Διαβαζω συχνα οτι συμπτωμα της προστατιτιδας ειναι και η χαμηλη libido. Δεν εχω βρει ομως καποια ερευνα να αναφαρετε σε αυτο. Θεωρειτε οτι η προστατιτιδα εχει καποια "χημικη" η "λειτουργικη" σχεση με την χαμηλη διαθεση - ορμη;

Δεν μιλαω για την περιπτωση που η προστατιτιδα επηρεαζει την ψυχολογια και επομενως η ψυχολογια την διαθεση για σεξ.

Προσωπικα ταλαιπωρουμε με τα συμπτωματα της προστατιτδας δυο χρονια τωρα ..τους τελευταιους μηνες ομως, δεν εχω καθολου διαθεση για σεξ ενω ειμαι σε φυσιολογικη σχεση.
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΑΣΗ ΚΙ ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΗΝΕΣ...ΣΥΝ ΤΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΤΑΘΛΙΨΟΥΛΑ ΤΟ ΣΕΞ ΠΑΕΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΑΔΕΡΦΕ