31 Μαΐου, 2015, 03:25:23 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 31 Μαΐου, 2015, 03:41:16 ΠΜ από python
   Χαιρετώ το φόρουμ. Ξεκινάω το ιστορικό μου με κάποιες πληροφορίες που τώρα συνειδητοποιήσω ότι μπορεί να ήταν πρώτα σημάδια αλλά μπορεί να ήταν και άσχετα.

   Μετά το σεξ η εκσπερμάτωση(ειδικά βράδυ και κουρασμένος) ανυπόφορο τσούξιμο στο πέος (κεφάλι) και αίσθηση ούρησης χωρίς να ουρώ, με πολύ ζόρι σταγόνες και καθόμουν έτσι καμιά ώρα μέχρι να περάσει. Δεν μπορώ να θυμηθώ από πότε ακριβώς τα είχα αυτά τα συμπτώματα αλλά νομίζω ήταν από το 2009 (20 χρονών). Δεν είχα δώσει σημασία τότε, ή μάλλον δεν το είπα σε κάποιον για να μου πει ότι κάτι μπορεί να είναι και αφού περνούσε και δεν με έπιανε πάντα έλεγα ότι δεν είναι κάτι σημαντικό. Επίσης από την σεξουαλικά ενεργή ζωή μου είχα αργή εκσπερμάτωση και δύσκολη εννοώντας ότι δεν είναι κάτι απλό μέχρι να τελειώσω. Αυτό μπορεί να είναι και εγκεφαλικό δικό μου (πολύ πιθανό) ή να φταίνε οι σύντροφοι.

   Η δική μου ιστορία αρχίζει τον Αύγουστο του 2012 όπου έπαθα μια ουρολοίμωξη με πυρετό και αίμα κατά την ούρηση, αφού είχα κάνει σεξ χωρίς προφύλαξη μέσα στην θάλασσα(σεξ που λέει ο λόγος αφού το έβαλα και το έβγαλα ίσα ίσα για το γαμώτο.  1 με 20 Αυγούστου πήρα Ladinin & Ciproxin αφού έκανα νομίζω γενική ούρων μόνο. Σπέρμα δεν θυμάμαι να έδωσα.

   Στην συνέχεια κατατάχθηκα στον στρατό τον Σεπτέμβρη του 2012 όπου ένιωσα κάποιες ενοχλήσεις και χωρίς εξετάσεις μου έδωσαν 3 με 7 Οκτώβρη Ciproxin (ο αρχίατρος του κέντρου ήταν ουρολόγος). Μου πρότεινε να πάω να κάνω εξετάσεις αλλά θα αργούσαν να βγουν και θα είχα φύγει ήδη για την μετάθεσή μου και δεν θα ήταν εύκολο να πάρω τις απαντήσεις ή κάτι τέτοιο και εφόσον είχα πάθει ουρολοίμωξη πριν ένα μήνα μου είπε να πάρω αυτά γιατί το πιθανότερο ήταν να μην έφυγε. Εγώ χαζός και ψαρωμένος ίσως δεν πήγα και πήρα την αντιβίωση.
   Οι ενοχλήσεις σταμάτησαν έως το τέλος του μήνα όπου ξαναπήρα 25-30 Οκτώβρη την ίδια αντιβίωση. Στις 5 Νοεμβρίου είδα ένα εξάνθημα και 7 Νοεμβρίου του 2012 επισκέφτηκα ουρολόγο στο στρατιωτικό νοσοκομείο 424 Θεσσαλονίκης και έγιναν εξετάσεις. Τα αποτελέσματα δεν τα θυμάμαι αλλά δεν έδειξαν ακόμα κάποιο μικρόβιο για να μου πουν ότι έχω χρόνια προστατίτιδα. Έλαβα μικοναζοληνιτρικη (...) 20mg/g και κρέμα Betnovate στο διάστημα 13 με 27 Νοεμβρίου. Στις 22 είχα έντονη φαγούρα. Στις 28, μια μέρα αφού σταμάτησα την αγωγή ένιωσα τσούξιμο ερεθισμό και φαγούρα. Εκεί είχα αρχίσει να απογοητεύομαι και να αναρωτιέμαι τι γίνεται. Στις 7 Δεκεμβρίου επισκέφτηκα ξανά τον ουρολόγο και μου έδωσε δοξικυκλίνη 7 με 31 Δεκεμβρίου.

