Χαιρετώ και όλους τους φίλους του φόρουμ,
και maevius είσαι οτι πιο hot κυκλοφορεί στο φόρουμ :).
Φίλε ερώτηση, πόσες φορές την ημέρα τρως; πως καταπολεμάς την πείνα τρώγοντας όπως λες λιγότερο;
ρε φίλε εμένα με ποιάνουν κάτι λιγούρες το βράδυ και δεν μπορώ να συγρατηθώ... και δεν είναι οτι τρώω λίγο.
Μάλλον έχει συνηθήσει έτσι ο οργανισμός μου και κάθε βράδυ χτυπάει μπιπ για χλαπακιασμα.

Βtw και σε εμένα η φτωχή σε υδατάνθρακες διατροφή βελτίωσε πολύ την ποιότητα των κενώσεων μου... καλοσχηματισμένα κόπρανα και κάτι ενδεικτικό που με ένοχλούσε πάντα, χωρις να χρειάζεται να σκουπιστώ όπως παλιά που ξόδευα χαρτί και χρόνο... τα μόνα θέματα που έχω πλεον είναι η δυσκοιλιότητα και μια φλεγμονή σε κάποιο σημείο του εντέρου γιατι κάποιες φορές βλέπω αίμα στα κόπρανα... υποψιάζομαι ότι αυτή η φλεγμονή είναι αιτία των συμπτωμάτων χ.π που έχω ακόμα.
Αυτά απο μένα, ώρα καλή!!

άσχετη ερώτηση προς διαχειριστές, μπορώ να αλλάξω nick;
   
Εμφανιση στα  23.Συχνουρία, κάψιμο στην ούριση, πόνος στην εξπερμάτιση, πιάσιμο-πόνος σε όρχεις,μούδιασμα-πόνος σε πυελική περιοχή και προσαγωγούς, πόνοι σε μέση,αδυναμία διατήρησης στύσης,δυσκοιλιότητα (όλα με εξάρσεις-υφέσεις),σήμερα εφαρμογή ασκήσεων με διατάσεις,μασάζ,αναπνοές,διατροφή.

Φίλε mavrilous αφού ξέρεις πόσο μου αρέσουν τα σταριλίκια!

Το σημείο που κόλλησε το κεφάλι μου (εφόσον άρχισα να βλέπω βελτίωση) ήταν για πιο λόγο έγινε αυτό που έγινε και νομίζω αν δεν βρούμε την ρίζα του προβλήματος δεν πρόκυτε να έρθει ποτέ η τελική λύση. Πχ σκεφτόμουν Κληρονομικότητα και μάπα κατασκευή? (και ο πατέρας μου έκανε προστατίτιδα στα 60), σκεφτόμουν μια μια τις γκόμενες πια μπορεί να μου την έκανε (δεν ήταν και πολλές!), βρώμικες τουαλέτες? μικρόβια απο νοσοκομεία? (ειχα κλεψιέλα). Καθιστική ζωή? Τι σκατά μου την έκανε?

Για να μην σας πρήζω πιστεύω πλέον με απόλυτη βεβαίοτητα, διαβάζοντας πολύ προσεκτικά το βιβλίο που σας είπα "Παραβάσεις και νηστειοθεραπέια" http://www.bis.gr/nist/index.php?option=com_content&task=view&id=14&Itemid=1 και ΠΑΡΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ εδώ και 2 χρόνια, πως ο λόγος που την έπαθα είναι αυτός που σας έχω πει στα προηγούμενα post. Ότι οι οργανιμσοί μας είναι γενικά κλαταρισμένοι, με κλαταρισμένο ανοσοποιητικό και τελείως λάθος χημική/ μηχανική ισορροποία.

Κάποιος που εχει προστατίδια πρέπει να ξεκόλλησει το κεφάλι του από την ιδεά ότι πριν ρε γαμώτο ήταν σούπερ και την έπαθε από την κακιά στιγμή και να το δει τελείως σφαιρικά. Αν το σκεφτείτε κάθε δευτερόλεπτο γίνονται χιλιάδες χημικές ενώσεις με μέταλλα,ιχνοστοιχεία, βιταμίνες κτλ. Και μόνο που σκέφτόμαστε ή γράφουμε σε αυτό το κωλοπληκτρολόγιο γίνονται χημικές ενώσεις, λειτουργούν νεύρα, λειτουργούν μυς.

Λοιπό επειδή είπα πολλά πάλι, οι αλλάγες που έχω κάνει:
1) γενικά προσπαθώ να ακολουθώ τον βιορυθμό μου δηλαδή ξυπναώ νωρίς (κατα τις 7.30) και κοιμάμαι νωρίς (κατα τις 12)
2) επειδή είναι καθιστική η δουλειά μου, έχω κόψει το αυτοκίνητο και παντού με ποδήλατο/ πόδια.
3) το μέσο καθημερινό πρόγραμμα διατροφής μου είναι:

- Πρωι κατα τις 8: πράσινο ή μαύρο τσάι (γενικά πειραματίζομαι με τα τσάγια/βότανα) με μέλι, 2,3 φρούτα και 1 φέτα ψωμί με βούτυρο και μελι.
- Κατά τις 12 (αλλά όχι κάθε μέρα): ένα κουλούρι , πίνω και κανένα καφέ (προσπαθώ ελληνικό)
- Μετά ανάλογα: Αν φάω κατά τις 3 μεσημεριανό (οπωσδήποτε σαλάτα + φαγητό, χωρίς ψωμιά/τυριά),ίσως να φάω και κάτι κατά τις 7 (το μισό από το μεσημεριανό  ή κανένα γιαούρτι και πάντα χωρίς ψωμί). Επίσης ποτέ δεν κοιμάμαι μόλις φάω. Αν είμαι πτώμα και πεινάω, κοιμάμαι κανένα μισάωρο και τρώω μετα.
Αν φάω κατά τις 6 μεσημεριανό, δεν τρώω τίποτα για βραδινό (ούτε γιαούρτι).

Καμιά φορά νωρίς το βραδάκι πίνω και καμια μαυροδάφνη και thats it!

Σαν γενικές παρατηρήσεις, έχω κόψει τελείως το γάλα (αν θα φάω πολύ λίγο τυρί μέσα στην εβδομάδα και κανένα γιαούρτι το βράδυ),τελείως μαχαίρι τα αναψυκτικά και από τις τροφές αποφεύγω τηγανητά και σαβούρα. Επίσης με μέτρο το νερό, τέρμα τα μπουκάλια το ένα μετά το άλλο. Πίστεψε με όχι μόνο δεν πεινάω, όχι μόνο δεν είμαι πτώμα άλλα έχω την διπλάσια ενέργεια και διαύγεια!
Ειδικά για το βραδινο όχι μόνο δεν με πιάνει ληγούρα, αλλά αν βρεθώ σε κατάσταση με παρέα κτλ και φάω και πιω βράδυ, με χαλάει!

Προσωπικά, η περίοδος που είχα όλα μα όλα τα συμπτώματα της προστατίδας ήταν Χριστούγεννα του 2010 (λίγα τα είχα σποραδικά εδώ και 10 χρόνια), αλλά ο κακός χαμός έγινε εκείνα τα Χριστούγεννα. Για ένα περίπου μήνα πριν σκάσουν, είχα καθημερινά αίμα στα κόπρανα/σκούπισμα..Κανένας ουρολόγος προφανώς δεν έδωσε σημασία ούτε με ρώτησε ποτέ για συμπτώματα άλλα πέρα από τα γνωστά.
Το πρόγραμμα διατροφής που θα κάνει ο καθένας πρέπει να το αποφασίσει αυτός ανάλογα την δουλεία του και την καθημερινότητα του.
Οι "κανόνες" όμως και η λογική πρέπει να είναι η ίδια: επιβάρυνε όσο λιγότερο μπορείς το έντερο, μεγάλες αποστάσεις ανάμεσα στα γεύματα, ελάχιστο ως μηδέν βραδινο, όχι υπερβολικούς υδατάνθρακες, όχι αναψυκτικά, με μέτρο ο καφές , περπάτημα / άθληση όσο μπορούμε. Επίσης παρατηρήστε τι σας χαλάει και κόψτε το μαχαίρι. Και το πιο βασικό που λείπει σε όλους μας (και το λέω για να το ακούσω και εγώ) είναι η ηρεμία..!

(μια ερώτηση έκανε ο mavrilous και έγραψα έκθεση πάλι) 

Παιδιά καλό τρίημερο σε όλους! Η νίκη είναι κοντά!

Παράθεσηάσχετη ερώτηση προς διαχειριστές, μπορώ να αλλάξω nick;

Μπορείτε να αλλάξετε nickname από το menu: Προφίλ > Ρυθμίσεις Λογαριασμού > και στη σελίδα που σας πηγαίνει αλλάξτε το πεδίο "Όνομα
(Αυτό είναι το όνομα που θα εμφανίζεται στους επισκέπτες (επιτρέπονται ελληνικοί χαρακτήρες)".

Παιδιά κάτι πολύ βασικό που ίσως δεν έκανα και εγώ ξεκάθαρο από την αρχή, αλλά κάπου έπεσε το μάτι μου σε κάποια άλλα post οπότε πρέπει να το διευκρινίσω. Την περίοδο που κάνετε αυτού του τύπου την διατροφή α) δεν πρέπει να παίρνετε κανενός είδους φάρμακο και ιδιαίτερα αντιβίωση, αντιμυκησιακά, αντιφλεγμονώδη. β) να κοιμάστε και να ξεκουράζεστε όσο πιο πολύ μπορείτε. Η κυρίαρχη λογική είναι να επαναφέρετε το έντερο σε καλή κατάσταση, το οποίο θα επαναφέρει και το ανοσοποιητικό σε καλη κατάσταση και ουσιαστικά θα αφήσετε τον οργανισμό σας να αυτοιαθεί. Προφανώς αυτή η διαδικασία δεν γίνεται από την μια μέρα στην άλλη. Αν σε μια τέτοια περίοδο που ο οργανισμός σας δίνει μάχη να βρει ισορροποία, αλλάζοντας του συνήθεις χρόνων και εσεις πάρετε αντιβίωση έχετε αυτόματα καταστρέψει ολη την προσπάθεια γιατί η αντιβίωση διαταράσει απίστευτα την χημική ισορροποία του εντέρου. Οπότε τα αποτελέσματα όχι μόνο δεν είναι θετικά αλλά πιστεύω θα είναι χειρότερα από κάποιον που δεν κάνει μιας τετοιας μορφής δίαιτα. Η συμβουλή μου για όποιον προσπαθήσει να ακολουθήσει αυτόν το δρόμο είναι να ξεχάσει μαχαίρι ή όλα τα φάρμακα ή την δίαιτα γιατί περισσότερο κακό θα του κάνουν παρά καλό.

Η ξεκούραση επίσης είναι πολύ βασική γιατί ο οργανισμός όλες τις επιδιορθώσεις σε ιστους, νεύρα, μυς κτλ τις κάνει όταν ξεκουράζεται και κυριώς το βράδυ.

Μια παρατήρηση για όσους κάνουν εξετάσεις και την μια βγαίνει το ένα μικρόβιο, την άλλη το άλλο. Υπάρχουν χιλιάδες είδη μικροβίων που μπορεί να έχουμε αλλά το πρόβλημα δημιουργείται όταν το περιβάλλον ευννοεί την ανάπτυξη παθογόνων μικροβίων σε σημεία του σώματος που δεν έπρεπε να είναι. Όταν το περιβάλλον ευννοεί αναπτύσσουν αποικίες και δημιουργούνται φλεγμονές και προβλήματα. Η ερώτηση μου είναι πως θα πολεμήσετε το προβληματικό περιβάλλον? με συνδυασμούς 1000 αντιβιώσεων? Με μπαζούκας? Δεν βλέπετε ότι δεν έχει αποτέλεσμα? Ότι φάρμακο πέρνουμε διαταράσσει απίστευτα την χημική ισορροποία και ναι μεν μπορεί να κάνετε εξετάσεις και την μια να μην έχετε εντεροκκοκο αλλά την άλλη να κάνετε και να έχετε. Δεν έγινε θαύμα και τον έχετε, ούτε μας κυνηγάνε τα μικρόβια. (εδώ αφήνω ένα μικρό ερωτηματικό για μικρόβια όπως τα χλαμύδια που αξίζουν παρακολούθησης). Επίσης το ίδιο συμβαίνει και με τους μύκητες. Είναι κλασσικό φαινόμενο λάθος ισορροπίας αφού το ph του οργανισμού δεν είναι αυτό που πρέπει.

Επίσης σας προκαλώ να μου απαντήσετε γιατί όταν έχουμε 40 πυρετό, γίνόμαστε καλά με πολύ λίγο φαί και ξάπλα. Ποιός έχει όρεξη να φάει μπριζόλα όταν ψήνεται στον πυρετό ή να φάει τον αγλαίουρα το βράδυ ή να πάει να πιεί ποτά? Κανένας φυσικά. Και ο λόγος που γινόμαστε καλά είναι ένας και απλός και δεν είναι τα ντεπόν. Ξεκουράζεται το έντερο με το λίγο φαί, ξυπνάει το ανοσοποιητικό και + ξεκούραση το σώμα γιατρευεται μόνο του. Ειλικρινά στεναχωριέμαι που κάτι τόσο απλό σαν σκέψη δεν πείθει τόσο κόσμο να το δοκιμάσει και ψάχνει να βρει την λύση με τρίπλες παρά να αντιμετωπίσει το πρόβλημα της προστατίτιδας στην ρίζα του. Ότι δεν ψηνόμαστε στον πυρετό δεν σημαίνει ότι είμαστε καλά ή ψιλοκαλά, ούτε φυσικά έχουμε μια κατάρα πάνω μας και είμαστε σε άγνωστη κατάσταση.

