08 Οκτωβρίου, 2012, 11:44:19 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 08 Απριλίου, 2013, 10:13:44 ΠΜ από Parido
Γεια χαρά σε όλους και καλά ξεμπερδέματα εύχομαι!
Ξεκινάω απευθείας με τη δική μου ιστορία γιατί δεν έχω καταλάβει σε ποια κατηγορία ανήκω.
Από τότε που ξεκίνησε η ιστορία αυτή για εμένα, τα μόνα συμπτώματα που έχω είναι ελαφρύ τσούξιμο κατά την ούρηση και αυτό όχι κάθε φορά, και αρκετές συγκολλήσεις στο σπέρμα.
Η καλλιέργειες προστατικού υγρού έδειξαν e.coli, ureaplasma και Enterococcus faecalis.

2 είναι τα ερωτηματικά που έχω. Το ένα είναι σε ποια κατηγορίας ανήκω και το δεύτερο, αν πρέπει να εμπιστευθεί τον Κωα για την πάθηση μου.
Επίσης σκέφτομαι να πάω σε λοιμωξιολόγο να δω τι θα μου πει.

Ευχαριστώ πολυ.

______________Επιπλέον στοιχεία για το ιστορικό μου______________
2010
Μικρές ενοχλήσεις όταν κατουρούσα, εξετάσεις: καλλιέργεια προστατικού υγρού, υπέρηχος προστάτη και νεφρών, αίματος και ούρων, αποτελέσματα: 2-3 κ.ο.π πυοσφαίρια στην εξέταση ούρων.
Προληπτικά μου έδωσε κάποια αντιβίωση και μετά πάλι οι ίδιες εξετάσεις χωρίς καμιά διαφορά και μου είπε ότι είμαι καλά και σταμάτησα...
2012
Ένιωθα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά πάλι με την ούρηση και εμφανίστηκαν οι συγκολλήσεις στο σπέρμα.
Η πρώτη καλλιέργεια προστατικού υγρού έδειξε τα 2 (e.coli, ureaplasma), ξεκίνησα με topistin των 500mg για 2 1/2 μήνες και 1 μήνα vibramycin των 100mg για 1 μήνα.
Πριν τελειώσω με το vibramycin πρηστήκαν οι λεμφαδένες μου στη βουβωνική περιοχή αριστερά. Είχε συμπέσει και με είχε "δαγκώσει" κάτι στο αριστερό πόδι και αριστερά πάνω από τη μέση (σχεδόν στον ποπό) και πονούσε και αυτό λίγο περίεργα (επιδερμικά) όταν ακουμπούσε κάτι εκεί. Επισκέφθηκα παθολόγο, δερματολόγο. Ο παθολόγος μου είπε ότι δεν φταίει το "δάγκωμα" για τους λεμφαδένες και ότι έχει προχωρήσει η προστατίτιδα και να πάω σε λοιμωξιολόγο ή να πω στον ουρολόγο μου να μου δώσει πιο ισχυρή αντιβίωση, γιατί θα έχω πρόβληματα. Η δερματολόγος δεν μου έδωσε ποτέ σαφή απάντηση, το μόνο που μου έδωσε ήταν μια αλοιφή για να χαλαρώσει λίγο το "δάγκωμα" και είπε ότι μάλλον, οι λεμφαδένες, δεν έχουν πρηστεί από την προστατίτιδα. Ο ουρολόγος με έβαλε να κάνω ξανά εξετάσεις και τότε φάνηκε μόνο το faecalis και μου έδωσε ποιο δυνατή αντιβίωση. Για μια εβδομάδα ενέσιμη-BRIKLIN των 500mg (πρωί, βράδυ), σε συνδυασμό με glimbax των 600mg (για ένα μήνα) μαζί με libeprosta.
Αφού τελείωσα με αυτές πήγα στον τύπο από το νησί.... και μου έκανε το σύνολο των εξετάσεων που κάνει στο ιατρείο του συν σπερμοδιάγραμμα (στο μοναδικό μικροβιολογικό που εμπιστεύεται(????????)). Δεν μου ζήτησε να κάνω άλλη καλλιέργεια προστατικού υγρού (????).
Λόγω του  ότι τα φάρμακα με είχαν "χτυπήσει" στον αχίλλειο τένοντα, μου έγραψε αντιφλεγμονώδη και περιμέναμε να περάσει το πόδι για να αρχίσουμε τη θεραπεία. Μετά από όλα αυτά που διάβασα δεν νομίζω ότι θα τον επισκεφθώ.
Έχω ένα μήνα+ να πάρω αντιβίωση και προσπαθώ να κλείσω ραντεβού σε μια γνωστή λοιμωξιολόγο για να δω τι θα μου πει και παράλληλα θα ψάξω να βρω έναν ουρολόγο που να μπορώ να εμπιστευτώ (αν και είναι δύσκολο μετά από όλα αυτά που διαβάζω).
Τελευταίες εξετάσεις (καλλιέργεια σπέρματος και ούρων, σπερμοδιάγραμμα) στις 24/10/2012 και τα αποτελέσματα είναι χλαμύδια και πολλά πυοσφαίρια (35-40 κ.ο.π)
Ξεκινάω αγωγή με AZIRUTEC για 20 ημέρες και τα λέμε πάλι.
______________________________________________________________________
2013
Συνολικά έκανα θεραπεία με AZIRUTEC για 3 μήνες περίπου με σταθερή δοσολογία 600mg. Μετά τους 2 μήνες συνολικά έκανα τις εξετάσεις μου και ήταν καλύτερες όσον αφορά τα πυοσφαίρια αλλά πάλι θετικές στα χλαμύδια. Συνέχισα με την ίδια αντιβίωση και την ίδια δοσολογία και πριν λίγο καιρό (αρχές Μαρτίου) έκανα τις εξετάσεις μου
οι οποίες και βγήκαν καθαρές όσον αφορά τα χλαμύδια με λιγότερα από την προηγούμενη φορά πυοσφαίρια! Ο γιατρός μου είπε ότι είμαι σε πολύ καλό δρόμο και θέλει να πιστεύει ότι ξεριζώθηκαν απο μέσα μου και τα χλμαύδια. Σε 3 μήνες θα κάνω επανεξέταση για να δούμε αν υπάρχει κάποια αλλαγή. Οι επαναξετάσεις θα συνεχίσουν για τουλάχιστον 1 χρόνο και μετά θα τις αραιώσουμε σε διάστημα ώστε να το προλάβουμε στην αρχή αν υπάρξει έξαρση πάλι. Οι συμβουλές του γιατρού ήταν να φτιάξω τη διατροφή και να φροντίσω να θωρακίσω τον οργανισμό μου και το ανοσοποιητικό μου.


