Γεια σας παιδιά , εδώ και 2 μήνες και κάτι μέρες ένιωσα ενοχλήσεις στους όρχεις σαν ελαφρύ πόνο και είχα και συχνουρία κατά τις βραδινές ώρες περισσότερο και πήγα σε έναν ουρολόγο μου έκανε έναν υπέρηχο και ψαχούλεψε και στους όρχεις και είπε ότι δεν είναι τίποτα έχεις μια χρόνια προστατίτιδα μου έδωσε μια αντιβίωση για ένα μήνα αλλά δεν έκανε κάτι ξανά πήγα στο γιατρό με ξανά είδε και μου άλλαξε την αντιβίωση αλλά πάλι δεν είδα δουλεία οι ενοχλήσεις υπήρχαν και όταν τελείωσε και ο δεύτερος μήνας με την δεύτερη αντιβίωση πήγα ξανά να του πω τι γίνεται και ότι δεν περνάει , και μου έγραψε να κάνω εξετάσεις σπέρματος και ούρων και έναν υπέρηχο όρχεων για να δούμε που βρισκόμαστε. Περιμένω 10 μέρες να φύγει η αντιβίωση από μέσα μου και πάω και κάνω τις εξετάσεις και βγαίνω θετικός στο μικρόβιο εντερόκοκκος και ο υπέρηχος έδειξε ότι έχω μια ήπια αρχόμενη αριστερή (3.3 χιλιοστά δεξιά και 4 χιλιοστα αριστερά) κιρσοκήλη . και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα ίσως αργότερα να χρειαστεί κάποιο χειρουγείο. και μου έγραψε μια αντιβίωση augmentin 875/125 mg και είπε να την πάρω για 12 μέρες σε 3 4 μέρες τελειώνω αλλά καμια αλλάγη δεν είδα νιώθω ακόμα αυτή την ενόχληση πότε στον αριστερό και πότε στο δεξί όρχη και γενικά με το γιατρό δεν τα πάω πολύ καλά, είναι πολύ απότομος και όταν πάω είναι πάντα βιαστικός να με διώξει και δεν μπορώ να τον ρωτήσω αυτά που θέλω. θα τον ρωτήσω βέβαια όταν τελείωσουν αυτές οι 3 4 μέρες αλλά ήθελα να πάρω και την δική σας γνώμη. Λοιπόν αυτό που έχω οφείλετε η ενόχληση που έχω στους όρχεις μου ? για τον εντεροκοκκος λέω ? πως θα καταλάβω ότι έχει φύγει το μικρόβιο ? θα πρέπει να ξανά δώσω δείγμα ? αν κάποιος έχει περάσει κάτι παρόμοιο με εμένα και μπορεί να με βοηθήσει ας μου στείλει ένα μήνυμα παρακαλώ, γιατί έχει καταντήσει σπαστικό τους τελευταίους μήνες αυτή η ενόχληση που έχω.

Καλησπέρα Αλεξ σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. στους ορχεις νιωθω ενοχλησεις με πονακια οχι παντα αλλα τις περισσοτερες φορές, ισως να ειναι η προστατιτιδα που εχω. και εμενα μου φανηκε λιγο οι 12 μέρες που μου εγραψε ο γιατρος. σε 2 μερες τελειωνει η αντιβιωση αλλα δεν ειδα καποια διαφορα. ισως μια μικρη μονο διαφορα, κοπηκε καπως η συχνουρια που ειχα τα βραδια μπορει και 10 φορες να πηγαινα τουαλετα αλλα οι ενοχλησεις στους ορχεις παραμενουν. o γιατρος μου ειπε να παρω Amoxicillin αλλά επειδή ήταν γενόσημο φοβήθηκα και ειπα στο φαρμακοποιο να μου δώσει το γνήσιο φάρμακο και είπε ότι ήταν το augmentin λες να φταίει αυτο που δεν είδα κάποια διαφορά ? αλλά ο φαρμακοποιος είπε ότι έχει την ίδια ουσία ακριβώς με το Amoxicillin. Εκανα αντιβιογραμμα. κανονικά.  Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. σκέφτομαι να πάω σε άλλο γιατρό τις απαντήσεις από τις εξετάσεις και να τις δει.

αυτο που εχω δηλαδη ο εντεροκοκος με την χρονια προστατιτιδα μπορει να δημιουργει τις ενοχλησεις στους ορχεις ?
απο τι κολλαει αυτος ο εντεροκοκκος ?

σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου φιλε αλεξ.

alex πρεπει να τρώω κάτι πριν το augmentin ? συγκεριμενο ? επειδη συνήθως τρωω κανα τοστ .

την πρωτη που πήρα ένα μήνα ufexil 500  και η δεύτερη που πήρα για 15 μέρες λεγόταν vibramycin αλλα δουλειά δεν είδα. γιαυτό είμαι και προβληματισμένος.

πειραζει που πινω κανα καφέ κατά την διάρκεια της αντιβίωσης ? επειδή ο γιατρός δεν ανέφερε κάτι. μονο αλκολ είπε να μην πίνω.

οκ σε ευχαριστω, οταν θα εχω νεοτερα θα ενημερωσω.

Alex πηγα στο ουρολογο σήμερα και μου έδωσε κάτι άλλα χάπια , cefuroxime axetil tab500 kai etoricoxib 60mg
το πρώτο θα το πάρω 14 μέρες πρωι βράδυ και το δεύτερο για 7 μέρες μια φορά την ήμερα... τι σοι φαρμακα ειναι αυτά? κάνουν για το θέμα μου ?


αλεξ να σε ρωτησω φιλε μου, σήμερα στην δεύτερα μέρα της αντιβίωσης και του αντιφλεγμονώδες και νιωθω να χτυπα η καρδια μου γρήγορα. λες να φταίει κάποιο απο τα 2 χάπια ? διαβασα στην αντιβιωση δεν λεει κάτι , αλλα στο αντιφλεγμονώδες λεει οτι εχει στις συχνες παρανεργειες ταχυκαρδιες και τετοια. ο γιατρος δεν το σηκωνει και δεν ξέρω τι να κάνω.

στις συχνες παρενεργειες λεει για ζαλαδα και αρυθμιες... μαλλον με επηρεασε. 

Μια συμβουλή επιδει βλέπω οτι έχεις πάρει πολλές αντιβίωσης μαζι προσπαθησε να τρως καλα και κυριος καλο και ποιοτικο φαει και ρωτα τον γιατρό σου να πάρεις κανα προβιοτικο γιατι οι αντιβιώσεις κάνουν κακο στην χλωρίδα του εντέρου .Αν δεν εχεις δυσανεξία στην λακτόζη κανα γιαουρτάκι βοηθάει .

Επιδει και εγω εχω εντερόκοκκο βεββαια ο γιατρος μου μου είπε να μην παρω αντιβίωση ( με παρόμοια συμπτώματα με τα δικά σου ειδικά συχνοουρία ) εκοψα καφέ πιπερια και χυμούς  και το νερό το βράδυ κ τουλαχιστον γλίτωσα τα νυχτοπερπατηματα .
Αρχικα ενοχλησης στο κεφαλη του πεους αντιμετοπιση με daktarin k flenazole μια μερα μετα την αντιμετοπιση ενοχλησεις στην βαση του πεους . μετα απο αντιβιωση 10 ημερων vibramicyn χωρις αποτελεσμα προσθεθηκε και η συχνοουρια . Δοκιμασα netle root and lycopene για 1,5 μηνα χωρις παοτελεσμα.Βρισκομαι στο τελος της τριμηνης δοκιμης Quercetin apo lamberts 1000mg μαζι με Βromelain 800mg την ημερα. Επισης περνω ενα μηνα τωρα Prostate Perform με ενθαρυντικα αποτελεσματα στην ροη των ουρων και ελαχιστα στην συχνοουρια.Yποχωρησει των συμτωματων μετα απο μηνιαία αφαγεια λογο κακης ψυχολογικής καταστασεις .Επανεμφανιση μετα απο 8 μηνες κ υποχωριση ξανα με αντι καντιντα διατροφη β σιτοστερολ προσταβιταλ και προβιοτικα. *(Εξετασεις σπερμ πολλες αποικιες εντερ. φαεσαλις)


alex να σε ρωτήσω κάτι , τις τελευταιες 3 4 μέρες νιώθω κάπως περίεργα σαν να έχει κουραστεί ο οργανισμός μου και πονά ο λαιμός μου , πήγα στο παθολόγο και με κοίταξε και είπε ότι δεν είναι κάτι όσο αφορά το λαιμό μου απλά είναι λίγο ερεθισμένος. αλλά διακρίνω μια υπερένταση με την αλλαγή της αντιβίωσης , λες να φταίει που παίρνω 2μισι μήνες αντιβίωση να χάλασα τον οργανισμό μου ? πήρα τηλ το γιατρό μου αλλά λείπει ταξίδι και έρχεται σε 2 μέρες. και δεν ξέρω τι να κάνω. υπάρχει περίπτωση η αντιβίωση να προκαλεί αυτή την ανησυχία? η να περνάω κάποια γρίπη και να οφείλετε εκεί. πάντως και 2μισι μήνες αντιβίωση πολύ το βλέπω φοβάμαι μην μου διέλυσε το ανοσοποιητικό μου σύστημα.