Καλημέρα σε όλους,
ήθελα να αναφέρω μια παρατήρηση που έχω κάνει σε σχέση με την συχνότητα εκσπερμάτισης. Όπως έχω προαναφέρει πάσχω από Χρ. Βακτηριακή Προστατίτιδα με επαναλαμβανόμενες μολύνσεις από e-coli. Πέρυσι κατάφερα να καθαρίσω παίρνοντας ένα σχήμα αντιβίωσης μαζί με alpha blocker αλλά 4-5 μήνες μετά το τέλος της χημειοπροφύλαξης ξαναβρέθηκε στην καλλιέργεια σπέρματος e-coli. Αυτή την στιγμή δεν παίρνω τίποτα ο ουρολόγος μου είπε ότι είναι μικρή ανάπυξη του μικροβίου και δεν χρειάζεται να πάρω κάτι εκτός εάν έχω έντονες ενοχλήσεις. Παρατήρησα λοιπόν ότι εάν εκσπερματώνω ανά 3 ημέρες ή παραπάνω τις πρώτες 5-6 ώρες μετά την εκσπερμάτιση έχω πολύ έντονη συχνοουρία και ερεθισμό. Αντίθετα εάν η εκσπερμάτιση είναι ανά 1-2 ημέρες κανένα πρόβλημα. Έχει κάποιος άλλος παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο;
Διάγνωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (e-coli) 2007 στα 31 λόγω ενοχλήσεων συζύγου μετά το σεξ - είχα συχνουρία και κάψιμο. Αποτυχημένες θεραπείες κυνολόνες ως 2010 τα παράτησα. Αδυναμία τεκνοποίησης Μάιος 2012 θεραπεία με ΑBlocker, Prixina, μαλάξεις. Καθαρός Ιουν 2012 - τεκνοποιηση Σεπ 2012 - Επανεμφάνιση e-coli Μάρτιος 2013

Αυτό που εγώ παρατηρήσει είναι πως μία κάποια συχνουρία-ερεθισμός(προκαλείται) αν το παρακάνω με το σεξ ...Όχι έτσι όπως λες .Ποτέ όμως σε εμένα δεν έχει βρεθεί μικρόβιο ουροπαθογόνο ,έτσι ;
Αυτό που έχω να πω με την δική σου περιπτωση είναι πως ο οργανισμός σου ελέγχει πολύ σωστά και καλά το μικρόβιο που έχει εισβάλλει και το κρατά υπο έλεγχο και σε μικρή ομάδα .Και αυτό διοτί δεν εχεις αναφέρει σοβαρά προβλήματα ποτέ .
Έχεις ένα πολύ καλό ανοσοποιητικό άρα...
Εκσπερματώνοντας συχνότερα τώρα ,συνειρμικά μου έρχεται στο μυαλό πως αποβάλεις ένα μέρος  αυτών των μικροβίων . .  .
Σε περιπτώσεις σαν την δική σου(έχω διαβάσει) ,ίσως να υπάρξει μεγάλη έξαρση αν ο οργανισμός σου για κάποιο λόγο ''καταπέσει'' ...Αν δηλαδή το ανοσοποιητικό σου έχει να αντιμετωπίσει κάτι πιο υσχυρό απο αυτό που ήδη κάθε μέρα αντιμετωπίζει .
Πολύ όταν αρρωσταίνουν έχουν τσουξίματα όταν κατουράνε κτλ εξαιτίας του παραπάνω . . .
Και όλα τα παραπάνω βεβαίως εάν λάβουμε σοβαρά την μικροβιακή θεωρία της πάθησης , . . .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Χελόου Βέρτη,

Η δικιά μου περίπτωση έχει ως εξής:

Ενοχλήσεις έχω καταρχήν αν έχω μεγάλο διάστημα αποχής. Επιπλέον έχω ενοχλήσεις (περίεργο) αν η γυναίκα μου, μου τον "παίξει" (θεέ μου τι λέω). Αν πραγματοποιήσω διείσδυση, έχω μικρές ενοχλήσεις ή καθόλου, μετά την 2η φορά ανά ημέρα. Γενικά, τείνω προς την ιδέα ότι οι ενοχλήσεις είναι μεγαλύτερες αν υπάρξει υπερερεθισμός ο οποίος δεν εκτονώνεται (αν κάνω παιχνίδι δηλαδή και δεν επιτρέψω στον εαυτό μου να "τελειώσει" 2-3 φορές και εκσπερματώσω μετά. Για αυτό, και ενώ είχα και εγώ μικρόβια (τώρα πλέον όχι) τείνω προς την νευρομυϊκή θεωρία πλέον.
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Αυτο το έχω δει και σε εμένα.Γενικά το "εκοβα"αρκετες φορες για να ειμαι σουπερ πηδήκουλας αλλά τον έφαγα.Κατα γενική ομολογία γιατρων και μη, το χειρότερο που μπορεις να κάνεις στον προστάτη σου ειναι να τον ελέγχεις.Κανονικά πρέπει να υπάρχει ο ερεθισμος,ή στυση και η εκσπερμάτιση. Αν εμεις το κόβουμε,μας πέφτει μας την σηκώνουν(δεν ειναι καθόλου κακό να μας την παίζει η γυναίκα μας αγχωμένε!!!!!),και μετα φτου και απο την αρχη πάλι ο αδένας τι θέλετε να κάνει?Αυτη ειναι και μια συμβούλη προς όλους ασχετα αν το πρόβλημά μας ειναι νευρομυικό ή οχι.ΧΥΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ.Τωρα αν η γυναίκα προλάβει να καταλάβει κάτι ειναι πρόβλημά της :P :P :P :P :P
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .