Αγαπητοί ομοιοπαθείς,
έχω διαγνωστεί με χρόνια βακτηριακή προστατίτιδα από το 2007 και μετά από σειρά θεραπειών αποτυχημένων με αντιβιοτικά το 2010 σταμάτησα να ασχολούμαι με το θέμα, καθώς έπαθα και σοβαρές τενοντίτιδες (είχα από πριν ευαισθησία). Δεν έχω κάτι τραγικό από συμπτώματα αλλά δεν μπορώ να κάνω ελεύθερο sex με την σύζυγο μου καθώς μολύνεται. Το σπέρμα είναι γόνιμο αλλά η κινητικότητα έχει επηρεαστεί.
Τώρα παλεύουμε για παιδί εδώ και 6 μήνες, μετά την επαφή η σύζυγος παίρνει αντιβίωση αλλά δεν έχουμε αποτέλεσμα.
Οπότε θα ξαναρχίσω να παλέψω με το θηρίο. Έχει κανείς κάποια εμπειρία από σύλληψη όντας ασθενής χρόνιας προστατίτιδας; Ή αν υπάρχουν περιπτώσεις όπου κάποια κολπάκια βοηθάνε να βελτιώσεις το σπέρμα ή να μην μολύνεται η σύζυγος και να επιτευχθεί η σύλληψη σωστά.
Οποιαδήποτε βοήθεια ή συμβουλή καλοδεχούμενη πριν αρχίσει πάλι το θρίλερ της μακροχρόνιας αντιβίωση και μάλλον αυτή την φορά των μαλάξεων.
Διάγνωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (e-coli) 2007 στα 31 λόγω ενοχλήσεων συζύγου μετά το σεξ - είχα συχνουρία και κάψιμο. Αποτυχημένες θεραπείες κυνολόνες ως 2010 τα παράτησα. Αδυναμία τεκνοποίησης Μάιος 2012 θεραπεία με ΑBlocker, Prixina, μαλάξεις. Καθαρός Ιουν 2012 - τεκνοποιηση Σεπ 2012 - Επανεμφάνιση e-coli Μάρτιος 2013

Απο τι Μικροβιο σου συμβαινει αυτο φιλε μου...και τι συμπτωματα εχει η συντροφος σου? η τι εξεταση πρεπει να κανει για να δει εαν εχει κολλισει και αυτη.
σε ρωταω γιατι μου βρηκαν (staphyloccocus, coagulase negative)... και ειμαι ασχετος.

e-coli. Κολλάει όταν κάνουμε sex ελεύθερα αλλά της δώσανε μια αντιβίωση (ceclor) που υποτίθεται δεν επηρεάζει το έμβρυο (αν γίνει σύλληψη βέβαια που δυστυχώς δεν...).
Διάγνωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (e-coli) 2007 στα 31 λόγω ενοχλήσεων συζύγου μετά το σεξ - είχα συχνουρία και κάψιμο. Αποτυχημένες θεραπείες κυνολόνες ως 2010 τα παράτησα. Αδυναμία τεκνοποίησης Μάιος 2012 θεραπεία με ΑBlocker, Prixina, μαλάξεις. Καθαρός Ιουν 2012 - τεκνοποιηση Σεπ 2012 - Επανεμφάνιση e-coli Μάρτιος 2013

Αν δεν σου είναι χρονοβόρο θα με βοήθαγε να σκεφτώ λίγο περισσότερο αλλά και να μάθω, αν μπορούσες να αναλύσεις λίγο τα παρακάτω:
-Τι συμπτώματα έχεις; Λειτουργούν κυκλικά (δηλ. αφού κάνεις μια θεραπεία με αντιβίωση εξαφανίζονται και μετά από κάποιο καιρό επανεμφανίζονται); ή δεν υποχωρούν καθόλου;
-Πόσες καλλιέργειες έχεις κάνει; Κάθε φορά συστηματικά σου βγαίνει e.coli και μόνο αυτό;
-Κάθε μα κάθε φορά που κάνεις sex με τη σύζυγό σου απροφύλακτα αυτή μολύνεται; Τι συμπτώματα παρουσιάζει;
-Η σύζυγός σου έχει κάνει καλλιέργειες μετά που μολύνεται να δει τι μικρόβιο βγαίνει;
-Εφόσον όπως λες το σπέρμα σου είναι γόνιμο, μήπως υπάρχουν άλλες αιτίες (π.χ. από τη σύζυγο) που δεν γίνεται σύλληψη;
-Καταλαβαίνω ότι παίρνει αντιβίωση για να μην μολυνθεί. Σε τι θα βοηθήσει όμως η αντιβίωση στην σύλληψη.

Αυτά όλα θα βοηθούσαν όπως σου είπα να πουμε κι εμεις μια γνωμη. Όμως για να σου δώσω μια απάντηση τώρα:
-Όλοι οι φίλοι που έχω εγώ τουλάχιστον με "χρόνια προστατίτιδα" έχουν φυσιολογικό σπέρμα στις εξετάσεις (όσοι έχουν κάνει σπερμοδιάγραμμα). Ξέρω επίσης ανθρώπους που κάνανε φυσιολογικά παιδί χωρίς κάποιο πρόβλημα. Τυχαίνει κατ'εξαίρεση εγώ να έχω ένα πρόβλημα υπογονιμότητας το οποίο μετά από σειρά εξετάσεων πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει με την πάθηση αλλά δεν αποκλείω την πιθανότητα ότι έντονες πιεστικές μαλλάξεις που μου γίνανε στην προσπάθειά μου να καταπολεμήσω την πάθηση επιδεινώσαν το πρόβλημα για μια περίοδο. Πάντως να ξέρεις ότι ένα μεγάλο ποσοστό υπογόνιμων ανδρών (ακόμα και με πλήρη αζωοσπερμία) δεν εξηγείται ιατρικά καθώς όλες οι εξετάσεις (ορμόνες, τυχόν μπλοκαρίσματα κλπ) δείχνουν να είναι φυσιολογικά.

-Δεν έχω γνωρίσει άλλη περίπτωση όπου η γυναίκα να μολύνεται κάθε φορά που κάνει σεξ και γνωρίζω αρκετούς ομοιοπαθείς που κάνουν σεξ απροφύλακτα χωρίς τέτοιο πρόβλημα. Προσωπικά μάλιστα, όπως έχω αναφέρει πολλάκις πιστεύω ότι στους περισσότερους από εμάς το πρόβλημα δεν προκαλείται από μικρόβιο. Όμως ακόμα και τότε που πίστευα ότι είμαι μολυσμένος ρώτησα έναν πολύ γνωστό ουρολόγο-ανδρολόγο που με έβλεπε αν θα πρέπει να παίρνω προφυλάξεις πλέον κάθε φορά που το κάνω με τη γυναίκα μου. Μου είπε πως όχι γιατί, "αν μια γυναίκα κόλλαγε έτσι εύκολα ότι μικρόβιο κουβαλάει ο άνδρας, δεν θα υπήρχε ζωντανή γυναίκα". Food for thought.

Τα 2 μου cents που λένε και οι Αμερικάνοι και σου εύχομαι να βρεις την άκρη.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και το χρόνο σου. Όλα όσα γράφεις είναι λογικά και χρήσιμα. Εγώ να σου πω ότι πάλεψα με το τέρας 3 χρόνια 2007-2010 και κατόπιν εγκατέλειψα. Την συγκεκριμένη τριετία έκανα θεραπείες με αντιβιώσεις (κυνολόνες, ενέσιμα και άλλα). Στην αρχή καθάριζα (προσωρινά) αλλά μετά επανερχόταν. Στο τέλος σταμάτησα να καθαρίζω μετά από 4 εβδομάδες θεραπείας με cipro. Εδώ και 2 χρόνια δεν κάνω τίποτα. Η σύζυγος δυστυχώς μολύνεται σε κάθε επαφή από τότε. Πριν όταν καθάριζα δεν μολυνόταν, όταν υποτροπίαζα κόλλαγε και αυτή. Μου το έχουν πει διάφοροι ουρολόγοι ότι οι πιο πολλές γυναίκες δεν κολλάνε ή κολλάνε αλλά σε αυτές τα ε-κολι κλπ είναι εύκολο να καθαρίσουν αφού δεν κλείνονται κάπου - όπως σε εμάς στον προστάτη. Σε ότι αφορά την δικιά της γονιμότητα το έχουμε τσεκάρει και είναι καλά. Αυτό που δεν έχω κάνει είναι μαλάξεςι και αυτό σκοπεύω να κάνω μαζί με αντιβίωση. Το σπέρμα έχει ένα θέμα κινητικότητα (την πρώτη ώρα 25% τουρμπο και 25% στην κατηγορία 2) στα υπόλοιπα είναι 3-4 φορές πάνω από τα όρια- που μου είπανε ότι γονιμοποιεί αλλά έως τώρα τίποτα.
Θα κάνω full injection θεραπεία με μαλάξεις, αντιβίωση και μυοχαλαρωτικά και 4-6 εβδομάδες και είναι η τελευταία φορά που τα βάζω με το τέρας. Μετά πάμε σπερματέγχυση. Παρένθεση εγώ σε όλο αυτό το διάστημα έχω πολύ ήπια σύμπτωματα (δεν έχω πονέσει ποτέ, δεν σηκώνομαι το βράδυ για τουαλέτα, έχω καλή στύση) μόνο ενίοτε με πιάνει συχνοουρία και άμα έχω να τελειώσω πάνω από 3 μέρες έχω κάψιμο για καμμιά ώρα - όχι κάτι ιδιαίτερο πάντως - όλα αυτά επαναλαμβάνω αγνοώντας το πρόβλημα για 2 χρόνια.
Διάγνωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (e-coli) 2007 στα 31 λόγω ενοχλήσεων συζύγου μετά το σεξ - είχα συχνουρία και κάψιμο. Αποτυχημένες θεραπείες κυνολόνες ως 2010 τα παράτησα. Αδυναμία τεκνοποίησης Μάιος 2012 θεραπεία με ΑBlocker, Prixina, μαλάξεις. Καθαρός Ιουν 2012 - τεκνοποιηση Σεπ 2012 - Επανεμφάνιση e-coli Μάρτιος 2013

Με την σπερματέγχυση καθαρίζουν πριν το σπέρμα; Είναι δυνατό αυτό;
Η θα έχει πάλι τον ίδιο κίνδυνο να κολλήσει η σύζυγος;
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Εγώ με την θεραπεία που έχω περιγράψει έχω καθαρίσει από e-coli εδώ και 5 εβδομάδες. Το δε σπέρμα έχει θεαματική βελτίωση. Πάντως η σπερματέγχυση επειδή το έχουμε ψάξει καθαρίζει το σπέρμα. Εμείς φιολοδοξούμε για σύλληψη με φυσιολογικό τρόπο.
Διάγνωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (e-coli) 2007 στα 31 λόγω ενοχλήσεων συζύγου μετά το σεξ - είχα συχνουρία και κάψιμο. Αποτυχημένες θεραπείες κυνολόνες ως 2010 τα παράτησα. Αδυναμία τεκνοποίησης Μάιος 2012 θεραπεία με ΑBlocker, Prixina, μαλάξεις. Καθαρός Ιουν 2012 - τεκνοποιηση Σεπ 2012 - Επανεμφάνιση e-coli Μάρτιος 2013

Σε ευχαριστώ
Σου εύχομαι γρήγορη επιτυχία!
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Να κάνω μια ερωτηση. Εινια επικυνδυνο να τεκνοποιησεις οταν υπαρχει μικροβιο στο σπερμα? Εννοω μηπως κανει ανωμαλιες στο εμβρυο η χρωμοσωμικες ανωμαλιες? Γτ ετυχε να μεινει η τοτε κοπελα μου εγκυος ( εγινε εκτρωση) και διαβασα στο ιντερτνετ οτι το ουρεοπλασμα μπορει να δημιουργησει προβληματα στο εμβρυο οπως αναπνευστηκα, προωροτητα, αποβολη κτλ. Κατα ποσο ειναι ασφαλες να περνεις την αποφαση να τεκνοποιησεις οταν ξερεις πως υπαρχει μικορβιο στο σπερμα?

Χάρη η κοπέλα σου, έχει κάνει καμιά εξέταση? Της βγαίνει ουρεόπλασμα?


Οχι δεν εχει κανει. υπαρχει περιπτωση να ΜΗΝ εχει κολλησει?

Ναι αμε γιατι οχι. Δεν ειναι σιγουρο ότι εχει κολλησει, ειναι πιθανο. Πάλι, δεδομένα θες. Εξετάζεται, γυναικολογο/ουρολογο και αντιστοιχα αποφασιζετε.