Είναι κατι που τυχαία εμαθα και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζι σας, δεν εχω παραπάνω πληροφορίες και οποιος εχει θα χαρω να μαθω.
Για καποιον λογο δεν το χρησιμοποιούν στης περισσότερες χωρες, δεν ξερω γιατι. Αλλα τα αποτελέσματα ΛΕΝΕ οτι ειναι καλα μαζι με την λήψη αντιβιοτικών.

Ενδιαφέροντος είναι η θεραπεία των βακτηριοφάγων και βακτηριακή προστατίτιδα, η οποία στις περισσότερες περιπτώσεις προκαλείται από 2 ή 3 παράγοντες από τη λίστα: Escherichia coli και Pseudomonas, Streptococcus, Klebsiella, καθώς και Trichomonas, χλαμύδια, γονόκοκκου και άλλους παθογόνους μικροχλωρίδας .. Στη θεραπεία της προστατίτιδας έχουν υψηλότερη παρασκευάσματα συμπλόκου αποδοτικότητας, η οποία σε πολλές περιπτώσεις «διαφοροποιημένα» μικροχλωρίδα χορηγείται σε συνδυασμό με αντιβιοτικά. Η πορεία της θεραπείας σε αυτή την περίπτωση είναι μικρή - 7-10 ημέρες, και η βελτίωση παρατηρείται ήδη σε 3-4 ημέρες.

Στην περίπτωση των ουρογεννητικών λοιμώξεων, οι βακτηριοφάγοι μπορούν να χορηγηθούν από του στόματος, από του ορθού και τοπικά για άρδευση και έκπλυση. Σε ορισμένες περιπτώσεις, το φάρμακο συνταγογραφείται ακόμη και ενδοφλεβίως.


https://el.iliveok.com/health/therapeia-me-vaktiriofagoys-diaforon-vaktiriakon-kai-allon-pathologion-shima-poreia_128482i88335.html

Και ενα βιντεο στα γρήγορα.

https://www.youtube.com/watch?v=YI3tsmFsrOg
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''

 eliava-institut.org

To exo psaksi Kai ego apo kero, iparhi mia kliniki stin elwetia pu se eksetazi Kai paragelni stin Georgia tous fagous.

Episis ke stin POLONIA iparxi mia kliniki, apla stin Georgia ine i EXPERT edo Kai pola xronia. To prowlima ine pos tha ftasoune ta Fagi ston prostati. Den exo rotisi na perasi o CORONO IOS Kai tha prohoriso.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6034095/

Ο πιθανός προστατευτικός ρόλος της θεραπείας φάγου στη θεραπεία της προστατίτιδας και την πρόληψη του καρκίνου
ενόψει της αυξανόμενης ανησυχίας για την αντίσταση στα αντιβιοτικά, η θεραπεία με φάγο αποκτά πρόσφατα αυξανόμενη αναγνώριση και ελπίδα ως πιθανό εργαλείο για την καταπολέμηση των μη θεραπεύσιμων λοιμώξεων (Lyon, 2017). Πολλά σχόλια έχουν δημοσιευτεί πρόσφατα για την αντιμετώπιση αυτού του ζητήματος λεπτομερώς (Górski et al., 2016; Abedon, 2017; Brüssow, 2017; El-Shibiny and El-Sahhar, 2017; Lin et al., 2017; Pires et al., 2017 ). Σύμφωνα με την εμπειρία μας, μπορεί να επιτευχθούν καλά αποτελέσματα σε έως και 50% των ασθενών που υποβάλλονται σε θεραπεία, ενώ αποτυχίες μπορεί να προκληθούν από την ανάπτυξη αντοχής σε φάγο, την υπερμόλυνση με άλλο παθογόνο, την εμφάνιση αντισωμάτων εξουδετέρωσης φάγου υψηλού τίτλου και σπάνια παρενέργειες ( Górski et al., 2016). Είναι σημαντικό ότι οι φάγοι μπορεί να διεισδύσουν στα βιοφίλμ και να προκαλέσουν μείωση κατά 90% στον σχηματισμό τους σε καθετήρες (Delcaru et al., 2016).

Τα δεδομένα σχετικά με τη θεραπεία της προστατίτιδας είναι πολύ λιγοστά στη διαθέσιμη βιβλιογραφία (Letkiewicz et al., 2010). Για παράδειγμα, στη λεπτομερή σε βάθος επισκόπηση τους σχετικά με τη θεραπεία φάγου σε ανθρώπινες λοιμώξεις, οι Abedon et al. (2011) αναφέρουν μόνο ένα άρθρο από το 1936 όπου οι συγγραφείς «είχαν δει λιγότερη υποτροπή από ό, τι με τη θεραπεία με νιτρικό άργυρο». Ρώσοι συγγραφείς ανέφεραν την εξάλειψη της λοίμωξης στο 80% των ασθενών μετά από ενδορθική χορήγηση και ποσοστό υποτροπής 64%. Αυτά τα αποτελέσματα ήταν παρόμοια με αυτά που επιτεύχθηκαν με τις φθοροκινολόνες, αλλά παρατηρήθηκαν λιγότερες παρενέργειες σε ασθενείς που έλαβαν φάγο (Shormanov and Solovev, 2016).

