ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΣΧΕΣΗΣ ΤΟΥΣ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΗ ΣΕ ΜΕΝΑ .Ο ΜΥΚΗΤΑΣ ΑΥΤΟΣ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΡΟΜΕΡΟ ΑΓΧΟΣ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ,ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΠΡΟΣΤΑΤΙΤΙΔΑ ΠΡΙΝ 25 ΕΤΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΕΡΝΩ ΑΚΟΜΑ.Η ΑΓΝΟΙΑ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΧΕΙΡΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΞΕΤΑΖΑΝ ΤΟΤΕ ΤΟ 1988 ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ,ΕΠΕΤΕΙΝΑΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΝΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΛΥΣΕΙ.ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΛΗΡΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΟΛΟ ΤΟ ΣΤΟΡΥ.
Συχνοουρια, καψιμο ,πονος κατα την εξπερματωση, βαλανοποστιτιδες, μυκητιασεις, και πονους στους ορχεις

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΕ ΤΣΑΙ ΛΑΠΑΧΟ(ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ) Η ΕΚΧΥΛΙΣΜΑ ΣΠΟΡΩΝ ΓΚΡΕΙΠΦΡΟΥΤ

Spyro harley και εγώ την ψάχνω σχετικά με αυτό το θέμα. Συγκεκριμένα βρήκα κάποια links που παρουσιάζουν έρευνες στις οποίες ασθενείς
με χρόνια προστατίτιδα ανταποκρίθηκαν καλά μετά από χορήγηση αντί μυκητιακών φαρμάκων...
http://www.psp94.com/cp-cpps

Στο δίκτυο αν ψάξει κανείς βρίσκει απόψεις οι οποίες συσχετίζουν το χρόνιο πυελικό άλγος με τους μύκητες candida.

Η βασική θεωρία υποστηρίζει ότι ενώ αρχικά ο μύκητας αυτός είναι ακίνδυνος, όταν όμως υπεραναπτυχθεί μέσω της διατροφής και του δυτικού τρόπου ζωής βρίσκει τρόπους και διεισδύσει στο αίμα... απο εκεί μπορεί να περάσει σε διάφορα σημεία του σώματος και να εγκατασταθεί δημιουργώντας αποικίες. Τα βασικότερα σημεία του σώματος που επηρεάζουν είναι μυαλό, αναπαρ/κό σύστημα, νευρικό σύστημα.

Τι να πω ρε παίδες εμένα αυτή η θεωρία με έχει πείσει και εκτός αυτού έχω πολλά από τα συμπτώματα που σχετίζονται με τους μύκητες.
Εχω ήδη παραγγείλει αυτό: http://www.candidacleanser.com/
ακίνδυνο είναι, το δοκιμάζω και βλέπουμε...

εδώ κάποια άλλα links:

http://www.prostatitis.org/fungus.html
http://integrativepelvichealthinstitute.com/is-there-a-link-between-candida-and-pelvic-pain/
Εμφανιση στα  23.Συχνουρία, κάψιμο στην ούριση, πόνος στην εξπερμάτιση, πιάσιμο-πόνος σε όρχεις,μούδιασμα-πόνος σε πυελική περιοχή και προσαγωγούς, πόνοι σε μέση,αδυναμία διατήρησης στύσης,δυσκοιλιότητα (όλα με εξάρσεις-υφέσεις),σήμερα εφαρμογή ασκήσεων με διατάσεις,μασάζ,αναπνοές,διατροφή.

Πολύ ενδιαφέρον.
Έχει εμφανίσει κάποιος μύκητες σε καλλιέργειες;
Πως μπορεί να γνωρίζει κάποιος ότι έχει μύκητες;
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Παράθεση από: evans στις 13 Ιανουαρίου, 2014, 09:29:34 ΜΜ
Πως μπορεί να γνωρίζει κάποιος ότι έχει μύκητες;

Evans υπάρχουν κάποια αιματολογικά τεστ igA, igG και igM τα οποία στην είναι ακριβά (στην Αμερική κοστίζουν απο 100 εως 300 δολάρια)
και δεν έχω ψάξει αν τα κάνει κάποιος στην Ελλάδα.
Ο άλλος τρόπος είναι εύκολος και απλός άλλα μόνο ενδεικτικός... μέσω του σάλιου. Μόλις ξυπνήσεις και δεν έχεις φάει τίποτα φτύνεις
μέσα σε ένα γεμάτο ποτήρι νερό. Αν το σάλιο δεν διαλυθεί και αφομοιωθεί στο νερό εντελώς άλλα αιωρείται μέσα σε μορφή σύννεφου ή σαν ποδαράκια τότε είναι πιθανό να έχεις εκτεταμένη μυκητίαση.
Εμφανιση στα  23.Συχνουρία, κάψιμο στην ούριση, πόνος στην εξπερμάτιση, πιάσιμο-πόνος σε όρχεις,μούδιασμα-πόνος σε πυελική περιοχή και προσαγωγούς, πόνοι σε μέση,αδυναμία διατήρησης στύσης,δυσκοιλιότητα (όλα με εξάρσεις-υφέσεις),σήμερα εφαρμογή ασκήσεων με διατάσεις,μασάζ,αναπνοές,διατροφή.

#5 14 Ιανουαρίου, 2014, 04:17:58 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 14 Ιανουαρίου, 2014, 04:35:21 ΜΜ από Hyper Ban
ΠαράθεσηΑν το σάλιο δεν διαλυθεί και αφομοιωθεί στο νερό εντελώς άλλα αιωρείται μέσα σε μορφή σύννεφου ή σαν ποδαράκια τότε είναι πιθανό να έχεις εκτεταμένη μυκητίαση.
Πιθανόν όχι θα πω εγώ , γιατί όλοι στο στόμα μας έχουμε μύκητες οι οποίοι βρίσκονται σε καταστολή ή καλύτερα υπο έλεγχο από το ίδιο μας το ανοσοποιητικό  . Η φιλική χλωρίδα του στόματος ,κρατά σε καταστολή τον μύκητα και τον περιορίζει σε μικρές ομάδες .
    Υπερανάπτυξη μύκητα στο στόμα και στο σώμα  , συμβαίνει σε ανθρώπους που βρίσκονται σε ανοσοκαταστολή .Ασθενείς με HIV κτλ .,πράγμα που ίσως να ενδιαφέρει τον Γιάννη μιάς και βρίσκεται σε ανοσοκαταστολή για άλλους λόγους .
    Και πρόσεξε τονίζω το σημείο του στόματος ,γιατί από εκεί προτείνεις να ληφθεί δείγμα ..Το να έχει κάποιος  cadidiaσι στο στόμα του ή ''γενική'' κατ εμού είναι εξαιρετικά δύσκολο.
    Συγκεκριμένα στο τεστ με το ποτηράκι  ρίχνω μεγάλο  άκυρο ,ειδικά δε αν έχεις φάει και καμιά πίτσα για βραδυνό ή πάραπολύ ψωμί ή κάτι με μαγιάς παράγωγο ή κάτι  σχετικό με βάση το  προζύμι ας πούμε  ... Την επόμενη μέρα το ποτήρι θα είναι full  στο ΄΄ μακαρόνι ΄΄!!!O υποψήφιος ασθενής βεβαίως θα είναι ξανά σίγουρος πως βρήκε τον υπαίτιο αλλά μάταια .
    Στην περίπτωση του Γιάννη όμως με την ανοσοκαταστολή θα μπορούσε ίσως κάτι να υπάρχει .
   
   
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Παράθεση από: Hyper Ban στις 14 Ιανουαρίου, 2014, 04:17:58 ΜΜ
   Πιθανόν όχι θα πω εγώ , γιατί όλοι στο στόμα μας έχουμε μύκητες οι οποίοι βρίσκονται σε καταστολή ή καλύτερα υπο έλεγχο από το ίδιο μας το ανοσοποιητικό  .
     

Μήπως όμως ορισμένα φάρμακα και κακή διατροφή προκαλούν ανοσοκαταστολή;
Και μήπως τελικά η ανοσοκαταστολή δεν είναι τόσο σπάνια;

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BD%CE%BF%CF%83%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%80%CE%AC%CF%81%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%B1

Δες την β' παράγραφο που λέει "Δευτερογενή ή επίκτητη ανοσολογική ανεπάρκεια (αλλιώς η ανοσοκαταστολή)"

"Παρόλο που το ανοσοκατεσταλμένο άτομο γεννήθηκε με φυσιολογικό και πλήρως λειτουργικό ανοσοποιητικό σύστημα, ένα γεγονός που συνέβει στη ζωή του οδήγησε σε προσωρινή ή μόνιμη ανεπάρκεια του ανοσοποιητικού συστήματος. Καταστάσεις που μπορούν να προκαλέσουν δευτερογενή ανοσολογική ανεπάρκεια είναι το γήρας, η εγκυμοσύνη, η μη σωστή διατροφή, ο καρκίνος, η χρήση ορισμένων φαρμάκων (π.χ. κορτικοστεροειδή, ανοσοκατασταλτικά, κ.ά.), χειρουγικές επεμβάσεις, μεταμόσχευση οργάνων καθώς και ορισμένες βακτηριακές, παρασιτικές, μυκητιασικές και ιογενείς λοιμώξεις[4][5]. Τα άτομα που πάσχουν από δευτερογενή ανοσολογική ανεπάρκεια αντιμετωπίζουν ιδιαίτερο κίνδυνο από τις λεγομένες ευκαιριακές λοιμώξεις (opportunistic infections)"

Μου έδωσες τροφή για σκέψη Hyper... κάτι μου λέει ότι η κορτιζόνη που έπερνα για τις εξάρσεις του εντέρου μου
είναι ίσως μια απο τις αιτίες και του χ.π.α που με ταλαιπωρεί.

Παράθεση από: Hyper Ban στις 14 Ιανουαρίου, 2014, 04:17:58 ΜΜ
   Συγκεκριμένα στο τεστ με το ποτηράκι  ρίχνω μεγάλο  άκυρο ,ειδικά δε αν έχεις φάει και καμιά πίτσα για βραδυνό ή πάραπολύ ψωμί ή κάτι με μαγιάς παράγωγο ή κάτι  σχετικό με βάση το  προζύμι ας πούμε  ... Την επόμενη μέρα το ποτήρι θα είναι full  στο ΄΄ μακαρόνι ΄΄!!!O υποψήφιος ασθενής βεβαίως θα είναι ξανά σίγουρος πως βρήκε τον υπαίτιο αλλά μάταια .
     

Σε κάποιον που δεν τρώει καθόλου ψωμια ή παράγωγα μαγιάς (εγώ είμαι αυτός) π.χ σαν κάποιους απο εμάς που ακολουθούν paleo,
πως γίνεται ρε φίλε και η γλώσσα μου είναι κάθε μέρα άσπρη ενώ την βουρτσίζω πάντα και πως γίνεται στο τεστ αυτό να εξακολουθούν να βγαίνουν μακαρόνια μετά απο πολλές μέρες ίσως και μήνες δίαιτας;
Εμφανιση στα  23.Συχνουρία, κάψιμο στην ούριση, πόνος στην εξπερμάτιση, πιάσιμο-πόνος σε όρχεις,μούδιασμα-πόνος σε πυελική περιοχή και προσαγωγούς, πόνοι σε μέση,αδυναμία διατήρησης στύσης,δυσκοιλιότητα (όλα με εξάρσεις-υφέσεις),σήμερα εφαρμογή ασκήσεων με διατάσεις,μασάζ,αναπνοές,διατροφή.

Οκ,ας πούμε οτι συμφωνώ .Πως αυτό μπορεί να βελτιωθεί υπάρχει κάτι που τονώνει το ανοσοποιητικό ;
Υπάρχει ,γνωρίζω ένα ,το modulon moducare και το έχω αναφέρει και πιο παλιά ,Κανείς δεν το πήρε  δυστυχώς .
Γιατί δεν δοκιμάζεις ;
p.s. Το καλοκαίρι ήταν θλιβερή η φάση ,με συγχωρείς που δεν σου τηλεφωνήσα .Έκανα τη  δουλεία μου όπως μπόρεσα τα μαζεψα και εφυγα με φεσι 6500 +ευρω (τελικά) .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Παράθεση από: Hyper Ban στις 30 Ιανουαρίου, 2014, 09:57:45 ΜΜ
Οκ,ας πούμε οτι συμφωνώ .Πως αυτό μπορεί να βελτιωθεί υπάρχει κάτι που τονώνει το ανοσοποιητικό ;
Υπάρχει ,γνωρίζω ένα ,το modulon moducare και το έχω αναφέρει και πιο παλιά ,Κανείς δεν το πήρε  δυστυχώς .
Γιατί δεν δοκιμάζεις ;


Απλά σκέφτομαι ότι ίσως αυτό που προκαλεί τις επιπλοκές στο σώμα, ιός, μήκυτας ότι κι αν είναι, είναι πολύ ανθεκτικό και χρειάζεται κάτι για να το ξεκλειδώσει...
Προς το παρών πειραματίζομαι με μια αντι μυκητιακή θεραπεία την οποία εφαρμόζω σε συνδυασμό με paleo, ποδήλατο, διατάσεις, αναπνοές όσο μπορώ βασικά γιατι είναι δύσκολος τρόπος ζωής αυτός.
Θα το έχω υπ'οψιν πάντως το modulon moducare...

Παράθεση από: Hyper Ban στις 30 Ιανουαρίου, 2014, 09:57:45 ΜΜ
p.s. Το καλοκαίρι ήταν θλιβερή η φάση ,με συγχωρείς που δεν σου τηλεφωνήσα .Έκανα τη  δουλεία μου όπως μπόρεσα τα μαζεψα και εφυγα με φεσι 6500 +ευρω (τελικά) .
No prob, μην το σκέφτεσαι καν...
Εμφανιση στα  23.Συχνουρία, κάψιμο στην ούριση, πόνος στην εξπερμάτιση, πιάσιμο-πόνος σε όρχεις,μούδιασμα-πόνος σε πυελική περιοχή και προσαγωγούς, πόνοι σε μέση,αδυναμία διατήρησης στύσης,δυσκοιλιότητα (όλα με εξάρσεις-υφέσεις),σήμερα εφαρμογή ασκήσεων με διατάσεις,μασάζ,αναπνοές,διατροφή.

Ψάχνοντας λίγο παραπάνω και επειδή σε κάποιους όρους ήμουν ανακριβής θα ήθελα να εκθέσω δύο πράγματα σχετικά.
Οι ορολογία έχει σημασία και πολλές φορές μπορεί να μπερδέψει κάποιον που ψάχνεται με την πάθηση.
-Συστημική καντιντίαση (systemic candidiasis): ο όρος αυτός χρησιμοποιείται όταν οι μύκητες περνούν στο αίμα προκαλώντας σηψαιμία.
Αυτό συμβαίνει όταν ο οργανισμός βρίσκεται σε πλήρη ανοσοκαταστολή (σωστός είσαι Hyper).

-Καντιντίαση ή Χρόνια εντερική Καντιντίαση ή Candida Related Complex είναι το σύνδρομο στο οποίο οι συγκεντρώσεις του μύκητα καντίντα στο έντερο είναι αυξημένες. Αυτοί δύναται να παράξουν μεταβολίτες οι οποίοι σε συνδυασμό με τα ανθρώπινα αντισώματα μπορούν να επηρεάσουν όργανα και λειτουργείες του σώματος. Το φαγητό που τρώμε δεν μεταβολίζεται σωστά και τα εντερικά τοιχώματα απορροφούν ουσίες που επηρρεάζουν άλλα συστήματα του σώματος, κυρίως το νεύρο-ενδοκρινολογικό σύστημα. Δεν είναι οι ίδιοι οι μύκητες καντίντα που επηρεάζουν όργανα και λειτουργίες αλλά τα παράγωγα τους.



Εμφανιση στα  23.Συχνουρία, κάψιμο στην ούριση, πόνος στην εξπερμάτιση, πιάσιμο-πόνος σε όρχεις,μούδιασμα-πόνος σε πυελική περιοχή και προσαγωγούς, πόνοι σε μέση,αδυναμία διατήρησης στύσης,δυσκοιλιότητα (όλα με εξάρσεις-υφέσεις),σήμερα εφαρμογή ασκήσεων με διατάσεις,μασάζ,αναπνοές,διατροφή.