Acute bacterial prostatitis
Antimicrobial therapy — A variety of antimicrobials may be used for the treatment of acute prostatitis, which should be treated empirically pending culture results. Data on the treatment of acute prostatitis are limited, and there are no comparative trials evaluating the optimal antimicrobial choice. Thus, recommendations for empiric therapy are based on the likelihood of the infecting organism. Although not all antibiotics can penetrate into prostatic tissue, the presence of acute inflammation generally allows entry of drugs that would not otherwise achieve therapeutic levels. (See "Chronic bacterial prostatitis", section on 'Antimicrobial penetration into prostatic tissue'.)
Empiric antibiotic therapy should adequately treat gram-negative organisms unless a urine Gram stain is available and suggests an alternate bacterial cause. For patients with acute prostatitis who can take oral medications, we suggest trimethoprim-sulfamethoxazole (one double-strength tab orally every 12 hours) or a fluoroquinolone (ciprofloxacin 500 mg orally every 12 hours or levofloxacin 500 mg orally once daily) as empiric therapy. We typically choose one of these antimicrobial agents because they achieve high levels in prostatic tissue. Although this may not be an issue in the acute setting, where prostatic inflammation allows penetration of a broader range of antibiotics, the ability of an antibiotic to penetrate prostate tissue is thought to be important during prolonged therapy, while inflammation is resolving [27]. The choice between these should take into account patient tolerance and regional patterns of Enterobacteriaceae drug resistance. (See "Acute uncomplicated cystitis and pyelonephritis in women", section on 'Antimicrobial resistance'.)
Some patients with acute bacterial prostatitis may need to be hospitalized for parenteral antibiotic therapy if they cannot tolerate oral medication, demonstrate signs of severe sepsis, or have bacteremia. In such cases, intravenous levofloxacin or ciprofloxacin may be given with or without an aminoglycoside (gentamicin or tobramycin 5 mg/kg daily, if the creatinine clearance is normal). An intravenous beta-lactam with activity against Enterobacteriaceae with or without an aminoglycoside is an alternate initial regimen for hospitalized patients. The choice between these should take into account patient tolerance and regional patterns of Enterobacteriaceae drug resistance.
Empiric treatment with an intravenous carbapenem or broad-spectrum penicillin or cephalosporin (with or without gentamicin) pending culture and sensitivity data is appropriate for patients who develop nosocomial prostatitis (eg, following a procedure for which they received a prophylactic fluoroquinolone) or who have a history of infections with drug-resistant pathogens, because of the increased risk of infection with a quinolone-resistant organism.
If available, a Gram stain of the urine can be helpful to further guide the empiric antibiotic choice:
   Patients with gram-negative rods on urine Gram stain should be treated as above.
   Gram-positive cocci in chains usually indicate enterococcal infection, which can be treated with amoxicillin (500 mg orally every eight hours) or ampicillin (2 g intravenous every six hours) if parenteral therapy is indicated. Of note, these regimens are not active against most Enterococcus faecium or other ampicillin-resistant strains. (See "Treatment of enterococcal infections", section on 'Approach to resistant strains'.)
   Gram-positive cocci in clusters are most often due to Staphylococcus aureus or coagulase-negative staphylococci (eg, S. epidermidis or S. saprophyticus). Effective oral antibiotics for strains that are not methicillin-resistant include cephalosporins (eg, cephalexin 500 mg orally every six hours) or penicillinase-resistant penicillins (eg, dicloxacillin 500 mg orally every six hours). Choices for parenteral therapy include cefazolin (1 g intravenous every eight hours) or nafcillin (2 g intravenous every four to six hours). If there are risk factors for, or a history of methicillin-resistant S. aureus, vancomycin (15 to 20 mg/kg/dose every 8 to 12 hours, not to exceed 2 g per dose) can be used. (See "Epidemiology of methicillin-resistant Staphylococcus aureus infection in adults", section on 'Risk factors'.)
Further changes to the empiric antibiotic regimen can be made based on susceptibility data of the isolated organism and clinical response. Of note, although nitrofurantoin is commonly used for lower urinary tract infections in women, we avoid this agent in men with prostatitis because of concern about poor tissue penetration and risk of adverse effects from prolonged use.
Duration of therapy — Patients initiated on parenteral antibiotics can be switched to oral antibiotics, if drug susceptibility and patient tolerance allow, 24 to 48 hours following improvement in fever and clinical symptoms. Antibiotics should be administered for six weeks to ensure eradication of the infection [28].
Clinical data on the duration of treatment for acute bacterial prostatitis are limited. We favor prolonged therapy because of limited antimicrobial penetration into the prostate and the development of protected microcolonies deep within the inflamed gland that may be difficult to reach with antimicrobials.
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

aaa ποιά είναι η πηγή του κειμένου που παρέθεσες? Ολόκληρο το κείμενο φαίνεται ενδιαφέρον, αλλά θα ήθελα να επικεντρωθώ στην εξής φράση:
"Although not all antibiotics can penetrate into prostatic tissue, the presence of acute inflammation generally allows entry of drugs that would not otherwise achieve therapeutic levels. (See "Chronic bacterial prostatitis", section on 'Antimicrobial penetration into prostatic tissue'.)"
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πρόκειται για την Οξεία βακτηριακή προστατίτιδα και  ότι η οξεία φλεγμονή του προστάτη επιτρέπει την είσοδο των αντιβιοτικών ευκολότερα στον προστάτη, όπου διαφορετικά δεν θα μπορούσαν να επιφέρουν θεραπευτικά αποτελέσματα. Μ'άλλα λόγια αν έχεις κατάλληλη θεραπευτική αγωγή όταν ξεκινήσει το πρόβλημα, είναι πιο εύκολο να θεραπευτεί...
Δυστυχώς φαίνεται ότι στην δική μου περίπτωση, στην περίπτωση του Lucas και αρκετών άλλων, ίσως οι γιατροί , τα εργαστήρια και οι μικροβιολόγοι απέτυχαν να βρουν αρχικά το πρόβλημα του enterococcus faecalis...Το οποίο ανακαλύφθηκε μετά από μήνες πόνου, τυφλών αντιβιώσεων, κλπ. Τώρα πια μάλλον είμαστε ασθενείς με Χρόνια βακτηριακή προστατίτιδα...οπότε μας χρειάζονται τα κείμενα εντός της παρένθεσης (See "Chronic bacterial prostatitis", section on 'Antimicrobial penetration into prostatic tissue').
Θα μπορούσες να τ'ανεβάσεις εδώ στο φόρουμ? Ευχαριστώ θερμά...
Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

Είναι από το uptodate.com γράφουν οι αυθεντίες από όλον τον κόσμο (συνήθως από Αμερική όμως), ανανεώνεται κάθε 6 μήνες και έχει σημαντική συνδρομή. Ακόμα και εξετάσεις ειδικότητας περνάς σε οποιαδήποτε χώρα με αυτό. Έχει μεγάλη συνδρομή και δεν το ανανέωσα ακόμα, οπότε τώρα πια είμαι στην απ έξω. Όμως τους συνδέσμους τους έχω κατεβάσει στο παρελθόν και πρέπει να είναι οι παρακάτω:


http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=245.0

http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=244.0

στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Φίλε Vento
Δεν έχω αίσθηση πως ορίζεται το εξάμηνο που ακουγεται συχνα  ως χρόνος που κάποιος εχει χρόνια προστατίτιδα οπότε πλέον δε τον πιάνουν αντιβιώσεις. Υπάρχουν παιδιά που π.χ τον εντερόκοκκο με τη κατάλληλη αγωγή τον χτύπησαν μετά από 1-1.5  χρόνια που εμφάνισαν ενοχλήσεις. Για μένα χτυπώ ένα μικρόβιο σημαίνει κάνω έλεγχο προστατικού υγρού  και κατεβάζω τη πραγματικη περιεκτικότητα του μικροβίου όσο γίνεται χαμηλότερα  με επανάληψη αντιβιώσεων (σε λογικα πλαισια) σύμφωνα με αντιβιογράμματα, σε σημείο εάν ποτέ το καταφέρω να μην ανιχνεύεται. Οι ενοχλήσεις ενδεχομένως δε θα φύγουν τελείως όμως θα καταπραΰνουν σίγουρα.  Ειναι γνωστο οτι έχουμε πάρει αντιβιώσεις τσάμπα χωρίς λόγο και έχουμε αποκτήσει αντοχές .
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

