Υπάρχουν δύο τελείως διαφορετικές παθήσεις που ωστόσο τα ονόματά τους μοιάζουν πολύ και έτσι προκαλείται σύγχυση στους ασθενείς. Ανοίγω αυτό το topic προκειμένου να συζητήσουμε τις διαφορές τους και να να βοηθήσουμε να ξεκαθαρίσει επιτέλους αυτή η σύγχυση:

Προστατίτιδα vs Μπροστατίτιδα

Προστατίτιδα.
Επιστημονική ονομασία: Σύνδρομο Χρόνιου Πυελικού Άλγους. Παλαιότερη επιστημονική ονομασία: Χρόνια μη Βακτηριακή Προστατίτιδα.

Μπροστατίτιδα.
Επιστημονική ονομασία: Μπροστατίτιδα. Παλαιότερη επιστημονική ονομασία: Μπροστατίτιδα.


Προστατίτιδα.
Αιτίες που την προκαλούν: άγνωστες επακριβώς στην επιστήμη. Γίνονται εικασίες για νευρομυϊκό πρόβλημα.

Μπροστατίτιδα.
Αιτίες που την προκαλούν: είναι μόνο μικροβιακή. Πάντα οφείλεται σε μικρόβιο, ιό, χλαμύδια ή μύκητες.


Προστατίτιδα
Ανεύρεση μικροβίων στις καλλιέργειες: συνήθως δεν ανευρίσκονται συγκεκριμένα μικρόβια καθολικά και από όλα τα εργαστήρια σε επαναλαμβανόμενες εξετάσεις. Ακόμα όμως κι αν ανευρίσκονται αμφισβητείται αν σχετίζονται με την πάθηση.

Μπροστατίτιδα
Ανεύρεση μικροβίων στις καλλιέργειες: υπάρχουν άπειρα μικρόβια διαφόρων ποικιλιών που έχουν προσβάλλει τον προστάτη. Ακόμα κι αν δεν ανευρίσκονται στις καλλιέργειες, είναι επειδή ξέρουν να κρύβονται καλά. Συνήθως αποκαλύπτονται αν γίνουν εξετάσεις σε συγκεκριμένο μικροβιολογικό μοναδικό ανά την υφήλιο.


Προστατίτιδα και φλεγμονή στον προστάτη
Στους περισσότερους ασθενείς (περίπου 2/3) δεν ανευρίσκονται στοιχεία φλεγμονής στον προστάτη μέσω της καθιερωμένης μεθόδου (πυοσφαίρια στο προστατικό υγρό)

Μπροστατίτιδα και φλεγμονή στον προστάτη
Όλοι οι πάσχοντες έχουν εξαιρετικά κρίσιμη κατάσταση φλεγμονών στον προστάτη. Αυτή δε, παραδόξως μεταμφιέζεται και δεν μπορεί να ανιχνευθεί μέσω της καθιερωμένης μεθόδου (πυοσφαίρια στο προστατικό υγρό) αλλά μπορεί να ανιχνευθεί ΜΟΝΟ με έγχρωμο υπέρηχο συγκεκριμένου ιατρού μοναδικού στην υφήλιο που διαθέτει συγκεκριμένο μηχάνημα μοναδικό στην υφήλιο και με κατάλληλες κινήσεις του ματσουκιού στον κώλο του ασθενούς.


Προστατίτιδα
Κατάσταση του προστάτη: αμφισβητείται κατά πόσο τελικά ο προστάτης ευθύνεται για τα συμπτώματα της πάθησης. Συνήθως ο ίδιος ο προστάτης δεν παρουσιάζει κανένα παθολογικό εύρημα

Μπροστατίτιδα
Κατάσταση του μπροστάτη: ο μπροστάτης έχει τα μαύρα του τα χάλια. Μέσα του κατοικούν μικρόβια, χλαμύδια, νυχτερίδες κι αράχνες. Τα μπροστατικά κανάλια έχουν φράξει από το πύον, ο μπροστάτης είναι υπερβολικά διογκωμένος.


Προστατίτιδα
Επιπλοκές πέραν των συμπτωμάτων: καμία.

Μπροστατίτιδα
Επιπλοκές πέραν των συμπτωμάτων: οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε απώλεια στύσης, στειρότητα και καρκίνο

(συνεχίζεται)
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

phaethon,
παρά τις διαφωνίες μας, σου αναγνωρίζω ότι έχεις χιούμορ.

Να προσθέσω κι εγώ;

Προστατίτιδα: Την έχουν λίγοι.

Μπροστατίτιδα: Την έχουν όλοι!
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

#2 30 Οκτωβρίου, 2013, 11:44:03 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 30 Οκτωβρίου, 2013, 11:55:04 ΠΜ από Phaethon (Φαέθων)
Δεν πειράζει ρε Evans. Η διαφωνία δεν είναι κακό πράγμα.

χαχαχαχα, στο μυαλό μου ήσουν! Ολοι πάσχουν από Μπροστατίτιδα!!

...και συνεχίζω:

Προστατίτιδα.
Τρόπος θεραπείας: δεν έχει βρεθεί καθολικός τρόπος θεραπείας. Όμως, πολλοί ασθενείς απαλλάσσονται από τα συμπτώματα ακολουθώντας ο καθένας το δικό του πρωτόκολλο θεραπείας με διαφορετικούς συνδυασμούς τεχνικών

Μπροστατίτιδα: δεν υπάρχει θεραπεία. Ο ασθενής είναι καταδικασμένος σε αργό θάνατο. Συνιστάται να παίρνει αντιβίωση για αρκετές δεκαετίες ώστε τουλάχιστον να μην έχει τύψεις ότι δεν το παλεύει. Εξαίρεση αποτελεί το εφ'όρου ζωής κωλοδαχτύλωμα από συγκεκριμένο γιατρό ανά την υφήλιο με ειδικό δάχτυλο που θεραπεύει σε ποσοστό 100%!!! Απαιτεί όμως πίστη στον Θεό και τον γιατρό. Όσοι δεν θεραπεύονται δεν είχαν αρκετή πίστη.

Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0


-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''