ΠαράθεσηΟπότε με την μπατονετα τι καλλιέργειες από τον προστάτη θα πάρεις;

Aυτό που είχα πει ήταν , η λήψη του δειγματος να γινει μετά απο μάλλαξη  . Δεν χρειάζεται να βάλεις την μπατονέτα μέσα στην ουρήθρα ,απλά συλλέγεις αυτό που έχει βγεί στο στόμιο της ουρηθρας που επιμελώς έχεις πλύνει .
Απλά ανάφερα την εν λόγω εξεταση ως γεγονός ,μιάς και την μου την έκανε έτσι ενας ουρολογος 2 χρονια πριν .Εξέταση την οποία θεώρησα πιο αξιόπιστη απο όλες .
Αυτό που εγώ έκανα μόνος  μου τελευταία φορά .ηταν με το wand μάλλαξη(καμία σχέση με πονο κτλ,δεν πονάει )  συλλέξα το υγρο με τον στυλεο(εμποτισμε'ενη με υγρό καλλιεργειας)και  το πηγα για εξέταση .Απλά δεν διευκρινησα τι να ελέγξει ο μικροβιολογος και το αφησα πάνω του .
Συγκεκριμενα ,εκτος απο την pcr χλαμυδίων (μοριακη = pcr ? ) ,ποια μικρόβια θα προτεινες να ελεγξει κάποιος ;Ετσι απλά ολα τα αερόβια ;
Πολύ ενδιαφέρον βρήκα και αυτό που έλεγες πως τα χλαμυδια ,αν βρεθούν ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΜΌΛΥΝΣΗ και πως πραγματικά είμαστε φορείς .

Χαιρομαι που δεν σου ανευρισκονται χλαμύδια πια ,τώρα όμως τι κάνεις ;
Με την νευρομυικη πτυχή του προβλήματος κτλ ,δεν θα ψαχτείς ;
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Παράθεση από: aaa στις 10 Αυγούστου, 2013, 08:20:03 ΜΜ
Πάντως από ό,τι διάβασα δεν τρελαίνονται για καλλιέργειες προστατικού υγρού και σπέρματος στην χρόνια προστατίτιδα (ζητούν ευτυχώς σίγουρα γενική και κ/α ούρων), γιατί είναι συγκεκριμένα τα μικρόβια που την κάνουν. Gram αρνητικά λέγεται η κατηγορία τους και καταστρέφονται με κινολόνες: ciproxin, tavanic prixina (το πιο ισχυρό) ή κοτριμοξαζόλη: bactrimel πάμφθηνο καλό και χωρίς τενοντίτιδες.
Τώρα για τα χλαμύδια κάνουν μοριακή μέθοδο ούρων πριν ξεκινήσουν την αντιβίωση, οπότε την αποκλείουν εφόσον υπάρχουν αρχικά συμπτώματα ουρηθρήτιδας. Πιστεύω ότι η pcr σπέρματος για χλαμύδια θα πρέπει να κάνει δουλειά
Αρα ,αυτο που θα ζητήσω είναι εξέταση gram (-) και pcr χλαμυδίων ;
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#32 10 Αυγούστου, 2013, 08:29:59 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 11 Αυγούστου, 2013, 02:08:11 ΜΜ από aaa
Παράθεση από: Phaethon στις 08 Αυγούστου, 2013, 12:15:05 ΠΜ
Παράθεση από: Smith στις 07 Αυγούστου, 2013, 10:40:03 ΠΜ
Για παράδειγμα, ένα παιδί που πλακωθηκατε εδώ απ ότι κατάλαβα, είχα δει σ ενα μήνυμά του ακριβώς τις εξετάσεις που μου ειπε και ο γιατρός μου ως απαραίτητες.  Εξεταση σπέρματος για κοινά μικρόβια και pcr για γονοκκοκο, χλαμύδια, τριχομονάδες, μύκητες, ουρεάπλασμα, μυκόπλασμα, ψευδομονάδες.Δε μπορώ τώρα να βρω το post του παιδιού αλλά τελοςπάντων είναι έτσι. Ό,τι εγραψε αυτός στο μήνυμα μου έγραψε και ο ουρολόγος μου και να κάνω.

φοβερή σύμπτωση...

Η γνώμη μου είναι από αυτά που διάβασα εγώ θα έκανα σπέρματος για κοινά (σε αυτά αυτόματα συμπεριλαμβάνεται η ψευδομονάδα). Επίσης θα έκανα Μοριακή για χλαμύδια
Μοριακή για γονόκοκκο: δεν διάβασα πουθενά τον γονόκοκκο ως αίτιο προστατίτιδας
Τριχομονάδες και μύκητες όχι πουθενά επίσης ως αίτιο προστατίτιδας
Ουρεόπλασμα και μυκόπλασμα επίσης δεν αναφέρονται και σας τα έχω συμπυκνωμένα παραπάνω (αν και εγώ αυτά τα δύο, μια φορά θα σκεφτόμουν να τα κάνω, γαιτί δεν είναι σίγουροι εντελώς τι προκαλούν)
Πάντως παραπάνω εξετάσεις μόνο στην τσέπη πειράζουν (για αυτό δεν συστήνονται στις ΗΠΑ) αλλιώς κακό δεν κάνουν με τίποτε!
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

#33 10 Αυγούστου, 2013, 08:40:26 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 10 Αυγούστου, 2013, 09:20:28 ΜΜ από aaa
Παράθεση από: Hyper Ban στις 10 Αυγούστου, 2013, 08:25:51 ΜΜ
Παράθεση από: aaa στις 10 Αυγούστου, 2013, 08:20:03 ΜΜ
Πάντως από ό,τι διάβασα δεν τρελαίνονται για καλλιέργειες προστατικού υγρού και σπέρματος στην χρόνια προστατίτιδα (ζητούν ευτυχώς σίγουρα γενική και κ/α ούρων), γιατί είναι συγκεκριμένα τα μικρόβια που την κάνουν. Gram αρνητικά λέγεται η κατηγορία τους και καταστρέφονται με κινολόνες: ciproxin, tavanic prixina (το πιο ισχυρό) ή κοτριμοξαζόλη: bactrimel πάμφθηνο καλό και χωρίς τενοντίτιδες.
Τώρα για τα χλαμύδια κάνουν μοριακή μέθοδο ούρων πριν ξεκινήσουν την αντιβίωση, οπότε την αποκλείουν εφόσον υπάρχουν αρχικά συμπτώματα ουρηθρήτιδας. Πιστεύω ότι η pcr σπέρματος για χλαμύδια θα πρέπει να κάνει δουλειά
Αρα ,αυτο που θα ζητήσω είναι εξέταση gram (-) και pcr χλαμυδίων ;

Η καλλιέργεια σπέρματος θα τη ζητούσα ως κ/α για κοινά μικρόβια. Συμπεριλαμβάνει gram αρνητικά και θετικά, ψευδομονάδα. Είναι η βασική κ/α που γίνεται πάντα και παντού. Φυσικά εάν βγει μικρόβιο θα προχωρήσουν σε αντιβιογραμμα (πάντα γίνεται αλλά θα το έλεγα να το σιγουρεψω)
Επίσης pcr σπέρματος για χλαμύδια θα έκανα.Η μοριακή μέθοδος είναι το ίδιο με την pcr
Γενική και κ/α ούρων. Αυτά θα έκανα εάν ήμουν στη θέση σου

Μήπως όμως αφού έχεις το wand και δεν πονάς να κάνεις το τεστ με τα τέσσερα ποτήρια που αναφέρεται στην βιβλιογραφία; Ρώτα όμως εάν κάνουν μοριακή για χλαμύδια στα ούρα. Αλλιώς αμέσως μετά θα δώσεις σπέρμα. Εάν πήγαινα στο εργαστήριο να δώσω το δείγμα, θα έπλενα το πέος τοπικά πριν την λήψη των δειγμάτων στον νεροχύτη. Μπατονέτες δεν θα έβαζα με τίποτε