Τα προκαταρκτικά δεδομένα μας δείχνουν ότι η θεραπεία με φάγο θα μπορούσε να είναι αποτελεσματική σε ασθενείς με προστατίτιδα. Η μελέτη μας περιελάμβανε 27 ασθενείς, οι περισσότεροι από τους οποίους έλαβαν φάγους ενδορθικά για 47 ημέρες κατά μέσο όρο. Η εξάλειψη του παθογόνου όπως επιβεβαιώθηκε από δύο διαδοχικές καλλιέργειες EPS παρατηρήθηκε σε 13 ασθενείς. Σημειώθηκε επίσης σημαντική μείωση του αριθμού των λευκοκυττάρων EPS, σημαντική μείωση του όγκου του προστάτη και αύξηση της μέγιστης ροής ούρων. Δεν παρατηρήθηκαν σημαντικές παρενέργειες (Letkiewicz et al., 2009; Letkiewicz et al., 2010). Πρόσθετες μελέτες ανέφεραν επίσης ενθαρρυντικά ευρήματα (Chanishvili, 2016). Τα βέλτιστα αποτελέσματα έχουν επιτευχθεί με τη χορήγηση ενδορθωτικού φάγου. Δεν υπάρχει αξιόπιστη απόδειξη διείσδυσης φάγου στον ανθρώπινο προστάτη. Ωστόσο, σε αρουραίους ο φάγος μπορεί να διεισδύσει στον προστάτη μετά από ενδοφλέβια χορήγηση (Letkiewicz et al., 2010).

Το Σχήμα 11 παρουσιάζει τις δυνατότητες και τα αποτελέσματα της θεραπείας φάγου σε βακτηριακή προστατίτιδα. Επιπλέον, πρόσφατα δεδομένα δείχνουν ότι οι φάγοι είναι ικανοί να διασχίζουν τα στρώματα των επιθηλιακών κυττάρων από το έντερο, τους πνεύμονες, το ήπαρ, τα νεφρά και τον εγκέφαλο (Nguyen et al., 2017), και ως εκ τούτου προτείνουμε να διασχίζουν επίσης το PEC. Πρόσφατα αποδείχθηκε ότι οι φάγοι μπορούν να χρησιμοποιήσουν πολυσιακό οξύ, μια γλυκανική επιφάνεια κυττάρων ευκαρυωτικών που εμπλέκεται σε αλληλεπιδράσεις κυττάρων, για να δεσμεύσουν και να εισέλθουν σε ανθρώπινα κύτταρα νευροβλαστώματος, υποδεικνύοντας «άνοιγμα της πόρτας σε ευκαρυωτικά κύτταρα» (Lehti et al., 2017). Επιπλέον, οι φάγοι θα μπορούσαν να οπλιστούν με συγκεκριμένα όργανα πεπτίδια που επιτρέπουν την έδρα τους σε όργανα-στόχους συμπεριλαμβανομένου του προστάτη (Górski et al., 2015)

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6034095/bin/fmicb-09-01434-g001.jpg


Επιπλέον, πρόσφατα δεδομένα δείχνουν ότι - εκτός από τη γνωστή αντιβακτηριακή τους δράση - οι φάγοι μπορεί επίσης να προκαλέσουν ανοσοδιαμορφωτικά αποτελέσματα, ενώ η επικρατούσα δράση τους είναι αντιφλεγμονώδης. Όταν εξετάζουμε επιβεβαιωμένες δραστηριότητες φάγου με παθολογία φλεγμονής του προστάτη, πρέπει να σημειωθεί ότι οι φάγοι έχουν επανειλημμένα αποδειχθεί ότι αναστέλλουν την παραγωγή ROS που προκαλείται από βακτήρια και ενδοτοξίνη, μειώνουν την ενεργοποίηση του NF-κB, μειώνουν τη φλεγμονώδη διήθηση που προκαλείται από βακτήρια, ενδοτοξίνη και αλλοαντιγόνα και μειώνουν τα αιμοπετάλια αλληλεπιδράσεις με συσσώρευση ινωδογόνου και αιμοπεταλίων (Górski et al., 2017a). Οι φάγοι μπορούν επίσης να μειώσουν την παραγωγή IL-6 σε μεταγενέστερα στάδια (7-10 ημέρες) της αλληλεπίδρασής τους με βακτήρια (Sun et al., 2017). Η πρωτεΐνη φάγου μπορεί να μειώσει την IL-6 και τη φλεγμονή σε ποντίκια (Miernikiewicz et al., 2016). Επιπλέον, η θεραπεία με φάγο μπορεί να ομαλοποιήσει την παραγωγή IL-6 από τα κύτταρα των ασθενών in vitro αναστέλλοντας την υψηλή έκκριση (Weber-D -browska et al., 2000). Οι φάγοι μπορούν να ρυθμίσουν προς τα κάτω την έκφραση της ΙΡΝγ σε ανθρώπινα μονοπύρηνα κύτταρα (η οποία φαίνεται να είναι ιδιαίτερα σημαντική δεδομένου του δυνητικού ρόλου της στην προστατίτιδα) και να ρυθμίσει την σύνθεση της IL-10 (η οποία θα πρέπει να μειώσει την ανάπτυξη του PC), τουλάχιστον σε ορισμένους πληθυσμούς ασθενών. Στην εποχή το μεγάλο ενδιαφέρον για την εξατομικευμένη ιατρική αυτή η επιλογή έχει ενδιαφέρον, ειδικά ενόψει του γεγονότος ότι η ίδια η θεραπεία φάγου βασίζεται στις αρχές της εξατομικευμένης ιατρικής. Επιπλέον, οι φάγοι ρυθμίζουν την έκφραση κατηγορίας TLR4 και MHC (Van Belleghem et al., 2017) - και οι δύο εμπλέκονται στην ανοσοπαθολογία της προστατίτιδας.

Όπως αναφέρθηκε προηγουμένως, ο αποκλεισμός του υποδοχέα IL-1 έχει αποδειχθεί ως ένα αποτελεσματικό μέσο πρόληψης της υπερπλασίας PEC που προκαλείται από φλεγμονή. Είναι ενδιαφέρον ότι οι φάγοι έχουν αποδειχθεί ότι ρυθμίζουν έντονα την έκφραση του ανταγωνιστή του υποδοχέα ιντερλευκίνης-1 (Van Belleghem et al., 2017). Έτσι, δεν μπορεί να αποκλειστεί ότι η θεραπεία φάγου στην προστατίτιδα μπορεί να έχει πολλαπλούς στόχους: (1) εξάλειψη της λοίμωξης. (2) μείωση της φλεγμονής και (3) έλεγχος του υπερβολικού πολλαπλασιασμού PEC, μειώνοντας έτσι την πιθανότητα ανάπτυξης PC. Επιπλέον, μπορεί να υπάρχει ένας άλλος μηχανισμός με τον οποίο οι φάγοι μπορούν να μειώσουν την πιθανότητα του υπολογιστή μειώνοντας τη φλεγμονή και την άμεση δράση του στον υπολογιστή. Όπως ήδη συζητήθηκε, τα κύτταρα PC αποκτούν την έκφραση της ιντεγκρίνης άλφαIIb-beta3, σχετική με την επέκταση του όγκου και τη μετάσταση. Βρήκαμε ότι οι φάγοι τύπου Τ4 εκφράζουν την αλληλουχία KGD (Lys-Gly-Asp) ένα ανάλογο μιας πολύ γνωστής αλληλουχίας RGD (Arg-Gly-Asp, ως στόχος για ιντεγκρίνες). Το KGD υπάρχει επίσης εντός του προσδέματος CD40. Οι αλληλεπιδράσεις CD40 – CD40L διεγείρουν τη φλεγμονή και σχετίζονται με την ενεργοποίηση των κυττάρων Τ και Β, ενώ η διακοπή τους έχει αντιφλεγμονώδεις και ανοσοκατασταλτικές ιδιότητες [π.χ., μείωση των αυτοάνοσων αντιδράσεων (Górski et al., 2015)]. Επιπλέον, ο αποκλεισμός αυτής της ιντεγκρίνης στα καρκινικά κύτταρα μπορεί να είναι υπεύθυνος για αντικαρκινικές επιδράσεις των φάγων Τ4 σε πειραματικά καρκινικά μοντέλα σε ποντίκια (Budynek et al., 2010).

Όπως αναφέρθηκε, οι Sfanos et al. (2017) πρόσφατα υπέθεσαν ότι τα επιθηλιακά κύτταρα του προστάτη μπορεί να έχουν παρόμοιες λειτουργίες με το IEC στον εντερικό σωλήνα (επικοινωνία με το ανοσοποιητικό σύστημα και επηρεάζοντας τις δραστηριότητές του). Η πρόσφατη υπόθεσή μας υποδηλώνει ότι οι φάγοι μπορεί να ρυθμίζουν τις λειτουργίες IEC συμβάλλοντας έτσι στη διατήρηση μιας ανοσοποιητικής ομοιόστασης στη γαστρεντερική οδό και στο άνοιγμα των προοπτικών για νέες μορφές ανοσοθεραπείας με βάση τη στόχευσή τους (Górski et al., 2017b). Προφανώς, αυτή η υπόθεση θα μπορούσε επίσης να περιλαμβάνει και το PEC: εκτός από τους αντιβακτηριδιακούς τους, οι φάγοι θα μπορούσαν επίσης να στοχεύουν το PEC και να ρυθμίσουν προς τα κάτω την έκφραση των αντιγόνων TLR4, NF-κB, ROS και MHC κατηγορίας II ενώ ρυθμίζουν τον ανταγωνιστή του IL-1R.
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''


GIA NA MPOUNE STON PROSTATI MALON ME KATHISTIRA , DILADI THA PREPI NA PAS EKEI POU GNORIZOUNE KALA TIN DOULIA TOUS !!!

