βλεπει και μπορεί να συνυπολογίσει παραμέτρους που για μας είναι αδύνατο να ακουμπήσουμε. ΠΧ πόση αντιβίωση/φάρμακο να πάρω? Ξέρουμε ύψος/βάρος/ηλικία/ιατρικό ιστορικό? Και αν κάτι πάει στραβά? Χεσε την ευθυνη, αν φτάσει ένας άνθρωπος στο νοσοκομείο με αλλεργικό σοκ το νοσοκομείο θα μπορεί να ξερει την συνταγή του γιατρου και τιποτε άλλο.

Santan εχεις δίκιο.. Καλό είναι όμως για κάποιους που είναι νέοι στην πάθηση να μπορούν να πάρουν πληροφορίες απο τους παλιους αν μπορούν να αποφύγουν λάθη που κοστίζουν.. Εχω πάει σε 13 γιατρούς και ζήτημα αν αξίζει ένας.. Και μου έχουν κάνει και πολλές ζημιές..Στο παλικάρι ο άλλος του λεει αυχένα στην κύστη, πως; με τι εξετάσεις; με ενα flow; Δηλαδή είναι να τρελαίνεσαι...

Αυτή την ισορροπία ακριβώς προσπαθούμε να κρατήσουμε.. 13 γιατρούς ρε φίλε σε καταλαβαίνω. Προσωπικά ήμουν τυχερός, ο 4ος ήταν ο καλός.
Ξέρω ότι είναι δύσκολο, ειδικά στην αρχή. Τετοιες μερες πριν χρόνια είχα κάνει stamey, και ο γιατρος μου λεει δεν εχεις τιποτα, καλή χρονιά. Λιγότερο από ένα μηνα μετα ήμουν για 4 μερες στο νοσοκομείο με ενδοφλέβια αντιβιωση.
Με τα στενώματα και τα "κόψε-ραψε" εχω ακούσει τραγικές ιστορίες. Το μόνο που μπορώ να σου πω, είναι τα ματια ανοιχτά. Εκείνη την περίοδο το ιντερνετ μου ελεγε ακόμα και για καρκίνο. Καταλαβαίνεις ψυχολογική κατάσταση. Στο "καλή χρονιά" απάντησα με την ατάκα που έχω πει κι εδω: "Είμαι καλά? Γιατί πονάω? Δεν είμαι καλά? Τι έχω? Καλά είμαι μόνο αν δεν πονάω....." Σκέψου το λίγο, σαν αρχική αντιμετώπιση, τα λέει όλα.
"Πονάει χέρι κόψει χέρι"? Γιατί? Αμα πονάει κεφάλι κόψει κεφάλι? Ή το χέρι δεν πειράζει έχω κι αλλο? Ακόμα και το δόντι, κάτσε ρε μάστορα, τόσα δόντια έχω μόνο, αμα μου βγάζεις ένα το μήνα γιατι δεν ξερεις να το φτιαξεις εγω παω για μασέλα?
Μπάστα. Ρε μπάστα σου λέω. Αμα δεν μπορείς να μου το εξηγήσεις κάτι πάει λάθος. Στενεψε η ουρήθρα, ναι συμβαίνει. Θα ανοίγουμε ουρήθρα 3 φορές το χρόνο????Γιατί στενεύει η ουρήθρα? Πως λειτουργει το σύστημα? Αμα την ανοιγεις και ξανακλείνει μήπως κατι κανεις λάθος?

Σε καλό μου φίλο πριν χρόνια ο γιατρός εκοβε και ξανα εκοβε. Ο ανθρωπος σπερμα μηδεν. Ευτυχως μολις εκανε παιδι. Με εξωσωματική. Γιατι? Επειδη καποιος εκοβε.

Για το θέμα των στενωμάτων τελείωσε το κόψε.. Δεν θυμάμαι πως λέγεται μου το είπε ο ουρολόγος μου, ήρθε πριν λίγους μήνες Ελλάδα.. Σου περνάνε ενα καθετηράκι που στην άκρη του εχει ενα μπαλονάκι όπως κάνουν στις αρτηρίες της καρδιάς.. Μώλις το πάει στο στένομα, φουσκώνει το μπαλονάκι για να φέρει την ουρύθρα στα φυσιολογικά, πάνω στο μπαλονάκι εχει ακίδες με ενα φάρμακο το οποίο μώλις θέλει ο Γιατρός το ρίχνει στα τυχώματα του στενώματος και αυτό ήταν.. Τέλος μένει έτσι για πάντα.. Σε 1 ώρα πας σπίτι με καθετηράκι λεπτο για 5 μέρες.. 4.000 ευρώ.. Εγω απο γιατρούς εχω ακούσει τα πάντα, μέχρι και οτι το E.Coli δεν μπορείς να το κολήσεις με σεξουαλική επαφή... Οι 2 τελευταίοι γιατροί που πήγα ο ένας στον υπέρηχη μου μέτρησε τον προστάτη 35 ο άλλος 22...Και οι τύποι στην Αυστραλία παραλίγο να μου κοστίσουν τα νεφρά μου με την ζημία που μου έκαναν .. Άσε.. Τι εχω τραβήξει, πάω για 15 χρόνια σε λίγο..

Μέσα ναι  :)
Ότι και να ειναι ομως να το κανεις αν το χρειαζεσαι κι αν σε βοηθησει πραγματικα. Για 4 χιλιαρικα οι απαιτησεις του ασθενη θα πρεπει να ειναι αντιστοιχες σωστα?

#11 23 Δεκεμβρίου, 2021, 09:54:25 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 23 Δεκεμβρίου, 2021, 10:15:36 ΠΜ από Cloud
Καλημέρα σας!! Καταρχάς ευχαριστώ για τις απάντησης σας και που ασχολείστε με το θέμα μ.Οποτε για να καταλάβω εσείς πιστεύετε το κάψιμο στο πέος δεν οφείλεται από τα μικρόβια αλλά είναι από χρόνια προσταριτιδα και χρόνιο πυελικού άλγος? Ειχε κάνεις αυτό το κάψιμο και έχει καταφέρει να το διωξει και αν ναι με ποιον τρόπο? Harry 88ευχαριστω για την απάντηση θα το ψάξω καλύτερα αυτό με το αν έχω όντως στενωση του αυχένα της κυστης. Επίσης όταν αναφέρω ότι δεν έχω πρόβλημα με την ουρηση εννοώ ότι πιο πολύ με απασχολεί το κάψιμο σίγουρα η ουρηση μ ηταν καλύτερα πριν από αυτό πήγαινα λιγότερες φορές τουαλέτα και κατουρουσα με την μια. Τωρα για να δώσω ένα παράδειγμα μετά από δύο ποτήρια νερό θα πάω περίπου δύο φορές τουαλέτα σε διάστημα μια ώρας με δυο και κάποιες φορές πες θα κάτσω και δέκα εικοδη δευτερόλεπτα παραπάνω από τι παλιά για να φύγουν όλες οι σταγόνες στο τέλος και κατά μέσο όρο μέσα στην μέρα πίνοντας δύο λίτρα νέρο κάθε μέρα θα πάω κάπου 10 - 12,παρολαυτα κατουραω γενικά καλά μόνο π τα ουρά μ είναι πολλές φορές ζεστά και κάποιες  φορές μετά το κατουρημα νιώθω λίγο χειρωτερα το πέος μ από κάψιμο και μετά επανέρχεται . Επίσης να αναφέρω μετά της εκσπερματηση επιδυνονονται κάπως τα συμπτώματα για μια μέρα και μετά γίνονται όπως ήταν και κατω στον προστάτη και στην κοιλιά νιώθω χτύπους όπως η καρδιά .Επισης όταν κατουραω πολλές φορές νιώθω ένα μικρό τσιμπίμα μέσα στην ουρηθρα εκεί μπροστά στην αρχή της βαλανου. Φίλε Alex bk την fisfocyn σήμερα την τελείωσα πέρασαν 30 μέρες και μενα στην αρχή μου έκανε δοιαρια κύριος όταν την έπαιρνα κάθε μέρα τις πρώτες τέσσερις μέρες και η γιατρός μ ειχε πει ότι κάνει δοιαρια αλλά φευγει όταν την σταματήσω έτσι την συνέχεισα πονοκέφαλο μ έκανε δύο μέρες και το κατάλαβα τώρα π το ειπες οτι ηταν από την αντιβίωση γτ δεν φανταζόμουν ο πονοκέφαλος π είχα θα ήταν από αυτή. Φοβάμαι βέβαια τώρα μην επανέλθουν ξανά τα έντονα συμπτώματα τώρα που την σταμάτησα. Μπορείς να μ ανάλυσης την διαφορά με το στένωμα στην ουρηθρα και τον αυχένα της κυστης? Πως μπορώ να το καταλάβω? Και να μ αναλύσεις αυτήν την νέα επέμβαση γτ δεν την κατάλαβα καλά και που πρέπει να απευθυνθώ για να αντλησω πληροφορίες? Φίλε santan καταλαβαίνω ότι οι γιατροί είναι οι ειδικοι αλλά στην περίπτωση μας δεν μας βοηθάνε πολλές φορές και τα κάνουν χειρωτερα τα πράγματα, οπότε είναι ευεργετικό που υπάρχει ένα forum σαν αυτό και μπορούμε να αντλήσουν πληροφορίες για την πάθηση μας, πληροφορίες που πολλές φορές ούτε οι γιατροί δεν γνωρίζουν καλά καλά και δεν καταλαβαίνουν τι τραβάμε . Εδώ ο άλλος όταν μ είπε για την επέμβαση μου λέει στο τέλος και τα Χριστούγεννα μην μάθω ότι δεν το διασκεδάσες δεν ήπιες δεν έφαγες καλά... Μα παμε καλα μ λέει ότι θες χειρουργιο και μετά καπάκι πήγαινε να το γλεντήσεις και ότι αν δεν το κάνω είναι κακό? Πόσο αναίσθητος δηλαδή και βιαζόταν κιόλας να με διώξει. Οπότε καλό είναι π υπάρχει αυτό το forum και παίρνουμε γνώμες γτ οι γιατροί οτνως ξέρουν για αυτήν την ασθένεια αλλά δεν το έχουν πάθει αυτό π έχουμε πάθει εμείς για να καταλάβουν τι τραβάμε και πόσο άσχημη είναι αυτή η πάθηση και πόσο σε έπειρεαζει σωματικά και ψυχολογικά και ούτε κάθονται να ασχοληθούν με εμάς πολυ. Τώρα που λέω αυτό αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον γιατρό εδώ στην Αθήνα παρακαλω να μου πείτε γτ εχω πάει σε 6 διαφορετικούς και έναν καλό π να θέλει να ασχολειθει με το πρόβλημα μ με υπομονή δεν έχω βρει. Alex bk αν μπορείς πες μ που μπορώ να πάω για αυτή την τεχνηκη με το στένωμα και   μπορείς να την κάνεις  σε όποιο σημείο και αν ειναι στην ουρηθρα? Η μόνο εκεί στο πέος μπροστά? Δεν λέω ότι θα την κάνω αλλά να το ξέρω και να το έχω στο νου μ.μηπως χρειαστεί στο μέλλον και αποφύγω τα χειρουργεία. Να αναφέρω ποτε δεν έχω ανεβάσει πυρετό όπως έχετε ανεβάσει εσείς και έχετε πάει νοσοκομεία αυτό τι σημαίνει ότι δεν είναι έντονη η προσταριτιδα ο έχω πάθει? Επίσης υπάρχει κάποιος από εσές που χειρωτερεψε τόσο πολύ η ουρηση του που δεν μπορούσε να κατουρηση και μπορεί να μ πει τι προηγήθηκε και το έπαθε αυτό? Επίσης με τις ανριβιωσεις να ρωτήσω κάποιοι γιατροί μ λένε η αυκμεντιν έχει καλή διείσδυση στο προστάτη άλλοι ότι δεν έχει άλλοι ότι κάνει τα μικρόβια ισχυρά όταν την πάρεις πολλές φορές τελικά τι ισχύ?

Cloud καλημέρα. Τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σου. Ξεμπέρδεψέ τα  :)
Το κάψιμο είναι συμπτωμα. Αναφέρεται σε φλεγμονή. Στον προστάτη? Πιθανόν. Υπάρχει και η ουροδόχος, υπάρχουν πολλά πράγματα εκεί μαζεμένα. Δεν είναι ασπρο-μαύρο. Δεν είναι ή από τα μικρόβια, ή από ΧΠ/ΧΠΑ. Δες το σαν μια συνταγή που ζητάει ένα κιλό αλεύρι. Εσύ θες να βάλεις 3, άρα πως θα προσαρμόσεις την υπόλοιπη συνταγή?? Το ένα επηρρεάζει το άλλο και όλα μαζί έχουν ένα αποτέλεσμα.

