#15 29 Οκτωβρίου, 2014, 12:32:40 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 29 Οκτωβρίου, 2014, 12:40:16 ΠΜ από Hyper Ban
ΠαράθεσηΑπο  haf:
δυστυχώς κυστιοσκοπηση εκανα .. και μάλιστα δυο σε 3 ημερες..
-Μα γιατί έγινε αυτό ;
-Ποιός γιατρός μλκς σε υπόβαλε σε κάτι τέτοιο ;
-Δεν εμπιστεύθηκε την γνώμη του προηγουμένου;
-Δεν υπήρχε υλικό βίντεο ή γνωμάτευση για να  κοιτάξει απο την προηγούμενη κυστεοσκόπηση ;
-Πληρώθηκε για αυτό ;
-Για ποιό λόγο σου το ξανάκανε και μάλιστα μετά απο 3 μέρες ;
-Εσύ τον παρακάλεσες ;
-Δεν του το είπες ;
-Χωρίς σοβαρές ενδέιξεις δεν σου κάνει ένας σοβαρός γιατρός κάτι τέτοιο!!!
-Τι έψαχναν να βρούν ;
-Πλακα κάνεις ;
*Μπορέι να παρατηρηθεί διόγκωση λόγω στένωσης στο συγκεκριμένο σημείο του προστάτη και της ουρήθρας ή ερυθρότητα ,η οποία ίσως να υποδηλώνει φλεγμονή (ίσως) αλλά αποτετανώσεις δεν μπορούν να παρατηρηθούν παρά μόνο με υπερηχογράφημα .-

-Μα καλά ,πως και σε έβαλε άμεσα για  κυστεοσκόπηση ; Μου κάνει τρομερή εντύπωση !!!Χωρίς ραντεβού ; Δεν κτλβν ...Τι του είπες και ψάρωσε ; Επικύνδυνο πράγμα η κυστεοσκόπηση ,μπορέι να πάθεις αληθινή μικροβιακή προστατίτιδα και να την πατήσεις ή ακόμα να πάθεις και καμιά στένωση στην ουρήθρα...Δεν παίζουν με αυτά !!!
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Παράθεση από: Hyper Ban στις 29 Οκτωβρίου, 2014, 12:32:40 ΠΜ
ΠαράθεσηΑπο  haf:
δυστυχώς κυστιοσκοπηση εκανα .. και μάλιστα δυο σε 3 ημερες..
-Μα γιατί έγινε αυτό ;
-Ποιός γιατρός μλκς σε υπόβαλε σε κάτι τέτοιο ;
-Δεν εμπιστεύθηκε την γνώμη του προηγουμένου;
-Δεν υπήρχε υλικό βίντεο ή γνωμάτευση για να  κοιτάξει απο την προηγούμενη κυστεοσκόπηση ;
-Πληρώθηκε για αυτό ;
-Για ποιό λόγο σου το ξανάκανε και μάλιστα μετά απο 3 μέρες ;
-Εσύ τον παρακάλεσες ;
-Δεν του το είπες ;
-Χωρίς σοβαρές ενδέιξεις δεν σου κάνει ένας σοβαρός γιατρός κάτι τέτοιο!!!
-Τι έψαχναν να βρούν ;
-Πλακα κάνεις ;
*Μπορέι να παρατηρηθεί διόγκωση λόγω στένωσης στο συγκεκριμένο σημείο του προστάτη και της ουρήθρας ή ερυθρότητα ,η οποία ίσως να υποδηλώνει φλεγμονή (ίσως) αλλά αποτετανώσεις δεν μπορούν να παρατηρηθούν παρά μόνο με υπερηχογράφημα .-

-Μα καλά ,πως και σε έβαλε άμεσα για  κυστεοσκόπηση ; Μου κάνει τρομερή εντύπωση !!!Χωρίς ραντεβού ; Δεν κτλβν ...Τι του είπες και ψάρωσε ; Επικύνδυνο πράγμα η κυστεοσκόπηση ,μπορέι να πάθεις αληθινή μικροβιακή προστατίτιδα και να την πατήσεις ή ακόμα να πάθεις και καμιά στένωση στην ουρήθρα...Δεν παίζουν με αυτά !!!

Φίλε μου οταν πηγα στον δεύτερο γιατρό μέσω Φιλου γιατρού γνωστού για μια δεύτερη γνωμη είδε τις εξετάσεις αίματος, ούρων, υπερήχους και αμέσως κάναμε υπέρηχο. Εκει επαναβεβαιωθηκαν οι επασβεστωσεις, κατα τα αλλα φυσιολογικό μέγεθος προστάτη.
αν και του είπα οτι εχω σε video την κυστιοσκοπηση μου ειπε οτι θέλει να την δει ο ίδιος.... ενοειται οτι παραξενεύτηκα αλλα αμέσως κατάλαβα απο την φύση του Ουρολογικού τμήματος του Δημοσίου νοσοκομείου οτι ηταν για αυτούς κατι πολυ συνηθισμένο...
εκει φάνηκε η φλεγμονή στον προστάτη και μερικές πετρες στην κύστη.
Το κοστος της κυςτιοςκοπηςης ηταν 9€ όσο δηλαδή πλήρωσα στο νοσοκομείο..(στο ιδιωτικό έσκασα 600).Δεν ηταν θέμα κόστους αλλα προφανώς οπως ειπε και ο ίδιος " αλλα τα μάτια του λαγού..."
Η αλήθεια ηταν οτι ηταν πολυ έμπειρος και περα απο το αίσθημα ούρησης που ειχα δεν ειχα καποιο ιδιατερο αλλο προβλημα κατα την διάρκεια της κυστιοσκοπηση..