Παράθεση από: LUKAS στις 16 Οκτωβρίου, 2013, 10:49:51 ΜΜ
Φίλε Vento
Δεν έχω αίσθηση πως ορίζεται το εξάμηνο που ακουγεται συχνα  ως χρόνος που κάποιος εχει χρόνια προστατίτιδα οπότε πλέον δε τον πιάνουν αντιβιώσεις. Υπάρχουν παιδιά που π.χ τον εντερόκοκκο με τη κατάλληλη αγωγή τον χτύπησαν μετά από 1-1.5  χρόνια που εμφάνισαν ενοχλήσεις. Για μένα χτυπώ ένα μικρόβιο σημαίνει κάνω έλεγχο προστατικού υγρού  και κατεβάζω τη πραγματικη περιεκτικότητα του μικροβίου όσο γίνεται χαμηλότερα  με επανάληψη αντιβιώσεων (σε λογικα πλαισια) σύμφωνα με αντιβιογράμματα, σε σημείο εάν ποτέ το καταφέρω να μην ανιχνεύεται. Οι ενοχλήσεις ενδεχομένως δε θα φύγουν τελείως όμως θα καταπραΰνουν σίγουρα.  Ειναι γνωστο οτι έχουμε πάρει αντιβιώσεις τσάμπα χωρίς λόγο και έχουμε αποκτήσει αντοχές .

http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Hyper  80.000 cfu/ml . Επισης τα ξέρα ποσταρίσματα δε λενε τιποτα.
Αυτη  η μελετη αναφέρει  τη φυσιολογική παρουσία μικροβίων στην οποία υπαρχουν ενδείξεις ότι δε θα πρέπει να συνδέεται με τη προστατίτιδα.
Εγω αναφέρομαι για τον έλεγχο του ποσοστού μικροβίου το οποιο μπορει να βρεθει απο το προστατικό υγρό. Και για τα δυο λοιπόν θα πρέπει να γίνει stamney  2 φορές για τα ποσοστά και τις συγκρίσεις αποτελεσματων. Και δε πιστεύω ότι υπάρχει ασθενής που θα του βρουν μεγάλο αριθμο αποικιών μικροβίου και θα καλυφτεί από αυτή τη μελέτη χωρίς να πάρει αγωγές , ώστε να προσπαθήσει να κατεβάσει το ποσοστό του.
Για τα λευκοκύτταρα είναι γνωστό αυτό και το αναφερουν τα μικροβιολογικά εργαστήρια.
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

 ;)
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Παράθεση από: vento στις 14 Οκτωβρίου, 2013, 11:38:15 ΜΜ
Δυστυχώς φαίνεται ότι στην δική μου περίπτωση, στην περίπτωση του Lucas και αρκετών άλλων, ίσως οι γιατροί , τα εργαστήρια και οι μικροβιολόγοι απέτυχαν να βρουν αρχικά το πρόβλημα του enterococcus faecalis...Το οποίο ανακαλύφθηκε μετά από μήνες πόνου, τυφλών αντιβιώσεων, κλπ. Τώρα πια μάλλον είμαστε ασθενείς με Χρόνια βακτηριακή προστατίτιδα...
Τα πράγματα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τα λές.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Χαίρομαι που υπάρχει τουλάχιστον ένας άνθρωπος που δεν θέλει να με βγάλει τρελλό... ;D
Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

Παράθεση από: vento στις 07 Νοεμβρίου, 2013, 10:58:42 ΜΜ
Χαίρομαι που υπάρχει τουλάχιστον ένας άνθρωπος που δεν θέλει να με βγάλει τρελλό... ;D

Δεν βλέπω να έχει προσπαθήσει κανένας μέχρι τώρα να σε βγάλει τρελό...
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Φίλοι Χρόνια Πολλά και καλή Χρονιά
Μετά από καιρό επανέρχομαι με επικαιροποίηση του ιστορικού μου.

