Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το forum, πραγματικά πολύ χρήσιμο.

Θα ήθελα να σας περιγράψω την ιστορία μου και να μου πείτε την άποψη σας η και τη συμβουλή σας εφόσον γνωρίζεται. Είμαι 27 ετών και πριν περίπου τέσσερις μήνες άρχισε να βγαίνει από το πέος μου ένα δύσοσμο, λευκό προς το κίτρινο κολλώδες υγρό. Στην αρχή δεν έδωσα σημασία αλλά λίγες μέρες αργότερα άρχισε να αυξάνεται (η μέγιστη ποσότητα που έβγαινε ήταν μία σταγόνα κάθε φορά που πήγαινα τουαλέτα) και παράλληλα ξεκίνησε ένα ελαφρύ τσούξιμο κατά τη διάρκεια αλλά και μετά την ούρηση. Έτσι επισκέφθηκα έναν ουρολόγο ο οποίος αφού με εξέτασε μου είπε πως υπάρχει ένας αμελητέος ερεθισμός στη κεφαλή του πέους και με έστειλε για καλλιέργεια σπέρματος και ούρων. Οι εξετάσεις δεν έδειξαν συγκεκριμένο μικρόβιο παρά μόνο αυξημένα πυοσφαίρια οπότε και μου έγραψε vibramicin για δέκα μέρες και με συμβούλεψε πολλά υγρά και τακτικό καθάρισμα της περιοχής. Μετά το πέρας των ημερών και μετά από νέες εξετάσεις τα πυοσφαίρια είχαν μειωθεί πάρα πολύ αλλά επειδή δεν είχαν φτάσει στην φυσιολογική ποσότητα μου έγραψε εκ νέου θεραπεία με vibramicin αλλά για πέντε ημέρες αυτή τη φορά. Αφού τελείωσα και τη νέα θεραπεία και έκανα και πάλι καλλιέργεια ούρων και σπέρματος όλα πλέον ήταν μια χαρά. Έτσι μου είπε να ξανακάνω εξετάσεις σε ένα μήνα για να σιγουρευτούμε ότι όλα είναι εντάξει. Πριν όμως τελειώσει ο μήνας δυστυχώς ο γιατρός απεβίωσε και αφού εγώ ήμουν τελείως καλά το άφησα και δε πήγα σε άλλον γιατρό για τις εξετάσεις. Πριν ένα μήνα λοιπόν τα συμπτώματα που ανέφερα στην αρχή ξανά παρουσιάστηκαν σε μικρότερη βέβαια κλίμακα και σήμερα επισκέφτηκα έναν άλλο ουρολόγο και ακριβώς εδώ είναι η μεγάλη μου ανησυχία. Ο νέος γιατρός (που αυτή τη φορά ήταν συμβεβλημένος με το ταμείο μου οπότε δε θα έπαιρνε χρήματα) δε με εξέτασε καν. Βασικά μου ζήτησε τις προηγούμενες εξετάσεις αλλά επειδή δε τις είχα πάρει μαζί μου με ρώτησε να του πω συνοπτικά την ιστορία όλον αυτό τον καιρό. Έτσι λοιπόν μου έγραψε Ciprospes για δέκα ημέρες και Bactrimel για άλλες είκοσι.(μάλιστα το bactrimel μου το εκθείαζε κιόλας του τύπου είναι τρομερό φάρμακο που εμείς οι ουρολόγοι το δίνουμε πολύ σπάνια και μόνο όταν πρέπει για να μη το χαλάσουμε). Αν και παραξενεύτηκα λίγο με τα χίλια καλά γι' αυτό το φάρμακο δεν έδωσα σημασία και έτρεξα στο φαρμακείο να αγοράσω τα νέα φάρμακα και προς έκπληξη μου ο φαρμακοποιός με ενημέρωσε πως το bactrimel έχει σταματήσει να κυκλοφορεί.
Και τώρα οι απορίες μου:
1)Μπορώ να εμπιστευτώ έναν γιατρό που σε τόσο λεπτά θέματα δεν με εξετάζει καν και αποφασίζει τι θεραπεία θα κάνω βάση μιας καφενιακής συζήτησης;;;
2)Μπορώ να πάρω στα σοβαρά έναν γιατρό που μου δίνει φάρμακο που δε κυκλοφορεί πλέον;;;
3)Μήπως πρέπει να πάω και σε κάποιον άλλο για να είμαι σίγουρος;;;

Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη εκ των προτέρων που είπα τόσα πολλά αλλά έχω μπερδευτεί - αγχωθεί πάρα  πολύ και θέλω βοήθεια.

Ευχαριστώ.

Alex σ' ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Θα ήθελα να προσθέσω πως σήμερα πήρα τηλέφωνο το γιατρό για να του πω πως το φάρμακο που μου έγραψε σταμάτησε να κυκλοφορεί. Θέλεις απάντηση;;; Θα στη δώσω.
"Αλήθεια λες σταμάτησε;;; έεεεελαααα μωρέ έτσι κάνουν αυτοί και μετά βγάζουν άλλα. Πήγαινε σε άλλο φαρμακείο και σίγουρα θα βρεις." και του λέω μήπως να έρθω από εκεί να μου γράψετε κάποιο άλλο αντίστοιχο;;; για να πάρω την απάντηση γύρνα τα φαρμακεία και αν δε βρεις πάρε με τηλέφωνο να σου πω ποιο να πάρεις.
Δηλαδή είναι να απορείς πως αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν πάρει στο λαιμό τους κανέναν.

Αναφορικά με την απάντηση σου τώρα.
Κατ αρχάς θα ήθελα να σου πω πως σίγουρα τη πάτησα από πονηρή ιστορία με κοπέλα..Βλέπεις χτύπησα τη "πίσω πόρτα" χωρίς την απαραίτητη προστασία...(τόσα χρόνια στο κουρμπέτι έλεγα κι εγώ σιγά μη συμβεί σε μένα).Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω να γνωρίζεις για τι είδους παθήσεις είναι το ciprospes και το baktrimel.
Και τέλος θα ήθελα να μου πεις αν γνωρίζεις κάποιον καλό ουρολόγο συμβεβλημένο με ΙΚΑ (στα βόρεια προάστια κατά προτίμηση) που να μπορώ να πάω για να έχω μια σωστή εκτίμηση της κατάστασης μου.

Ευχαριστώ

Κοίτα δε ξέρω αν έγινε από αυτή τη μία φορά αλλά λίγο καιρό μετά από εκείνη τη μέρα εμφανίστηκαν τα πρώτα συμπτώματα. Φυσικά υπάρχει και η πιθανότητα να εμφανίστηκε από κάτι τελείως άσχετο όπως από μία λεκάνη τουαλέτας μέχρι μια πετσέτα.
Επίσης θέλω να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις κάποια εξέταση που να δείχνει 100% το μικρόβιο προκειμένου να μην αναλώνομαι σε καλλιέργειες κτλ...