   15 Ιανουαρίου 2013 με 5 Μαρτίου έλαβα Furonil (αυτό δεν θυμάμαι τι είναι. Μπορεί να είναι και για ένα βούλωμα που είχα στο αυτί όποτε μπορεί να θεωρηθεί άκυρο). 20 Μαρτίου έγινε γενική ούρων και σπέρματος και 17 Απριλίου πήρα τα αποτελέσματα όπου βρήκαν το μικρόβιο "Πρωτέα". Στις 19 Απριλίου με 13 Μαΐου πήρα Prixina όπου ο γιατρός δεν με ενημέρωσε ότι δεν πρέπει να τρώω γαλακτομικά μαζί με την αντιβίωση (σύμφωνα με Ακατάν) οπότε δεν ξέρω αν την έτρωγα άδικα(; ). Ανάμεσα, 21 Απριλίου, ένιωσα πόνο στον δεξιό όρχι και στις 22 έβγαλε πύον, μία χοντρή σταγόνα.

   Στις 29 Απριλίου διαγνώστηκε από χειρούργο σε στρατιωτικό νοσοκομείο ότι ο σπερματοδόχος τόνος(και κιρσοκιλη πρέπει να μου είπε) έχει πρόβλημα για αυτό με πονούσε και ο όρχις αλλά δεν έγινε κάτι για αυτό. 5 Μαΐου επανεμφανίστηκε κοκκινίλα και φαγούρα.

   Από εκεί και πέρα δεν ξαναπήρα κάποια αντιβίωση αφού πήγα πάλι σε ουρολόγο και μου είπε ότι πρέπει να ηρεμήσω λίγο γιατί είχα πάρει πάρα πολύ και μου πρότεινε να τρώω κρανμπερι και κολοκυθόσπορο. Αυτό παρατήρησα ότι με βοήθησε στα συμπτώματα αλλά όχι με το πρόβλημα.

   Το καλοκαίρι του 2013 επισκέφτηκα τον Ακατάν και αφού έγιναν οι εξετάσεις ξεκίνησα την θεραπεία. Μέχρι και σήμερα (Μάιος του 2015) όπου μέτρησα σχεδόν 2 χρόνια, 119 μέρες αντιβιώσεις μπόμπες, 8.5 χιλιαρικάκια χαμένα στην τσέπη του (πάντα με απόδειξη) και διατροφή χωρίς ζάχαρη, αλκοόλ καυτερά κτλ. Την πάτησα άσχημα (όπως και πολλά παιδιά από εδώ μέσα όσο έχω καταλάβει). Όμως φαινόταν η μοναδική λύση όταν το έψαξα (όχι δεν είχα δει το σαιτ αυτό δυστυχώς ο δύστυχος) και αφού έκανε εξετάσεις και γενικά φαινόταν πολύ ορθολογική η διαδικασία έκατσα. Τα πράματα που με έκαναν να υποπτευτώ ήταν ότι μου είχε πει γύρω στους 9 μήνες θεραπεία και όλο εμφανιζόταν κάτι. Σε κάποια φάση καθάρισα (μετά από 1 χρόνο) όπου συνεχίσαμε κάποιες θεραπείες για να "εξαφανιστεί" σίγουρα. Οι ενοχλήσεις ωστόσο δεν σταμάτησαν ίσα ίσα είχαν γίνει πιο σταθερές και μόνιμες (φαντάζομαι λόγω μυκήτων που δεν είχα πιο πριν, ή δεν είχα τόσο έντονα). Οι εξετάσεις μετά έδειξαν πυοσφαίρια όπου μου είπε θα κάνουμε άλλο ένα κύκλο με ενδοφλέβια αντιβίωση με την γνωστή (φαντάζομαι) έκφραση "να σε τελειώσω". Τώρα εννοούσε τα λεφτά μου; Τα συκώτια μου και ότι άλλο καταστρέφει η αντιβίωση; Δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι πως μου ήρθε η έμπνευση να ψάξω λίγο το φόρουμ (το είχα δει πριν κάνα δύο μήνες αλλά ο βλάκας δεν κάθισα να διαβάσω πιο αναλυτικά. Ε βέβαια αφού είχα την αυθεντία που θα με  "μηδένιζε") και διάβασα τι λέτε για το τομάρι του μαζί με το μικροβιολογικό.

   Συγνώμη αν σας κούρασα με την έκταση και τον τρόπο γραφής μου αλλά για μένα είναι σημαντικό που πρώτη φορά κάθομαι και γράφω το ιστορικό γιατί συνειδητοποιήσω καλύτερα τι έχω κάνει, που βρίσκομαι τώρα και πως θα προχωρήσω, ή μάλλον πως να ξεκινήσω το περπάτημα αν όχι μπουσούλημα. Ευχαριστώ πολύ όλους όσους έχουν συμβάλει εδώ μέσα και ελπίζω όλοι να βρούμε μία άκρη.


   Πως προχωράμε τώρα; Η αληθινή και πρώτη ερώτηση είναι τι έχω; Τι εξετάσεις θα ήταν καλό να κάνω για να βεβαιωθώ και σε πόσα διαφορετικά εργαστήρια αν χρειάζεται. Έχω να κάνω και εξετάσεις αίματος για να δω αν είμαι καλά μετά από τόση αντιβίωση και τις απαντήσεις θα σας τις αναρτήσω εδώ αν είναι κάτι ανεβασμένο. Επίσης από αυτά που μας έχει πει ο Ακαταν (πάνω κάτω τα ίδια πρέπει να έλεγε) τι ισχύει όντως και τι όχι. Θέλω σιγά σιγά να τα ξεμπερδέψω και να γνωρίζω τι μου γίνεται. Επίσης στους υπερήχους ο προστάτης έδειχνε πως έχει μικρύνει μετά από τις μαλάξεις. Κι αυτό μούφα άραγε; Όπως και λιγότερα ούρα στην κύστη μετά την ούρηση; Τώρα είμαι 26 ετών!
Έχω ξεκινήσει να διαβάζω το φόρουμ(όλες τις κατηγορίες) αλλά ο όγκος είναι μεγάλος οπότε θα μου πάρει λίγο καιρό φαντάζομαι!

Πολύ αναλυτικό ιστορικό, αν μη τι άλλο χρήζει προσοχής, όπως και οποιοδήποτε αναλυτικό και πλήρες ιστορικό. Όπως έχω ξαναγράψει εδώ, γιατροί δεν είμαστε κλπ, λέμε απλά γνώμες και 'το συζητάμε'. Να ξέρεις επίσης και εσύ και όποιος ενδιαφέρεται να γράψει, ότι ακόμα και αν δεν πάρει απάντηση, και μόνο με το ιστορικό του, βοηθάει κάποιους άλλους που θα διαβάσουν, που μπορεί να έχουν το ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα και θέλουν να μάθουν τι και πως. Άρα το ιστορικό είναι από μόνο του μια προσφορά. Το κακό είναι ότι οι περισσότεροι δεν ενημερώνουν το ιστορικό τους, ούτε μια λέξη, και για το λόγο αυτό δεν έχουμε εικόνα του τι απέγιναν. Καλό θα είναι να έχουμε μια ενημέρωση, γιατί έτσι βοηθάμε καλύτερα.
Θα σου πω τη γνώμη μου, για να έχω όμως μια καλύτερη εικόνα, αν θέλεις να μου απαντήσεις στις παρακάτω ερωτήσεις:
1. Γράφεις ότι:
ΠαράθεσηΣτις 29 Απριλίου διαγνώστηκε από χειρούργο σε στρατιωτικό νοσοκομείο ότι ο σπερματοδόχος τόνος(και κιρσοκιλη πρέπει να μου είπε) έχει πρόβλημα για αυτό με πονούσε και ο όρχις αλλά δεν έγινε κάτι για αυτό.
Εννοείς το σπερματικό τόνο; Τι πρόβλημα διαγνώστηκε; Τι σου είπε ο γιατρός να κάνεις; Γιατί δεν έγινε κάτι για αυτό; Άλλοι γιατροί σου είπαν κάτι για αυτό;

2.
ΠαράθεσηΑπό εκεί και πέρα δεν ξαναπήρα κάποια αντιβίωση αφού πήγα πάλι σε ουρολόγο και μου είπε ότι πρέπει να ηρεμήσω λίγο γιατί είχα πάρει πάρα πολύ και μου πρότεινε να τρώω κρανμπερι και κολοκυθόσπορο. Αυτό παρατήρησα ότι με βοήθησε στα συμπτώματα αλλά όχι με το πρόβλημα.
Σε ποια συμπτώματα σε βοήθησε; Σε ποια όχι; Ποιο εννοείς 'πρόβλημα';

3.
ΠαράθεσηΤο καλοκαίρι του 2013 επισκέφτηκα τον Ακατάν και αφού έγιναν οι εξετάσεις ξεκίνησα την θεραπεία.

Με ποια συμπτώματα επισκέφτηκες τον ακαταν; Τι εξετάσεις έκανες; Τι έδειξαν οι εξετάσεις;

4.
Παράθεσημέτρησα σχεδόν 2 χρόνια, 119 μέρες αντιβιώσεις
Τι αντιβιώσεις πήρες εκεί; Το ρωτάω επειδή αρχικά έγραψες αναλυτικά τις αντιβιώσεις που πήρες πριν πας εκεί.

5.
Παράθεση119 μέρες αντιβιώσεις...  ...8.5 χιλιαρικάκια
Πόσες επισκέψεις μαλάξεων έκανες; Έχει γίνει αύξηση στο κόστος της επίσκεψης; (το είχα αφήσει στα 50 ευρώ)

6.
ΠαράθεσηΣε κάποια φάση καθάρισα
Τι εννοείς 'καθάρισα'; Γινόντουσαν μικροβιολογικές εξετάσεις πριν και έβγαζες κάποιο μικρόβιο; Τι μικρόβιο έβγαζες; Τα αντιβιοτικά που έπαιρνες δινόντουσαν βάσει των εξετάσεων;

7.
ΠαράθεσηΕπίσης στους υπερήχους ο προστάτης έδειχνε πως έχει μικρύνει μετά από τις μαλάξεις
Πόσος είχε εκτιμηθεί ο όγκος πριν τις μαλάξεις και πόσος μετά; Είχε εκτιμηθεί ο όγκος και από άλλο γιατρό πριν;
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

#2 04 Ιουνίου, 2015, 10:38:01 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 04 Ιουνίου, 2015, 10:58:49 ΜΜ από python
Ελπίζω να βοηθήσω και να βοηθηθώ. Κι ελπίζω όταν βρω την άκρη (θα την βρώ που θα πάει) να μην ξεχασω να αναφέρω εδώ τα αποτελέσματα! Λοιπόν πάμε...

Παράθεση1. Γράφεις ότι:
Παράθεση
Στις 29 Απριλίου διαγνώστηκε από χειρούργο σε στρατιωτικό νοσοκομείο ότι ο σπερματοδόχος τόνος(και κιρσοκιλη πρέπει να μου είπε) έχει πρόβλημα για αυτό με πονούσε και ο όρχις αλλά δεν έγινε κάτι για αυτό.
Εννοείς το σπερματικό τόνο; Τι πρόβλημα διαγνώστηκε; Τι σου είπε ο γιατρός να κάνεις; Γιατί δεν έγινε κάτι για αυτό; Άλλοι γιατροί σου είπαν κάτι για αυτό;

Νομίζω έχεις δίκιο. Σπερματικό τόνο πρέπει να μου είπε. Με έβαλε ξαπλωτό και καθισμένο να σφίγγομαι σα να θέλω να αφοδεύσω πιάνοντας ταυτόχρονα τους όρχεις ανάμεσα στα μπαλάκια και στο πέος (στο σακούλι δηλαδή). Αυτή ήταν η εξέταση που μου έκανε και το κατάλαβε. Νομίζω μου είχε πει ότι ένιωθε να φουσκώνει εκεί που έπιανε ενώ δεν θα έπρεπε. Στρατιώτης ήμουν δεν έδωσε και πολύ σημασία. Πρέπει να μου 'χε πει μετά το στρατό να πάω να το κάνω. Σε άλλον που πήγα (πάλι στρατιωτικό εδώ στην Αθήνα μου πε να πάω να την κάνω μετά τον στρατό μιας και δικαιούμαι ασφάλιση (σαν στρατιώτης) έως και 6 μήνες αφού απολυθώ(!). Συγνώμη για τα "νομίζω" αλλά δεν έχω καλή μνήμη και δεν τα θυμάμαι καλά και (κακώς) δεν τα είχα γράψει κάπου

Παράθεση2.
Παράθεση
Από εκεί και πέρα δεν ξαναπήρα κάποια αντιβίωση αφού πήγα πάλι σε ουρολόγο και μου είπε ότι πρέπει να ηρεμήσω λίγο γιατί είχα πάρει πάρα πολύ και μου πρότεινε να τρώω κρανμπερι και κολοκυθόσπορο. Αυτό παρατήρησα ότι με βοήθησε στα συμπτώματα αλλά όχι με το πρόβλημα.
Σε ποια συμπτώματα σε βοήθησε; Σε ποια όχι; Ποιο εννοείς 'πρόβλημα';

Νομίζω δεν έχω αναφέρει τα συμπτώματα που είχα! Τσούξιμο στο πέος(στην ουρήθρα μάλλον, κάτω από το πέος δηλαδή), άσχημο αίσθημα στο κεφαλάκι του στυλ θέλω να το ζουλάω συνεχώς μπας και νιώσω καλύτερα. Σε αυτά με βοήθησε να μην υπάρχουν(τόσο έντονα τουλάχιστον), αλλά μετά ξαναεπανείλθαν. Μετά που δοκίμασα πάλι να τα πάρω δεν είδα ιδιαίτερη βελτίωση (έχω πάρει αρκετά σκευάσματα κρανμπερι και για αρκετές μέρες, και έχω πάρει λάδι από κολοκυθόσπορο, ένα από τον Έβρο που το φτιάχνουν.)

Παράθεση3.
Παράθεση
Το καλοκαίρι του 2013 επισκέφτηκα τον Ακατάν και αφού έγιναν οι εξετάσεις ξεκίνησα την θεραπεία.

Με ποια συμπτώματα επισκέφτηκες τον ακαταν; Τι εξετάσεις έκανες; Τι έδειξαν οι εξετάσεις;

Τα συμπτώματα πρέπει να ήταν ο πόνος στον όρχι, και τα τσουξιματάκια. Δεν θυμάμαι να είχα κάτι πάρα πολύ έντονο τότε. Αλλά επειδή μου είχαν πει ότι έχω χρόνια προστατίτιδα το έψαξα και τον βρήκα. Εκεί πήγα χωρίς να έχω εξπερματώσει 5 μέρες όπου μου έκανε μέτρηση ροής των ούρων, υπέρηχο φουλ(προστάτη, ουροδόχου κύστης, και στην κοιλιά νομίζω πιο πάνω) και μετά από ένα μήνα(διακοπές ντε) έκανα μάλαξη πήγα σε μικροβιολογικό που μου πρότεινε για να δώσω σπέρμα ,ούρα, προστατικό υγρό. Έγινε και σπερμοδιάγραμμα. Να πω ότι του είχα πει και για την κιρσοκήλη όπου δεν έδωσε σημασία και λέει πρώτα θα ασχοληθούμε με την μπροστατιτιδα και μετά θα δούμε(την τελευταία φορά που πήγα και μετά από πολλές φορές που του είπα ότι με ενοχλεί μου έκανε υπέρηχο και είδε την κιρσοκήλη). Ο διορθηκός έδειξε πολλά κοκκινάκια (σημεία φλεγμονής και εστίες μικροβίων κατα Ακατάν) όγκος προστάτη γύρω στα 17 ml (11 η τελευταία)  τα ούρα που είχαν μείνει 68ml (25 η τελευταία). Μου είχε κάνει και κάτι στους όρχεις αλλά δεν ξέρω τι δείχνουν.
Τα εργαστηριακά έδειξαν:
κ/α σπέρματος
Λευκά αιμοσφαίρια πολλά (30-35) κ.ο.π -pH 8.0- Hb(++)
Βλαστοκύττταρα μύκητος Αρνητικό, Ερυθρά αιμοσφάιρια Αρκετά(18-20) κ.ο.π
Gram Χρώση θετική
Καλλιέργια (αερόβια) E.coli. (60000cfu/ml)
Χλαμύδια Θετικό

Γενική και καλλιέργεια ούρων έδειξαν μονο 2-3(σπανια) πυοσφαίρια

Αυτά έδειξαν και ξεκίνησα λοιπόν.

Παράθεση4.
Παράθεση
μέτρησα σχεδόν 2 χρόνια, 119 μέρες αντιβιώσεις
Τι αντιβιώσεις πήρες εκεί; Το ρωτάω επειδή αρχικά έγραψες αναλυτικά τις αντιβιώσεις που πήρες πριν πας εκεί.

Ναι συγνώμη! έχω πάρει πάρα πολλές αλλά έχω αρχείο με τα πάντα και τα γράφω αμέσως!
1.Augmentin
2.Zithromax
3.Avelox
4.Prixina
5.Vibramicyn
6.Tabrin
7.Rulid(είναι;)

Λίγα(;) είναι τελικά... Αυτά πήρα με διάφορους συνδυασμούς!

Επίσης πήρα κατά καιρούς για τους μύκητες(οπτική εξέταση):

1.Stabilanol
2.Sporanox
3.Travocort
4.Travogen


Παράθεση5.
Παράθεση
119 μέρες αντιβιώσεις...  ...8.5 χιλιαρικάκια
Πόσες επισκέψεις μαλάξεων έκανες; Έχει γίνει αύξηση στο κόστος της επίσκεψης; (το είχα αφήσει στα 50 ευρώ)

Σωστά το είχες αφήσει. Όλο το κόστος ήταν μαζί με εξετάσεις μαλάξεις και φάρμακα. Τα έχω όλα σε αρχείο οπότε δεν έχει ξεφύγει σεντ!