Από τον Ιουλιο και μετά (μετά την ολοκλήρωση της zithromax ) ακουλούθησα τις ακόλουθες αγωγές και εξετάσεις
1.   Pcr για Χλαμύδια αρνητικό. Καλλιέργεια σπέρματος θετική σε εντερόκοκκο.
2.   Αγωγή Με Augmentin για 15 ημέρες ( τη σταμάτησα εξαιτίας προβλήματος που παρουσιάστηκε στο έντερο )
3.   Καλλιέργεια προστατικού υγρού ,Stamney Mears, ανιχνεύτηκε ξανά εντερόκοκκος σε ποσότητα 6.000 cfu/ml  (από τα 80.000 cfu/ml που είχαν ανιχνευτεί αρχικά σε αντίστοιχο Stamney πριν 6 μήνες) . Παράλληλα πραγματοποίησα και pcr στο προστατικό υγρό για χλαμύδια το οποίο ήταν αρνητικό.
4.   Αγωγή με Tabrin για 22 ημέρες αντι 30-40 ημέρες που είχε προταθεί από τον ουρολόγο, ο λόγος που τη σταμάτησα ήταν οτι εμφανίστηκαν τενοντίτιδες και στα δυο γόνατα, ένα ξαφνικό βάρος που δυσκόλευε το περπάτημα μου. Αφού σταμάτησα την αντιβίωση για κακή μου τύχη μετά από μια εβδομάδα σε μια απότομη κίνηση έπαθα ρήξη μηνίσκου.

Στη παρούσα στιγμή εχω περίπου 50 ημέρες που σταμάτησα την Tabrin, μεσα στον Ιανουαριο θα ολοκληρώσω ξανα εξετάσεις και θα ενημερώσω για την εξέλιξη, σκοπός μου είναι να καταφέρω να μην ανιχνεύω στις απλές καλλιέργειες σπέρματος κάποιο μικρόβιο . Οι παρατηρήσεις γενικά που εχω να κάνω είναι οι ακόλουθες:

-   Στη περίπτωση μου φαίνεται ότι το χλαμύδιο καταπολεμήθηκε απλά με τη zithromax όσο και εάν διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.
-   Όσο έπαιρνα τις αντιβιώσεις οι ενοχλήσεις συνέχιζαν να υφίστανται, 20 ημέρες μετά την ολοκλήρωση της κάθε αγωγής οι ενοχλήσεις σταθεροποιούνταν με φθίνουσα πορεία.
-   Οσο επαιρνα τις αντιβιώσεις προσπαθούσα να μην επηρεάζομαι από τις ενοχλήσεις καθότι απώτερος σκοπός ηταν να μειώσω το μικροβιακό φορτίο το οποίο και έλεγχα στη συνέχεια με εξετάσεις.
-   Αντιβιογράμματα- Στη δική μου περίπτωση οι ανεκτικότητες των αντιβιογραμμάτων άλλαξαν 3 φορές μέσα σε οκτώ μήνες ( στην αρχή δεν είχα καμία επιλογή !)
-   Κάθε αντιβίωση την έπαιρνα αφότου έκανα παύση 30-40 ημερών ενδιάμεσα.
-   Με την Augmentin και τη Tabrin είδα τη μεγαλύτερη καλυτέρευση στις ενοχλήσεις μου.
-   Το περπάτημα στους πρώτους μήνες των ενοχλήσεων μου με έκανε χειρότερα, τους τελευταίους μήνες  (που είχαν υποχωρήσει οι ενδεχόμενες φλεγμονές ) με βοήθησε σε σημαντικό βαθμό όπως επίσης και τα μπάνια στη θάλασσα.
-   Ψυχολογικό- Τι να πω , πολύ σημαντικό να υπάρχει κάποιος άνθρωπος δίπλα μας να μας στηρίζει στις δύσκολες στιγμές. Σε κάποια νοσοκομεία υπάρχουν ειδικοί ψυχολόγοι που βοηθούν σε θέματα προστατίτιδας.
-   Κατάσταση Προστάτη: Κατά τη διάρκεια αυτών των 8 μηνών ολοι οι ουρολόγοι μετά από ψηλάφηση και υπέρηχο μου έλεγαν ότι ο προστάτης μου είναι σε καλή κατάσταση και δε βλέπουν κάτι ανησυχητικό.
-   Στη παρούσα φάση δυστυχώς μόνο τα αντιφλεγμονώδη βελτιώνουν σε σημαντικό βαθμό τις ενοχλήσεις, τώρα που θα ξεκινήσω την quercetin plus της BioCare (μεθοδικά πλέον) θα έχω πιο ξεκάθαρη γνώμη.