τα χλαμύδια όπου και εάν βρεθούν είναι σίγουρα και όχι επιμόλυνση. Απλώς δεν βρίσκονται εύκολα στις ειδικές καλλιέργειες, ενώ ανευρίσκονται εάν υπάρχουν σε ποσοστό 98% στην pcr (ευαισθησία). Αντιβιόγραμμα για χλαμύδια δεν γίνεται.
Και εγώ ό,τι διαβάζω λέω και ό,τι θα έκανα στη θέση σας, χωρίς να δίνω εντολές
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Φιλε ααα
Προσωπικά σε εμενα τα χλαμιδια δε βρεθηκαν απο καλιεργεια προστατικου υγρού αλλα απο εξεταση pcr. To παραδοξο ειναι ενα αλλο παιδι απο εδω στο φορουμ εκανε pcr (στο ιδιο κεντρο) και δε του βρηκαν χλαμυδια, ενω η Αντωνοπούλου μετα απο μια εβδομάδα με καλιεργεια σπέρματος του βρηκε. Αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι ενδεχώμενα τα μικρόβια παγιδευονται σε καποια σημεια του προστάτη που με την εξπερματωση δεν παρασυρονται και μετα σιγα σιγα αναπτυσονται. Ισως ελαφριες μαλάξεις οταν παιρνουμε αντιβίωση να βοηθανε λιγο στη μετακίνηση καποιων μικροβίων  ή στην απορρόφηση της αντιβίωσης .
Τελικα και για τα χλαμύδια (οταν υπάρχουν) προσπαθούμε να τα διατηρήσουμε σε μικρές ποσότητες μεσα στο προστάτη χωρις να ανιχνευονται ? Σε αυτη την ερώτηση δε μου εχει απαντησει ξεκάθαρα καποιος ουρολόγος.

Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

#35 10 Αυγούστου, 2013, 11:46:08 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 10 Αυγούστου, 2013, 11:51:57 ΜΜ από aaa
Τα χλαμυδια πρέπει να εξοντωθούν οπωσδήποτε, οποιοδήποτε μικρόβιο δεν πρέπει να υπάρχει στον προστάτη γιατί είναι περιοχή που δεν υπάρχουν μικρόβια φυσιολογικά. Έτσι και έχεις μικρόβιο θα πονάς. 6 εβδομάδες vibramycin ή zithromax λέει η βιβλιογραφία που έχω αναρτήσει και μπορείς να την δεις στο αντίστοιχο νήμα των συνδέσμων. Αυτό θα έκανα εγώ.
Τώρα για το φίλο σου μπορεί να είχε κάποιο πρόβλημα το αντιδραστήριο της μοριακής μεθόδου. Είναι πολύ πιο ευαίσθητη η μοριακή μέθοδος από την καλλιέργεια σύμφωνα με την βιβλιογραφία. Πάντως λογικό μου φαίνεται και αυτό που λες να παγιδεύεται σε ορισμένες περιοχές και άλλοτε να φαίνεται και άλλοτε όχι.
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Επειδη το εχεις ψαξει για τα χλαμυδια, γνωρίζεις εαν μετα την αγωγή με αντιβίωση μπορεί να ανιχνευονται στη pcr νεκρά κυταρα χλαμυδιων που δε φερουν ανησυχία ? Αυτο εχει ακουστεί απο καποιο ουρολόγο
Επίσης στη pcr εξεταση για τα χλαμυδια αναφερει παντα εαν το μικρόβιο εχει εισέλθει η οχι στη κυταρική δομή, ισχυει κατι τετοιο ή το χλαμυδιο οπως και να ειναι εισερχεται μεσα στο κυταρο ασχετα με το χρόνο που το εχει καποιος?
Για τη ν αντιβίωση που εγραψες, εγω πηρα zithromax για 5 εβδομαδες αλλα η εχω μια βελτίωση στη φλεγμονη 70 %, που σημαινει οτι θα χρειαστω αλλη αντιβίωση, δεν εχει νοημα να τη παρω αλλη μια εβδομαδα .. ο ουρολόγος μου ανεφερε οτι μπορώ να παρω τη tabrin μεταξυ 1-5 μηνες με τη λογική οτι ειναι αντιβίωση που δε δημιουργει σημαντικες παρενεργειες  και ο κανονισμός του το επιτρέπει,ευχομαι να απορροφηθεί καλυτερα.

 
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

#37 11 Αυγούστου, 2013, 09:47:42 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 11 Αυγούστου, 2013, 10:09:59 ΠΜ από aaa
Σε όλες τις μοριακές μπορεί να ανιχνευθούν νεκρά κύτταρα. Όμως δεν υπάρχουν στον προστάτη σε τεράστια ποσότητα και για αυτό λάθος δεν δείχνει αφού μάλιστα λέει η βιβλιογραφία 98% ειδικότητα. Δηλαδή όταν δείχνει θετικό κατά 98% είναι θετικό. Το γράφουν και στο χαρτί της απάντησης 98% ευαισθησία και ειδικότητα.
Εάν μπαίνει ή δεν μπαίνει στα κύτταρα δεν ενδιαφέρει κανένα. Δεν έπρεπε να παρουσιάζεται στον προστάτη
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

#38 11 Αυγούστου, 2013, 10:04:24 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 11 Αυγούστου, 2013, 10:13:55 ΠΜ από aaa
Το tabrin τόσο διάστημα πιθανότατα να  σου κάνει τενοντίτιδα, πάνω από τρεις μήνες αντιβίωση πουθενά δεν έχω διαβάσει. Επίσης τα χλαμύδια γρήγορα γίνονται ανθεκτικά στις κινολόνες. Τα έχω γράψει πολλές φορές. Απλά δημοσίως δεν θέλω να δίνω εξατομικευμένες συμβουλές, γιατί δεν είμαι ουρολόγος, αλλά και να ήμουν πάλι δεν έπρεπε. Μήπως να πήγαινες σε λοιμωξιολόγο; Γιαμαρέλου, Αντωνοπούλου; Μόνο πες τους ότι το vibramycin εαν το παραγγείλεις στα φαρμακεία το βρίσκεις.

Τέλος πάντων έμπλεξες και με τον εντερόκοκκο και πιθανά να είναι επιμόλυνση. Εάν είναι αληθινός τότε αντί να σου δώσει ciproxin και vibramycin ταυτοχρονα,  που πήρα εγώ και είναι καλύτερο, σου δίνει tabrin για να πιάσει και τα δύο. Δοκίμασέ το 15 μέρες και εάν δεν δεις διαφορά, πήγαινε σε λοιμωξιολόγο που πήγα και εγώ και θα σου δώσει τα ίδια με εμένα. Βέβαια με τα δύο μαζί που πήρα εγώ στον πρώτο μήνα παρουσιάσα μύκητες δερματος γεννητικών οργάνων, έπρεπε να πλένομαι με fungoral shampoo όπως έχω ξαναγράψει στην αρχή
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

#39 12 Αυγούστου, 2013, 05:20:07 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 12 Αυγούστου, 2013, 05:23:16 ΜΜ από Smith
Παράθεση από: aaa στις 10 Αυγούστου, 2013, 11:46:08 ΜΜ
Τα χλαμυδια πρέπει να εξοντωθούν οπωσδήποτε, οποιοδήποτε μικρόβιο δεν πρέπει να υπάρχει στον προστάτη γιατί είναι περιοχή που δεν υπάρχουν μικρόβια φυσιολογικά.

Νομιζω αυτό ειναι η καλύτερη απάντηση και για το νεο φίλο Γιάννη και ακουμπάει στη δικιά μου λογική.

ααα, ο γιατρός μου εκανε ιατρική αθηνα, ειδικοτητα στην πάτρα και ενα χρόνο κάτι για τη βστυτικη δυσλειτουργια στην Ιταλία. Εσύ θα ξερεις καλύτερα για τα πανεπιστημια ιατρικής, πάντως εμενα ειναι ο μόνος που με βοήθησε.

Προ ολίγου πήρα  τα αποτελέσματα της επαναληπτικής, εκανα μονο για κοινα μικροβια (αεροβια-αναεροβια)  και για γονοκκοκο μιας και τα άλλα για χλαμυδια, ουρεόπλασμα,μύκητες,μυκόπλασμα ήταν αρνητικά με pcr και όπως εχω γραψει μου είπε να μην τα ξαναπληρωσω τσαμπα αφού δεν εκανα ύποπτο σεξ από εκεινη τη στιγμή και μετά.

Ο εντερόκοκκος και ο γονόκκοκος έφυγε, οι εξετάσεις είναι καθαρές. Μου είπε για καθαρά τυπικούς λόγους να κάνω άλλη μια εξεταση για κοινά και γονόκκοκο σε ενα μηνα από σήμερα. Στο μικρό ποσοστό (κάτω από 10% μου ειπε , που σε ενα μηνα εμφανισουν λίγο εντεροκοκκο ή και γονοκκοκο) prixina για 3-4 εβδομάδες και θα τα στειλει τελειωτικά στον αγύριστο!!! Αλλά το πιο πιθανό ειναι να εχουμε ηδη την πολυπόθητη αποστείρωση!

Το θέμα ειναι οτι εχω πόνους, περισσότερο πιασιματα σε επιδιδιμιδα και προσαγωγούς και λίγο χαμηλα στη μέση ακόμα, περιοδικά 5-6 φορές την ημέρα για κανα τεταρτο τη φορά.. Η στυση και η εξπερματωση ειναι όπως πριν όμως!!!

Τώρα μου είπε να το αφησουμε το θεμα χωρις φαρμακα, απλά κολυμπι χαλαρό στη θάλασσα και ζεστα μπάνια 1-2 φορες την ημερα στην πυελο, όταν αφοδευω να μην σκουπιζομαι με χαρτι αλλα με το "τηλεφωνακι" και μετρια πίεση να καθαριζομαι με ζεστό νερό και να το αφηνω να ξεπλενει καλά τον ορθο  ειναι ενα ειδος ζεστου μασαζ για την περιοχή μου ειπε.

Το αφηνουμε 2 εβδομαδες με αυτά, του ειπα για την κουαρσετίνη μου ειπε αμα σε βοηθαει συνεχισέ την. Μετα από 2 εβδομάδες θα κάνουμε πάλι επανεκτίμηση, αλλά αν ειναι νευρικό και μυικό, καλύτερα μ ενα νευρολογο- ρευματολογο. Θα δούμε, αλλα ειμαι πολύ αισιόδοξος.

Δεν ξέρω για τον pk που λέτε, από τοτε που εχω εγω το πρόβλημα , διαβάζω το φόρουμ εδώ, το ιντερνετ γενικά και ρωτάω τα πάντα το γιατρό μου. Δεν υπάρχει θεμα ταυτοπροσωπίας. Μερικά σημεια στην υπογραφή του και στα μηνύματα που απέμειναν με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο, όπως και η Nευρομυικη θεωρία του Hyperban και μερικά του aaa,  όπως αυτό που παρέθεσα στην αρχή.

Τώρα θα επικεντρωθω σ αυτά που μου ειπε ο γιατρός (αν και δεν ασχολείται θα πω,,,,γεια σου ρε Σπύρο αλάνι, σευχαριστώ!! :)  ).

Τουλαχιστον φαινεται να εγινε το πρωτο βασικό βήμα. Για τ αλλα βλέπουμε. Θ ανεβασω και στο ιστορικό μου σύντομα.
35 χρονών.Tavanic με σντιβιογραμμα για 6 εβδομαδες και vibramycin. Eιχα enterococus spp και γονοκκοκο. Τωρα δεν πονάω καθόλου. Πήρα για καμια δεκαρια μερες κουαρσετινη. Τωρα πια μόνο ενα πιάσιμο στη μεση οταν καθομαι πάνω από 1 ωρα. Περναει με κινησεις της μεσης ορθιος για 1-2 λεπτά. Ομοίως όταν οδηγώ παραπάνω από 1-1,5 ώρα συνεχόμενα. Στυση-σπέρμα όλα ok.
Ο γιατρός μου ειπε τελειώσαμε. Καλλιεργειες σπέρματος για κοινα μικροβια, χλαμυδια, γονοκκοκο, hominis..κάτι, ουρεαπλασμα, μυκόπλασμα αρνητικές. Γενική ούρων και καλλιεργεια ουρων αρνητικές.
Δεν ξερω αν θεραπευτικα τελεσίδικα.
Αυτό που ξέρω ειναι οτι 2 προηγουμενοι γιατροί μου εδιναν στα τυφλά αντιβιωση και αντικαταθλιπτικά χωρις αποτελεσμα και με μόνο εργαλείο μια -καθαρή- γενική ούρων και μου ελεγαν να μαθω να ζω μ αυτό.

Παράθεση από: aaa στις 10 Αυγούστου, 2013, 08:29:59 ΜΜ
Παράθεση από: Phaethon στις 08 Αυγούστου, 2013, 12:15:05 ΠΜ
Παράθεση από: Smith στις 07 Αυγούστου, 2013, 10:40:03 ΠΜ
Για παράδειγμα, ένα παιδί που πλακωθηκατε εδώ απ ότι κατάλαβα, είχα δει σ ενα μήνυμά του ακριβώς τις εξετάσεις που μου ειπε και ο γιατρός μου ως απαραίτητες.  Εξεταση σπέρματος για κοινά μικρόβια και pcr για γονοκκοκο, χλαμύδια, τριχομονάδες, μύκητες, ουρεάπλασμα, μυκόπλασμα, ψευδομονάδες.Δε μπορώ τώρα να βρω το post του παιδιού αλλά τελοςπάντων είναι έτσι. Ό,τι εγραψε αυτός στο μήνυμα μου έγραψε και ο ουρολόγος μου και να κάνω.

φοβερή σύμπτωση...

Η γνώμη μου είναι από αυτά που διάβασα εγώ θα έκανα σπέρματος για κοινά (σε αυτά αυτόματα συμπεριλαμβάνεται η ψευδομονάδα). Επίσης θα έκανα Μοριακή για χλαμύδια
Μοριακή για γονόκοκκο: δεν διάβασα πουθενά τον γονόκοκκο ως αίτιο προστατίτιδας
Τριχομονάδες και μύκητες όχι πουθενά επίσης ως αίτιο προστατίτιδας
Ουρεόπλασμα και μυκόπλασμα επίσης δεν αναφέρονται και σας τα έχω συμπυκνωμένα παραπάνω (αν και εγώ αυτά τα δύο, μια φορά θα σκεφτόμουν να τα κάνω, γαιτί δεν είναι σίγουροι εντελώς τι προκαλούν)
Πάντως παραπάνω εξετάσεις μόνο στην τσέπη πειράζουν (για αυτό δεν συστήνονται στις ΗΠΑ) αλλιώς κακό δεν κάνουν με τίποτε!