 Ψαχνω οφισιαλ στοιχεία για το σιγκεκρημενο και ειναι ΜΟΝΟ για την βακτήριακη και μονο για συγκεκριμένα βακτήρια 
Φιλε  Jorgo  γραψε ελληνικα σε παρακαλώ και να μην κανεις θεραπείες χωρις να εισαι σίγουρος.
Ειναι επιχείρηση και θέλει να σου παρει τα λεφτα, τουλάχιστον να δούμε αν υπάρχει προοπτική. Μην βασίζεσαι σε οτι λενε γιατι μπορει να ειναι ο ΑΚΑΤΑΝ του εξωτερικού.

Συμπέρασμα και προοπτική
Τα πρόσφατα δεδομένα υποδηλώνουν έντονα ότι τεράστιες ποσότητες φάγων διαπερνούν το επιθήλιο κάθε μέρα (περίπου 3 × 1031) και μεταναστεύουν σε άλλους ιστούς (Nguyen et al., 2017). Αυτό το εύρημα υποστηρίζει την υπόθεσή μας σχετικά με τη μετατόπιση φάγου και την επακόλουθη ανοσοδιαμόρφωση που προκαλείται από φάγο και συμβολή στην ανοσολογική ομοιόσταση συντήρησης (Górski et al., 2006, 2015; Barr et al., 2013). Η πρώτη τυχαιοποιημένη, ελεγχόμενη με εικονικό φάρμακο, διπλή τυφλή κλινική δοκιμή που βρίσκεται σε εξέλιξη στο Εθνικό Κέντρο Ουρολογίας, το Ινστιτούτο Βακτηριοφάγων Eliava στην Τιφλίδα και το Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Balgrist στη Ζυρίχη (Clinical Trials.gov Identifier: NCT 03140085) μπορεί να ρίξει περισσότερο φως στο δυναμικό φάγων στην προστατίτιδα (Leitner et al., 2017). Απαιτούνται περαιτέρω μελέτες για να καθοριστεί εάν οι φάγοι μπορεί να είναι ευεργετικοί στη θεραπεία της προστατίτιδας, της πρόληψης του καρκινου και ίσως της συμπληρωματικής θεραπείας στον καρκινου.
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''

#6 23 Απριλίου, 2020, 09:19:11 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 20 Ιουλίου, 2020, 07:30:28 ΜΜ από santan
DEN EXO ELINIKO PLIKTROLOGIO EDO POU IME, PANTOS DEN IPARXI STO EKSOTERIKO SAN TON  MALAKA TON akatan , AFTES I THERAPIES ME TOUS FAGOUS IPARXOUN POLLA XRONIA PRIN NA BGOUNE I ANTIWIOSIS KAI PROXORISANE STIN ANATOLIKI EUROPI, EKEI ITANE KAI INE AKOMA STANDART THERAPIA, APLA TO KSANA LEO , INE PROWLIMA NA PROXORISOUNE STON PROSTATI DEN GNORIZO KALA !!!

TORA ME TON CORONO IO  DISKOLA NA WRIS APANTISIS, PROSPATHO KE ENIMERONO !!!

 Είχα στείλει  mail  σε Ελληνα γιατρό που ειχε κανει ερεύνα στους βακτηριοφάγους. Για καλο μας ασχολήθηκε να απαντήσει.
   
Θα ήθελα την γνώμη σας για την θεραπεία της βακτηριακης προστατιτιδας με βακτηριοφαγους. Υπάρχουν στην Πολωνία, στην Γεωργία και στην Ρωσία. Υποφέρουν πολλοί και είναι διαθέσιμοι να κάνουμε το ταξίδι για να καλυτερεύει η ποιότητα της ζωή μας. Υπάρχει "φροντίδα" αν όχι ίαση στο πρόβλημα μας με την συγκεκριμένη μέθοδο? Ή είναι μια απάτη?
Σας ευχαριστώ


Η απάντηση
   Κύριε χχχ, καλημέρα σας
το e-mail σας ήταν ανυπόγραφο και χωρίς ιδιαίτερα στοιχεία. Επίσης,
Ιατρική και θεραπεία από απόσταση δεν γίνονται. Καταλαβαίνω ότι το
πρόβλημα της προστατίτιδας, ιδιαίτερα της χρόνιας, είναι πολύ δύσκολο. Η
θεραπεία πρέπει να γίνεται οπωσδήποτε με κάποιον ειδικευμένο
Ουρολόγο.Στα πλαίσια αυτά θα σας δώσω κάποια στοιχεία για την εφαρμογή
των βακτηριοφάγων στη θεραπεία λοιμώξεων διαγραμματικά:
1. Δεν υπάρχουν ακόμη πολλά στοιχεία από κλινικές μελέτες για την
εφαρμογή σε γενικευμένες θεραπείες
2. Τα βακτήρια αναπτύσσουν αντοχή και σε βακτηριοφάγους
3. Τα cocteils φάγων που εφαρμόζονται εξαρτώνται απο τους αιτιολογικούς
παράγοντες της λοίμωξης
4. Υπάρχει πιθανότητα αλλεργικής αντίδρασης από τον άνθρωπο στους φάγους
5. Δεν είναι ακόμη προτυπωμένη η δοσολογία, διάρκεια θεραπείας και
αποτέλεσμα
Σας επισυνάπτω ένα άρθρο από έγκυρο περιοδικό με υπογραμμισμένα τα
στοιχεία που σας αναφέρω. Εν τούτοις, στα συμπεράσματα αναφέρονται δύο
κέντρα που κάνουν κλινικές μελέτες και το ένα από αυτά είναι στη Ζυρίχη,
όπου σε συνεργασία με τον θεράποντα ιατρό σας θα μπορούσατε να δείτε
κάποιες πιθανότητες συνεργασίας και θεραπείας.
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να είσαστε σε στενή συνεργασία και υπό την
ευθύνη του ειδικού θεράποντος ιατρού
Ελπίζω να σας βοήθησα λίγο
καλή επιτυχία

Μαζι μου έστειλε και ενα pdf λιγο πολύ με αυτά που εχω βάλει και εγω παραπάνω.
Ωστόσο, μετα δικα μου συμπεράσματα το να εξαλείψεις τα μικρόβια απο τον προστάτη (όποιος έχει), δε σημαίνει απαραίτητα θα φύγουν και οι ενοχλήσεις.
Καλή δύναμη αδέρφια


-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''

KALI MERA,

EPISIS IPARXI ENA EMWOLEO , STROVAC,  POU KIKLOFORI POLA XRONIA STIN GERMANIA KAI MERIKA ANATOLOIKA KRATI, INE GIA GINEKES OMOS OPOS EMATHA KAI SE ANDRES MPORI NA BOITHISI O ORGANISMOS NA KATAPOLEMISI TA MIKROWIA, E COLI, ENTEROCOCCO KTL. , GINONTE 3 EMWOLEA KAI KRATA GIA ENA XRONO , EXI ENDIAFERON KAI THA TO DOKIMASO !!!

Ένα σχετικά πρόσφατο link από το DW σχετικά με τους φαγους, δεν έχει κάπου την προστατιτιδα σαν πάθηση αλλά σίγουρα το σ συγκεκριμένο κανάλι είναι αξιόπιστο και πιστεύω δίνει μια νέα εναλλακτική στην ιατρική που σίγουρα προχωράει και εξελίσσεται.
https://www.dw.com/en/phages-bacterial-eaters-from-georgia-to-fight-antibiotic-resistance/a-51350421
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''


OI APANTISI APO TO NOSOKOMIO TIS TIFLIDAS


Thank you for your letter in regard to phage therapy. We have extensive experience in treating bacterial prostatitis. We do have phage against the bacteria you mention. The first step would be to send us a sample in a special tube which preserves it for transportation. This is called a transportation swab or Amies swab. The urine/semen/prostate fluid sample should be collected mid-stream in a sterile cup, and then the transportation swab can be used to soak up a bit of the sample. This should be sent via Fed Ex express or DHL express only due to COVID transportaion problems to:
Lana Abesadze
Eliava Phage Therapy Center
3 Gotua St.
Tbilisi, Georgia
0160 
The declaration on the package should state "tube or swab" with a value of the package less than 10 Euro. The cost of the testing Is 85 Euro per sample. Please let me know when you plan to send a sample and we will prepare an invoice for the testing. We will look forward to further communications.



#12 01 Μαΐου, 2020, 04:04:13 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 01 Μαΐου, 2020, 06:37:04 ΜΜ από 123
Ετσι για την ιστορια, εστιλα mail στο ινστιτούτο στην Πολωνία να δω τι θα απαντήσουν.
Σε καμιά περίπτωση δεν ενθαρρύνω κάποιον να παει να κανει την θεραπεία .
To: otf@hirszfeld.pl
Hi. 
Do you treat bacterial prostatitis?
I know it's only for specific bacteria.
Is there any evidence?

Η απάντηση
(θα βαλω την μετάφραση)
Αγαπητέ χχχ,
Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με το κέντρο μας. Παρακάτω θα βρείτε τις πληροφορίες σχετικά με την πειραματική θεραπεία φάγου. Δυστυχώς, λόγω της πανδημίας του SARS CoV-2 και των περιορισμών που σχετίζονται με την τρέχουσα επιδημιολογική κατάσταση στην Πολωνία, δεν γίνονται δεκτοί ασθενείς και δείγματα μέχρι νεωτέρας.

Εδώ είναι γενικές πληροφορίες σχετικά με την πειραματική θεραπεία φάγου:

