20 Δεκεμβρίου, 2021, 05:18:17 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 20 Δεκεμβρίου, 2021, 06:42:33 ΜΜ από santan
 καλησπέρα σε όλους.
βρηκα το φορουμ σας στο διαδικτυο και ειπα να γραψω για να ανταλλαξουμε αποψεις. ξεκιναω λοιπον την αφηγηση των γεγονοτων..μου
εδω και 7 μηνες (περιπου απο το μαιο 2021) ξεκινησα την διαδρομη μου με αυτο που ισως λεγεται προστατιτιδα (βεβαια ακομα δεν ξερω αν εχω)... παμε ομως στα δεδοδενα.

το μαιο λοιπον ολα ξεκινησαν απο μια επωδυνη εκσπερματωση (εχω σταθερη συντροφο). λεω θα δωσω ουρα (απλη καλλιεργεια) να δω. βγαζει proteus mirabilis 50.000 cfu. ενας ουρολογος φιλος του πατερα μου με ξεκιναει ciproxin για 1.5 μηνα. με διελυσε αλλα δεν ειδα και βελτιωση. αλλαζω ιατρο (για δευτερη γνωμη) και μου λεει για μαλαξη κατα stamey. κανω την εξεταση στο σισμανογλειο, περνω για τα αποτελεσματα και μου λενε δεν υπαρχουν λογω μολυνσης του δειγματος. πρεπει να ξανακανουμε την εξεταση μου ειπε ο ιατρος μου ( ο δευτερος κατα σειρα). κανω την εξεταση και στο σεπτεμβρη μου βγαινει παλι proteus mirabilis αλλα 1.000cfu και στα τρια δειγματα. αυτος επιμενει οτι δεν ειναι προστατιτιδα. μου δινει tavanic kai zinadol για περιπου ενα μηνα. επειδη τα συμπτωματα μου δεν υποχωρουσαν κατα το επιθυμητο επιπεδο, τον ξαναεπισκεφτηκα. μου ειπε δεν μπορω να κανω κατι αλλο πρεπει να πας σε ιατρειο πονου. πηγα λοιπον σε ιατρειο πονου μου ξεκινησαν lyrica 25μg μονο το βραδυ για ενα μηνα καθως και αλλες συστασεις πχ na πινω ροδι,cranberry,χαμομηλι ,νερο!! μετα απο αυτη την θεραπεια δεν βλεπω καμια τρελη διαφορα ισως μια μονο μικρη υφεση των συμπτωματων. περνω την αποφαση να παω σε εναν αλλο ουρολογο (τριτος κατα σειρα) μου λεει κανε καλλιεργεια σπερματικου υγρου. βγαινει εντεροκοκος φαεσκαλις και με ξεκιναει augmentin για 15 ημερες. τοτε περνω την αποφαση να παω σε λοιμοξιολογο γιατι λεω γιατι τοσα συχνα βακτηρια και λοιμωξεις. βλεπει το ιστορικο μου και μου λεει πρεπει να κανεις ενα διορθικο υπερηχο. τον εκανα και βγαζει ηπια ενεργη φλεγμονη στο προστατη. του τι δειχνω και μου λεει δεν ειναι κατι που τον ανησηχει- να βλεπω τα συμπτωματα μου και ξαναμιλαμε. αυτα εν κατακλειδι απο οτι θυμαμαι αυτους τους 7 μηνες.....!! οι ενοχλησεις βεβαια εκει οπως πονος απο κατω στο υψος του πρωκτου, σφαχτες στους ορχεις, επωδυνη εκσπερματωση.γενικα μπορω να τους χαρακτηρισω υπιους αλλα.... αλλα. καθοτι στεναχωριεμαι με ολο αυτο ειπα να μοιραστω την κατασταση μου μαζι σας προσπαθωντας να διερευνησω και αλλους τροπους να βοηθησω τον ευαυτο μου. καμια συμβουλη?

Greece4ever καλησπερα και καλως μας βρηκες (αν και καλυτερα να μην χρειαζοταν να ψαξεις  :) )
Καταρχην, μετετρεψα το κείμενο σου σε πεζους χαρακτηρες, και το μετέφερα στην ενότητα Ιστορικό Αναγνωστών. Για ευνόητους λόγους. Προσπάθησε σε παρακαλώ να γράφεις με μικρά γράμματα.

Στην περίπτωσή σου. Ηλικία?