Φιλε δεν ξερω για Αμερική, εδω πάντως καλυπτονται από τα ταμεια. Υποθετω οτι επειδη με ειδε σε αθλια κατασταση και μετα από 2 ουρολογους χωρις σοβαρες εξετασεις γι αυτό μου ειπε να τα κάνω όλα ν αποκτησει ολοκληρωμενη αποψη. Και μάλλον καλά εκανε γιατί εγω που ΕΙΧΑ (πια!) γονόκκοκο, και προστατιτιδα να μην προκαλεί, δε θα ηξερα ποτε οτι ειχα και οτι πρεπει να τον σκοτωσω. Αν κολλουσα καποια κοπέλα μετα, εκει μπορεί να κανει ακομα και στειρωση σ αυτές απ ότι μου ειπε...μικρες πιθανότητες αλλά το δογμα στα μικροβια ειναι "shoot first, ask questions later"!
35 χρονών.Tavanic με σντιβιογραμμα για 6 εβδομαδες και vibramycin. Eιχα enterococus spp και γονοκκοκο. Τωρα δεν πονάω καθόλου. Πήρα για καμια δεκαρια μερες κουαρσετινη. Τωρα πια μόνο ενα πιάσιμο στη μεση οταν καθομαι πάνω από 1 ωρα. Περναει με κινησεις της μεσης ορθιος για 1-2 λεπτά. Ομοίως όταν οδηγώ παραπάνω από 1-1,5 ώρα συνεχόμενα. Στυση-σπέρμα όλα ok.
Ο γιατρός μου ειπε τελειώσαμε. Καλλιεργειες σπέρματος για κοινα μικροβια, χλαμυδια, γονοκκοκο, hominis..κάτι, ουρεαπλασμα, μυκόπλασμα αρνητικές. Γενική ούρων και καλλιεργεια ουρων αρνητικές.
Δεν ξερω αν θεραπευτικα τελεσίδικα.
Αυτό που ξέρω ειναι οτι 2 προηγουμενοι γιατροί μου εδιναν στα τυφλά αντιβιωση και αντικαταθλιπτικά χωρις αποτελεσμα και με μόνο εργαλείο μια -καθαρή- γενική ούρων και μου ελεγαν να μαθω να ζω μ αυτό.

#41 12 Αυγούστου, 2013, 06:53:26 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 12 Αυγούστου, 2013, 06:55:03 ΜΜ από aaa
Πράγματι προκαλεί στείρωση ο γονόκοκκος ή τα χλαμύδια και είναι σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα για αυτό λέγονται αφροδίσια. Το άλλο είναι η σύφιλη που κάνει έλκος ΄στο πέος επίμονο (ή στο στόμα μετά από στοματικό σε μολυσμένη γυναίκα) και η εξέταση γίνεται στο αίμα και ονομάζεται VDRL
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

#42 13 Αυγούστου, 2013, 09:21:08 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Αυγούστου, 2013, 06:24:46 ΜΜ από aaa
Πονάω λίγο από τότε που σας είπα. Τουλάχιστον δεν επιδεινώθηκα. Άλλες φορές πάω λίγο προς το καλύτερο. Γενικά είναι μια ενόχληση.
Όλα ξεκίνησαν επειδή καθόμουν σε άβολη καρέκλα και ενώ πόναγε η λεκάνη μου και όχι η περιοχή του προστάτη, εξακολουθούσα να κάθομαι. Τελικά πόνεσε και με τον τύπο της προστατίτιδας, όμως το σπέρμα μου είναι κάτασπρο και γυαλιστερό το προστατικό υγρό διαυγέστατο (όταν την έπαθα ήταν κίτρινα). Τα ούρα μου σαν κρύσταλλο διαυγή (αν και διαυγή ήταν και όταν αρρώστησα). Εξέταση σπέρματος μοριακή για χλαμύδια αρνητική (μόνο αυτή έκανα γιατί αυτή ήταν πάντα ο τρόμος μου). Έτσι σταμάτησα τις εξετάσεις, βαρέθηκα να ψάχνομαι πια. Μάλλον είναι νευρομυικός πόνος και καλυτέρευσε με μια συνεδρία βελονισμού και καθημερινή φραπελια. Έκοψα τσάγια, καφέδες, καυτερά ξανα. Όμως δεν υφέθη πλήρως όπως προ μηνών. Τώρα μόλις πονάει η λεκάνη μου σε άβολη καρέκλα, σηκώνομαι αμέσως και πιθανά έτσι βελτιώθηκα. Έβαλα να καθήσω το μαξιλαράκι λαιμού που χρησιμοποιούν στο αεροπλάνο (το φουσκωτό που είπε ο Λουκάς) αλλά δεν με βολεύει με τίποτε. Μάλλον θα είναι τα ήπια ενοχλήματα που θα μου μείνουν για πάντα.
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