αυτη την στιγμη σταμάτησα το Zidrolin, η εκσπερμάτωση επανηλθε φυσιολογικά και το μονο που εχω σαν ενοχληςη ειναι κατα διαστήματα ελαφριά καψίματα στους όρχεις.

συνεχίζω το Ladinin και περιμένω να δω βελτίωση..


#17 29 Νοεμβρίου, 2014, 08:20:39 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 29 Νοεμβρίου, 2014, 08:24:53 ΜΜ από haf
Νεότερα μετά απο δυο μηνες..
σταμάτησα το Ladinin μετά απο δυο εβδομάδες χρήσης, η αλήθεια ειναι οτι με την αντιβίωση και παράλληλα με το Zidrolin σταμάτησαν οι συχνοουριες ενω ουρώ με μεγαλυτερη πίεση συνεχόμενα.
επισκέφτηκα τον γιατρό και μου ειπε οτι για 5-6 μηνες πρεπει να συνεχίσω με το Zidrolin..

Αυτη την στιγμη εχω ήπια συμπτώματα καθημερινά αλλα επιδεινώνονται διαίτερα οταν κάθομαι πολλές ωρες στο γραφειο ενω τα συμπτώματα επιδεινώνονται περιςςοτερο προς το τέλος της ημέρας οταν γυρνάω σπίτι αλλα και πάλι ειναι υποφερτά.
Οταν ξυπνάω την επόμενη ημερα δεν εχω κανένα προβλημα μεχρι να αρχισω να οδηγάω και κατόπιν να κάθομαι πάλι στην καρέκλα του γραφείου..

Πλεον πιστεύω οτι τα συμπτώματα ξεκίνησαν ισως γιατι ειχα προδιάθεση για προστατιτιδα και ισως και καποια  υπερπλασία προστάτη και ισως με την ποδηλασια επιτάχυνα τα συμπτώματα.
Επίσης πριν ξεκινήσουν τα συμπτώματα τις αιματουρίας θυμάμαι οτι μια μέρα πριν ειχα έντονη σεξουαλικη δραστηριότητα και μάλιστα ειχα πιεστεί  στη τελευταία εξπερματωση.
Επισης ήμουν κουρασμένος απο σωματική άσκηση.

Ο γιατρός μου ειπε οτι η "κούφια" εκσπερμάτωση μπορει να ευθύνεται για το μικρόβιο που προϋπήρχε και ετσι  μεταφέρθηκε με αυτόν τον τροπο στον προστάτη και πιθανότατα απο εκει οφείλονται ολα τα συμπτώματα.

εχω σταματήσει πλήρως καφέδες και ποτό, δεν ξέρω αν βοηθάει και παράλληλα αντικατέστησα το ποδηλατο με βάδισμα και χαλαρό τρέξιμο..
Σε γενικές γραμμές τα ήπια συμπτώματα κανουν εφικτή την καθημερινότητα μου αλλα σίγουρα η ποιότητα ζωής μου εχει επηρεαστεί..
Τελος άλλος γιατρός που επισκέφτηκα μου ειπε να πάρω για άλλες δυο  εβδομάδες αντιβίωση και για 4-5 ημερες αντιφλεγμονώδες.. δεν ακολούθησα την συμβουλή του και πλεον λαμβάνω καθημερινά μονο το Zidrolin.

#18 08 Μάρτιος, 2015, 11:27:47 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 08 Μάρτιος, 2015, 11:39:41 ΜΜ από haf
Θα ήθελα να σας πω τα νεότερα...

Μετά απο δυο μήνες zidrolin δεν είχα πλέον σχεδόν κανένα πονο παρόλα αυτά έκανα ουρομετρηςη και φάνηκε μερικως αποφρακτική.
Ο γιατρός μου άλλαξε το zidrolin με το Omnic Tocas και αυτό γιατί είχα κανονική εκσπερμάτωση (χωρίς παλινδρόμηση) αφού μου είπε πως δεν χαλάρωνε ο προστάτης και πίεζε την ουρήθρα, Ενώ μου είπε να κάνω αγωγή και για 2 μήνες με libeprosta 4 χάπια ημερησιως.

Τα συμπτώματα έχουν υποχωρήσει, η συνεχή τάση για ούρηση έχει βελτιωθεί αν και δεν αποφεύγω καποιες φορές να σηκωθώ μια φορά το βράδυ νωρίς το πρωί για ούρηση.

Δεν έχω πόνους η άλλες ενοχλήσεις παρά καμια φορά όταν κάθομαι πολλές ώρες στο γραφείο τότε νιώθω ελαφριά ενόχληση.

Ακόμη δεν έχω καταλάβει τι έχω... Ο προστάτης μου ειναι φυσιολογικός σε μέγεθος, εξετάσεις ούρων φυσιολογικές πλέον... Αίμα δεν έχω ξαναδεί.

Τελικά έχω ΧΠΑ? ελαφριάς μορφής? Υπετροφια προστάτη? δεν μπορώ να καταλάβω..