ΠαράθεσηΑπό Admin: Parido καλωσηλθες. Μεταφέραμε το ιστορικό σου εδώ καθώς στο topic που το ξεκίνησες θα άλλαζε το θέμα της συζήτησης. Όσον αφορά το ερώτημά σου για συγκεκριμένο γιατρό -ειδικότερα δεδομένου του ότι ζητάς κριτική όσον αφορά το θέμα εμπιστοσύνης- παρακαλούμε τα μέλη που επιθυμούν να απαντήσουν να το κάνουν με προσωπικό μήνυμα. Προσπαθούμε να κάνουμε δημόσια κριτική επί των μεθόδων και όχι επί συγκεκριμένων γιατρών. Μπορείς να βρεις τους όρους ανάρτησης μηνυμάτων εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=5.0 Ευχαριστούμε
Εμφάνιση στα 26-27, ελαφρύ τσούξιμο στην ουρήθρα, συγκολλήσεις στο σπέρμα, πολλά και διαφορετικά μικρόβια κάθε φορά στις καλλιέργειες (e-coli, Ureaplasma, faecalis, χλαμυδια), μερικές φορές αίσθημα πίεσης στον ορθό.  Από το Μάιο του 2012 μέχρι τώρα θεραπείες με αντιβιώσεις.

#1 09 Οκτωβρίου, 2012, 04:04:27 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 09 Οκτωβρίου, 2012, 04:08:04 ΜΜ από Super Ban
Γεια σου Parido
Μιλας για τα εξης :
(...) και αρκετές συγγολησεις στο σπερμα.

Aυνανιζεσαι συχνα ;Σε πολλους ανθρωπους απο περιστατικα που διαβαζω και εχω διαβασει η πυκνοτητα του σπερματος εξαρταται απο την συχνοτητα εκσπερματισης .Οσο πιο συχνα τοσο πιο υδαρη αυτη.
Ενας αλλος παραγωντας ειναι και οι τροφες που λαμβανεις .Επισης τα υγρα που πινεις.   

http://www.wisegeek.com/what-are-the-common-causes-of-gel-in-semen.htm

Ο πιο βασικος ομως δυστυχως ,ειναι πως ο προστατης λογω φλεγμονης και αποφραξης(οπου και αναφερεται πιο συντομα στο παραπανω αρθρο ) ,αδυνατει να συμμετασχει με το προστατικο του υγρο στην ολοκληρωμενη παραγωγη του σπερματος ,στερωντας του ενα απο τα βασικα του στοιχεια .Συνεπως και επειδη σου εχουν βρεθει μικροβια ,οφειλεται σε αυτο .Το σπερμα αποτελειται απο τα σπερματοζωαρια που παραγονται στους ορχεις  ,απο το προστατικο υγρο που παραγεται στον προστατη και απο ενα ακομα υγρο που παραγεται στους βολβοουρηθρικους αδενες .

Η καλλιέργειες προστατικου υγρού έδειξαν e.coli, ureoplasma και Enterococcus faecalis.


Αν και η συγκοληση σπερματος δηλωνει πως κατι δεν παει καλα,καλο θα ητανε να επαναλαβεις για να εισαι σιγουρος μια μικροβιακη καλλιεργεια με αντιβιογραμμα και να λαβεις την καταλληλη αγωγη .Για οσο καιρο χρειαστει ,χωρις να αρχισεις τρελες  αλλαζοντας γιατρους απο εδω και απο εκει.Βρες καποιον που να εμπιστευεσαι και ξεκινα.
Απο την πειρα μου ως ασθενης ,εχω να πω πως το ureoplasma φευγει ευκολα.Το προβλημα ειναι πως αλλη αντιβιωση χρειαζεται το e.coli αλλη ο εντεροοκκος.Επισης αν παρεις grabberie για να βοηθηθεις απο το e coli δεν βοηθας τον εντεροκοκκο και αν παρεις waterfall d manose για τον εντεροκοκκο δεν βοηθας το ecoli.Mεθοδικα ομως πιστευω θα τα καταφερεις .

Το ένα είναι σε ποια κατηγορίας ανήκω

Αν επαναληφθουν τα ευρηματα στα μικροβια που αναφερεις και συνεχιζει αυτη η τυπου συγκοληση ...μαλον θα συνεχιζεις να εχεις κατηγορια ΙΙ .Αν σταματησουν να εμφανιζονται σε μικρο και αμελητεο  αριθμο αποικιων τα παραπανω μικροβια(σημαινει πως το ανοσοποιητικο τα ελεγχει)εισαι στην κατηγορια ΙΙΙ.Δεν ειμαι ομως και ο πλεον καταλληλος για τις απαντησεις που ζητας  ,γιατι και εγω δεν ειμαι απολυτα πεπεισμενος για ολη αυτη την υποθεση .

αν πρέπει να εμπιστευθεί τον Κωα για την πάθηση μου.

Νο comments .Τις αποψεις μου  ανωριμες και ωριμες για αυτον τις βρισκεις παντου στο διαδυκτιο .Ενας συμπασχων Βερτης ειχε βρει ακρη με κατι σχετικο που εψαχνε .Στειλε του προσωπικο μηνυμα ,οπως λεει και ο ιδιος αξιζε τον κοπο.

Επίσης σκέφτομαι να πάω σε λοιμωξιολογο να δω τι θα μου πει.
Να πας αφου κανεις τις απαραιτητες μικροβιακες εξετασεις τις επαναληπτικες με τα σχετικα αντιβιογραμματα .Να βρεις επισης και ενα αξιολογο και εμπιστο μικροβιολογικο εργαστηριο .Πλήρωσε για αυτο .Τοτε  να πας ,για να σου χορηγησει την καταλληλη αντιβιωση ,βαση των παραπανω.

Αυτα .Καλη τυχη .

''Αν καταφέρεις να κάνεις κάτι που θα σε βοηθήσει φίλε μου ,μην ξεχαστείς να μας το πείς , να γράψεις την ιστορία σου .Οχί γιατί μας έχεις υποχρέωση αλλά γιατί και εμείς χρειαζόμαστε την βοήθεια σου όπως και εσύ χρειάστηκες την δική μας ''.
~~V~~
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Καλησπέρα,
σε συνέχεια του σχολίου του φίλου Super Ban να πω εν τάχει στον Parido ότι εγώ για χρόνια είχα e-coli στο σπέρμα το οποίο έχω καθαρίσει από τον Μάϊο με μία έντονη θεραπεία ενός μήνα (την περιγράφω σε άλλο σημείο του forum) και από αρχές Ιουνίου με χημειοπροφύλαξη ένα prixina ανά τρείς ημέρες. Από τότε έως σήμερα δεν έχει ανιχνευθεί e-coli. Πάντως θεωρώ το να πας σε λοιμωξιολόγο δεν θα προσφέρει κάτι. Οι ουρολόγοι-ανδρολόγοι είναι ειδικοί και μάλιστα όχι όλοι τους. Είναι δύσκολη πάθηση η προστατίτιδα και την φοβούνται και οι γιατροί γιατί συνέχεια υποτροπιάζει και οι ασθενείς τα βάζουν με τους ουρολόγους οι οποίοι ναι μεν φέρουν κάποια ευθύνη αλλά εδώ που τα λέμε είναι δύσκολο να βρεθεί οριστική λύση στο πρόβλημα.
Διάγνωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (e-coli) 2007 στα 31 λόγω ενοχλήσεων συζύγου μετά το σεξ - είχα συχνουρία και κάψιμο. Αποτυχημένες θεραπείες κυνολόνες ως 2010 τα παράτησα. Αδυναμία τεκνοποίησης Μάιος 2012 θεραπεία με ΑBlocker, Prixina, μαλάξεις. Καθαρός Ιουν 2012 - τεκνοποιηση Σεπ 2012 - Επανεμφάνιση e-coli Μάρτιος 2013

Έχω ανανεώσει το ιστορικό μου.

Καλησπέρα Super ban και ευχαριστώ για την απάντηση και περαστικά μας,

Σίγουρα είναι από τα μικρόβια που υπάρχουν στον προστάτη διότι εκσπερματώνω αρκετά συχνά.
Ναι έπινα χυμό από συμπυκνωμένο granberry το πρώτο σχεδόν δίμηνο που πήρα τις πρώτες αντιβιώσεις και μετά urinal και libeprosta

Παράθεση από: Super Ban στις 09 Οκτωβρίου, 2012, 04:04:27 ΜΜ
(...) και αρκετές συγγολησεις στο σπερμα.

Aυνανιζεσαι συχνα ;Σε πολλους ανθρωπους απο περιστατικα που διαβαζω και εχω διαβασει η πυκνοτητα του σπερματος εξαρταται απο την συχνοτητα εκσπερματισης .Οσο πιο συχνα τοσο πιο υδαρη αυτη.
Ενας αλλος παραγωντας ειναι και οι τροφες που λαμβανεις .Επισης τα υγρα που πινεις.   

http://www.wisegeek.com/what-are-the-common-causes-of-gel-in-semen.htm

Ο πιο βασικος ομως δυστυχως ,ειναι πως ο προστατης λογω φλεγμονης και αποφραξης(οπου και αναφερεται πιο συντομα στο παραπανω αρθρο ) ,αδυνατει να συμμετασχει με το προστατικο του υγρο στην ολοκληρωμενη παραγωγη του σπερματος ,στερωντας του ενα απο τα βασικα του στοιχεια .Συνεπως και επειδη σου εχουν βρεθει μικροβια ,οφειλεται σε αυτο .Το σπερμα αποτελειται απο τα σπερματοζωαρια που παραγονται στους ορχεις  ,απο το προστατικο υγρο που παραγεται στον προστατη και απο ενα ακομα υγρο που παραγεται στους βολβοουρηθρικους αδενες .

Η καλλιέργειες προστατικου υγρού έδειξαν e.coli, ureoplasma και Enterococcus faecalis.


Αν και η συγκοληση σπερματος δηλωνει πως κατι δεν παει καλα,καλο θα ητανε να επαναλαβεις για να εισαι σιγουρος μια μικροβιακη καλλιεργεια με αντιβιογραμμα και να λαβεις την καταλληλη αγωγη .Για οσο καιρο χρειαστει ,χωρις να αρχισεις τρελες  αλλαζοντας γιατρους απο εδω και απο εκει.Βρες καποιον που να εμπιστευεσαι και ξεκινα.
Απο την πειρα μου ως ασθενης ,εχω να πω πως το ureoplasma φευγει ευκολα.Το προβλημα ειναι πως αλλη αντιβιωση χρειαζεται το e.coli αλλη ο εντεροοκκος.Επισης αν παρεις grabberie για να βοηθηθεις απο το e coli δεν βοηθας τον εντεροκοκκο και αν παρεις waterfall d manose για τον εντεροκοκκο δεν βοηθας το ecoli.Mεθοδικα ομως πιστευω θα τα καταφερεις .

Εννοείται ότι θα ενημερώσω!
Παράθεση από: Super Ban στις 09 Οκτωβρίου, 2012, 04:04:27 ΜΜ
''Αν καταφέρεις να κάνεις κάτι που θα σε βοηθήσει φίλε μου ,μην ξεχαστείς να μας το πείς , να γράψεις την ιστορία σου .Οχί γιατί μας έχεις υποχρέωση αλλά γιατί και εμείς χρειαζόμαστε την βοήθεια σου όπως και εσύ χρειάστηκες την δική μας ''.
~~V~~
Εμφάνιση στα 26-27, ελαφρύ τσούξιμο στην ουρήθρα, συγκολλήσεις στο σπέρμα, πολλά και διαφορετικά μικρόβια κάθε φορά στις καλλιέργειες (e-coli, Ureaplasma, faecalis, χλαμυδια), μερικές φορές αίσθημα πίεσης στον ορθό.  Από το Μάιο του 2012 μέχρι τώρα θεραπείες με αντιβιώσεις.