Επειδή αυτή είναι απλά μια μέθοδος που σε εμένα προσωπικά είχε αποτέλεσμα, αλλά φυσικά δεν είναι πανάκεια και δεν θέλω ούτε να επιμένω και να είμαι απόλυτος, είμαι πραγματικά περίεργος αν κάποιος κυρίως από τους παλιούς, αποφασίσει να την δοκιμάσει για ένα διάστημα πχ 2 μηνών, χωρίς απολύτως παραπάνω πειραματισμούς, και να μας πει τα αποτελέσματα..Κανονικά πιστεύω έπρεπε ήδη κάποιος να έχει δοκιμάσει.. (Mavrilous σε εσενα αναφέρομαι  :) )

Γιατί λες οτι δεν πείθεις φίλε maevius, εμένα προσωπικά με έχεις πείσει και εφαρμόζω πολλά απο αυτά που έχεις πει σχετικά με τη νηστειοθεραπεία...
Πάντως όπως είπες θέλει χρόνο ειδικά για εμάς που έχουμε αντιμετωπίσει παράλληλα και δύσκολες γαστρεντερικές παθήσεις ακόμα περισσότερο.
Δεν είμαστε όλοι οι οργανισμοί ίδιοι έτσι, είναι δεδομένο.. ο καθένας παίρνει πληροφορίες που γράφουμε εδώ, τα εφαρμόζει και εξατομικεύει τις διάφορες μεθόδους θεραπείας που προτείνονται. 
Τις τελευταίες μέρες παράλληλα με διατροφή και άσκηση, έχω εστιάσει στην ηλιοθεραπεία μιας και με αυτήν ο οργανισμός παράγει βιταμίνη D η οποία βοηθάει στην καλή λειτουργία του εντέρου... και δεν την παίρνεις εύκολα μέσω τροφών...προσοχή όμως με καπέλο και όχι υπερβολές. 
Σήμερα έκανα το πρώτο μου μπάνιο (μπρρρρ)!!!
Maevius με έχεις αγχώσει με τα χρονοδιαγράμματα σου να πούμε  :D ... σήμερα έφαγα αργά και μετά θα σκέφτομαι εσένα και δε θα μπορώ να κοιμηθώ απο τύψεις ;D
Εμφανιση στα  23.Συχνουρία, κάψιμο στην ούριση, πόνος στην εξπερμάτιση, πιάσιμο-πόνος σε όρχεις,μούδιασμα-πόνος σε πυελική περιοχή και προσαγωγούς, πόνοι σε μέση,αδυναμία διατήρησης στύσης,δυσκοιλιότητα (όλα με εξάρσεις-υφέσεις),σήμερα εφαρμογή ασκήσεων με διατάσεις,μασάζ,αναπνοές,διατροφή.

Οι τύψεις μετά το βραδινό είναι το πρώτο στάδιο, οπότε μόλις με έπεισες ότι προσπαθείς να την εφαρμόσεις! Φυσικά η γυμναστική των ματιών στις παραλίες ενδείκνυται ανεπιφύλακτα όλο το καλοκαίρι γιατί γίνονται άπειρες χημικές και μετά μηχανικές διεργασίες σε όλο το σώμα, όχι μόνο στα μάτια ;)

Επίσης μια πρόταση για τους admin, νομίζω κυρίως για τους νέους αλλά και για εμάς φυσικά θα βοηθούσε να υπάρχει ένα section μόνο με polls, πίνακες ή κάτι τέτοιο με συγκεντρωτικά στατιστικά πχ από συμπτώματα,μικρόβια κτλ και από θεραπείες/δοκιμές (sorry αν υπάρχει και δεν το είδα!)