Η θεραπεία με φάγο είναι μια μέθοδος αντιμετώπισης βακτηριακών λοιμώξεων που χρησιμοποιεί μοναδικά χαρακτηριστικά βακτηριοφάγων - βακτηριακών ιών που προσβάλλουν μόνο βακτηριακά κύτταρα. Οι βακτηριοφάγοι (ή απλά "φάγοι") είναι σε θέση να καταστρέψουν διαφορετικά βακτήρια, συμπεριλαμβανομένων εκείνων που είναι ανθεκτικά στα αντιβιοτικά και που προκαλούν απειλητικές για τη ζωή λοιμώξεις. Είναι αυτό το εξαιρετικό χαρακτηριστικό που καθορίζει το δυναμικό των φάγων στη θεραπεία βακτηριακών λοιμώξεων. Αυτή η μέθοδος ήταν γνωστή από τις αρχές του 20ού αιώνα. Το Ινστιτούτο Ανοσολογίας και Πειραματικής Θεραπείας PAS στο Wroclaw (IIET PAS) διεξάγει έρευνα για τις βιολογικές ιδιότητες και την εφαρμογή βακτηριοφάγων για αρκετές δεκαετίες. Έχει στη διάθεσή του μεθόδους για την απομόνωση βακτηριοφάγων και για την προετοιμασία σκευασμάτων φάγου που έχουν παρασχεθεί σε διάφορα νοσοκομεία στην Πολωνία για θεραπεία φάγου που συντονίζεται από το ινστιτούτο από τη δεκαετία του 1970.
Για να καταστήσει δυνατή την εφαρμογή της θεραπείας με φάγο μετά την ένταξη της Πολωνίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση σύμφωνα με τους ισχύοντες κανονισμούς, το ινστιτούτο άνοιξε τη δική του μονάδα θεραπείας φάγου (PTU) το 2005. Στόχος του είναι η εισαγωγή ασθενών για θεραπεία και η παροχή της σύμφωνα με το πρωτόκολλο που εγκρίθηκε από ανεξάρτητη επιτροπή βιοηθικής.
Το Phage Therapy Unit υποστηρίζεται από το Bacteriophage Laboratory του IIET PAS, το οποίο πραγματοποιεί τις διαδικασίες δακτυλογράφησης φάγου, προετοιμάζει τα σκευάσματα φάγου για τους ασθενείς και πραγματοποιεί κάποιες άλλες εξετάσεις στο πλαίσιο της πειραματικής θεραπείας φάγου.

Δεδομένου ότι τα αποτελέσματα τυπικών κλινικών δοκιμών παρασκευασμάτων φάγου που επιτρέπουν την καταχώρισή τους δεν είναι ακόμη διαθέσιμα, αυτή η μορφή θεραπείας είναι προς το παρόν δυνατή μόνο βάσει των κανόνων ενός θεραπευτικού πειράματος (βάσει των αντίστοιχων πολωνικών κανονισμών) και σύμφωνα με τη δήλωση Ελσίνκι, που ρυθμίστηκε επίσης στην Πολωνία με τον ιατρικό επαγγελματικό νόμο της 5ης Δεκεμβρίου 1996.
Η θεραπεία με φάγο διεξάγεται σε εξωτερικούς ασθενείς βάσει του πρωτοκόλλου ενός πειραματικού προγράμματος: «Πειραματική θεραπεία φάγου βακτηριακών λοιμώξεων ανθεκτικών στα φάρμακα, συμπεριλαμβανομένων των μολύνσεων MRSA» που εγκρίθηκε από μια ανεξάρτητη επιτροπή βιοηθικής (γνωμοδότηση αριθ. KB-349/2005). Το πρόγραμμα εποπτεύεται από τον καθηγητή Andrzej Górski, MD, PhD - επικεφαλής της μονάδας θεραπείας φάγου και του εργαστηρίου βακτηριοφάγων.
Το πρόγραμμα της πειραματικής θεραπείας επιτρέπει τη χρήση παρασκευασμάτων φάγου σύμφωνα με τους κανόνες ενός θεραπευτικού πειράματος (βάσει των αντίστοιχων πολωνικών κανονισμών) σε περιπτώσεις όπου δεν υπάρχει αποτελεσματική θεραπεία ή αντενδείκνυται η χρήση του στοχευμένου φαρμάκου. Τα παρασκευάσματα φάγου που χρησιμοποιούνται στις διαδικασίες θεραπείας περιέχουν συγκεκριμένους φάγους από τη Συλλογή Βακτηριοφάγων του Ινστιτούτου Ανοσολογίας και Πειραματικής Θεραπείας της Πολωνικής Ακαδημίας Επιστημών στο Wroclaw που είναι δραστικά έναντι του απομονωμένου παθογόνου βακτηριακού στελέχους. Αυτά τα παρασκευάσματα μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε ενήλικες ασθενείς που έχουν μολυνθεί μόνο με βακτήρια που ανήκουν στα ακόλουθα γένη:
1.            Staphylococcus,
2.            Enterococcus,
3.            Pseudomonas,
4.            Escherichia,
5.            Klebsiella,
6.            Serratia,
7.            Proteus,
8.            Acinetobacter,
9.            Citrobacter,
10.          Enterobacter,
11.          Stenotrophomonas,
12.          Shigella,
13.          Salmonella,
14.          Burkholderia,
15.          Morganella.

Ωστόσο, δεν είναι όλα τα βακτηριακά στελέχη που ανήκουν στα παραπάνω γένη ευαίσθητα στους φάγους της συλλογής του ινστιτούτου. Δεν αντιμετωπίζουμε άλλες λοιμώξεις όπως αυτές που προκαλούνται από στρεπτόκοκκους (Streptococcus spp.), Mycobacterium tuberculosis, Propionibacterium acnes (βακτήρια που προκαλούν ακμή), Borrelia (βακτήρια που προκαλούν borreliosis), Helicobacter pylori, Haemophilus influenzae ή chlamydia. Αντιμετωπίζουμε για παράδειγμα: λοιμώξεις των ούρων, χρόνια βακτηριακή προστατίτιδα στους άνδρες, κολπικές λοιμώξεις, προσθετικές αρθρώσεις, οστεομυελίτιδα, λοιμώξεις τραύματος, έλκη ποδιών, ιγμορίτιδα, εξωτερικές και εσωτερικές λοιμώξεις του αυτιού, δερματικές λοιμώξεις και λοιμώξεις του άνω και κάτω αναπνευστικού συστήματος. Η διαδικασία πληκτρολόγησης φάγων, η οποία ελέγχει την ευαισθησία των συγκεκριμένων βακτηρίων στον πίνακα των φάγων μας, είναι απαραίτητη για να προσδιοριστεί εάν είναι δυνατή η προετοιμασία ενός ενεργού παρασκευάσματος φάγου. Δεν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε τον ασθενή εάν το αποτέλεσμα της πληκτρολόγησης φάγου είναι αρνητικό (που σημαίνει ότι δεν μπορούμε να προετοιμάσουμε μια ενεργή προετοιμασία φάγου). Επομένως, πρέπει να είναι δυνατή η απομόνωση ενός ζωντανού βακτηριακού στελέχους από έναν ασθενή.

Σύμφωνα με το πρωτόκολλό μας που έχει εγκριθεί από την επιτροπή βιοηθικής, ενδέχεται να παραδεχτούμε τη θεραπεία φάγου μόνο σε ασθενείς που έχουν μολυνθεί με αναγνωρισμένα βακτήρια. Αυτό σημαίνει ότι ο ασθενής θα έπρεπε να είχε κάνει τουλάχιστον ένα αποτέλεσμα βακτηριακής καλλιέργειας για θεραπεία αυτής της λοίμωξης πριν επικοινωνήσει με την PTU. Η εξαίρεση είναι η μόλυνση από ένα βακτηριακό στέλεχος ανθεκτικό σε πολλά φάρμακα. Δεν παρέχουμε διαφορική διάγνωση των λοιμώξεων. Στη Μονάδα Θεραπείας Phage, η οποία είναι κλινική εξωτερικών ασθενών, δεν έχουμε καμία δυνατότητα να πραγματοποιήσουμε εξειδικευμένες διαγνωστικές διαδικασίες εκτός από μικροβιολογικές εξετάσεις που σχετίζονται με τη θεραπεία φάγου και τις εξετάσεις αίματος και ούρων. Η συνήθης διαδικασία μας είναι ότι ζητάμε πρόσθετες συμβουλές (με τη μορφή επιστολής παραπομπής) από ιατρό ειδικό (ιδιαίτερα τον πρόσφατο που έκανε τη διάγνωση και τη θεραπεία του ασθενούς) σχετικά με την ανάγκη μη επεμβατικής θεραπείας λοίμωξης και την εφαρμογή διαγνωστικών διαδικασίες, επειδή ορισμένες λοιμώξεις μπορεί να είναι εκδήλωση άλλων ασθενειών και σε ορισμένες περιπτώσεις μόνο μια αντιβακτηριακή θεραπεία δεν θα βοηθήσει. Αυτό μας βοηθά να αποφύγουμε την εφαρμογή φάγου σε ασθενείς που χρειάζονται περαιτέρω διαγνωστικά ή εξειδικευμένη συμβατική θεραπεία (π.χ. χειρουργική επέμβαση). Αποτρέπει επίσης την απογοήτευση και μια επίσκεψη επανάληψης προσόντων, ειδικά σε ασθενείς που ζουν σε απομακρυσμένες περιοχές.

Το πρωτόκολλο θεραπείας φάγου απαιτεί από τον ασθενή να επισκεφθεί τη Μονάδα Θεραπείας Phage στο Wroclaw πριν και κατά τη διάρκεια της θεραπείας. Οι ασθενείς πρέπει να εμφανιστούν για προσόντα και για επισκέψεις ελέγχου (η πρώτη μετά από 1-3 εβδομάδες θεραπείας και η επόμενη μετά από 2-6 εβδομάδες). Η διαβούλευση διαρκεί συνήθως 2-3 ώρες. Τα παρασκευάσματα φάγου μπορούν να εφαρμοστούν στο σπίτι (για παράδειγμα ως βρεγμένοι επιδέσμους ή από του στόματος). Η θεραπεία διαρκεί κατά μέσο όρο 6-8 εβδομάδες. Δεν στέλνουμε τις προετοιμασίες φάγου στο εξωτερικό.

Τα σκευάσματα φάγου μας παρασκευάζονται σε υγρή μορφή. Εφαρμόζονται από το στόμα, τοπικά ή / και από το ορθό. Για από του στόματος εφαρμογή, θα πάρετε ένα φάρμακο που εξουδετερώνει το οξύ (έως και 20 λεπτά πριν από την από του στόματος χορήγηση του σκευάσματος) ή έναν αναστολέα οξέος του στομάχου προκειμένου να περιοριστεί η καταστροφή των φάγων από το οξύ του στομάχου. Με τοπική εφαρμογή, το σκεύασμα εφαρμόζεται 1-2 φορές την ημέρα ως υγρή συμπίεση (υγρό ντύσιμο), λουτρό sitz, σταγόνες μύτης ή αυτιού, αεροζόλ, γαργάρες, άρδευση του κόλπου, συρίγγια ή κοιλότητα αποστήματος (αυτό μπορεί να περιλαμβάνει επίσης άμεση εφαρμογή στην κυστική κύστη).  ??? ??? ??? Από την πρωκτική οδό, 10-20 ml ενστάλαξης του σκευάσματος εφαρμόζονται 1-2 φορές την ημέρα. Το προτιμούμε για τη θεραπεία της χρόνιας βακτηριακής προστατίτιδας (CBP).  ??? ??? ???

