καλησπερα σας ειμαι 22 χρονων και πασχω απο χρονια προστατιτιδα...το σιτε ειναι απιστευτο πραγματικα και βοηθαει να μην πιανομαστε στις παγιδες τον (αντιβιωτικων) ... και τον επιτιδιων, μπραβο παλικαρια!!... ως αναφορα εμενα χω το κωλοστιγμα 1 χρονο και κατι! ξεκινισε ξαφνικα μια μερα π ιτανε να παω γυμναστιριο με πονο στιν μεση και μεσα στους προσαγωγους υστερα απο περιπου 3 βδομαδες και σε μια επαφη με τιν κοπελα μου στιν εκσπερματωσει να νομιζω οτι θα μου βγει ο ορχεις πραγματικα!!!! τρελαθηκα! απο εκει και περα ηρθανε πονοι στον πρωκτο καψιματα,δυσκιλιοτητα,διακεκομενη ουρηση η αργουσε στην αρχη,συχνοουρια και ενοχλησεισ στιν στυση αρκετες φορες και αναποφευκτα διαταραχες στις στυσεις!!! η οποιες επαναλεχονται γινονται κανονικες,στην εκξπερματιση οταν βγαινει λεσ και μ κραταει κτ το πεος και στο τελος βγαζω παρα πολυ απο παλια και με ενταση!μουδιασμα στο περινεο,πονος στον αριστερο ορχη  και λιγο επωδυνες στυσεις καποιες φορες.με εχει γαμισει ψυχολογικα !!! μονο οταν καπνιζω απο το περσικο καπνο καταλαβατε ;) xwris na to kataxrazomai xalarwnw kai swmatika kai psixika! to mono p m dinei kouragio einai oti mporw akoma se kathimerini sxetika vasi na kanw sex kai exw sinithisei me tin allagi tis ekspermatwseis..  exw kanei 2 agwges kai meta stamatisa kai 2 kaliergies spermatos kai 1 se nosokomeio gia oura.. tpt enoite apo mikrovio... antiviwseis prixina,(xeno kapws etsi nomizw) xwris veltiwsei....edw kai 3 mines to palevw monos m kai deutera paw na ksanaepiskeuto to giatro na dw ti tha m pei... euxaristo gia to xrono sas !! na ste oloi kala kai euxomai oloi kapoia stigmi na ksanaginoume 100% opws prin tin pathisi mas... YΓ: tha sas parakalousa an thelei kapoios kai mporei na me diafwtisei perisotero me simplirwmata fagito ktlp na ste kala kai pali magkes