Επίσης σόρυ για το ύφος καμιά φορά, εννοείτε δεν θέλω να επιμένω ότι είναι η λύση στην προστατίτιδα κτλ, και όλοι παίρνουμε ιδέες και ο καθένας τις εφαρμόζει όπως νομίζει. Μου φαίνεται έχω αγωνία αν δει και κάποιος άλλος αποτέλεσμα με αυτό για να με πείσει και εμένα ακόμα περισσότερο ότι είμαι στον σωστό δρόμο!

Καλημέρα σε όλους και απο εμένα!
Το συγκεκριμένο thread είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον!
Να προσθέσω μερικά ευχάριστα νέα ότι ανανέωσα στο ιστορικό μου http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=610.msg877#msg877 και αναφέρω ότι μετά απο 3 μήνες, στον γιατρό που έκανε θεραπεία και ο βέρτης, οι εξετάσεις μου βγήκαν αρνητικές και σε 3 μήνες θα κάνω επανεξέταση να δούμε πως πάει
Και για να μην βγω εκτός τόπικ θέλω να αναφέρω, χωρίς να ξέρω αν έπαιξε ρόλο, ότι τους τελευταίους μήνες μαζί σχεδόν με την θεραπεία έκανα και διατροφή!

Επίσης ένα πολύ ισχυρό "φάρμακο" για όσους θέλουν να βελτιώσουν την υγεία του εντέρου τους είναι το κεφίρ. http://delicieuses.forumotion.net/t1854-topic
Επειδή το έχω ξεκινήσει και το πίνω μερικές ημέρες βλέπω ιδιαίτερα αποτελέσματα σε εμένα!

Αυτά το ολίγα
Εμφάνιση στα 26-27, ελαφρύ τσούξιμο στην ουρήθρα, συγκολλήσεις στο σπέρμα, πολλά και διαφορετικά μικρόβια κάθε φορά στις καλλιέργειες (e-coli, Ureaplasma, faecalis, χλαμυδια), μερικές φορές αίσθημα πίεσης στον ορθό.  Από το Μάιο του 2012 μέχρι τώρα θεραπείες με αντιβιώσεις.


"Μόλις τρεις ημέρες αυστηρής νηστείας είναι αρκετές για να αναζωογονηθεί πλήρως το ανοσοποιητικό μας σύστημα, ανεξαρτήτως ηλικίας, σύμφωνα με νέα επαναστατική μελέτη από το Πανεπιστήμιο της Νότιας Καλιφόρνια (USC)."

http://enallaktikidrasi.com/2014/06/pos-i-oliki-nisteia-epanaferei-to-anosopoiitiko-systima-kai-voitha-tous-karkinopatheis/

To original αρθρο εδώ :

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/10878625/Fasting-for-three-days-can-regenerate-entire-immune-system-study-finds.html

Χαιρετώ τα νέα μέλη και τους παλιούς φίλους του φόρουμ...
έχω καιρό να γράψω είναι η αλήθεια και αφορμή γι'αυτό στάθηκε το ότι μετά από πάρα πολλές δοκιμές φαρμάκων και θεραπειών αισθάνομαι ότι έχω καταλήξει κάπου.
Η πρόσφατη ιστορία μου είναι η εξής: πριν ένα τετράμηνο παθαίνει εγκεφαλικό ο πατέρας μου (ευτυχώς είναι καλά τώρα), δέκα πολύ δύσκολες μέρες στο νοσοκομείο και για αυτόν και για μένα (όσοι το έχουν βιώσει καταλαβαίνουν).  σε ένα περιβάλλον όπως αυτό του νοσοκομείου που απαιτεί μεγάλη υπομονή, για μένα ήταν μεγάλη δοκιμασία. στρες, στεναχώρια, κακή διατροφή (στα κυλικεία των νοσοκομείων δεν τρως και τα πιο υγειινά πράγματα κ σε ότι να ναι ώρες)...χαρακτηριστικά θυμάμαι τον εαυτό μου να βρίσκω παρηγορια στα γλυκά και τους καφέδες. εκείνη την περίοδο άρχισαν έντονες ενοχλήσεις όπως αυτές που έχω αναφέρει στο ιστορικό μου και επιπλέον μετά απο μερικές μέρες μου έσκασε έξαρση στο έντερο (ελκώδης κολλίτιδα). πριν συμβούν όλα αυτά τα σκηνικά έτυχε να ερευνώ το βιβλίο του παπαγιανόπουλου "ελαφρά γεύματα και θεραπείες ασθενείων" για την θεωρία του οποίου είχα μάθει από τον φίλο maevius σε αυτό εδώ το thread. για να μην μακρηγορώ την έξαρση την πέρασα με τη βοήθεια αυτού του βιβλίου, χωρίς φάρμακα. παράλληλα έσβησαν και οι πυελοουροποιητικές ενοχλήσεις.
μετά λοιπον από την μελέτη της θεωρίας αυτής αλλά και από την προσωπική, εμπειρική παρατήρηση κατέληξα στα εξής:   
η τροφή που δεν χωνευεται σωστά και που δεν απορροφάται από τον οργανισμό (π.χ. να γίνει λίπος στο σώμα) γίνεται τοξική με αποτέλεσμα οι επιπτώσεις να διοχετεύονται σε διάφορα σημεία του σώματος, ανάμεσα σε αυτά και το ουροποιητικό. παράλληλα η σήψη της αχώνευτης τροφής δημιουργεί ένα φαύλο κύκλο στο έντερο ο οποίος συντηρείται με κακή διατροφή. εκδηλώνεται δηλαδή με έντονη πείνα για λιπαρά φαγητά και γλυκά, δυσκοιλιότητα, να έχεις φάει πολύ φαγητό χωρίς να χορταίνεις κ.α. (αναφέρω πολύ χονδρικά... η αναλυτικότερη θεωρία του Παπαγιαννόπουλου έχει πολύ ενδιαφέρον). Το χρόνιο πυελικό άλγος είμαι πεπεισμένος ότι είναι αποτέλεσμα αυτού του φαύλου κύκλου που προκαλεί η τοξική λειτουργία του εντέρου...
έχει αναφερθεί πολλές φορές στο φόρουμ η σύνδεση του Χ.Π.Α με το έντερο και υπάρχουν γενικότερα και άλλες επιστημονικές αναφορές και έρευνες.
προσωπικά έδωσα έμφαση στα εξής (θα αναφέρω περιληπτικά,έχουν ειπωθεί πολλές φορές και απο τον αδελφό maevius ): α)ώρες γευμάτων: απόσταση 4-5 ωρών ανάμεσα στα γεύματα, τελευταίο νωρίς το απόγευμα(όχι μετα τις εφτά, παράληψη γεύματος όταν είσαι κουρασμένος + όταν δεν πεινάς μην τρως με το ζόρι. β) ποσότητα φαγητού :πιστέψτε με ο οργανισμός ειδικά σε εμάς που κακά τα ψέματα κάνουμε καθιστική ζωή δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις φαγητού. προσωπικά με βοήθησαν πολύ οι αναλογίες στις ποσότητες των γευμάτων που έχει το βιβλίο. μια καλή συνήθεια είναι να σταματάμε το γεύμα ακόμα και αν δεν έχουμε χορτάσει πλήρως (ξέρω είναι δύσκολο άλλα παιδιά αξίζει γιατί μετά από λίγο η πείνα φεύγει και επιπλέον νιώθεις τόσο ανάλαφρος σαν να μην έχει φάει καθόλου). γ) ποιότητα φαγητού: δεν έχει καμία σχέση με εμμονές σε βιολογικά κ.τ.λ. απλές τροφές (ψωμί, αυγά, γάλα, πατάτες, λαχανικά, φρούτα κ.α) μαγειρεμένες σε όχι υψηλές θερμοκρασίες όπως σε τηγάνισμα, τσιγάρισμα κ καβούρδισμα (σύμφωνα με το γιατρό το μαγείρεμα σε λάδι πάνω απο τους 200 C προκαλεί τοξικές χημικές αντιδράσεις).  δ) τρόπος λήψης τροφής: αργά, ήρεμα, με μικρές μπουκιές και πολύ καλό μάσημα ούτως ώστε να ενεργοποιηθεί σωστά ο μηχανισμός χώνεψης του οργανισμού.
Προσωπικά με βοήθησε και η ξηρασία(όχι νερό και φαγητό) για μια μέρα ή οποία έχω πειστεί ότι είναι πολύ δυνατό reboot του εντέρου... 36ωρη όμως δηλ. τρως το βράδυ και ξανατρώς μεθαύριο το πρωί.

και ένα link λίγο πιο αναλυτικά

http://pantanasa.gr/2013/07/11/494/

Πάντως θέλω να πω ότι χρειάζεται μεγάλη θέληση για όλα αυτά γιατί είναι δύσκολα, ιδιαίτερα στην αρχή. και γω όταν τότε μας τα έλεγε ο maevius ήμουν διστακτικός. με έφερε όμως ο δρόμος και εμβάθυνα, τα εφάρμοσα σωστά και είδα αποτελέσματα.
αυτά ρε παίδες, απλά ένιωθα ότι έπρεπε να τα μοιραστώ.
όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι άλλο ας μου στείλει pm.

