Santan, καλησπέρα. Αυτή τη στροφή μας την είχε προτείνει ο ενδοκρινολόγος που επισκευθήκαμε πέρσι τέτοια εποχή. Είπαμε να το ακολουθήσουμε πάλι. Είναι λίγο δύσκολο, θέλει πειθαρχία και υπομονή αλλά βλέπεις αποτελέσματα. Είναι κάτι που πρέπει να γίνει, γιατί οι πολυκυστικές είναι ένα αποτέλεσμα της αντίστασης στην ινσουλίνη και του μεταβολικού συνδρόμου. Μπαίνοντας δηλαδή σε ένα πρόγραμμα διατροφής και άσκησης, ουσιαστικά μειώνεις τα συμπτώματα του μεταβολικού συνδρόμου και της αντίστασης στην ινσουλίνη βελτιώνοντας όχι μόνο τις πολυκυστικές, αλλά και όλα τα άλλα συμπτώματα του μεταβολικού συνδρόμου.
   Το παράπονό μου είναι γιατί ο εξωσωματικός δεν σου λέει από την αρχή, εφ'οσον ξέρει το ιστορικό σου και έχει δει τις εξετάσεις σου, "παιδιά μου για να έχουμε περισσότερες πιθανότητες, κάντε πρώτα αυτό και αυτό και ελάτε σε 6 μήνες-1 χρόνο να προσπαθήσουμε". Παρά σε βάζει στις ορμόνες κυνηγώντας τις πιθανότητες που μπορεί να έχεις, αγνοώντας αν θα προχωρήσει σωστά μια εγκυμοσύνη και στην πορεία παρουσιαστούν άλλα προβλήματα όπως π.χ. διαβήτη κύησης, αλλά σου χαϊδεύει τα αυτιά λέγοντάς σου "χάσε και μερικά κιλάκια καλό θα ήταν". Με ενοχλούν οι γιατροί που χαϊδεύουν αυτιά και δεν σου λένε την αλήθεια όπως είναι.
   

Σωστά ἐτσι πάει.... Και ειδικά όταν περνάει ο καιρός, χάνεις χρόνο και φτάνεις στις ηλικίες που φυσιολογικά τα πράγματα δυσκολεύουν. Παιδεύεστε τόσα χρόνια, άγχος, ταλαιπωρία, λεφτά που στην τελική ανάλυση και τα επιπλέον κιλά είναι μέρος/σύμπτωμα του συνολικού προβλήματος των πολυκυστικών ωοθηκών. Δυστυχώς υπάρχουν γιατροί με γνώσεις αλλά πρέπει να τους κυνηγήσεις νομίζω. Έχω την εντύπωση ότι και οι γιατροί χάνουν το ενδιαφέρον τους είτε οικονομικό είτε οτιδήποτε. Και πέρα από αυτό πιστεύω πλέον ότι για να αποφύγεις τον γιατρό υπάρχει ένας απλός δρόμος. Μέτρο σε ότι κάνεις, ηρεμία και έξω. Ήλιος, θάλασσα, φαγητό, ξεκούραση, παρέα, (κλπ κλπ καταλαβαίνεις που το πάω), όλα αυτά είναι που πρώτα ενισχύουν το ανοσοποιητικό μας και μας δίνουν τη δύναμη, την ενέργεια, να διορθώσουμε ότι δεν δουλεύει σωστά.

Υπομονή, τουλάχιστον έχετε ο ένας τον άλλο κι αυτό είναι το βασικό συστατικό της οικογένειας....



chris καλησπέρα, εχω διαβάσει άπειρες φορές το δικο σου θέμα και αυτό που συζητάς με τον timy74
ειναι ισως το θεμα που εχω διαβάσει περισσότερες φορές μεσα στο φορουμ.
ευχομαι γρήγορα καλά αποτελέσματα!
Εμφάνιση στα 25 με χαλαρή & μετά με σχεδόν απώλεια στύσης, πόνος στους όρχεις ,αλιωμένο σπέρμα σαν ζελέ ,καθυστερημένη εκσπερμάτωση & τσούξιμο μετα   .Διάγνωση χρόνιας προστατίτιδας με το μικροβιο e-coli & στρεπτόκοκος.1 αποτυχημένη προσπάθεια θεραπείας με αντιβίωση & χάπια ΣΔ