Παράθεσηtha sas parakalousa an thelei kapoios kai mporei na me diafwtisei perisotero me simplirwmata fagito ktlp na ste kala kai pali magkes
Για αυτόν τον λόγο διημιούργηθηκε αυτό το forum και οι απαντήσεις που ζητάς βρίσκονται ήδη καταχωρημένες σε αυτό .
Άρχισε να το διαβάζεις προσεκτικά .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Καλησπέρα στο Forum!!!
Τον Δεκέμβριο του 2011 διεγνώστηκα με οξεία προστατίτιδα (escherihia coli) μετά απο καλλιέργεια.
Ξεκίνησα θεραπεία για έξι  (6) εβομάδες με Ciproxin 500 mg (1x2) και αντιφλεγμονώδη voltaren.
H θεραπεία ήταν επιτυχής.
Για ένα χρόνο δεν είχα το παραμικρό  σύμπτωμα.
Τα Χριστούγεννα του  2012 έκανα κατάχρηση αλκοόλ ( κόκκινο κρασί- μπουκάλια και ουίσκυ) (περίοδος εορτών).
Sex μόνο με προφυλακτικό !
Μετά  απο 10 ημέρες  ένοιωσα έντονο γνώριμο κάψιμο στον προστάτη.
Έκανα καλλιέργεια σπέρματος 2 (δυο) φορές για κάθε είδος μικρόβιο ( και για Ureoplasma, Clamydia) .Όλες οι καλλιέργιες ήταν αρνητικές. Πυοσφαίρια 8-10 κ.ο.π.
PSA =0,8 . Υπέρηχος  προστάτη= φυσιολογικός (χωρίς αποτιτανώσεις).
Έκανα θεραπεία μόνο με αντιφλεγμονώδη για 15 ημέρες και είδα σημαντική βελτίωση.
Τις  Αποκριές  του 2013 μετά απο 5 ημέρες καθημερινής πόσης αλκοόλ (3-4 ποτήρια) τα συμπτώματα επανεμφανίστηκαν.
Νομίζω οτι πλέον η προστατίτιδα μου έγινε χρόνια και κάνει eξάρσεις( rebound ) με το αλκοόλ.
Άρχισα θεραπεία με Avelox για 4 εβδομάδες ( είχα και ιγμορίτιδα)  kai Xatral OD και libeprosta (για 3 μηνες , συμβουλεύτηκα φίλο μου συνάδελφο ουρολόγο που ήταν χρόνια στο εξωτερικό).
Μέχρι το Πάσχα δεν είχα κανένα σύμπτωμα και μετά απο 3 εβδομάδες αποχή απο κατανάλωση αλκοόλ  τα συμπτώματα  εξαφανίστηκαν.
Το καλοκαίρι του 2013 απο Μάιο εως Οκτώβριο έπινα ελεύθερα αλκοόλ ( κρασί λευκό , τζιν και μοχίτο) ΧΩΡΙΣ  κανένα πρόβλημα.
Απο τον Οκτώβριο του 2013 άρχισα να πίνω και κόκκινο κρασί, 1-2 ποτήρια καθημερινά.
Τον Νοέμβριο του ίδιου έτους άρχισα να νοιώθω τα γνωστά συμπτώματα : κάψιμο στην ούρηση, άλγος στην πυελική περιοχή, και αίσθημα με " τσιμπήματα".
Έκανα καλλιέργεια σπέρματος  για κάθε είδος μικρόβιο .Όλες οι καλλιέργιες ήταν αρνητικές. Πυοσφαίρια 0-2  κ.ο.π.
PSA =0,69 . Υπέρηχος  προστάτη= φυσιολογικός (χωρίς αποτιτανώσεις), ελαφρά διογκωμένος 25-26 cm.
Άρχισα θεραπεία με Xatral OD 10mg και libeprosta και Quercentin για 4 μήνες και 3 εβδομάδες Avelox.
Tα συμτώματα υποχώρησαν και πλέον τολμώ να πω ότι είμαι σε ύφεση.

Δεν ξέρω τι να κάνω, όμως :όταν  πίνω κόκκινο κρασί  (1-2) ποτήρια κρασί  καθημερινά για 15-20 ημέρες αρχίζουν τα προβλήματα έχω .
Θεωρώ οτι η πάθηση μας, έχει καθαρά νευρομυική βάση , καθώς και ανοσολογική.
Επίσης το stress, είναι αυτό που οδηγεί σε έξαρση της πάθησης μας (όποια μορφή stress).
Επίσης τα αντιβιοτικά έχουν καθαρά αντιφλεγνονώδη δράση ( εκτός αν ανιχνευθεί κάποιο μικρόβιο!)

GP

ΠαράθεσηΔεν ξέρω τι να κάνω, όμως :όταν  πίνω κόκκινο κρασί  (1-2) ποτήρια κρασί  καθημερινά για 15-20 ημέρες αρχίζουν τα προβλήματα έχω .
Για αρχή σταμάτα να  πίνεις κόκκινο κρασί καθημερινά  και στην συνέχεια διάβασε ότι έχει γραφτεί ως σήμερα και δεν θα  χρειαστείς καμία παραπάνω διευκρίνιση πίστεψε με.
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Γεια σου GP, είσαι όμως στο ιστορικό του ProstatitisCurse.
Κάτι γίνεται προφανώς με το αλκοόλ εκεί κάτω. Η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να παίρνουμε αντιβιοτικά με αρνητικές καλλιέργειες. Το avelox δεν είναι παίξε-γέλασε...
Επίσης αποτιτανώσεις στον προστάτη δε σημαίνουν οπωσδήποτε χρ. προστατίτιδα.