πολλούς χαιρετισμούς στους παλιούς φίλους! και ιδιαίτερα στον maevius!


Εμφανιση στα  23.Συχνουρία, κάψιμο στην ούριση, πόνος στην εξπερμάτιση, πιάσιμο-πόνος σε όρχεις,μούδιασμα-πόνος σε πυελική περιοχή και προσαγωγούς, πόνοι σε μέση,αδυναμία διατήρησης στύσης,δυσκοιλιότητα (όλα με εξάρσεις-υφέσεις),σήμερα εφαρμογή ασκήσεων με διατάσεις,μασάζ,αναπνοές,διατροφή.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ Ο MAVRILOUS ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΑ!! ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΝΑΣ ΣΥΜΠΑΣΧΩΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΑ !!
ΔΙΝΕΙ ΘΑΡΡΟΣ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ !!
ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ MAEVIOUS ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ  ΑΥΤΗ !!
ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΝΕΑ , ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΟΣ , ( ΜΕ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΗ ΔΙΑΙΤΑ, ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΑΕVIUS ,   ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΑ !!

ΤΙΣ ΑΠΟΚΡΙΕΣ (Τ0 3ΗΜΕΡΟ ) ΤΩΝ ΑΠΟΚΡΙΩΝ , ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΚΡΑΙΠΑΛΗΣ, ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ , ΕΞΟΔΟ  KAI  ΦΑΓΗΤΟΥ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 9 ΤΟ ΒΡΑΔΥ, ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΚΕΤΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ  ΚΡΑΣΙΟΥ, ΑΡΧΙΣΑΝ  ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ... ΔΕΙΛΑ...ΔΕΙΛΑ !!
ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΑ  ΔΕΥΤΕΡΑ, ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ  ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ  ΑΡΚΕΤΗ  ΠΟΛΥΦΑΓΙΑ ΚΑΙ ΟΙΝΟΠΟΣΙΑ, ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΙΧΑ  ΙΟΓΕΝΗ  ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑ (Ο ΜΟΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ , ΑΦΟΥ ΟΛΟΙ ΦΑΓΑΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ) ΜΕ  ΕΜΕΤΟΥΣ  ΚΑΙ ΔΙΑΡΡΟΙΕΣ.
ΠΙΣΤΕΥΩ  ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ , ΟΤΙ Η ΙΩΣΗ ΜΟΥ, ΗΤΑΝ  ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΠΤΩΣΗΣ ΤΟΥ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΛΟΓΩ  ΤΗΣ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗΣ  ΣΕ ΦΑΓΗΤΟ  ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΑΛΚΟΟΛ !!
ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΥΡΙΩΣ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ  ΗΜΕΡΑ, ΗΤΑΝ  ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΤΗΣ ΟΞΕΙΑΣ  ΠΡΟΣΤΑΤΙΤΙΔΑΣ : ( ΚΑΨΙΜΟ ΣΤΗΝ ΟΥΡΗΣΗ, ΤΡΟΜΕΡΟΙ ΠΟΝΟΙ ΣΤΗΝ ΠΥΕΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΟΡΧΕΙΣ, ΟΣΦΥΑΛΓΙΑ, ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΙΑ  ΣΤΗΝ ΟΥΡΗΣΗ, ΚΑΨΙΜΟ ΣΤΗΝ  ΕΚΣΠΕΡΜΑΤΩΣΗ), ΚΑΙ  ΤΡΟΜΕΡΟ ΤΥΜΠΑΝΙΣΜΟ  ΤΟΥ ΕΝΤΕΡΟΥ !!
ΑΡΧΙΣΑ ΔΙΑΙΤΑ ΜΕ ΡΥΖΙ ΒΡΑΣΤΟ ΚΑΙ ΠΑΤΑΤΕΣ ΚΑΙ  ΓΕΝΙΚΑ ΤΗΝ  ΔΙΑΙΑΤΑ ΤΟΥ  ΜAEVIOUS .
META AΠΟ  3 ΗΜΕΡΕΣ ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ  90% ΚΑΛΥΤΕΡΑ !! ΕΧΕΙ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ  ΚΑΙ Η ΟΥΡΗΣΗ !

