05 Φεβρουαρίου, 2016, 07:56:25 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 05 Φεβρουαρίου, 2016, 07:59:46 ΜΜ από homo
Γεια σας, είμαι νέος στο φόρουμ και θέλω να μοιραστώ μαζί σας το θέμα μου
'Ολα ξεκίνησαν απο τη στιγμή που αισθάνθηκα έναν σχετικά έντονο πονο στην βουβωνική περιοχή. Την ίδια μέρα αργότερα είχα επαφή με τη σύντροφό μου, έπειτα απο τουλάχιστον μηνιαία αποχή, και ο πόνος αυτός εξαφανίστηκε. Αυτό που εμφανιστηκε όμως ήταν αίμα στο σπέρμα. Με έπιασε πανικός και υστερία απο τον τρόμο και την επομενη μέρα εκλεισα ραντεβού με ουρολόγο-ανδρολόγο.
Ακολούθησε πακέτο γενικών εξετάσεων αιματος συμπεριλαμβανομενου του δείκτη για προστάτη, Psa, υπέρηχος προστάτη, κοιλίας κλπ, καλλιέργεια ούρων. Όλα ήταν αρνητικά και το psa 1,12. Αμέσως μετά προχώρησα σε καλλιέργεια σπέρματος αεροβια/αναεροβια, μυκοπλασμα, ουρεοπλασμα, χλαμύδια όπου και εκεί όλα ήταν αρνητικά. Εν τω μεταξύ σε δοκιμές που έκανα για να δω αν συνεχιζω να βγαζω αιμα τις τρεις στις τεσσερις φορες που δοκιμασα εβγαλα ενω τη μια και μοναδική ενδιάμεση δοκιμή δεν εβγαλα. Να σημειώσω πως επειτα απο καθε εκσπερματωση νομιζα πως κατι με εγδερνε και στην άκρη της βαλανου ένιωθα τσουξιμο για 3-4 μερες οπου μετα όλα εξαφανίζονταν
Ο γιατρός μου είπε πως εχω προστατιτιδα και μου εδωσε για ενα μηνα αντιβιωση Ladinin (να αποφευγω δυο ωρες πριν και μετα τα γαλακτοκομικά) και ενδιαμεσα με συμβουλεψε να παιρνω προβιοτικά (πηρα τα lactorlevure). Μου ειπε πως κατα 90% θα θεραπευτω και δεν θα εχω θεμα.
Ειμαι στην πρωτη βδομαδα της αντιβιωσης και τρεμω στην ιδεα πως μπορει να συνεχισω να εχω αιμοσπερμια και μετα το περας της θεραπειας.
Είδωμεν!
Εχει παρόμοια εμπειρία κανείς άλλος συμφορουμίτης; Σας ευχαριστω πολύ   

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου,
εννοείς πως κάποια φλεβιτσα εσπασε με αποτέλεσμα την εμφάνιση αιματος στο σπερμα, ε;
Τι να πω, όταν το είδα πάντως το μυαλό μου πηγε στο κακό.
Να φανταστεις δεν γνωριζα καν πως υπήρχε ως πρόβλημα και πως απασχολούσε και άλλους ανθρώπους. 


Και η αιμοσπερμία; Δεν χρήζει αντιβίωσης; Πως θα περάσει; Χωρίς φάρμακα;
Να παω και σε δευτερο γιατρό άραγε;

#4 06 Φεβρουαρίου, 2016, 10:19:46 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 06 Φεβρουαρίου, 2016, 10:29:21 ΠΜ από homo
Σε υπερ ευχαριστώ για την απάντηση, έκλεισα ραντεβού στο Σισμανόγλειο  :)
Αραγε είναι καλοί οι γιατροί εκεί;

Tα νεώτερα είναι πως η επίσκεψη στο Σισμανόγλειο έγινε και ο εκεί γιατρός μου είπε άμεσα να σταματήσω την αντιβίωση. Η αιμοσπερμία είναι σύμπτωμα μου λέει και όχι κατι που χρήζει αντιβίωσης, αν εδειχναν κατι οι καλλιέργειες τότε το συζητούσαμε. Είναι σαν να σου ανοίγει η μύτη και βάζεις το χέρι σου και σταματάς το αίμα έτσι και στην αιμοσπερμία απέχεις κάποιες μέρες και ΠΑΥΕΙΣ να το σκέφτεσαι. Συνέχισε τη ζωή σου και μη πιέζεσαι, μου πε ο γιατρός.
Τώρα;
Ο πρώτος γιατρός μου έδωσε 6 κουτιά Ladinin και ήδη τελειώνω το τρίτο και ο δεύτερος μου είπε να σταματήσω. Δηλαδή τώρα η απόφαση είναι δική μου, δεν είναι λιγο τρελό αυτό;

Ένα πλήρες άρθρο για την αιμοσπερμία είναι το παρακάτω
http://emedicine.medscape.com/article/457632-overview

Έπειτα απο δύο μήνες με αιμοσπερμία τελικά το πρόβλημα υποχώρησε. Πλέον είμαι εντάξει σε όλα.
Ασχολήθηκα ιδιαίτερα με το θέμα και θα ήθελα να δώσω απλά δύο συμβουλές σε μελλοντικούς αναγνωστες που θα βρεθούν να εχουν το ίδιο πρόβλημα.
1. Κάνετε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις για να αποκλειστεί το ενδεχόμενο μικροβίων.
2. Αν τελικά δεν έχετε μικρόβιο, μην πάρετε αντιβίωση αν σας προτεινουν. Η αιμοσπερμια στο 90% των περιπτωσεων είναι μικρή οργανική βλαβη, σαν εσωτερική γρατζουνιά, που περνάει μονη της, αργά αλλά σταθερά.
Απο την πρώτη στιγμή, για να μην το ξεχνάω, κατέγραφα στο χαρτί τα συμπτώματα, την αίσθηση που προκαλούσαν στο σώμα καθώς και το χρώμα στο σπέρμα. Λοιπόν, τον πρώτο μήνα με πέντε εκσπερματώσεις, εκτός απο μία που ηταν εντελώς καθαρή, οι τέσσερις είχαν πολύ έντονο κόκκινο χρώμα, τσούξιμο στην άκρη της βαλάνου και την αισθηση γδαρσίματος, το οποίο έφτασε να περνάει στις 4 μέρες, στους χώρους απο οπου περναει το σπέρμα και πονο στη βουβωνική χώρα. Κατά τον δεύτερο μηνα το σπέρμα γίνεται καφέ σκούρο με το γδάρσιμο να επιμένει αλλά η αίσθηση να χάνεται στις 4-5 ώρες. Καθόλου τσούξιμο. Στο τέλος του δευτερου μήνα το σπέρμα ήδη καθαρίζει με ελάχιστο καφέ χρώμα στο εσωτερικό και ελάχιστο (μια φορά σε εμένα) έως καθόλου γδάρσιμο. Στο πρώτο μισό του τρίτου μήνα θεραπεύεσαι πλήρως.     
Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά τον φίλο ALEX για την υποστηριξη του μέσω των δημόσιων και ιδιωτικών μηνυμάτων του στο φόρουμ. Η συμπαράσταση είναι μεγάλη υπόθεση.
Καλή συνέχεια