aaa, σταω τετοια σου μην κολώνεις. Στη χειροτερη θα εχουμε ολοι μικρά και περιοδικά ενοχλήματα εφ ορου ζωής. Και εγω εχω ενοχλησεις, αλλά μαλλον πια μιλάμε για πύελο...εχω μουδιασματα σε προσαγωγούς και αριστερα σε χαμηλα μεση και λίγο γοφο. Μουδιασματα που ειναι απλά λίγο ενοχλητικά και έρχονται 3-4ν φορες την ημερα για κανα τεταρτο μισάωρο. Θα φυγουνε κι αυτά και θα ελεγχθούνε μωρε ντάξει. Αφού τώρα όλοι εδω μεσα ξερουμε τι εχουμε, απ οτι καταλαβα σκοτωνουμε πρωτα όλα τα μικροβια και μετά ασκηση, καλή σταση, βοηθηματα και εχει ο Θεός. Ντάξει θα προχωρήσουμε.
35 χρονών.Tavanic με σντιβιογραμμα για 6 εβδομαδες και vibramycin. Eιχα enterococus spp και γονοκκοκο. Τωρα δεν πονάω καθόλου. Πήρα για καμια δεκαρια μερες κουαρσετινη. Τωρα πια μόνο ενα πιάσιμο στη μεση οταν καθομαι πάνω από 1 ωρα. Περναει με κινησεις της μεσης ορθιος για 1-2 λεπτά. Ομοίως όταν οδηγώ παραπάνω από 1-1,5 ώρα συνεχόμενα. Στυση-σπέρμα όλα ok.
Ο γιατρός μου ειπε τελειώσαμε. Καλλιεργειες σπέρματος για κοινα μικροβια, χλαμυδια, γονοκκοκο, hominis..κάτι, ουρεαπλασμα, μυκόπλασμα αρνητικές. Γενική ούρων και καλλιεργεια ουρων αρνητικές.
Δεν ξερω αν θεραπευτικα τελεσίδικα.
Αυτό που ξέρω ειναι οτι 2 προηγουμενοι γιατροί μου εδιναν στα τυφλά αντιβιωση και αντικαταθλιπτικά χωρις αποτελεσμα και με μόνο εργαλείο μια -καθαρή- γενική ούρων και μου ελεγαν να μαθω να ζω μ αυτό.

#44 12 Οκτωβρίου, 2013, 12:51:06 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 12 Οκτωβρίου, 2013, 01:36:40 ΜΜ από aaa
Τελικά έχω από μόνος μου βελτιωθεί σημαντικά. Μόνο προσέχω να μην κάθομαι σε καρέκλες που με ενοχλούν, ή όταν το διαπιστώσω σηκώνομαι. Άρα για πάντα θα υπάρχει ευαισθησία. Τελικά μετακόμισα και μια βλαμμένη καρέκλα μου έκανε τις νέες ενοχλήσεις.
Στο βελονισμό που είχα πάει, μου είπε ότι θεραπεύει την εθνική ομάδα ποδηλασίας για χρόνιο πυελικό άλγος! Για αυτόν μετά από τόσους που έχει δει, το ποδήλατο σίγουρα κάνει κακό στούς άνδρες. Είχα δει και σχετική αναφορά στο φόρουμ ποδηλασίας από έναν που έπαθε προστατίτιδα που έγινε χρόνια έπειτα. Συμπεραίνω ότι και η μοτοσυκλέτα θα κάνει κακό.
Επίσης όταν ήμουν μικρός έκανα μετά μανίας ποδήλατο και μάλιστα πάντα καθισμένος στην σέλα. Όταν πρωτοπαρουσίασα προστατίτιδα, μετά ύποπτο στοματικό, ήδη είχα στον υπέρηχο αποτιτανώσεις. Από στοματικό μπορείς να πάθεις προστατίτιδα από κοινά μικρόβια και χλαμύδια. Μια και πρωτα είχα ουρηθρίτιδα με λίγο πράσινο υγρό, συμπέρανα χλαμύδια. Άρα μετα από στοματικό να πλένεστε ή με πανάκι detol να καθαρίζεστε και να ουρείτε μετά το σεξ.
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.