Γειά σας. Είμαι 22 ετών και τα τελευταία 4 χρόνια αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που έχει κάνει την καθημερινότητά μου ανυπόφορη. Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι. Δε ξέρω αν είναι χρόνιο πυελικό άλγος ή χρόνια προστατίτιδα ή αβακτηριακή προστατίτιδα ή τπτ άλλο. Αυτό που ξέρω είναι πως αντιμετωπίζω συγκεκριμένα συμπττώματα και δεν έχω καταφέρει ακόμα να απαλλαγώ. Το καλοκαίρι του 2009 είχα μία σεξουαλική εμπειρία χωρίς προφυλακτικό. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό φταίει, αλλά είναι το μόνο το οποίο μου έρχεται κατά νου ότι μπορεί να έχει φταίξει για αυτό που περνώ, αφού χρονικά τότε ξεκίνησε και το πρόβλημα μου. Στην αρχή ήταν συχνουρία, ξανά και ξανά και ξανά. χωρίς να αδειάζω τελείως. Από ένα σημείο και μετά, κάθε φορά που εκσπερμάτωνα, δυσκολευόμουν και ενίοτε ένιωθα και ένα πόνο αντί για απόλαυση. Σήμερα που σας μιλώ, νιώθω ότι τα ούρα δε συγκεντρώνονται στην άκρη της ουρήθρας, αλλά νιώθω ένα αίσθημα βάρους. Το κυριότερο όμως, κάθε φορά που εκσπερματώνω, σαν να περισσεύει σπέρμα μέσα, το οποίο βγαίνει μετά μόνο του και νιώθω πως η ουρήθρα μου είναι μπουκωμένη και μόνο αν κάνω πλυθώ με ζεστό νερό και χαλαρώσω και κατουρήσω, τότε μόνο φεύγει και το σπέρμα που περίσσεψε. Περιττό να σας πω ότι έχω πάει σε πάρα πολλούς γιατρούς, ιδιώτες και σε νοσοκομεία, μερικούς ίσως τους ξέρετε κι εσείς. Το μόνο που είχα πάρει ήταν claricin και xatral, αλλά τίποτα δε με βοήθησε. Πρόσφατα έκανα διορθικό υπερηχογράφημα και έδειξε φλεγμονές. Έχω πάει σε έναν ουρολόγο, στον οποίο θέλω να ξαναπάω αρχές του μήνα. Μου είπα να κάνω καλλιέργεια σπέρματος και προστατικού υγρού (στο παρελθόν τις είχα κάνει στο ΑΤΤΙΚΟ νοσοκομείο και είχαν βγει καθαρές), για να δει τι ακριβώς θα μου δώσει: αντιβιοτικά ή αντιφλεγμονώδη. Το σπέρμα μου σπάνια είναι υδαρές. Τις περισσότερες φορές είναι σαν ζελέ και με χρώμα υποκίτρινο.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. Αν ξέρετε να με συμβουλέψετε τι να κάνω και τι να προσέξω, θα σας είμαι ευγνώμων.

Για γονόκοκκο έκανες εξετάσεις; γιατί εάν δεν το ζητήσεις ειδικά στην καλλιέργεια σπέρματος δεν σου κάνουν.
Το υγρό που βγαίνει προς τα εξω θα πρέπει να κάνεις καλλιέργεια.
Στη θέση σου θα έκανα αυτό και σπέρμα για κοινά, γονόκοκκο (το σωστο είναι μοριακή μέθοδο ανίχνευσης στα παραπάνω και στα ούρα και γίνεται Αμερική, αλλα εδώ δεν έχουν έλθει). Εξέταση επίσης των παραπάνω υλικών με μοριακή μέθοδο για χλαμύδια
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.