27 Μαΐου, 2013, 09:13:42 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 01 Αυγούστου, 2015, 08:54:20 ΠΜ από LUKAS
Θα ήθελα να αναφέρω και  εγώ το ιστορικό μου ξεκινώντας τη προσπάθεια μου μέσα από  αυτό το forum.  To ιστορικό μου ξεκινάει το 2011 με οξεία προστατίτιδα, τσούξιμο και καταβολή  , σε καλλιέργεια σπέρματος  τότε βρέθηκαν δυο μικρόβια coli  και εντερόκοκκος.  Μετα από 2 μήνες αντιβίωση  πέρασαν οι ενοχλήσεις. 
Ερχόμαστε στο Μαρτιο του  2013 οπού η αρχή του προβλήματος μου ξεκίνησε  από δυο συμβάντα τα οποία προσωπικά  δεν έχω κατασταλάξει τι μπορεί  να φταίει.  Το πρώτο είναι ότι ενδεχόμενα να κόλλησα  κάποιο μικρόβιο που υπήρχε στη σύντροφο μου και ειχε ουρολοίμωξη εκείνες τις μέρες . Το δευτερο είναι ότι εκείνες τις μέρες τοποθετούσα  το γιο μου στους  ώμους μου και περπατούσα  για χιλιόμετρα, σκέφτομαι ότι  ίσως το αυξημένο βάρος και η πίεση να δημιούργησε κάποιο πρόβλημα στη πυελική χώρα.  Mετά από δέκα μέρες ξεκίνησαν τα συμπτώματα μου : 
- Ενόχληση στον  αριστερό όρχη και στη βουβωνική χώρα  η οποία αυξανόταν κατά την ορθοστασία.
- Aναταράξεις στα έντερα  και αργότερα πόνοι στη μέση .
- Πίεση και ελαφρύ πόνο χαμηλά στη κοιλιά στην ουροδόχο κύστη.
- Aναφέρω ότι έχω και κοιρσοκήλες .

Η πρώτη λανθασμένη διάγνωση από Ουρολόγο ήταν Κήλη !!  Εγινε καλλιέργεια σπέρματος η οποία όμως ήταν καθαρή  και μου δόθηκε προληπτικά ciproxin για 1 μήνα και αντιφελγμονώδη. Σιγά σιγά αρχησαν να υποχωρούν οι έντονοι πόνοι.   
Στη συνέχεια τον Απρίλιο απο περπάτημα ξεκίνησαν έντονοι πόνοι χαμηλά στη κοιλιά ( ενδεχόμενα στην ουροδόχο κύστη)  με συνέπεια να υπάρξουν μέρες που μου κόπηκε εντελώς η ούρηση. Τις επόμενες μέρες ξεκίνησε η δυσουρία.
Μετα απο πολλές αναζητήσεις σε ουρολόγους ( και στον γνωστό Ουρολόγο αυτου του forum) κατέληξα σε ενα σοβαρό με διάθεση να ασχοληθεί μαζί μου ο οποίος μου έδωσε Alpha Blockers για να ελευθερώσει την ούρηση μου και τη στύση. Με ενημέρωσε βέβαια οτι ο προηγούμενος ουρολόγος μου έδωσε αντιβίωση στα τυφλά.
Σήμερα η κατάσταση μου ειναι ως εξής:
- Με επιφύλαξη έχουν υποχωρήσει σε μεγάλο βαθμό οι πόνοι στον όρχη και βουβονική χωρα ( βέβαια 3 μερες τώρα αφού σταμάτησα την αντιβίωση) .
- Εξακολουθούν να υπάρχουν όμως έντονοι ακαθόριστοι πόνοι χαμηλά στη κοιλιά ενδεχόμενα στην ουροδόχο κύστη.
- Που και που εμφανίζονται πόνοι στον οφαλό.
- Περιμένω να περάσουν 20 μερες για να κάνω καλλιέργεια προστατικού υγρού κατα Meares-Stamey.
Ο ουρολόγος δεν αποκλείει τίποτα , Προστατίτιδα, Πυελικό Αλγος ή πιθανή κυστίτιδα.
Οι υπέρηχοι προστάτη και ουροδόχου κύστεως φαίνονται φυσιολογικοί.
Αναφέρω οτι ξεκίνησα να κάνω διατροφή, δε καπνίζω και εχω κόψει το ποτό. Η ψυχολογία μου είναι αρκετά πεσμένη.
Με προβληματίζει οτι το περπάτημα επιδεινώνει τη κατάσταση μου. Εαν κάποιος φίλος εχει εμπειρία απο κάτι τετοιο παρακαλώ να με ενημερώσει.
Οταν βγουν τα πρώτα αποτελέσματα μου θα κανω update στο ιστορικό μου.

Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

Παράθεση από: LUKAS στις 27 Μαΐου, 2013, 09:13:42 ΜΜ
Με προβληματίζει οτι το περπάτημα επιδεινώνει τη κατάσταση μου. Εαν κάποιος φίλος εχει εμπειρία απο κάτι τετοιο παρακαλώ να με ενημερώσει.

Το είχα κι εγώ στην πρώτη έντονη φάση, πριν επισκεφτώ ουρολόγο. Διάβασε το ιστορικό μου http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=250.0

Γενικά τα συμπτώματά μας έχουν ομοιότητες. Αυτά που αναφέρεις και μόνο στην αρχή δεν αρκούν να μου επιβεβαιώσουν την εντύπωση ότι πέρασες οξεία προστατίτιδα πάντως.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Το περπάτημα με βάρος επιδεινώνει την κατάσταση μου, επίσης.

Όταν βάζω την κόρη μου σε μάρσιπο (είναι γύρω στα 10 κιλά) και την περιφέρω σε βόλτα, μετά ζορίζομαι γενικώς.

Γενικά τα βάρη νομίζω ότι επηρεάζουν αρνητικά την κατάσταση μας...

Καλή δύναμη φίλε.
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Παράθεση από: Agxwmenos στις 31 Μαΐου, 2013, 11:22:25 ΜΜ
Το περπάτημα με βάρος επιδεινώνει την κατάσταση μου, επίσης.

Όταν βάζω την κόρη μου σε μάρσιπο (είναι γύρω στα 10 κιλά) και την περιφέρω σε βόλτα, μετά ζορίζομαι γενικώς.

Γενικά τα βάρη νομίζω ότι επηρεάζουν αρνητικά την κατάσταση μας...

Καλή δύναμη φίλε.

Παράθεση από: Agxwmenos στις 31 Μαΐου, 2013, 11:22:25 ΜΜ
Το περπάτημα με βάρος επιδεινώνει την κατάσταση μου, επίσης.

Όταν βάζω την κόρη μου σε μάρσιπο (είναι γύρω στα 10 κιλά) και την περιφέρω σε βόλτα, μετά ζορίζομαι γενικώς.

Γενικά τα βάρη νομίζω ότι επηρεάζουν αρνητικά την κατάσταση μας...

Καλή δύναμη φίλε.
Agxvmene το εχω παρατηρησει και εγω , οταν σηκωνω βαρη γυρω στα 10 κιλα νιωθω πονο και πιεση μπροστα στη κοιλιά .. Ευχομαι οτι με περπάτημα και ελαφριες ασκησεις να καταφερουμε να δυναμώσουμε τη περιοχη και να περιοριστουν οι εντονοι πόνοι, ισως και το κολυμπι το καλοκαιρι να βοηθήσει..Δυστυχως τις τελευταιες μερες ξεκίνησαν και ενοχλήσεις στο περίνεο και το πισινό μου οταν καθομαι και αυτο ειναι ενα επιπρόσθετο προβλημα.
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

Παράθεση από: Agxwmenos στις 31 Μαΐου, 2013, 11:22:25 ΜΜ
Το περπάτημα με βάρος επιδεινώνει την κατάσταση μου, επίσης.

Όταν βάζω την κόρη μου σε μάρσιπο (είναι γύρω στα 10 κιλά) και την περιφέρω σε βόλτα, μετά ζορίζομαι γενικώς.

Γενικά τα βάρη νομίζω ότι επηρεάζουν αρνητικά την κατάσταση μας...

Καλή δύναμη φίλε.
Ηρθε η ωρα για καροτσακι   ;D ;D ;D
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

Καροτσακι για το παιδί και μαξιλάρι ντόνατ για εμας στην καρεκλα :)

Για να μην πάμε σε "αναπηρικό" καροτσακι :)
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Χαιρετώ όλους τους φίλους