Σε περίπτωση ασθενών με προστατίτιδα που υποπτεύεται ότι προκαλείται από βακτηριακή λοίμωξη, πραγματοποιούμε στη μονάδα μας στο Wroclaw ένα λεγόμενο τεστ γυαλιού τεσσάρων (συνοδευόμενο από μικροσκοπική ανάλυση του προστατικού υγρού), το οποίο είναι ένα χρυσό πρότυπο για τη διάγνωση της CBP, αλλά δεν είναι δημοφιλές με τους γιατρούς. Είναι δυνατόν να μας στείλετε ένα δείγμα (ούρα, σπέρμα ή προστατικό υγρό) για απομόνωση βακτηρίων που μολύνουν την ουρογεννητική οδό και να πραγματοποιήσουμε την αρχική του πληκτρολόγηση φάγων για να καταστεί πιο πιθανό ότι ενδέχεται να έχουμε ενεργούς φάγους ενάντια στο παθογόνο που είναι πραγματικός αιτιολογικός παράγοντας τη μόλυνση, αλλά αυτό δεν αντικαθιστά την υποχρεωτική τεστ γυαλιού 4.

Η πειραματική θεραπεία φάγου που πραγματοποιήθηκε στη Μονάδα Θεραπείας Φαγίου δεν είναι μια τυπική κλινική δοκιμή και το κόστος της πρέπει να καλυφθεί. Προς το παρόν, το εκτιμώμενο συνολικό κόστος της θεραπείας φάγου (συμπεριλαμβανομένης της διαδικασίας πιστοποίησης, των διαβουλεύσεων, των διαγνωστικών εξετάσεων, συμπεριλαμβανομένης της μικροβιολογικής καλλιέργειας και της πληκτρολόγησης φάγων και το κόστος των παρασκευασμάτων φάγου) είναι 900-1700 EUR (συνήθως η θεραπεία διαρκεί 6-8 εβδομάδες). Αυτό περιλαμβάνει το κόστος της αρχικής θεραπείας (περίπου 2 εβδομάδες) που είναι 500-900 EUR. Διαφέρει ξεχωριστά και εξαρτάται από τη φύση της λοίμωξης, τον αριθμό των απομονωμένων παθογόνων και φυσικά από τη διάρκεια της θεραπείας. Δεχόμαστε μόνο πληρωμές σε μετρητά σε πολωνικό ζλότι (PLN) για όλες τις διαδικασίες που εκτελούνται στο PTU (όλες οι πληρωμές πραγματοποιούνται στο λογαριασμό του ινστιτούτου μας στο γραφείο ταμείου που βρίσκεται στο κτίριο του ινστιτούτου). Οι πληρωμές για τη διαδικασία πληκτρολόγησης φάγου των αποσταλθέντων δειγμάτων θα πρέπει να καταβάλλονται σε ευρώ (EUR) εκ των προτέρων απευθείας στον λογαριασμό του Ινστιτούτου μας για μεταφορές σε ευρώ.

Οι ιατρικές συμβουλές για τους ασθενείς στα Πολωνικά ή στα Αγγλικά παρέχονται τις εργάσιμες ημέρες μετά την προηγούμενη εγγραφή.

Οι ιατρικές συμβουλές για τους ασθενείς στα Πολωνικά ή στα Αγγλικά παρέχονται τις εργάσιμες ημέρες μετά την προηγούμενη εγγραφή. Απαιτούμε από τον ασθενή να έχει μια τηλεφωνική συνομιλία (στο +48 71 3709901) με τον γιατρό μας πριν εγγραφεί.

Yours sincerely,
Dr. Ryszard Miedzybrodzki


Phage Therapy Unit
Medical Centre of the Institute of Immunology and Experimental Therapy
Polish Academy of Sciences
R. Weigla 12
53-114 Wroclaw, Poland


EDIT
 
Για οποίον έχει όρεξη, ελεύθερο χρόνο, ενδιαφέρετε... Να και ενα link  απο  ελβετικό κέντρο ερευνών. Δεν γνωρίζω κατι παραπάνω.
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmicb.2016.00465/full

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4826877/


-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''

Καλησπέρα ..ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τους φαγους sextafag  ..έχω έχω έλλειψη g 6pd κ θέλω να μάθω αν το πήρε κάποιος ..κ που μπορώ να το αγοράσω ..γιατί αν δεβ βρω λύση σκέφτομαι μετά το χειρουργείο ...

www.phage24.com

Κε να τα αγορασισ ποσ θα τουσ βαλισ στον προστατι . Πιο εφκολα και οικονομικα ειναι να παμε πολονια !! και εγο το σκεφτομε !!