Γνώμη μου είναι ότι θα χρειαστείς και έναν τέταρτο ουρολόγο..... Σπερμοδιάγραμμα φαντάζομαι δεν εχεις κάνει?

Καλημέρα σας. Είμαι 33 ετών. Όχι δεν έχω κάνει σπερματοδιάγραμμα βασικά κανείς από τους ιατρούς δεν μου το υπέδειξε.

Να αναφέρω ότι τις τελευταίες ημέρες νιώθω τσιμπήματα έντονα στην ουρήθρα σαν να σε τρυπάνε βελόνες!! το έχει ξανανιώσει κανείς?

#4 21 Δεκεμβρίου, 2021, 01:44:23 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 21 Δεκεμβρίου, 2021, 05:30:45 ΜΜ από Harry88
Καλημέρα Greece4ever,

Τα συμπτώματα σου όπως τα παρουσιάζεις και δεδομένων και των εργαστηριακών αποτελεσμάτων που ανέφερες θεωρητικά τουλάχιστον παραπέμπουν σε Χρόνια Μικροβιακή  Προστατίτιδα με συμπτώματα Πυελικού Άλγους.

Σχετικά με την Stamey-Meares και το διορθικό υπέρηχο προσωπικά θεωρώ πως είναι σωστή διαδικασία για να έχεις στα χέρια σου κάποια αντικειμενικά δεδομένα σχετικά με την πάθηση σου τα οποία θα είναι συγκρίσιμα με πιθανών μελλοντικές εξετάσεις που μπορεί να χρειαστεί να κάνεις .

Επειδή είσαι ακόμα σε πρώιμη φάση των συμπτωμάτων σου θα σου έλεγα λίγο χαλαρά με τις αντιβιώσεις γιατί θα αρχίσουν να γίνονται ανθεκτικότερα τα μικρόβια (αν και εσένα σου τις χορηγήσανε καθώς όντως βγαίναν και βγαίνουν μικρόβια στις καλλιέργειες). Ενημερωτικά και χωρίς να θέλω να γίνομαι απόλυτος-σου λέω προκαταβολικά (όπως έχω πει και σε άλλους) να μην κολλάς με τα μικρόβια και μπεις στην διαδικασία να παίρνεις αντιβιοτικά μακροπρόθεσμα με την λογική να τα σκοτώσω όλα-δεν σκοτώνονται ή να το πω πιο σωστά δεν εξαλείφονται (υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις αυτή της άποψης). Στο λέω αυτό γιατί ήδη έχεις πάρει διάφορα σκευάσματα σε μικρό χρονικό διάστημα με μικρή από ότι φαίνεται αποτελεσματικότητα. Τώρα αν γενικά βλέπεις μία βραχυπρόθεσμη βελτίωση-ανακούφιση με τα αντιβιοτικά ίσως καλό θα ήταν να συζητήσεις με τον γιατρό σου να πάρεις μικρή δόση αντιβίωσης για μεγάλο χρονικό διάστημα (ξέρω αντιφάσκει με αυτό που σου λέω παραπάνω όμως..). Ο ουρολόγος σου θα επιβεβαιώσει πως σε κάποιες περιπτώσεις παραδόξως βοηθάει. Επίσης, συνδυασμός με ταδαλαφίλη (ή όποιο άλλο παρόμοιο τύπο) μαζί με κάποιες περιοδικές μαλάξεις προστάτη* ίσως να φέρουν καλύτερα αποτελέσματα (*μακριά από ακατανόμαστο).

Η διατροφή είναι κάτι που πρέπει να δώσεις βάση μιας και τα συμπτώματα τα έχεις σχετικά λίγο καιρό. Πρέπει να δεις από μόνο σου αν υπάρχουν κάποιες τροφές που βλέπεις πως σε επιδεινώνουν και αν ναι να τις ελαττώσεις σημαντικά. Γενικά τα γλυκά, καυτερά, αλκοόλ, αναψυκτικά θεωρούνται τροφές που χειροτερεύουν τα συμπτώματα στους προστατιδοπαθείς. Κάτι απλό και ακίνδυνο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να πάρεις κάποιο συνδυασμό φυτικών σκευασμάτων για τον προστάτη για κάνα μήνα (τύπου prostamol & arrenprost έχουν ως βάση το saw palmetto)  και αν δεις βελτίωση τα συνεχίζεις, αν από την άλλη δεις κάποια επιδείνωση τότε τα σταματάς (οι όποιες παρενέργειες (σπάνιες) φεύγουν σύντομα μετά την διακοπή τους). Συζήτησε το με τον γιατρό σου καθώς υπάρχει πληθώρα τέτοιων σκευασμάτων.
Ίσως καλό θα ήταν να δεις αν οι φυσικοθεραπείες πυελικού εδάφους βελτιώσουν την κατάσταση σου. Πολύ προστατιδοπαθείς χειροτέρευσαν μετά από χρόνια κατανάλωσης αντιβιώσεων. Για να μην παρεξηγηθώ προσωπικά δεν είμαι εναντίων των αντιβιώσεων, απλά σε πολλές περιπτώσεις γίνεται  κατάχρηση και η ζημιά μπορεί να είναι μεγαλύτερη της ωφέλειας. Θεωρώ όμως πως πρώτα πρέπει να δοκιμάσεις μία-δύο βασικές προσεγγίσεις που είναι εύκολες και σχετικά ανώδυνες (διατροφή, φυτικά σκευάσματα, ασκήσεις πυελικού άλγους) και αν δεν βλέπεις βελτίωση μετά κοιτάζεις τις άλλες επιλογές.

Αυτό που ανέφερες  πως νιώθεις βελόνες στην ουρήθρα είναι κλασικό σύμπτωμα, προσπάθησε να μην δίνεις πολύ σημασία αν είναι υποφερτό.

Κλείνοντας, όλα αυτά που αναφέρω εγώ και πολλοί άλλοι καλό θα ήταν να τα ψάξεις και μόνος σου γιατί στην τελική εσύ πρέπει να έχεις τον έλεγχο της κατάστασης σου.
Οξεία Προστ/δα, Χρόνια Προστατίτιδα από το 10'. Πέρασα από Ακατανόμαστο με κάθε φορά βελτίωση αλλά και πάντα υποτροπιασμό. Συμπτώματα: επιτακτική ούρηση, συχνοουρία, νυχτουρία, βάρος στην περιοχή της κύστης, αίσθηση ατελούς κένωσης αν και γίνεται πλήρης κένωση. Έχω κάνει όλες τις ουρολογικές εξετάσεις (κυστεοσκόπηση, κυστεομανογραφία,υπέρηχα,  MRI προστάτη-πυέλου και όλα δουλεύουν ρολόι, ο προστάτης δείχνει φλεγμονή όμως. Έχω δοκιμάσει ασκήσεις πυελικού εδάφους με πίεση πυελικών μυών μέσω του ορθού σε συδυασμό με βελονισμό με καμία βελτίωση. Διατροφές κτλ-ελάχιστη βελτίωση, ασκήσεις πυελικού εδάφους-ελάχιστη βελτίωση. Τελευταία έκανα πάλι μαλάξεις με αντιβίωση με άλλο ουρολόγο (είχα klebsiella pneu. & enterococcus fae.) πολύ καλά αποτελέσματα αλλά υποτροπίασα και πάλι. Βρέθηκε πάλι enterococcus, αλλά με προβληματίζουν τα συμπτώματα πιο πολύ. Ελπίζω ακόμα όμως

Harry 88 σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και το χρόνο που αφοσίωσες να μου γράψεις. Συγνώμη εγώ ξέχασα να αναφέρω ότι εδώ και κανένα μήνα εχω ξεκινήσει το prostamol πρωί βράδυ κατ'υποδειξη του ουρολόγου- ή πιο σωστά ενός από τους πολλούς που πήγα. Προς το πάρον δεν έχω κάποια παρενέργεια όπως πολύ σωστά λες είναι φυτικό- πιστεύω ότι βοηθάει. Γενικά αποφεύγω τηγανητά, καυτερά, αλκοολ (καταχρήσεις- πίνω ανάλογα τη παρέα και τη παρήσταση ένα δυο ποτηράκια κρασί), έβαλα νερό στη ζωή μου και αυτά. Επίσης να αναφέρω ότι έχω βάλει και τη πρόσληψη πρόπολης, γύρης λουλουδιών σαν φυτικά σκευάσματα καθώς δουλεύουν θετικά για το προστάτη (τουλάχιστον αυτά εχω διαβάσει λιγάκι. Αν έχετε άποψη μου λέτε)
Αυτό που θα ήθελα να συμβουλευτώ το forum είναι το εξής:
1) Ποια η γνώμη σας να ξανακάνω μάλαξη του προστάτη να δώ τι κατάσταση (η τελευταία που έκανα ειναι το σεπτέμβριο)
2) Να κάνω σπερματοδιάγραμμα?
Τους ουρολόγους που συμβουτεύτηκα και τους έθεσα την ερώτηση και τώρα τι κάνω μετά από κύκλο αντιβιώσεων μου είπαν συνέχισε τη ζωή σου. Δεν με συμβούλεψε κανείς για το κομμάτι των επαναεξετάσεων. 

1. Σχετικά με την μάλαξη: Εννοείς σταμευ?


2. Το σπερμοδιάγραμμα μπορεί να σου δείξει πολλά. Η υγεία του σπέρματος είναι η υγεία των οργανων που το παράγουν και το μεταφέρουν. Αν κάτι πάει λάθος "στην γραμμή παραγωγής" θα το μάθεις με το σπερμοδιαγραμμα. Θα πάρεις μια ιδέα που να ψαξεις και τι να κοιτάξεις

3. Πήρες μια αντιβίωση. Μια επανεξέταση δεν βλάπτει. Τουλάχιστον.

Ναι ναι αυτό εννοώ!!! Θα ήθελα ακόμια μια φορά τα φώτα σασ. Ξέχασα να αναφέρω ότι ακόμα υφίσταται επώδυνη εκσπερμάτωση κατά τη σεξουαλική επαφή. Το έχει και κανένας άλλος?

μπορεί να απαντήσει κάποιος στο προηγούμενο ερώτημα μου. Ευχαριστώ

Greece καλησπέρα και χρόνια πολλά.. Ο εντερόκοκκος τελείωσε με την Augmentin? Eίδες να δουλεύει; Διότι κι εγω πλέων εχω εντερόκοκκο και κάψιμο στον προστάτη, δεν μπορω να κάτσω.. Μου έδωσαν fosfomycin αλλα απο βελτίωση ενα 40%

Καλησπέρα Greece4ever, δυστυχώς ουρολόγοι υπάρχουν πολλοί, αλλά ελάχιστοι που θα προσπαθήσουν να σου λύσουν μια προστατίτιδα. Από την προσωπική μου εμπειρία με βακτηριακή προστατίτιδα από 44 ετών τώρα είμαι 62, θέλει προσοχή με τις αντιβιώσεις γιατί συνήθως οι γιατροί δίνουν απευθείας κινολόνες ενώ και οι κεφαλοσπορίνες που είναι παλιότερης γενιάς κάνουν δουλειά. Επειδή ρωτάς για πόνο κατά την εκσπερμάτιση εγώ δεν είχα ποτέ όλα αυτά τα χρόνια, πολλοί όμως έχουν. Να προσθέσω και εγώ ότι και ο καφές κάνει κακό, γύρη έχω πάρει και εγώ στο παρελθόν για 2 χρόνια γιατί λένε ότι είναι φυσικό αντιβιοτικό, δεν είμαι σίγουρος ότι με βοήθησε. Επίσης να αποφεύγεις την έκθεση στο κρύο, ποδήλατο με ειδική σέλα, να μην κρατιέσαι και να έχεις αδειανή κύστη κατά την εκσπερμάτιση, όπως επίσης μετά να επιδιώκεις να ουρείς, (εγώ πίνω πριν κανά δυο ποτήρια νερό). Τώρα και εγώ από τον Σεπτέμβριο έχω εντεροκοκο φαεσκαλις 1.000 cfu/ml και δεν έχω πάρει τίποτα  έκανα επαναληπτική σταμευ τον Νοέμβριο το ίδιο, οπότε θα κάνω επαναληπτική εάν τα συμπτώματα αλλάξουν, (έχω μια συχνουρία τώρα). Επίσης από την αρχή μου έδωσαν και χατράλ (άλφα1-αποκλειστές) το δίνουν για την υπερπλασία του προστάτη αλλά και σε προστατίτιδες βοηθάει, εμένα με βοήθησε πολύ. Τώρα το πυελικό άλγος είναι πραγματικό πρόβλημα σε τρελαίνει, βοηθάει το ζεστό ντους, έχουν γραφτεί πάρα πολλά σ αυτό το φόρουμ. Ενημέρωνε μας  πως πας και να δούμε πως μπορούμε να βοηθήσουμε.