Στην χειρότερή μου περίοδο, μπορεί να κατουρούσα και 40+ φορές την ημέρα (και τη νύχτα).




Φίλε μου Cloud η μέθοδος λέγεται Optilume.. Googlare το.. Επειδή είσαι μπερδεμένος οπως λεει και ο santan και σε καταλαβαίνω γιατι αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος.. Αν θες καλό γιατρο στην Αθήνα στείλε μου pm να σε στείλω συστημένο σε κάποιον.. Θα σε βοηθήσει να ξεκαθαρίσεις πράγματα και θα σου τα πει όπως είναι..

#14 24 Δεκεμβρίου, 2021, 12:05:16 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 24 Δεκεμβρίου, 2021, 12:25:15 ΠΜ από Burning Man
Αντιμετωπίζω και εγώ κάψιμο στο στόμιο της ουρήθρας εδώ και σχεδόν 1 χρόνο και δεν έχω βρει ικανοποιητική εξήγηση για το συγκεκριμένο και μοναδικό σύμπτωμα που έχω σχεδόν σε καθημερινή βάση. Για να το περιγράψω καλύτερα, η αίσθηση είναι λες και κάποιος με καίει με φωτιά σε εκείνο το σημείο...Διαγνώστηκα με τις παρακάτω παθήσεις από πληθώρα γιατρών (ουρολόγους και νευρολόγους) που ίσως και να σχετίζονται με την εκδήλωση αυτού του ενοχλητικού και βασανιστικού συμπτώματος.

1. Χρόνια ουρηθρήτιδα μετά από εντοπισμό εντεροβακτηριδίων από καλλιέργεια επιχρισμάτων ουρήθρας. Μου δόθηκε διπλή αντιβιωτική θεραπεία με Bactrim και Augmentin για 2 εβδομάδες. Βέβαια δεν έχω όλα τα κλασικά συμπτώματα της ουρηθρήτιδας (π.χ. δεν έχω έκκριμα).

2. Σημάδια χρόνιας προστατίτιδας στην περιφερική ζώνη του προστάτη και γραμμοειδή αιμορραγικά στοιχεία σε άλλη περιοχή ύστερα από πολυπαραμετρική μαγνητική τομογραφία του προστάτη. Επίσης μου απομονώθηκε ψευδομονάδα ύστερα από καλλιέργεια σπέρματος για κοινά βακτήρια. Μου δόθηκε CIPRO για 20 ημέρες αλλά και Tamsulosin για 3 μήνες. Βέβαια σημάδια χρόνιας προστατίτιδας στην περιφερική ζώνη του προστάτη είναι ένα συνήθες εύρημα (όχι βέβαια τα αιμορραγικά στοιχεία).

3. Μικροπροβλήματα στην σπονδυλική μου στήλη (ελαφρά χόνδρωση L5/S1, προεξοχή και διόγκωση οβελιαίου μεσοσπονδύλιου δίσκου, κτλ.), όπως εντοπίστηκαν από μαγνητική τομογραφία της σπονδυλικής στήλης. Βέβαια δεν νιώθω ενοχλήσεις στην μέση μου και απ'ότι μου είπαν πρόκειται για κλασικά σημάδια εκφυλισμού της σπονδυλικής στήλης ενός ατόμου στην 3η-4η δεκαετία της ζωής του.

Επίσης, έχω εξεταστεί από εξειδικευμένο φυσιοθεραπευτή στο χρόνιο πυελικό άλγος και η γνωμάτευση του ύστερα από λεπτομερή εξέταση είναι ότι δεν αντιμετωπίζω αυτή την πάθηση.

Δυστυχώς οι 3 διαφορετικές καταστάσεις που περιγράφω παραπάνω, κάνουν δύσκολη την ακριβή διάγνωση της πάθησης μου...ίσως μια από αύτες να είναι υπεύθυνη για το συγκεκριμένο σύμπτωμα μου αλλά μπορεί και καμία.
Κάψιμο στο άνοιγμα της ουρήθρας για 6+ μήνες (συνήθως μετά την ούρηση) - Ερυθρότητα στο στόμιο της ουρήθρας - Ούρα πάντα καθαρά - Καθόλου ουρηθρικό έκκριμα - Βρέθηκε pseudomonas aeruginosa στο σπέρμα - Ευρήματα χρόνιας προστατίτιδας μετά από διορθικό υπέρηχο και πολυπαραμετρική μαγνητική του προστάτη