Επικαιροποίηση Ιστορικού μου
1.   Με την ολοκλήρωση μηνιαίας αγωγής με ciproxin μετά από δέκα ημέρες εμφανίστηκε έντονη λοίμωξη στο προστάτη σε σημείο να μη μπορώ να καθίσω ούτε για ένα δίωρο σε καρέκλα, αυτή η έντονη λοίμωξη παραμένει εδώ και ενάμιση μήνα. Ενδεχόμενα τα χλαμύδια να ευθύνονται για αυτό. Όμως οι  αρχικές ενοχλήσεις δυσουρία, πόνους στους όρχεις, βουβωνική χώρα, έντερα , μέση  μειώθηκαν στο ελάχιστο για κάποιο λόγο.
2.    Είκοσι ημέρες μετά τη ciproxin ολοκλήρωσα τις ακόλουθες δυο εξετάσεις με διαφορετικό τρόπο σε διαφορετικά μικροβιολογικά κέντρα:
-   Λήψη προστατικού υγρού, ουρηθρικού δείγματος  και πλήρη καλλιέργεια όπου βρέθηκε μόνο εντερόκοκκος
-   Καλλιέργεια σπέρματος και κυτταρικός έλεγχος για χλαμύδια σε εξειδικευμένο κέντρο . Βρέθηκαν χλαμύδια μόνο.
3.    Δυστυχώς είχα ένα κακό αντιβιόγραμμα με λίγες επιλογές για τον εντερόκοκκο. Προτάθηκαν 6 ενέσεις  μόνο τις οποίες προς το παρόν δεν τις έχω πάρει ακόμα καθότι ο ουρολόγος επικεντρώνεται πρώτα στα χλαμύδια.
4. Μετά τις εξετάσεις  μου δόθηκε tavanic για δυο εβδομάδες και στη συνέχεια παίρνω αγωγή με Zithromax για τα χλαμύδια για 1-2 μήνες.

Συμπεράσματα προσωπικά :

1.   Η  απλή καλλιέργεια σπέρματος δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για την εύρεση μικροβίων συνήθως βγαίνει καθαρή . Προσωπικά είχα 2 καλλιέργειες σπέρματος καθαρές σε καλά κέντρα  και είχα καθησυχαστεί , όλα αυτά βέβαια εις βάρος μου καθότι χάθηκε χρόνος. Είναι προτιμότερο παιδιά να  μπούμε για μια μέρα στην επίπονη διαδικασία λήψης προστατικού εκκρίματος κατά Stamey-Meares παρά να καθυσηχαστούμε ότι δεν έχουμε μικρόβια.
2.   Για κακή μου τύχη κανένας από τους 4 πρώτους ουρολόγους που απευθύνθηκα δε μπόρεσαν να καταλάβουν ότι έχω προστατίτιδα και ενδεχόμενα χλαμύδια και να με υποβάλουν στο σωστό τρόπο εξέτασης για την εύρεση μικροβίων.
3.   Κάποιοι ουρολόγοι αναφέρουν ότι το tavanic είναι υποδιαστασιολογημένο και δεν έχει τη σωστή δράση (αυτό το έμαθα αφού πήρα τη tavanic) . Στο εξωτερικό δίνουν μεγαλύτερες δόσεις.
4.   Προσωπικά, όπως και με την ανάγνωση των ιστορικών κάποιων παιδιών βγάζω το συμπέρασμα  ότι οι πρώτες ενοχλήσεις  για χλαμίδια είναι οι ξαφνικοί πόνοι στην επιδιδυμίδα, δυσουρία, πόνοι στη βουβονική περιοχή , κτλ.  Όσοι ουρολόγοι ξέρουν από χλαμίδια το έχουν επιβεβαιώσει χωρίς να είναι βέβαια και κανόνας, απλά ένδειξη.
5.    Δε πρέπει να παίρνουμε αντιβίωση προτού γίνουν εξετάσεις , διακινδυνεύουμε πολλά στη συνέχεια της θεραπείας όταν  θα πρέπει να πάρουμε τη σωστή αντιβίωση , είναι ανοησία αυτό που λένε στην αρχή των συμπτωμάτων πολλοί ουρολόγοι '' πάρε μια ciproxin για 1-2 μήνες '' .

