Καλησπέρα σε όλους. Εάν κάποιοι διαβάσουν παλαιότερα ποστς διαγνώστηκα με χρόνια μικροβ. προστατ. το 2008 και μετά από άπειρες αντιβιώσεις το μικρ (κυρίως ε-κολι) δεν έφευγε με τίποτε. Τελικά το 2012 και επειδή θέλαμε με τη σύζυγο μου να τεκνοποιήσουμε έκανα μια 6μηνη θεραπεία (την οποία έχω αναλύσει σε κάποιο ποστ) η οποία ευτυχώς απέδωσε και τα καταφέραμε. Από τότε που σταμάτησα το μικρόβιο επανήλθε αλλά δεν ασχολούμαι καθόλου. Η αλήθεια είναι ότι οι όποιες ενοχλήσεις υπάρχουν είναι ελεγχόμενες. Εάν κάποιος έχει κάποια σκέψη / πρόταση για οριστική απαλλαγή από το κόλι ας κάνει τον κόπο να γράψει. Οι ουρολόγοι πάντως που είχα εμπιστευτεί τότε μου είχαν πει δεν φεύγει, μάθε να ζεις με αυτό και αυτό έκανα από τότε.
Διάγνωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (e-coli) 2007 στα 31 λόγω ενοχλήσεων συζύγου μετά το σεξ - είχα συχνουρία και κάψιμο. Αποτυχημένες θεραπείες κυνολόνες ως 2010 τα παράτησα. Αδυναμία τεκνοποίησης Μάιος 2012 θεραπεία με ΑBlocker, Prixina, μαλάξεις. Καθαρός Ιουν 2012 - τεκνοποιηση Σεπ 2012 - Επανεμφάνιση e-coli Μάρτιος 2013

Γεια σου Βέρτη,
τι θα έκανα εγώ αν ήμουν στη θέση σου. Εφόσον είχα καταλήξει ότι το πρόβλημα είναι συνεχόμενες λοιμώξεις από ecoli θα επισκεπτόμουν ένα καλό λοιμωξιολόγο. Δυστυχώς δεν έχω να συστήσω κάποιον, είχα επισκεφτεί δύο παλιότερα, τα ίδια μου είπαν, την κλασική αντιβίωση που δίνουν και οι ουρολόγοι που ασχολούνται με προστατίτιδες.
Πολύ σωστά είχες γράψει παλιότερα ότι υπάρχουν είδη (στελέχη καλύτερα) ecoli με διαφορετικές ιδιότητες το καθένα. Για το λόγο αυτό, στις περιπτώσεις αυτές, δεν αρκεί η διάγνωση (stamey). Φαίνεται ότι κάποια από αυτά τα στελέχη είναι ιδιαίτερα τοξικά με αποτέλεσμα να δημιουργούν προβλήματα όπως οξείες ή χρόνιες προστατίτιδες και ουρολοιμώξεις.
Την αδυναμία, σε κάποιες περιπτώσεις, των αντιβιοτικών αναγνωρίζουν και πολλοί γιατροί. Μπορεί στο μέλλον η νανοτεχνολογία για παράδειγμα να δώσει λύσεις, όχι μόνο στην καταπολέμηση των λοιμώξεων αλλά και σε άλλα πολύ σοβαρά ιατρικά θέματα.  http://www.athens-science-festival.gr/news/i-nanotechnologia-epitithete-sta-anikita-vaktiria/
Για την αντοχή των μικροβίων στα αντιβιοτικά έχει ενδιαφέρον η ομιλία μιας σημαντικής λοιμωξιολόγου: https://www.youtube.com/watch?v=1v1gFjDXKBg
Αναφέρει πάντως στο τέλος αν δεν κάνω λάθος, ότι μετά από κάποιο διάστημα που σταματάμε να βομβαρδίζουμε τα ανθεκτικά μικρόβια με αντιβιοτικά, η αντοχή τους σε αυτά επανέρχεται στα φυσιολογικά επίπεδα.
Εγώ θα πήγαινα δηλαδή στα πλαίσια της επίσημης, αναγνωρισμένης ιατρικής. Με έμφαση στην εύρεση κάποιου εξειδικευμένου στις λοιμώξεις του προστάτη λοιμωξιολόγου.
Τώρα αν αυτό δεν είχε αποτέλεσμα, από όσα διαβάζω και γνωρίζω, φαίνεται να υπάρχουν δύο δρόμοι: Η παραϊατρική, και η επικίνδυνη παραϊατρική. Στην 'ακίνδυνη', ας πούμε, παραϊατρική βάζω την ομοιοπαθητική, το βιοσυντονισμό, τα διάφορα φυτικά – βότανα κλπ. Στην 'επικίνδυνη' βάζω τις βίαιες προστατικές μαλάξεις (με αντιβίωση) και τις ενδοπροστατικές ενέσεις.
Υπάρχουν περιπτώσεις που φαίνεται ότι και η παραϊατρική έχει τις επιτυχίες της και βέβαια δεν είναι όλοι οι γιατροί που την ασκούν απατεώνες. Είναι σημαντικό όμως επίσης, να διακρίνουμε τους κινδύνους και να προστατεύουμε τον εαυτό μας.
Προσωπικά θα ξεκινούσα με το τι λέει η επιστήμη, τι λέει η επίσημη ιατρική. Ας μην προκαταβάλουμε και ας μη θεωρούμε δεδομένη την αποτυχία της.
Επίσης, πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε, δες πρώτα αν 'βγαίνει' ακόμα αυτό το μικρόβιο τώρα σε κάποια καλλιέργεια, γιατί αν δε 'βγαίνει', πια, δεν αποκλείεται οι ενοχλήσεις που σου έχουν απομείνει να οφείλονται σε άλλα αίτια, οπότε και όλα τα παραπάνω δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

What is the most important content within this forum? I want to know the source.