Αυτό που εχω καταφέρει τώρα με ολες αυτες τις αγωγές ειναι να μειώσω τις ενοχλήσεις μου σε μεγάλο βαθμό και να βελτιώσω τη ποιότητα της ζωής μου. Συνεχίζω ομως να έχω σφίξιμο στο περίνεο, μούδιασμα και κάποιες φορές συσπάσεις στο προστάτη αλλα  σε πιο ήπιες εντάσεις, μπορώ και κάθομαι στην εργασία μου με υποφερτές ενοχλήσεις προς το παρόν.
Από εδώ και πέρα αποφάσισα ότι δε θα συνεχίσω άλλες αντιβιώσεις, θα ξεκινήσω εντατικά πλέον τη qurcetin και θα ξεκινήσω πάλι διατροφή και ασκήσεις οσο μπορώ , και εδώ είμαστε πάλι να τα λέμε. Έξαλλου θέλω να ολοκληρώσω ένα τρίμηνο χωρίς αντιβιώσεις για να δω τελικά που θα σταθεροποιηθούν οι ενοχλήσεις μου και εάν θα έχω πισωγυρίσματα, θελω να πιστευω ότι η αντιφλεγμονώδη διάρκεια των αντιβιώσεων δε διαρκεί 2-3 μήνες μετά το πέρας ( εάν και κάποιοι φίλοι τα έχουν αναφέρει εδώ στο φόρουμ)
Θα ξανά αναφέρω πάλι κάτι που έχω γράψει , οτι οι ουρολόγοι μετά από ένα σημείο λειτουργούν ως ψυχολόγοι, δεν έχουν κάτι περαιτέρω να μας συμβουλέψουν. Ισως το πρόβλημα σε εμας που ανιχνεύονται μικρόβια είναι ότι ο προστάτης έχει πολύ χαμηλή απορροφητικότητα , όση αντιβίωση και να πάρουμε δε μπορεί να εισέλθει και να σκοτώσει τα μικρόβια που έχουν γίνει πλέον πολύ ανθεκτικά.
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.


Καλή Χρονιά Lukas!

Παράθεση από: LUKAS στις 01 Ιανουαρίου, 2014, 07:28:43 ΜΜ
Από εδώ και πέρα αποφάσισα ότι δε θα συνεχίσω άλλες αντιβιώσεις, θα ξεκινήσω εντατικά πλέον τη qurcetin και θα ξεκινήσω πάλι διατροφή και ασκήσεις οσο μπορώ , και εδώ είμαστε πάλι να τα λέμε.

Σωστός και στα πέντε.
Θα συνιστούσα και αραιές εκσπερματώσεις, επίσης.
Η quercetin plus της BioCare έχει το συγκριτικό πλεονέκτημα περισσότερης κερσετίνης σε σχέση με άλλες φόρμουλες-συμπληρώματα για τον προστάτη. Εγώ παίρνω άλλη (με περισσότερα συμπληρώματα αλλά λιγότερη κερσετίνη), αλλά για την ΒioCare περιμένω εντυπώσεις και από σένα, γιατί τα σχόλια στο φόρουμ είναι καλά.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Χαιρετώ όλα τα παιδιά του φορουμ
Έχω καιρό να μπω και να γράψω εξαιτίας υποχρεώσεων .