Παράθεση6.
Παράθεση
Σε κάποια φάση καθάρισα
Τι εννοείς 'καθάρισα'; Γινόντουσαν μικροβιολογικές εξετάσεις πριν και έβγαζες κάποιο μικρόβιο; Τι μικρόβιο έβγαζες; Τα αντιβιοτικά που έπαιρνες δινόντουσαν βάσει των εξετάσεων;

Ναι φυσικά! Σε κάθε περίπτωση κινούμασταν με βάση τις εξετάσεις. Καθάρισα εννοώ δεν έδειξε ούτε ένα μικρόβιο αλλά θα κάναμε κάποιες 5δες για να καθαρίσει σίγουρα(εκεί άρχισε και βρώμαγε το θέμα). Αλλά τα έκανα. Φυσικά οι μύκητες φούντωναν και στην ουσία χειροτέρευα από άποψη συμπτωμάτων(πολύ φαγούρα - τσούξιμο ρε παιδί μου). Μετά εμφάνισα κι άλλα πυοσφαίρια(8-10) μαζί με κάποιες κοκκινάδες στον υπέρηχο και έτσι μου είπε να κάνω ενδοφλέβια αντιβίωση για 5 μέρες( με μάλαξη φυσικά για να πάει παντού το φάρμακο). Εκεί είναι που έψαξα και σας βρήκα! :)

Παράθεση7.
Παράθεση
Επίσης στους υπερήχους ο προστάτης έδειχνε πως έχει μικρύνει μετά από τις μαλάξεις
Πόσος είχε εκτιμηθεί ο όγκος πριν τις μαλάξεις και πόσος μετά; Είχε εκτιμηθεί ο όγκος και από άλλο γιατρό πριν;

Απαντήθηκε στο 3!


Να ενημερώσω ότι ο πιο έντονος πόνος που με βασανίζει τώρα είναι στον όρχι. Συνεχόμενος σχεδόν σαν κάψιμο/μούδιασμα το τελευταίο καιρό. Έχω προσέξει ότι μετά από προσπάθεια αφόδευσης που σφίγγομαι πονάει πιο πολύ μετά. Νιώθω ότι με στενεύουν τα παντελόνια κι ας είναι σορτσακι με χώρο για ελέφαντα. Και μιας και είπα αφόδευση να πω ότι δεν αφοδεύω καθόλου εύκολα τώρα τελευταία. Μέχρι πριν λίγο καιρό ένιωθα την ανάγκη πήγαινα 1 λεπτό και έτοιμος! Ούτε σφιξήματα ούτε τίποτα. Τώρα αρκετό ζόρι. Φταίει η καθιστική ζωή σίγουρα. Μέχρι κανα 2 μηνο πριν πήγαινα και έκανα τις γιογκοπιλατες μου αλλά η τενοντίτιδα στον ώμο με έχει τσακίσει και με έχει ρίξει την ψυχολογία φουλ, αφού δεν μπορώ ούτε τα χόμπι μου να κάνω και γενικά δεν με αφήνει. Μέχρι και στον ύπνο μου το χτυπάει. Έχω δηλαδή 2 μέτωπα να αντιμετωπίσω και τα 2 εξίσου σημαντικά και έχω ψιλοτρελαθεί.

Καλησπέρα, οι απόψεις μου βάσει εμπειρίας ως παθών, διαβάσματος και συζητήσεων με γιατρούς:
Τα συμπτώματα δεν είναι άσχετα με προστατίτιδες, χρόνια και οξεία, που από ότι φαίνεται ξεκίνησαν την όλη κατάσταση.
Τα αρχικά τσουξίματα (από το 2009) στην ουρήθρα πιθανόν να οφείλονται στα χλαμύδια. Τα χλαμύδια με τον καιρό μπορεί να μεταφερθούν και στον προστάτη, συμβάλλοντας και αυτά στη φλεγμονώδη κατάσταση που ονομάζεται χρόνια προστατίτιδα. Πολλές φορές δε δίνουμε σημασία σε τέτοια συμπτώματα γιατί δεν είναι ιδιαίτερα επώδυνα. Τώρα θα μου πεις αν δίναμε και πηγαίναμε στο γιατρό θα άλλαζε τίποτα; Η απάντηση είναι 'εξαρτάται από το γιατρό'. Ο σωστός γιατρός στην ουρηθρίτιδα που υποπτεύεται ότι οφείλεται σε χλαμύδια δίνει αμέσως αντιβιοτικό (συνήθως 1 μήνα vibramycin), χωρίς αποτελέσματα καλλιεργειών αφού όπως φαίνεται και ειδικά τα χλαμύδια (που ξεκινάνε πάντα με ουρηθρίτιδα συμπτωματική ή όχι) δύσκολα ανιχνεύονται. Αυτό έγινε,
ΠαράθεσηΣτις 7 Δεκεμβρίου επισκέφτηκα ξανά τον ουρολόγο και μου έδωσε δοξικυκλίνη 7 με 31 Δεκεμβρίου.
αλλά μετά από 4 χρόνια (αρκετό χρονικό διάστημα), με αντιβίωση λιγότερο από μήνα (λάθος), αφού είχαν προηγηθεί πιθανή οξεία προστατίτιδα και άλλες αντιβιώσεις (που πιθανώς να έκαναν τα χλαμύδια περισσότερο ανθεκτικά).