Alex 88 δεν έχω κάνει επανέλεγχο για εντερόκοκκο. περιμένω να περάσει κάποιος καιρός απο την augmentin και θα πάω μετά τις γιορτές. δεν μπορώ όμως να πω ότι γενικά με βοήθησε.

zefiros χρόνια πολλά και καλά. Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. προσπαθώ να βοηθήσω με όποιο τρόπο μπορώ τον εαυτό μου και δοκιμάζω διάφορα. Πίνω γύρη και πρόπολη φυτική εδώ και κανένα 2 μήνο. δεν μπορώ να πω ότι έχω θεαματικά αποτελέσματα υπάρχουν ενοχλήσεις ειδικά στη περιοχή της πυέλου. Να αναφέρω επίσης παιδιά ότι παρείγγειλα τη κουερσετίνη της solgar της προάλλες καθότι διάβασα διάφορα θετικά σχόλια γι αυτή εδώ μέσα. Τι να πω? Τώρα αν βοηθήσει θα δείξει.
Πάντως zefiros και εμένα στην αρχή στη stamey μου βρήκαν 1000 proteus και μετά στη καλλιέργεια σπέρματος εντερόκοκκο δίχως όμως να λένε συγκέντρωση. όπως είπα θα πάω για επανέλγχο. στο διορθικό βέβαια μου είπαν ότι έχω ήπια ενεργή φλεγμονή για αυτό παλεύω με φυτικά να πολεμήσω και να αποφύγω τις πολλές αντιβιώσεις. Ήδη από το μαρτυρικό Μάιο έχω ήδη κάνει 3 κύκλους αντιβιώσεων -1,5 ciproxin, 3 εβδομάδαες zinadol & 5 ημέρες tavanic, 15 ημέρες augmentin.
τέλος να πω ότι προσπάθώ και κάνω θερμόλουτρο με χρήση ζεστού νερού στη πύελο.

Greece χωρίς να μπορώ να πω κάτι μια και γιατρός δεν είμαι, αν και προσωπικά πιστεύω οτι κάποιος μπορεί να βοηθηθεί περισσότερο απο αυτό το Forum παρά απο γιατρό, (εχω πάθει ζημιές απο γιατρούς και ξέρω) θα σου πω μόνο την γνώμη μου.. Απο τις αντιβιώσεις που πήρες σύμφωνα με όσα έχω ζήσει εγω μόνο η Cipro μέτρησε.. Η Augmentin αν στην καλλιέργεια ο εντερόκοκκος είναι ανθεκτικός στις άλλες πενικιλλίνες (πχ ampicillin) αλλα είναι ευαίσθητο στην Augmentin τότε ίσως είναι ψευδώς ευαίσθητο.. Το λέω αυτό γιατί κι εμένα ο εντερόκοκκος εμφανίζεται έτσι πήρα 2 βδομάδες και δεν έγινε τίποτα.. Για μένα αν μπορείς (εγω δεν μπορώ αλλιώς θα το έκανα) κάνε άλλο ενα κύκλο βάση αντιβιογράμματος με νεότερη κυνολόνη.. Ίσως Moxifloxacin.. Eίναι πραγματικά δηλητήρια αυτά τα φάρμακα άλλα εγω οταν μπορούσα με αυτά έβλεπα άμεσα βελτίωση.. Πότε δεν μπόρεσα όμως να κάνω αγωγή πάνω απο 20 ημέρες.. Η Fosfomycin επίσης δείχνει σημάδια βελτίωσης αλλα εγω αναγκαστικά την παίρνω κάθε 72 ώρες γιατί το έντερο μου δεν αντέχει τίποτα..

Αγαπητοί καλησπέρα σας.
Καταρχήν ALex 88 ευχαριστώ πολύ και πάλι για τη βοήθεια και για τις οδηγίες. Μάλλον έτσι θα κινηθώ από τις αρχές του έτους.
Κάτι άλλο παιδιά την εβδομάδα αυτή ( αν και είχα ηρεμήσει κάπως) νιώθω έντονη ενόχληση στη πύελο από κάτω (σημείο μεταξύ όρχεων & πρωκτού), είναι ένα πράγμα σαν να σε παλουκώνουν, μια περιέργη πίεση. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεται. Το έχει αισθανθεί και κανείς άλλος?
Ξεκίνησα κουερσετίνη (χ1 ανά ημέρα μετά το φαγητό) μόλις εχθές. Δεν είδα κάποια διαφορά- ίσως θα μου πείτε είναι ακόμα νωρίς για αποτελέσματα.