28 Ιουλίου, 2013, 06:59:30 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 28 Ιουλίου, 2013, 07:07:11 ΜΜ από giorgos2014
Γεια σας φιλοι μου.Σημερα εγινα μελος της πολυ ωραιας παρεας σας,εντελως τυχαια,ψαχνοντας για λυσεις του προβληματος μου στο google.Ειδικωτερα:Εδω και 4 περιπου μηνες εχω μια ταση για ουρηση οχι εντονη,ομως εκνευριστικη.Αυτο ποιο πολυ το βραδυ.την ημερα ξεχνιεμαι με τα διαφορα και δεν με απασχολει.Το βραδυ ομως οταν πεφτω να κοιμηθω το μυαλο μου παει συνεχεια εκει.Προσπαθω οσο γινεται να μην το σκεπτομαι βλεποντας τηλεοραση.Ομως αυτο μου λεει <<εδω ειμαι>> και με αναγκαζει 3-4 φορες να σηκωνομαι το βραδυ.Δεν μπορω να πω οτι με τρελλαινει κι ολας.Ομως θελω να το εξαλειψω αυτο το προβλημα.Ιατρικα το θεμα το παρακολουθω απο 6 Ιουνιου σε γιατρο ουρολογο,πολυ εμπειρο,καθηγητη και γνωστος μου.Μου εδωσε αρχικα να παρω το Vesicare των 5 mg ενα χαπακι καθε βραδυ.Δεν μπορω να πω οτι εγινε και μεγαλη δουλεια,αλλα,λιγα πραγματα.αυξησαμε απο 1 Ιουλιου την δοση σε χαπι των 10 mg,ενα καθε βραδυ.Επικοινωνησα προχτες οτι δεν ειδα & σπουδαια πραγματα,το ιδιο οπως & των 5 mg.Μου συνεστησε επιστροφη στην δοση των 5 mg, και μαλλον προς το τελος Αυγουστου θα προχωρησουμε σε κυστεοσκοπηση.Μειναμε σε αυτα.Ολες οι εξετασεις που αφορουν το προβλημα μου ειναι καλες.Αυτα ειχα να σας γραψω.Θα ηθελα την γνωμη σας μια και πρωτη φορα γραφω για ιατρικο θεμα που με αφορα.Σας ευχαριστω πολυ για την υπομονη σας.Γιωργος
Α,να μην ξεχασω.ειμαι 62 χρονων,,,

#1 28 Ιουλίου, 2013, 11:19:32 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 28 Ιουλίου, 2013, 11:23:15 ΜΜ από Hyper Ban
Καλησπέρα φίλε μας .
Ο πατέρας μου πριν λιγα χρόνια ,στην ηλικία σου γύρω ,εμφανισε συμπτώματα συχνουρίας ,επιτακτικής ούρησης και ...ακράτειας .
Αφού έκανε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις του διεγνώσθει κ.υ.π(καλοήθης υπερπλασία προστάτου όπου είναι και άσχετη με την προστατίτιδα )και ξεκίνησε απο τότε a-blockers όπου και λαμβάνει ως σημερα με ελάχιστες παρενέργειες .
Απο όσο θυμάμαι οι εξετάσεις που έκανε ήταν αιματολογικές οπου τσέκαρε το psa και βεβαίως δαχτυλικη όπου και εξετάστηκε ο προστάτης και το μεγεθος του .
Διάβασε για την καλοήθη υπερπλασία στο internet και θα καταλάβεις μέσες ακρες τι εννοώ και τι πρέπει να ψάξεις .
Επίσης ο γιατρός σου υποθέτω πως θα κοιτάξει μεσω της κυστεοσκόπησης για να δει για τυχων ανωμαλίες του ουροποιητικού όπωςαύξηση  του μεγέθους του αυχένα της κυστης ,οπού ειναι και σχετικο με την κ.υ.π . που προείπαμε ή για κάποια στένωση που ίσως να προκλήθηκε απο κάποια πετρουλα απο τα νεφρα(σπάνιοτατο) .
Προσοχή ομως  ,η κυστεοσκόπηση  μπορεί να επιφέρει επιπλέον ζημιές στο ουροποιητικο(ουρηθρα) και να διημιουργήσει επιπροσθετα προβληματα  όπως επιμολύνσεις κτλ.

Εάν και εφοσων γινει αυτη ή νυστερι θα ακολουθησει με τα οποια αποτελεσματα ή καποια σχετικη φαρμακευτικη αγωγη για την αντιμετωπιση αυτού που θα ανευρεθεί.

Στον πατερα μου τα alpha blockers σχεδον αμεσως δουλεψαν ,γιατι δεν τα δοκιμάζει και ο γιατρός σου εσένα ;

Δεν ειμαι γιατρός ,αλλά μηπως μία δευτερη αποψη σε  εσωζε απο περιττες και επωδυνες εξετασεις ;

Η κ.υ.π ειναι συνήθεις σε ατομα της ηλικίας σου  .

ΠΡΟΣΟΧΗ , δεν ειμαι γιατρος και με τιποτα δεν μπορω να τον υποκαταστήσω .Να κάνεις αυτό που θα σε φωτίσει το κεφάλι σου ή ο  μικρός θεός google .

VENCEREMOS
Υ,Γ, Η γλυκιά ενοχληση που κολλάει ;
Υ.γ.2 Μην ξεχάσεις να μας πεις τι τελικα εγινε .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#2 29 Ιουλίου, 2013, 12:38:23 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 29 Ιουλίου, 2013, 12:40:18 ΠΜ από giorgos2014
Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου.Πολυ ενδιαφεροντα αυτα που μου ειπες.Με την γλυκια ενοχληση,εννοω,οτι δεν με ποναει αβασταχτα,αλλα λιγο που την μερα σχεδον το ξεχναω ενω την νυχτα που δεν ασχολουμαι με τιποτα αλλο παρα για το πως θα κοιμηθω,το μυαλο μου παει εκει.Επειδη η ενοχληση δεν ειναι υπερβολικη αλλα σιγουρα κατι υπαρχει λεω να μην αλλαξω το χαπακι που λαμβανω καθε βραδυ μεχρι τις 25 του επομενου μηνα που θα γυρισει ο γιατρος μου απο τις διακοπες του.Ο καιρος δεν ειναι πολυς και οπωσδηποτε αντεχω.Να δουμε τι στην ευχη ειναι.ισως να ειναι κατι απο αυτα που μου εγραψες εσυ.Οι εξετασεις ειναι καλες.και η ροη ουρων και το psa και ο υπερηχος και η δακτυλικη εξεταση που μου εκανε ο γιατρος.Να μην κοψω τωρα το χαπακι που παιρνω και το αντικαταστησω με αλλο.ας περιμενουμε,,,Θα τα λεμε εδω.και παλι σε ευχαριστω παρα πολυ.Καλο βραδυ.