Παράθεσητον Αύγουστο του 2012 όπου έπαθα μια ουρολοίμωξη με πυρετό και αίμα κατά την ούρηση, αφού είχα κάνει σεξ χωρίς προφύλαξη μέσα στην θάλασσα
πιθανή οξεία προστατίτιδα, που πιθανώς δεν αντιμετωπίστηκε σωστά.

ΠαράθεσηΣτις 19 Απριλίου με 13 Μαΐου πήρα Prixina όπου ο γιατρός δεν με ενημέρωσε ότι δεν πρέπει να τρώω γαλακτομικά μαζί με την αντιβίωση (σύμφωνα με Ακατάν) οπότε δεν ξέρω αν την έτρωγα άδικα(; )
Νομίζω ότι γαλακτοκομικά δεν πρέπει να λαμβάνονται μαζί με το ciproxin (το γράφουν και οι οδηγίες του), δεν επηρεάζουν στα άλλα αντιβιοτικά.
Γενικά με τις εξετάσεις – μικρόβια τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Για παράδειγμα τα χλαμύδια. Βρέθηκαν πράγματι στην καλλιέργεια σπέρματος, αλλά και πάλι δεν μπορείς να πεις σίγουρα ότι ήταν στον προστάτη. Μπορεί να ήταν στην ουρήθρα μόνο. Το ίδιο και με το ecoli. Από την άλλη, δεν μπορείς να αποκλίσεις ότι υπήρχε μια χρόνια προστατίτιδα, λόγω και της προηγούμενης οξείας, και της ουρηθρίτιδας.
Σημασία έχει ότι πήρες αρκετά αντιβιοτικά, και νομίζω ότι τώρα θα πρέπει να προσέχεις πολύ με αυτά. Εννοείται ότι όποιον γιατρό και αν επισκεφτείς, θα πρέπει να του αναφέρεις το ιστορικό και τα αντιβιοτικά που έχεις πάρει.
Σχετικά με τις προστατικές μαλάξεις και τον ακαταν, εγώ έχω εκφράσει και άλλες φορές την αντίθεση μου γιατί νομίζω ότι είναι επικίνδυνες. Βεβαίως έχουν υπάρξει και θετικές απόψεις. Πάντως το ότι πλέον κάνει μικροβιολογικές εξετάσεις, κόβει αποδείξεις και προτείνει προσεκτική διατροφή είναι μια πρόοδος.
Τα οχτώμισι χιλιάρικα είναι ένα μεγάλο ποσό για ένα νέο άνθρωπο στις δύσκολες οικονομικά εποχές μας, και είναι λογικό να οργίζεσαι ειδικά όταν δε βλέπεις απαλλαγή από τα συμπτώματα, την οποία και προφανώς σου υποσχέθηκε.
ΠαράθεσηΕπίσης από αυτά που μας έχει πει ο Ακαταν (πάνω κάτω τα ίδια πρέπει να έλεγε) τι ισχύει όντως και τι όχι.
Ωραία ερώτηση, θα βρω το χρόνο μέσα στο μήνα να κάνω ένα ποστ για αυτό, δεν αποφεύγω να απαντήσω. Πολύ περιληπτικά, αυτό που μπορεί να ισχύει για κάποιες περιπτώσεις, δε συνεπάγεται ότι ισχύει για όλες. Η λέξη κλειδί είναι το 'μπορεί'. Το ότι κάποιοι συνάνθρωποι μας έχουν όντως ένα σοβαρό μικροβιακό πρόβλημα στον προστάτη τους, το οποίο μπορεί να τους προκαλεί πυελικό άλγος (με οποιαδήποτε διάρκεια, συμπτωματολογία κλπ) δε σημαίνει ότι όλες οι περιπτώσεις πυελικού άλγους οφείλονται σε χρόνια προστατίτιδα. Ενστάσεις επίσης υπάρχουν για την αξία του διορθικού υπέρηχου, την υπερβολική χρήση αντιβιοτικών, την υπερβολική πίεση που ασκεί στον προστάτη και τη γύρω περιοχή με κίνδυνο τραυματισμού ή επιδείνωσης, αλλά και την απόσταση ανάμεσα σε αυτό που υπόσχεται (πλήρης ίαση) και σε αυτό που επιτυγχάνει, ότι επιτυγχάνει.
Στο φόρουμ θα βρεις αρκετές περιπτώσεις που πήγαν καλύτερα με άλλες μεθόδους, εκτός αντιβιοτικών και μαλάξεων. Επίσης πολλές διαφορετικές απόψεις για το σύνδρομο χρόνιου πυελικού άλγους. Μπορεί επίσης να συνυπάρχει και άλλη πάθηση, εντερική ή μυϊκή. Αξίζει η διερεύνηση, πρόσεξε όμως και με τους γιατρούς γιατί έχουν την τάση να υποτιμούν την πάθηση και να την αποδίδουν σε 'ψυχολογικά'.
ΠαράθεσηΈχω προσέξει ότι μετά από προσπάθεια αφόδευσης που σφίγγομαι πονάει πιο πολύ μετά. Νιώθω ότι με στενεύουν τα παντελόνια κι ας είναι σορτσακι με χώρο για ελέφαντα. Και μιας και είπα αφόδευση να πω ότι δεν αφοδεύω καθόλου εύκολα τώρα τελευταία. Μέχρι πριν λίγο καιρό ένιωθα την ανάγκη πήγαινα 1 λεπτό και έτοιμος! Ούτε σφιξήματα ούτε τίποτα. Τώρα αρκετό ζόρι. Φταίει η καθιστική ζωή σίγουρα.
Αυτό μοιάζει με νευρομυϊκό σύμπτωμα που δεν υπήρχε πριν. Υπάρχουν ειδικές ασκήσεις για τους πυελικούς μύες, και στο φόρουμ, θα γράψω και εγώ μερικές που μου αρέσουν και με βοηθάνε.
Παράθεσηη τενοντίτιδα στον ώμο με έχει τσακίσει και με έχει ρίξει την ψυχολογία φουλ, αφού δεν μπορώ ούτε τα χόμπι μου να κάνω και γενικά δεν με αφήνει. Μέχρι και στον ύπνο μου το χτυπάει.
Η τενοντίτιδα δεν αποκλείεται να είναι αποτέλεσμα των πολλών αντιβιώσεων.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

#4 16 Ιουνίου, 2015, 06:22:56 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 16 Ιουνίου, 2015, 06:29:02 ΜΜ από python
Καλησπέρα! Από την τελευταία φορά που έγραψα 12 μέρες πριν δεν είχα κάποιο πόνο(υπερβολικό, τσουξιματάκια η κανα πόνο στον ορχι μόνο αλλά λίγο). Σήμερα έγινα 4 πράματα!


  • Έφαγα ένα ωραιότατο φαΐ μεσημεράκι κρέας λεμονάτο με μαύρο ρύζι και μανιτάρια. Μια φορά κατά τις 13:00 και η άλλη κατά τις 17:00
  • Οδηγάω μηχανή και η σέλα έκαιγε. Δεν οδήγησα πολύ, κάνα τέταρτο σύνολο με στάσεις λόγω δουλειών
  • Αποφάσισα να αυνανιστώ σήμερα (λίγο πριν φάω δευτερη φορά) μετά από καιρό(μήνας ίσως). Μόνο σεξ με την κοπέλα μου έκανα
  • Πριν τον αυνανισμό είχα πιει 2 ποτηραρες νερό.600-800ml θα τανε

Οπότε μετά τον αυνανισμό και αφού είχα φάει με έπιασε αυτό το τσούξιμο και το ένιωσα από τον πρωκτό μέχρι την τρύπα της ουρίθρας. Με πέθανε. Ήμουν γύρω στα 3/4 στην τουαλέτα για να είμαι χαλαρός και να βγαίνουν ούρα. Την στιγμή που έβγαιναν ένιωθα λίγο καλύτερα αλλά την στιγμή που τέλειωνε ένιωθα ένα πολύ πιο έντονο τσούξιμο στιγμιαίο (10 δεύτερα περίπου). Τώρα πρέπει να έχει περάσει καμιά ώρα από τότε που ξεκίνησε και έχει ελλατωθεί λίγο.

Να πω επίσης ότι με χυμούς και φρουτα η αφοδευσει εχει φτασει σε απολαυστικα επίπεδα!!!
Αυτά! Άμα έχω κάτι νεότερο το γράφω!!!

Συνεχίζω λοιπόν..
Δύο μέρες μετά(χθες) έκανα σεξ και αφού εκσπερμάτωσα ευτυχώς δεν είχα πόνο/τσούξιμο, αλλά ένιωθα ένα τράβηγμα στο δεξί όρχι ειδικά όταν ήμουν σε στύση λες και τράβαγε κάτι! Την επόμενη μέρα αυνανίστηκα για να τσεκάρω αν θα τσούξει και πάλι τίποτα. Μόνο μια μικρή αίσθηση τραβήγματος.