Προσωπικός τρόπος Αντιμετώπισης κατά τη διάρκεια της φαρμακευτικής αγωγής

1.   Αντιβίωση
2.   Tους α-blockers τους σταμάτησα καθότι έχει επανέλθει σε καλό επίπεδο η ούρηση μου. Συνεχίζουν να υπάρχουν όμως κάποιες ξεχασμένες σταγόνες μετά την ούρηση. Η στύση σε καλά επίπεδα.
3.   Διατροφή: αποφευγω καφέ και ποτό. Λίγα λιπαρά , πολλους φυσικούς χυμούς πολλούς και λαχανικά. Τα όσπρια για κάποιο λόγο με κάνουν χειρότερα.
4.   Χυμό cranberry
5.   Περπάτημα  καθημερινό. Μπορώ και το κάνω επειδή εχει μαλακώσει λίγο η φλεγμονή απο την αντιβίωση, διαφορετικά ειναι εντονες οι ενοχλήσεις.
6.   Χρησιμοποίηση δονήσεων στη περιοχή στο περίνεο ( Παραλλαγή της πρότασης του φίλου ααα )
7.   Όταν κάθομαι χρησιμοποιώ μαλακό μαξιλαράκι (αυτό για το λαιμό) . Δε με απασχολεί είτε είμαι στη δουλειά , είτε για καφέ. Χρησιμοποιήστε το.
8.  Αποφευγω τα αντιφλεγμονώδη( περιστασιακά ισως πάρω καποιο) , διαφορετικά παίρνω extra panadol που διαρκεί κανένα 5 ωρο.

Το Α και Ω  ? ψυχολογία , για καλή μου τύχη έχω 1-2 άτομα που με στηρίζουν διαφορετικά θα ήταν δύσκολο, και φυσικά να απασχολείται το μυαλό με κάτι.
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

#7 14 Ιουλίου, 2013, 01:22:47 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 14 Ιουλίου, 2013, 01:28:23 ΜΜ από pk
Λουκα μπραβο για τις κινησεις σου. Θα δεις, ολα θα πανε καλά!

Nα απαιτουμε πληρεις εξετασεις...και καλλιεργεια σπερματος και για χλαμυδια, γονόκκοκο κτλ.

Απαξ και εχεις μικρόβιο-βακτηριο...-οπως και εγω εχω εντεροκκοκο- η επιστημη εχει εναν ντουνιά όπλα...εστω και ενεσεις, μπρος στα κάλη τί ειναι ο πόνος!

Εαν εγω για παραδειγμα επεμενα από την πρώτη στιγμη για πλήρεις εξετάσεις, τωρα θα ειχα ολοκληρωσει και αντιβιώσεις και τα πάντα...αλλά ποτε δεν ειναι αργα για κανενα μας...

Θα το νικησουμε παιδιά...και σας το λεω εγω που ακομα κατα την εκσπερματωση νιωθω οτι φλεγμενεται και ποναει η μεση, το περινεο, μηροι....αλλα δε μας ξερουν καλά....στο 2 ημίχρονο θα μπουνε πολλά γκολάκια...!!!!


ΕΠΙΛΟΓΟΣ απο τον προσωπικο μου αγωνα.

1. Δεν ειμαι γιατρός, ούτε manager γιατρών, δεν εχω ιαθεί πληρως, και ΔΕΝ συμβουλευω κανεναν να κανει τίποτα, ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτό του, ΜΗΝ πάρετε ως θεσφατο τίποτα από τα παρακατω.

2. Αν ο ουρολογος δωσει αντιβιωση χωρις εξετασεις, επιμονη εμμεσα για εξετασεις ή ακομα καλύτερα  σε αλλο ουρολογο που ειναι γνωστης, τηρει το πρωτοκολλο και  ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΖΕΙ. Ετσι οφειλει να ειναι ο γιατρος.

3. Προκειται για μια ασθενεια που δε σε σκοτωνει.

4. Προκειται για μια ασθενεια που ενω μπορει ν αρχισει μικροβιακα, χτυπαει και ινομυικα-πυελικα-ψυχολογικα.

5. Ειναι μια ασθενεια που ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ και ιδιως αν υπαρχουν γενικευμενα πυελικα συμπτωματα θελει ΠΟΛΛΕΣ ειδικοτητες για να αποκλειστουν αλλα πραγματα. Και αυτο επραξα.

6. Δε θελει αδιαφορους γιατρους-εξεταστες με το ματι.

7. Εχουμε κάνει ελεγχο σπέρματος για κοινά μικροβια, χλαμυδια, γονοκοκο, μυκητες, τριχομονάδες κτλ.

8. Nευρομυικά θέλει πολλή φροντίδα, θέλει ψάξιμο και αισιοδοξία.

Παράθεση από: LUKAS στις 14 Ιουλίου, 2013, 11:54:46 ΠΜ
Συμπεράσματα προσωπικά :

1.   Η  απλή καλλιέργεια σπέρματος δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για την εύρεση μικροβίων συνήθως βγαίνει καθαρή . Προσωπικά είχα 2 καλλιέργειες σπέρματος καθαρές σε καλά κέντρα  και είχα καθησυχαστεί , όλα αυτά βέβαια εις βάρος μου καθότι χάθηκε χρόνος. Είναι προτιμότερο παιδιά να  μπούμε για μια μέρα στην επίπονη διαδικασία λήψης προστατικού εκκρίματος κατά Stamey-Meares παρά να καθυσηχαστούμε ότι δεν έχουμε μικρόβια.

Lukas να σαι καλα για την εκτεταμένη ενημέρωση. Οφείλω να γράψω ότι διαφωνώ μαζί σου στο παραπάνω σημείο. Οχι για να στην πω ή για να κάνω τον έξυπνο αλλά για να μην δημιουργηθούν λάθος εντυπώσεις σε άλλους, όπως ο evilnalouk που ηδη αναρωτιέται.

Το συμπέρασμά σου βασίζεται στα συγκεκριμένα γεγονότα που έτυχαν σε σένα. Εχω γράψει εκτεταμμένα σε άλλα ποστ μου για την επισφάλεια των καλλιεργειών που μπορεί σε ένα κέντρο να σου δείχνουν το ένα μικρόβιο, σε άλλο το άλλο και σε άλλο τίποτα. Εσένα έτυχε να σου δείξει μικρόβιο η καλλιέργεια προστατικού υγρού και συνεπώς κατέληξες ότι αυτή ήταν η πιο αξιόπιστη. Εγώ το ερμηνεύω απλά ότι σ´αυτή έγινε η επιμόλυνση και εσύ απλά κάπου "ήθελες" να βγει ένα μικρόβιο για να δωθεί μια εξήγηση για ότι σου συμβαίνει και όταν όντως βγήκε θεώρησες ότι επιτέλους έγινε μια αξιόπιστη καλλιέργεια. Εμένα αντίθετα μία καλλιέργεια σπέρματος μου εβγαλε μικρόβιο ενώ του προστατικού υγρού δεν έβγαλε τίποτα.

Ας αφήσουμε όμως το τι έτυχε στον καθένα από εμάς και ας δούμε τι λέει η επιστήμη: η καλλιέργεια προστατικού υγρού και σπέρματος θεωρούνται πλέον ισοδύναμες από όλους τους πιο αξιόπιστους και ενημερωμένους ουρολόγους που έχω ακούσει και έχω διαβάσει. Η λογική είναι απλή: το σπέρμα περιέχει μεγάλες ποσότητες προστατικού υγρού, οπότε αν έχεις μικρόβιο στο προστατικό υγρό δεν μπορεί να μην υπάρχει μικρόβιο στο σπέρμα. Το αντίθετο μπορεί να συμβεί: η διαδρομή του σπέρματος είναι πολύ μακρύτερη από αυτή του προστατικού υγρού με το οποίο εμπλουτίζεται προσ το τέλος...οπότε μπορεί να βγάλει μικρόβια που βρίσκονται σε σημεία ήδη πριν τον προστάτη τα οποία δεν θα ανιχνευτούν στο προστατικό υγρό.

Το μόνο που μπορεί να αλλάξει την αποτελεσματικότητα της καλλιέργειας ανεξαρτήτως δείγματος σπέρματος ή προστ. υγρού είναι οι μέρες που την κρατήσαν στο εργαστήριο. Πράγματι υπάρχει περίπτωση καλλιέργειες που δεν θα δείξουν κάτι στις συνήθεις 2 μέρες, να δείξουν μικρόβιο στις 5. Γί'αυτό και ο Daniel Schoskes ζητάει οι καλλιέργειες για την πάθησή μας να παραμένουν στο εργαστήριο για 5 ημέρες. Έτσι ζήτησα κι εγώ για την δεύτερη και τρίτη καλλιέργεια που έκσνα που παρ'όλα αυτά δεν έδειξαν τίποτα.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Φιλοι μου
Σας δίνω μερικά ακόμα στοιχεία για το κύκλο των εξετάσεων μου, δεν είμαι γιατρός αλλα και εγώ δε μπορώ να δώσω εξήγηση σε κάποια πράγματα. Όπως και αυτά που γραφει ο Phaethon ενδεχόμενα να είναι σωστά.
Συγκεκριμένα σας αναφέρω τον κύκλο των εξετάσεων μου το τελευταίο 5μηνο
1. Δυο φορές καλλιέργεια σπέρματος σε απλό μικροβιολογικό κέντρο- καθαρή ( διάρκεια έλεγχου 2 ημέρες).
2. Καλλιέργεια προστατικού υγρού και ουρηθρικού σε καλό μικροβιολογικό κέντρο  - βρέθηκε εντερόκοκκος σε αρκετές αποικίες (διάρκεια έλεγχου 4 ημέρες).
3. Καλλιέργεια σπέρματος και έλεγχος χλαμυδίων με κυταρρομετρία ροής σε εξειδικευμένο κέντρο  - βρέθηκαν μόνο χλαμύδια σε μικρή ποσότητα (διάρκεια ελέγχου 5 ημέρες).
Κάποια πράγματα ίσως πραγματικά να είναι συμπτωματικά  και να κρίνονται στις λεπτομέρειες, όμως στη προσωπική μου περίπτωση εάν είχα καθησυχαστεί στις απλές καλλιέργειες σπέρματος  που μου έδιναν οι περισσότεροι ουρολόγοι που επισκέφτηκα  τότε δε θα είχα βρει ούτε τον εντερόκοκκο ούτε τα χλαμύδια.   Όπως επίσης δεν αποκλείω την περίπτωση μετα το τέλος της αγωγής μου για τα χλαμύδια ,όταν θα επαναλάβω τις εξετάσεις μου , να βγουν καθαρές αλλά να υπάρχει το μικρόβιο στο προστάτη σε χαμηλά ποσοστά και να αναπτύσσεται σιγά σιγά πάλι.
Συμπέρασμα μου είναι ότι δε χάνουμε τίποτα να κάνουμε διπλές εξετάσεις όταν έχουμε ιστορικό μικροβίων ή ανεξήγητων ξαφνικών ενοχλήσεων.  Μακάρι να υπήρχε κάποιος συγκεκριμένος τρόπος κατανόησης και θεραπείας αυτής της πάθησης.
Εγω απλά αναφέρω το ιστορικό μου  , τις σκέψεις μου και τις ενέργειες που εχω κάνει ως τωρα.
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

#10 16 Ιουλίου, 2013, 03:54:27 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 16 Ιουλίου, 2013, 03:59:47 ΜΜ από aaa
Απλώς για τα χλαμύδια η πιο αξιόπιστη εξέταση είναι η ανίχνευσή τους με pcr. Αλλιώς με απλές καλλιέργειες δύσκολα φαίνονται. Του σπέρματος η εξέταση με pcr θα αποκαλύψει τα χλαμύδια εάν τα έχεις. Πάντως σε όλη τη βιβλιογραφία λέει ότι τα χλαμύδια είναι αμφισβητήσιμο εάν μπορούν να προκαλέσουν προστατίτιδα. Παρόλα αυτά αναφέρουν θεραπείες. Οπωσδήποτε να συνεχίσεις τους α-βλοκερς για τρεις μήνες ώστε να μπεις στην θεραπεία της χρόνιας προστατίτιδα. http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=244.0
Αυτοί επίσης μειώνουν τον όγκο του προστάτη οπότε πιθανά έτσι να βοηθούν τις αντιβιώσεις να είναι αποτελεσματικές

Επίσης να ξέρετε χλαμύδια-ουρεόπλασμα κολλάτε και μόνο με στοματικό (χωρίς προφυλακτικό) με υποπτες γυναίκες. Παθαίνουν φαρυγγίτιδα από αυτό και έτσι σου το μεταδίδουν
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Φιλε ααα
Σε εσενα σου βρεθηκε σημαντική ποσότητα απο χλαμίδια ή χαμηλό ποσοστό ? Προσωπικά ειχα καταλαβει οτι ειχες παρει μονο vibramicin και ciproxin για ενα μηνα , δεν ηξερα οτι ειχες παρει τοση αντιβίωση. Επειδη τα χλαμίδια δεν εχουν αντιβιόγραμμα δε ξερουμε εαν πραγματικά οι αντιβιώσεις σκοτώνουν το μικρόβιο.
Για αυτο που αναφερεις σχετικά με την προστατίτιδα το σκεφτομαι αυτο το καιρο , δε ξερω πραγματικά εαν για την εντονη φλεγμονη μου φταιει ο εκτεροκκοκος ή τα χλαμύδια. Ο τελευταιος μου ουρολόγος αναφερει οτι ειναι τα χλαμύδια.

Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

#12 16 Ιουλίου, 2013, 08:27:22 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 16 Ιουλίου, 2013, 08:30:55 ΜΜ από aaa
Εμένα ποτέ δεν μου βρέθηκαν χλαμύδια γιατί με τις πρώτες ενοχλήσεις άρχισα αντιβίωση, είχα όμως όλα τα τυπικά συμπτώματα ουρηθρήτιδας από αυτό. Τα λέω αναλυτικότατα στο ιστορικό μου, όπως και ότι πήρα 8 μήνες διαρκώς αντιβίωση και έγινα καλά (αλλά βέβαια τώρα πια όχι εντελώς) μόνο στο τέλος με την αγωγή που συστήνεται για την χρόνια προστατίτιδα και χρόνιο πυελικό άλγος, και σας έβαλα και τη βιβλιογραφία
Πάντως τον εντερόκοκκο τον πιάνουν οι κινολόνες πχ ciproxin και τα χλαμύδια τα πιάνουν vibramycin ή zithromax. Τα χλαμύδια είναι αδύνατο να είναι από επιμόλυνση του σπέρματος, να το μόλυνες δηλαδή εσύ, άρα σίγουρα πρέπει να προσπαθήσεις να τα εξολοθρέψεις.
Ο εντερόκοκκος όμως μπορεί να είναι επιμόλυνση, στα κόπρανα άφθονος υπάρχει. Εάν αεριστείς πριν πας στο κέντρο και με το περπάτημα να διασπαρθεί σε όλο το εσώρουχο και τελικά στην  έξοδο της ουρήθρας. Βέβαια ακόμα πιο πολύ μου πάει ο επιδερμιδικός σταφυλόκκος για επιμόλυνση και μου κάνει εντύπωση που τον αναφέρουν εδώ συχνά και μάλιστα τον κυνηγούν οι ουρολόγοι! Επιδερμικός σταφυλόκοκκος υπάρχει φυσιολογικά στο δέρμα!
Τώρα για την λήψη του δείγματος πρέπει να κάνεις σχολαστικό πλύσιμο όλο το σώμα και τοπικά. Το ιδανικό είναι να βάλεις το δείγμα αμέσως μετά το πλύσιμο στο κυπελλάκι και όχι να πας στο κέντρο. Όμως προϋποθέτει να είσαι κοντά σε αυτό. Στη θέση σου θα έκανα και καλλιέργεια για κοινά μικρόβια στη γειτονιά μου σε μικροβιολόγο για να δω εάν ισχύει ο εντερόκοκκος, όμως πριν λάβεις αντιβίωση. Για μένα πρέπει να πάρεις ακριβώς το ίδιο σχήμα που πήρα εγώ. Το μόνο άσχημο ότι πρόφατα πήρες ciproxin οπότε μετά πρεπει να πας σε πιο προωθημένο
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

#13 16 Ιουλίου, 2013, 10:24:49 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 16 Ιουλίου, 2013, 10:29:32 ΜΜ από Hyper Ban
ΠαράθεσηΕάν αεριστείς πριν πας στο κέντρο και με το περπάτημα να διασπαρθεί σε όλο το εσώρουχο και τελικά στην  έξοδο της ουρήθρας.
Με πόση βεβαιότητα λες ότι λες ;
Δηλαδή λες εν ολιγοις πως αν κλάνεις ΣΥΧΝΑ  κυνδυνευεις να πάθεις προστατιτιτα ,ΔΙΟΤΙ ο εντεροκοκκος ο οποίος θα γεμίσει το εσωρουχο(!!!)ίσως και να τρυπώσει και στην ουρηθρα !!!;;;

Τι λες ;

Β Ο Η Θ Ε Ι Α
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#14 16 Ιουλίου, 2013, 11:30:02 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 16 Ιουλίου, 2013, 11:35:15 ΜΜ από pk
Λοιπόν παιδιά αρχικά να ζητησω ενα μεγαλο συγγνώμη από το Λουκά που θα γραψω αυτά που θα γραψω στο ιστορικό του αλλά θα ειμαι αληθινός και σκληρός γιατί κάποιες αλήθειες πρέπει να λέγονται.

Δεν εχει να κάνει με το Λουκά, σε καμια περίπτωση.

Σας σεβομαι όλους ως συνασθενείς και ως ανθρωπους. Αλλά πρέπει να πω κάποια πραγματα.

Εχω απογοητευτεί αρκετά από κάποια πραγματα και νοοτροπίες που βλέπω εδω μέσα.

Ειμαι από τους ελαχιστους εδω  με μονιμους σχεδον πόνους στη μεση και στους μηρούς. Οι περισσότεροι εχετε πολύ λιγοτερα συμπτώματα από μένα.

Κοιταξτε τα προηγούμενα μου μηνύματα.

1.Προσπαθώ να σας πω να πηγαινετε ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΕΝΑ, ΜΕ ΣΧΕΔΙΟ και με ΠΛΗΡΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ σε εναν επαγγελματια υγειας που θα επιλέξετε τελικά.