Εν ολίγης μπορώ να πω ότι  είμαι καλά πλέον  , έχουν μείνει μικρές ανεπαίσθητες ενοχλήσεις  οι οποίες  συνήθως εμφανίζονται προς το τέλος της ημέρας  αλλά δεν με επηρεάζουν, με ένα ζεστό μπάνιο στο σπίτι όταν γυρίζω εξαφανίζονται οι όποιες μικροενοχλήσεις  . Πλέον πηγαίνω γυμναστήριο με ελάχιστες διαμαρτυρίες από το προστάτη , ενώ πριν ενάμιση χρόνο δε μπορούσα να καθίσω ή να σηκώσω 5 κιλα από τους αφόρητους πόνους .
Αντιβιώσεις και φάρμακα έχω σταματήσει  περίπου ένα οκτάμηνο .  Για τη διατροφή και εγώ έχω παρατηρήσει ότι με επηρεάζει άλλα όχι σε τραγικά επίπεδα, και καφέ πίνω και λίγο ποτό . Φρούτα και χυμούς τρώω σχεδόν καθημερινά.
Η προστατίτιδα μου έχει αφήσει σίγουρα ευαισθησία στη βουβονική περιοχή, το συχνό σεξ δε το σηκώνω , συνήθως είμαι σε καλά επίπεδα όταν το κάνω μια φορά κάθε τρεις μέρες . Μετά το σέξ νιώθω ένα βάρος  και πίεση στη περιοχή αλλά φεύγει μέσα στη μέρα .
Θεωρώ ότι οι αντιβιώσεις με βοήθησαν σε μεγάλο βαθμό καθότι αργά και  σταθερά έβλεπα βελτίωση. Με μια αντιβίωση δε φεύγει  η προστατίτιδα , θέλει μέθοδο και υπομονή για περίπου ενα χρόνο με διακοπτόμενες φαρμακευτικές αγωγές . Για γιατρούς και μεθόδους μικροβιολογικών εξετάσεων τα έχουμε γράψει πολλές φορές  άλλα παίζουν το ρόλο τους σε μεγάλο βαθμό
Επίσης θεωρώ ότι είναι επιβεβλημένο το σεξ με προφύλαξη  από εδώ και πέρα , όχι για να κολλήσουμε κάποια γυναίκα , αλλα για να μην κολλήσουμε εμείς κάποιο μικρόβιο στον  ταλαιπωρημένο προστάτη μας
Θυμάμαι δυο παιδιά εδώ μέσα στο φόρουμ πριν ένα χρόνο που ελεγαν '' μη διαβάζετε αυτά που γράφονται εδώ μέσα για πυελικά άλγη , τελειώστε με τις αντιβιώσεις , πάρτε σωστές αγωγές και μετά διαβάστε, ενημερωθείτε  και συμμετέχετε  '' .Θα συμφωνήσω και εγώ με αυτή την άποψη .
Σε όλα τα παιδιά που ταλαιπωριουνται  και είναι στα αρχικά στάδια θα πω ένα πράγμα '' υπομονή '' ,δώστε χρόνο στη πάθηση αυτή και μη σας πιάνει πανικός ή μηδενισμός, θα δειτε ανακάτεμα ενοχλήσεων αλλα βελτίωση σιγά σιγά παντα σε συνεργασία με το γιατρός σας . Το σημείο που θα πείτε οτι ''ο γιατρός δε μου προσφέρει κατι  πλεον'' θα το βρείτε απο μόνοι σας.
Θα επαναλάβω και ένα από τα πράγματα που λεει ο Hyper,  ότι σε κάποιο σημείο και μετά ο οργανισμός σας θα αναλάβει να διαχειριστεί από μόνος του τις οποιεσδήποτε μικρές φλεγμονές , αυτό το είδα και εγώ στον εαυτό μου .