ΠαράθεσηΘεωρώ οτι η πάθηση μας, έχει καθαρά νευρομυική βάση , καθώς και ανοσολογική.
Υπάρχει πολύ υλικό στο φόρουμ, καθώς και ενδιαφέροντα και με ευτυχή κατάληξη ιστορικά.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Παράθεση από: GP στις 10 Απριλίου, 2014, 02:49:32 ΠΜ
Καλησπέρα στο Forum!!!
Τον Δεκέμβριο του 2011 διεγνώστηκα με οξεία προστατίτιδα (escherihia coli) μετά απο καλλιέργεια.
Ξεκίνησα θεραπεία για έξι  (6) εβομάδες με Ciproxin 500 mg (1x2) και αντιφλεγμονώδη voltaren.
H θεραπεία ήταν επιτυχής.
Για ένα χρόνο δεν είχα το παραμικρό  σύμπτωμα.
Τα Χριστούγεννα του  2012 έκανα κατάχρηση αλκοόλ ( κόκκινο κρασί- μπουκάλια και ουίσκυ) (περίοδος εορτών).
Sex μόνο με προφυλακτικό !
Μετά  απο 10 ημέρες  ένοιωσα έντονο γνώριμο κάψιμο στον προστάτη.
Έκανα καλλιέργεια σπέρματος 2 (δυο) φορές για κάθε είδος μικρόβιο ( και για Ureoplasma, Clamydia) .Όλες οι καλλιέργιες ήταν αρνητικές. Πυοσφαίρια 8-10 κ.ο.π.
PSA =0,8 . Υπέρηχος  προστάτη= φυσιολογικός (χωρίς αποτιτανώσεις).
Έκανα θεραπεία μόνο με αντιφλεγμονώδη για 15 ημέρες και είδα σημαντική βελτίωση.
Τις  Αποκριές  του 2013 μετά απο 5 ημέρες καθημερινής πόσης αλκοόλ (3-4 ποτήρια) τα συμπτώματα επανεμφανίστηκαν.
Νομίζω οτι πλέον η προστατίτιδα μου έγινε χρόνια και κάνει eξάρσεις( rebound ) με το αλκοόλ.
Άρχισα θεραπεία με Avelox για 4 εβδομάδες ( είχα και ιγμορίτιδα)  kai Xatral OD και libeprosta (για 3 μηνες , συμβουλεύτηκα φίλο μου συνάδελφο ουρολόγο που ήταν χρόνια στο εξωτερικό).
Μέχρι το Πάσχα δεν είχα κανένα σύμπτωμα και μετά απο 3 εβδομάδες αποχή απο κατανάλωση αλκοόλ  τα συμπτώματα  εξαφανίστηκαν.
Το καλοκαίρι του 2013 απο Μάιο εως Οκτώβριο έπινα ελεύθερα αλκοόλ ( κρασί λευκό , τζιν και μοχίτο) ΧΩΡΙΣ  κανένα πρόβλημα.
Απο τον Οκτώβριο του 2013 άρχισα να πίνω και κόκκινο κρασί, 1-2 ποτήρια καθημερινά.
Τον Νοέμβριο του ίδιου έτους άρχισα να νοιώθω τα γνωστά συμπτώματα : κάψιμο στην ούρηση, άλγος στην πυελική περιοχή, και αίσθημα με " τσιμπήματα".
Έκανα καλλιέργεια σπέρματος  για κάθε είδος μικρόβιο .Όλες οι καλλιέργιες ήταν αρνητικές. Πυοσφαίρια 0-2  κ.ο.π.
PSA =0,69 . Υπέρηχος  προστάτη= φυσιολογικός (χωρίς αποτιτανώσεις), ελαφρά διογκωμένος 25-26 cm.
Άρχισα θεραπεία με Xatral OD 10mg και libeprosta και Quercentin για 4 μήνες και 3 εβδομάδες Avelox.
Tα συμτώματα υποχώρησαν και πλέον τολμώ να πω ότι είμαι σε ύφεση.

Δεν ξέρω τι να κάνω, όμως :όταν  πίνω κόκκινο κρασί  (1-2) ποτήρια κρασί  καθημερινά για 15-20 ημέρες αρχίζουν τα προβλήματα έχω .
Θεωρώ οτι η πάθηση μας, έχει καθαρά νευρομυική βάση , καθώς και ανοσολογική.
Επίσης το stress, είναι αυτό που οδηγεί σε έξαρση της πάθησης μας (όποια μορφή stress).
Επίσης τα αντιβιοτικά έχουν καθαρά αντιφλεγνονώδη δράση ( εκτός αν ανιχνευθεί κάποιο μικρόβιο!)
GP