ΚΑΙ  ΕΝΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣ ΣΚΕΨΗ :
Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ  ΚΑΝΕΙ  ΡΙΖΙΚΗ (ΟΛΙΚΗ ) ΠΡΟΣΤΑΤΕΚΤΟΜΗ ΛΟΓΩ CA ΠΡΟΣΤΑΤΟΥ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥ, ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ  ΠΡΟΛΑΒΑΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΜΕΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΗΣ ΝΟΣΟΥ !
ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ  ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΟΥ  ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ ΕΝΤΕΡΟΥ- ΠΡΟΣΤΑΤΗ ,  ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΑΣΧΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΟ ΠΥΕΛΙΚΟ ΑΛΓΟΣ ( ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΤΑΤΙΤΙΔΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΤΟΤΕ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ) ΠΡΙΝ 25-35Β ΧΡΟΝΙΑ !!! ( ΤΟΝΟΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΩΝ !!!!)
ΟΜΩΣ  ΟΠΟΤΕ  ΕΠΑΙΡΝΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ 15-20  ΗΜΕΡΕΣ  ΕΝΩ ΤΟ ΑΛΓΠΣ ΥΠΟΧΩΡΟΥΣΕ , ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ  ΗΜΕΡΕΣ  ΕΙΧΕ ΠΑΝΤΟΤΕ " ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ"  ΑΠΟ  ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ !
ΤΟ ΙΔΙΟ  ΚΑΙ ΟΤΑΝ  ΕΚΑΝΕ  ΚΑΤΑΧΡΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΠΙΚΑΝΤΙΚΑ ΦΑΓΗΤΑ !
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ  ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ   ΥΠΗΡΧΕ ΑΜΕΣΗ  ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ ΕΝΤΕΡΟΥ- ΠΡΟΣΤΑΤΗ.
ΟΠΟΤΕ  ΕΚΑΝΕ ΔΙΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ, ΕΝΤΕΛΩΣ  ΜΑΓΙΚΑ  ΤΑ ΣΥΜΤΩΜΑΤΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΤΑΝ !!

ΣΤΑ 68 ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ  ΤΗΝ  ΡΙΖΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΤΕΚΤΟΜΗ ( ΠΑΕΙ Ο ΠΡΟΣΤΑΤΗΣ !!)
ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ 10 ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΚΤΟΜΗ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ  ΠΡΟΣΤΑΤΗ !!!! , ΟΠΟΤΕ  ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ  : ΚΑΥΤΕΡΑ, ΚΥΝΗΓΙΑ,  ΤΗΓΑΝΗΤΑ, ΑΡΚΕΤΟ ΤΣΙΠΟΥΡΟ ΜΕ ΤΑ ΞΙΝΑ ΜΕΖΕΔΑΚΙΑ 'Η ΑΡΚΕΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ  ΚΡΑΣΙ   , ΤΑ  ΣΥΜΤΩΜΑΤΑ  ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ ΚΑΙ  ΘΥΜΙΖΟΥΝ  ΤΗΝ ΤΟΤΕ.... ΒΑΦΤΙΣΜΕΝΗ....ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΤΑΤΙΤΙΔΑ !!!!
ΤΑ  ΣΧΟΛΙΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ !!!  ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ  ΟΜΩΣ  ΟΤΙ  ΟΛΑ  ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ !!!
Υ.Γ.
Ο  ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ  ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ  ΟΞΥΔΕΡΚΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΙΚΟΣ !!
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ  ΠΛΕΥΡΑ, ΕΓΩ ΠΟΥ  ΕΙΜΑΙ ΙΑΤΡΟΣ  ΚΑΙ  ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝΟΣΟΛΟΓΟΣ, ΕΠΡΕΠΕ  ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΛΑ ΑΥΤΕΣ  ΤΙΣ  ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ  ΤΟΥ MAEVIUS , ΤΟΥ  MAVRILOUS ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ  ΠΑΙΔΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΣΥΧΕΤΙΣΗ  ΕΝΤΕΡΟΥ - ΠΡΟΣΤΑΤΗ !!!,  ΚΑΙ  ΑΣ ΕΙΧΑ ΣΥΝΟΜΙΛΗΣΕΙ  ΚΑΙ  ΠΑΡΕΙ  ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ  ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΟΥΡΟΛΟΓΩΝ - ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ  ΤΟΥ  ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ !!
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ  ΣΤΑ  ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ  ΣΕ  ΟΛΟΥΣ  ΣΤΟ SITE  ΑΥΤΟ!!!
ΕΙΣΤΕ  ΠΟΛΥ  ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ  ΠΟΛΛΟΥΣ  ΟΡΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ  ΒΙΒΛΙΑ  ΟΥΡΟΛΟΓΙΑΣ !!!!
GP