Να είστε καλά ολοι    :)
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

Μπράβο Lukas, χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί είσαι από τους ανθρώπους που ταλαιπωρήθηκαν πολύ.
Η χρόνια προστατίτιδα είναι και αυτή μία από τις αιτίες χρόνιου πυελικού άλγους.
Πράγματι ο οργανισμός μπορεί να διαχειριστεί μικρές φλεγμονές, σε κάποιες περιπτώσεις όμως χρειάζεται βοήθεια.
Σύμφωνα με κάποιους γιατρούς η βελτίωση και η πλήρης απαλλαγή από τα συμπτώματα μετά την αντιμετώπιση της χρ. προστατίτιδας μπορεί να έρθει μετά και από μήνες.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Αγαπητά μέλη

Μετά από περισσότερο από ένα χρόνο μπορώ να αναφέρω ότι δεν έχω πλέον ενοχλήσεις ή εάν θέλετε καλύτερα είναι μηδαμινές και η ζωή μου είναι ξανά φυσιολογική . Σας ενημερώνω με bullets για  τη κατάσταση μου και τις διαπιστώσεις μου :
1.   Χρησιμοποιώ πλέον προφύλαξη στις ερωτικές μου συναντήσεις και δε το μετανιώνω  . Όταν για παράδειγμα δε χρησιμοποιώ προφύλαξη για ένα μήνα (πάντα με σταθερό σύντροφο) κάποια στιγμή εμφανίζονται ενοχλήσεις/ μικροφλεγμονές  προφανώς μικροβιακής φύσεως αλλά πάλι ο οργανισμός μετά από λίγες μέρες το διαχειρίζεται μόνος του χωρίς φάρμακα.
2.   Πηγαίνω γυμναστήριο συχνά και σηκώνω αρκετά βάρη, όταν θα κάνω υπερβολές  σε καθιστική θέση θα νιώσω ενδεχόμενα κάποιες μικρές ενοχλήσεις για 1-2 μέρες που φεύγουν.
3.   Ο Συχνός αυνανισμός ή σεξ  μου δημιουργεί ενοχλήσεις , μια συχνότητα κάθε τρεις μέρες είναι μια χαρά. Επίσης το απότομο σεξ χωρίς προκαταρκτικά ή το βίαιο σεξ και αυτό θα φέρει ενοχλήσεις μικρές .
4.   Από τη προστατίτιδα μου έχει μείνει το φαινόμενο των «ξεχασμένων σταγόνων» στην ούρηση, αυτό δεν φεύγει με τίποτα.
5.   Ούτε ο καφές, ούτε το ποτό μου δημιουργεί ενοχλήσεις. Γενικά δεν έχω προβλήματα με τροφές. Όμως το αισθάνομαι ότι οι βιταμίνες,φρούτα, χυμοί με κάνουν και νιώθω καλύτερα. Πολύ σημαντικό είναι να κρατάμε το βάρος μας σε φυσιολογικά επίπεδα .
6.   Εντερικά προβλήματα που και που μου εμφανίζονται , πιο συχνά πλέον οι αιμορροΐδες που δεν είχα ποτέ , παρόλο που γυμνάζομαι, αυτά θεωρώ είναι τα κατάλοιπα των αντιβιώσεων που πήρα αλλά δεν είναι και τόσο σοβαρό.
Αυτά τα χρόνια υπήρχαν μέρες που δε μπορούσα να καταλάβω εάν οι ενοχλήσεις ήταν από έντερο, κιρσοκηλη ή προστάτη καθότι με χτυπούσαν όλα. Με τον καιρό μια μια άρχισε να υποχωρεί .
7.   Αντιβιώσεις – Συνεχίζω να πιστεύω ότι οι περισσότεροι έχουν ενοχλήσεις λόγο μικροβιακής προστατίτιδας . Θεωρώ τυχερό που όταν ξεκίνησε η επιθετική προστατίτιδα μου πριν 2 χρόνια  παιδιά από το φόρουμ εδώ με ενημέρωσαν γρήγορα και από μόνος μου επισκέφτηκα τα σωστά μικροβιολογικά κέντρα , πήρα αρκετές αγωγές με τη σωστή μέθοδο. Εάν είχα μπει τότε στη λογική ότι αφού πήρα μια ciproxin και μια zithromax για 2 μήνες τότε δε χρειάζεται να πάρω άλλη αγωγή , το πιο πιθανό είναι ότι ακόμα θα ταλαιπωριόμουν με ενοχλήσεις.
Καταλήγω και εγω ότι η απορροφητικότητα του προστάτη είναι χαμηλή και θέλει επαναλήψεις αγωγών με μέθοδο.
8.   Προσωπικά είμαι εντελώς αντίθετος στη θεωρία του Wand και λοιπών σκευασμάτων,  από μικρή πείρα μου θεωρώ ότι κάνουν μεγαλύτερο κακό και φέρνουν ενοχλήσεις. Ο προστάτης θέλει την ηρεμία του και όχι πιέσεις , καθότι απελευθερώνει και ουσίες/μικρόβια που δημιουργούν περαιτέρω φλεγμονές.
Όλες αυτές οι νέες ακριβοί μέθοδοι που εμφανίζονται θέλουν και φιλτράρισμα γιατι είναι και κερδοσκοπικές, σίγουρα κάποιος που έχει φτάσει στο έσχατο σημείο δεν χάνει τίποτα να  το δοκιμάσει αλλά οι υπόλοιποι με μέτριες ενοχλήσεις μη μπαίνετε στη διαδικασία αυτή.
9.   Παρόλο που ειμαι υπέρ των αντιβιώσεων οφείλω να  πω ότι αποφασίζοντας να πάρετε αρκετές αντιβιώσεις θα πρέπει να ξέρετε ότι τις ίδιες βαριές αντιβιώσεις (ciproxin π.χ)  μας τις δίνουν σε κάθε εισαγωγή μας στα νοσοκομεία για μικροεγχειρήσεις. Για παράδειγμα εάν έχετε ελικοβακτηρίδιο στο στομάχι (50% των ανθρώπων το εχουν)  και πρέπει να το χτυπήσετε θα πρέπει να πάρετε ένα cocktail  2gr / ημέρα ( >:() των ίδιων αντιβιώσεων που παίρνουμε για την προστατίτιδα . Δηλαδή ολοι θα πρεπει να τα ζυγίζουμε όλα αυτά και να περνουμε τις σωστές αποφάσεις  σύμφωνα και με τις αντοχές των αντιβιογραμμάτων μας . Αναφέρω ότι εξαιτίας της αντιβίωσης ( claricid)  που μου εδιναν συχνά  για κρυολογήματα ,την κατηγορία μακρολίδια την έχω κάψει πλέον , δεν επαναφέρεται. Να ξεφτιλίζετε τους παθολόγους που δίνουν συνέχεια συγκεκριμένες αντιβιώσεις  για  κερδοσκοπικούς λόγους.

Τέλος επειδή ξέρω πολλά παιδιά που λόγο ακινησίας από την προστατίτιδα την πάθανε με ριξη μηνίσκων και ταλαιπωρούνται  αναφέρω τα ακόλουθα :
-   Έπαθα ρήξη μηνίσκων και στα δυο γόνατα, έκανα εγχείρηση μηνίσκου στο ένα και μου αφαίρεσαν και χόνδρο στο γόνατο.  Μετά από ένα χρόνο με γυμναστική και ισοδυναμικές ασκήσεις το ξεπέρασα και τρέχω παλι κανονικά. Θέλει πολύ προσπάθεια και υπομονή να το ξεπεράσεις. Μη φοβάστε να κάνετε εγχείρηση και μη φοβάστε τους ορθοπεδικούς που φέρνουν την καταστροφή με τις χονδροπάθιες.

Να είστε όλοι καλά  :)
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.