2. Μπορεί να χρειαστειτε στην αρχή και γενικό τσεκάρισμα, ενα συνδυασμό ειδικότητων.


3. ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ να ψαχνετε πράγματα στο ιντερνετ και να αυθυποβάλεστε ότι τα εχετε χωρίς να εχετε ρωτησει το γιατρό- γιατρούς σας.

4. Τηρείστε τις διαδικασιες που σας λένε οι θεράποντες ιατροί σας.

5. Μιλήστε τους εκτεταμενα.

6. Μην τυρρανιεστε στο διαδίκτυο ενω δεν εχετε κάνει πρώτα αυτά που οριζουν οι ιατρικές διαδικασίες πλήρως.

7. Οπλα υπάρχουν και σε μικροβιακό φασμα και σε νευρομυικό και σε ψυχολογικό  και σε ψυχιατρικό. Με σωστούς γιατρούς-εξετασεις-κουβεντα-επανέλεγχο-συντήρηση....ΠΕΡΝΑΕΙ ή ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΒΙΩΣΙΜΑ.

8. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ το 2013 να μιλάμε για το οτι η κλανιά επιμολύνει με εντεροκοκο το εσωρουχο και τσιμπαει ο προστατης...

9.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ το 2013 να ψαχνουμε για...μεγαλοκυταροιούς...και να μην έχουμε κάνει ελεγχο σπέρματος για μικροβια, χλαμυδια, γονοκοκο, μυκητες, τριχομονάδες κτλ......

10. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ το 2013 να μιλάμε για εκτεταμένες μυκητιάσεις  και να μην εχουμε ρωτησει πρώτα το γιατρό μας για να μας ξεκολλήσει (το πιθανότερο 95%) ή να μας πει να κάνουμε κι οτι αλλο πιστευει βασει αυτων που του λέμε.

11. Και πόσα άλλα παρόμοια...

12. Παιδιά υπάρχουν ιδιώτες γιατροί, με ΕΟΠΠΥ, χωρίς ΕΟΠΠΥ, Νοσοκομεια, Μικροβιολογικά εργαστήρια, Φυσικοθεραπευτηρια, Κεντρα Πόνου... ....της Παναγιάς τα μάτια εχουμε πια...παρα τα χαλια της χωρας και της τσεπής μας. Καντε καλή χρήση.

Ευχαριστώ τους admins, τα μέλη, όλη την κοινότητα αλλά εγώ προσπάθησα σε όλα τα μηνύματα να μιλήσω για αισιοδοξία, τακτική και στρατηγική....τώρα να διαβάζω πράγματα που με κάνουν Ψ...δεν θα το κάνω, δεν ξαναγράφω.....

Με όλο το σεβασμό, τίποτα επί προσωπικού με κανέναν,καλή τύχη και καλή ανάρρωση σε όλους ανεξαιρέτως.

Φιλικά

Πάνος

υγ: Το disclaimer ισχύει.
ΕΠΙΛΟΓΟΣ απο τον προσωπικο μου αγωνα.

1. Δεν ειμαι γιατρός, ούτε manager γιατρών, δεν εχω ιαθεί πληρως, και ΔΕΝ συμβουλευω κανεναν να κανει τίποτα, ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτό του, ΜΗΝ πάρετε ως θεσφατο τίποτα από τα παρακατω.

2. Αν ο ουρολογος δωσει αντιβιωση χωρις εξετασεις, επιμονη εμμεσα για εξετασεις ή ακομα καλύτερα  σε αλλο ουρολογο που ειναι γνωστης, τηρει το πρωτοκολλο και  ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΖΕΙ. Ετσι οφειλει να ειναι ο γιατρος.

3. Προκειται για μια ασθενεια που δε σε σκοτωνει.

4. Προκειται για μια ασθενεια που ενω μπορει ν αρχισει μικροβιακα, χτυπαει και ινομυικα-πυελικα-ψυχολογικα.

5. Ειναι μια ασθενεια που ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ και ιδιως αν υπαρχουν γενικευμενα πυελικα συμπτωματα θελει ΠΟΛΛΕΣ ειδικοτητες για να αποκλειστουν αλλα πραγματα. Και αυτο επραξα.

6. Δε θελει αδιαφορους γιατρους-εξεταστες με το ματι.

7. Εχουμε κάνει ελεγχο σπέρματος για κοινά μικροβια, χλαμυδια, γονοκοκο, μυκητες, τριχομονάδες κτλ.

8. Nευρομυικά θέλει πολλή φροντίδα, θέλει ψάξιμο και αισιοδοξία.