Από αυτά που έχω διαβάσει, δεν έχω δει το κολοβακτηρίδιο να επηρεάζει το σπέρμα. Απεναντίας τα χλαμύδια είναι το μόνο που επηρεάζει το σπέρμα και δημιουργεί και χρόνια προστατίτιδα (αν και δεν είναι συχνό αίτιο). Για να γίνει η εξέταση στην καλλιέργεια για χλαμύδια θα πρέπει να ζητηθεί. Δεν είναι και υψηλής ευαισθησίας όμως.
Η εξέταση επιλογής είναι ανίχνευση των χλαμυδίων με pcr δηλαδή με μοριακή μέθοδο στα ούρα (μετά μάλαξη ή και χωρίς αυτή) ή στο σπέρμα. Οι κινολόνες καταστέλλουν τα χλαμύδια αλλά έχει παρατηρηθεί αντοχή συχνά. Το φάρμακο επιλογής είναι το vibramycin δύο χάπια την ημέρα (ή μακρολίδες όπως το zithromax), αλλά για προστατίτιδα χρόνια τουλάχιστο ένα μήνα. Όταν σταματήσεις την αντιβίωση κάνε την εξέταση αν θες
Υπάρχει όμως και άλλη επιλογή, αν έχεις χλαμύδια σίγουρα θα έχει και η γυναίκα σου. Μετά 15 ημέρες αφού διακόψει την αντιβίωση, να κάνει εξέταση τραχηλικού και κολπικού επιχρίσματος με μοριακή μέθοδο για χλαμύδια. 99% ευαισθησία. Το κάνουν βιοιατρική και ιατρόπολις και στοιχίζει 70 περίπου ευρώ. δεν καλύπτεται από τα ταμεία. είναι ένα λεπτό εξέταση. Δεν είμαι ουρολόγος βέβαια
Τώρα μπορεί να τα έχεις κάνει και τζάμπα να τα λέω. Απλώς να το δει και κάποιος με τα δικά σου προβλήματα, μήπως βοηθηθεί
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Σε ευχαριστω φιλε μου. Ηδη μιλησα με τον γιατρο που μου προτεινες και εχω κλεισει ραντεβου μαζι του. Για να ειμαι ειλικρινης, δεν προσβλεπω σε ριζικη λυση του προβληματος αλλα σε διαχειριση και αποδοχη του.

Θα σας ενημερωσω σχετικα με την εξελιξη της υγειας μου.

παιδια ευχαριστω.
Εμφανιση στα 29, διαρκεια 4 ετη.
1.Αρχικα οξεις πονοι - Ανιχνευση faecalis - Αντιμετωπιση με αντιβιωση(Climbax/Ciproxin κυριως) - 6 μηνες
2.Μετεπειτα μετρια πονοι κυριως βουβονικη χωρα. Ανιχνευση faecalis - Αντιμετωπιση με αντιβιωση (Climbax κυριως)/ μαλλαξεις -  2 Χρονια.
3.Μικρες ενοχλησεις , Ανιχνευση Χλαμυδιων σε 2 διαγνωστικα κεντρα. Αντιμετωπιση αντιβιωση(Tabrin κυριως)/μαλλαξεις
4. Μικρες ενοχλησεις -  εν αναμονη εξετασεων - χρηση φυτικων προιοντων (cranberrry - quercetince - σκορδο).  Αποφυγη αγχους.
5. Εξετασεις καθαρες για χλαμυδια και λοιπους οργανισμους μετα απο 6 μηνες αποχη απο αντιβιβιωση. Σπερμα φυσιολογικο/Στυση κανονικη. Μικρες ενοχλησεις σε βουβωνικη χωρα σε περιπτωση αγχους/κουρασης. Αντιμετωπιση με χαλαρωση.
6. Επομενες εξετασεις σε 2μηνα.
7. Σχεδον Ασυμπτωματικος για παραπανω των 8 μηνων
    με θετική αντιμετωπιση της καταστασης.

ΠΑΝΤΩΣ  ΕΓΩ  ΑΡΧΙΖΩ  ΝΑ  ΠΙΣΤΕΥΩ  ΚΑΙ  ΑΥΤΟ  ΑΠΟ  ΙΔΙΑ  ΠΕΙΡΑ  ΓΙΑΤΙ  ΥΠΟΦΕΡΩ  ΠΕΡΙΠΟΥ  15  ΧΡΟΝΙΑ  ΚΑΙ  ΠΕΡΥΣΙ  ΜΕΤΑ  ΑΠΟ  ΥΠΟΔΕΙΞΗ  ΕΝΟΕΙΤΕ  ΚΑΠΟΙΩΝ  ΕΚΑΝΑ  30  ΜΑΛΑΞΕΙΣ  ΣΤΟΝ  ΓΤΝΩΣΤΟ  ΣΕ  ΟΛΟΥΣ  ΜΑΣ  ΓΙΑΤΡΟ  ΣΤΗΝ  ΑΘΗΝΑ  ΜΕ  ΣΥΓΧΡΟΝΗ  ΛΗΨΗ  ΠΟΛΩΝ  ΑΝΤΙΒΙΟΤΙΚΩΝ  ΧΨΡΙΣ  ΙΧΝΟΣ  ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ. ΣΕ  ΣΕΝΑ  ΙΣΩΣ  ΝΑ  ΜΗΝ  ΣΥΜΒΕΙ  ΤΟ  ΙΔΙΟ  ΚΑΙ  ΑΝ  ΘΕΛΕΙΣ  ΜΠΟΡΕΙΣ  ΝΑ  ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ  ΓΙΑΤΙ  ΕΔΩ  ΠΟΥ  ΤΑ  ΛΕΜΕ  ΔΕΝ  ΕΧΟΥΜΕ  ΚΑΙ  ΑΛΛΗ  ΕΠΙΛΟΓΗ.Η  ΓΝΩΜΗ  ΜΟΥ  ΕΙΝΑΙ  ΝΑ  ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ  ΚΑΙ  ΤΟΝ  ΓΙΑΤΡΟ  ΣΤΗΝ  ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  ΠΟΥ  ΤΕΛΕΥΤΑΙΨΣ  ΣΦΑΡΜΟΖΕΙ  ΤΗΝ  ΜΕΘΟΔΟ  WIS-ANTERSON.

Mπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις τα στοιχεία του γιατρού με τις μαλάξεις και αντιβιωση, κόστος και αν άξίζει τον κόπο κατά την γνώμη σου.
Εμφάνιση στα 31-32.Καψίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετάτην εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,. Tώρα πέρνω την τριτη αντιβιωση (Tavanic 500) και Libeprosta αφου εχω ηδη πάρει vibramicin kai Tabrin 200. Tα συμπτώματα παραμένουν.

Απίστευτο. Ακόμη συρρέουν θύματα στον γνωστό και μη εξαιρετεό κομποαγιογδύτη;
Ξυπνήστε..