Η κοπέλα μου εδώ και τέσσερις μήνες παθαίνει συνέχεια ουρολοίμωξη. Κάθε μήνα παρόλο που χρησιμοποιούμε προφυλακτικό. Παίζει να της μεταδίδω κάτι εγώ; Δεν έχω κάνει καλλιέργεια σπέρματος αλλά δεν το θεωρώ απαραίτητο εφόσον χρησιμοποιούμε προφυλακτικό. Είδα σε κάποια φάση αίμα στο σπέρμα, αλλά μετά από μια δυο μέρες δεν είχα τίποτα. Καμιά ιδέα;;

#1 30 Ιανουαρίου, 2014, 10:24:00 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 31 Ιανουαρίου, 2014, 12:27:21 ΠΜ από Hyper Ban
Ουρολοιμώξεις στην γυναίκα σημαίνουν συνήθως  μικρόβιο  στην κύστη ή στην ουρήθρα  .

Τι μικρόβιο είναι δεν μας είπες ;

Αν είναι e coli μαζί με την αντιβίωση(ή μόνο του) καλό θα ήταν να παίρνει και κάνα crabberry σε χάπι ,αν είναι εντερόκοκκος καλό θα ήταν να παίρνει μαζί με την αντιβίωση(ή μόνο του)  και το waterfall d manose .

Εσύ τώρα ,πέρασες κάτι μικροβιακό  ή κάποια πέτρα έβγαλες κατά την ούρηση και εμφανίστηκε λίγο αίμα .Αφού τώρα δεν έχεις κάτι και αφού προσεκτικά κάνεις σεξ και με προφυλάξεις ,μην αγχώνεσαι (για σένα) .Η κοπελιά σου ,ίσως να έπρεπε να το ψάξει κάπως περισσότερο .

*ΜΗΝ ξεχνάς πως η ουρήθρα  σου κινδυνεύει από προσβολή με μικρόβιο ,λόγο εισροής του πέους σου στον κόλπο της γυναίκας  και ο κόλπος της γυναίκας κινδυνεύει  αντίστοιχα από το πέος σου που εισβάλλει σε αυτόν  .

Κινδυνεύει σαφώς και η ουρήθρα της γυναίκας αλλά περισσότερο από μία πισίνα ,από ένα βρώμικο χέρι ,από μια παραλία ,από μια βρώμικη πετσέτα ,από βρώμικη περιοχή στα πέριξ του άντρα (κοιλιά κτλ) και από ΣΤΟΜΑΤΙΚΌ(κ.α.) παρά απο το πουλί σου.Πουλί το οποίο μπαίνει στον κόλπο να τονίσω και όχι στην ουρήθρα    .Το στόμα  π.χ. μπορεί να περιέχει  βακτήρια  παθογόνα για  την κύστη μας  και την ουρήθρα , σημεία οπού κανονικά  είναι στείρα  από  τέτοιου είδους βακτήρια  .

Ουρολοιμώξεις δεν είπαμε ότι έχει ;
Όχι κολπίτιδες κτλ ;


Επίσης υπάρχει και η πιθανότητα αν παθαίνει συχνά ουρολοιμώξεις να έχει κοντή ουρήθρα .Το έχει ψάξει ;

Θα το αντιμετωπίσει μην μασάς .

Όλα τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη .Ασθενής είμαι και εγώ  . -

Περαστικά .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Λοιπόν το βακτήριο είναι E.coli και τις τέσσερις φορές. Ο ουρολόγος της είπε πως πρόβλημα ανατομικό δεν έχει και η ουρήθρα είναι σε κανονική απόσταση από τον κόλπο.
ξεκίνησε θυμάμαι αντιβίωση με amoxil, μετά augmentin, μετά ένας της έγραψε το prixina και αυτός που βλέπει τώρα της έδωσε ceclor. Τα συμπτώματα δεν είναι ιδιαίτερα έντονα (συχνοουρία και λίγο κάψιμο) και ξεκίνησε χημειοπροφύλαξη, ένα Ceclor πριν κάθε επαφή. Αυτά τα cranberry τι ακριβώς είναι;
ευχαριστώ

Παράθεση από: dd στις 31 Ιανουαρίου, 2014, 01:13:05 ΜΜ
Λοιπόν το βακτήριο είναι E.coli και τις τέσσερις φορές. Ο ουρολόγος της είπε πως πρόβλημα ανατομικό δεν έχει και η ουρήθρα είναι σε κανονική απόσταση από τον κόλπο.
ξεκίνησε θυμάμαι αντιβίωση με amoxil, μετά augmentin, μετά ένας της έγραψε το prixina και αυτός που βλέπει τώρα της έδωσε ceclor. Τα συμπτώματα δεν είναι ιδιαίτερα έντονα (συχνοουρία και λίγο κάψιμο) και ξεκίνησε χημειοπροφύλαξη, ένα Ceclor πριν κάθε επαφή. Αυτά τα cranberry τι ακριβώς είναι;
ευχαριστώ
Τα cranberry είναι είναι ένα είδος μούρου ,που πωλείται στα φαρμακεία απο διάφορες εταιρείες  .Ένα από αυτά ονομάζεται urinal αν δεν κάνω λάθος .
Είναι απολύτως φυσικό και προφυλάσσει με φυσικό τρόπο από την ανάπτυξη του e coli  και την προσκόλληση αυτού στα τοιχώματα του κόλπου.Αναπτύσει κάτι σαν χνούδι εκεί ,''χνούδι'' που το e coli απεχθάνεται .Σε συνδυασμό με αρκετό νερό ,μετριάζει και μπορεί ακόμα και να εξαφανίσει το πρόβλημα .
Πρόσεξε ,με ΦΥΣΙΚΟ ΤΡΌΠΟ ,που σημαίνει πως μπορεί να το παίρνει για καιρό ,άφοβα κερδίζοντας μέγιστα αποτελέσματα .Αρχίζει να δρα μετά από λίγες μέρες και όχι αμέσως .
Κάνε μόνος μία μικρή έρευνα στο google .Οφείλει να το δοκιμάσει διότι αποδεδειγμένα σαν σκεύασμα αποδίδει κατά του e coli .
Aυτά .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .