Καλησπέρα στην παρέα,

Είμαι νέος σε αυτό το φόρουμ και αυτό εδώ είναι το πρώτο μου ποστ :). Θέλω ειλικρινά να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά με τα τόσο χρήσιμα ποστς αλλά και πληροφορίες που δίνουν την δυνατότητα τουλάχιστον σε εμένα να αποκτήσω γνώσεις σε ένα τόσο ιδιαίτερο θέμα. Να πω επίσης ότι πριν ξεκινήσω να γράφω αυτό το ποστ έχω αφιερώσει πάνω από εβδομάδα στο να διαβάζω και να πληροφορούμε για το συγκεκριμένο θέμα.
Στο θέμα τώρα.. είμαι 42 χρονών και γενικά ποτέ δεν θυμάμαι να είχα κάποιο πρόβλημα ανδρολογικο. Όλα «λειτουργούσαν» κανονικά χωρίς κάποιο ιδιαίτερο θέμα. Είναι περίπου ένας μήνας τώρα που ξαφνικά ένοιωσα κάποια ενόχληση στους ορχεις (στην ουσία σαν τσιμπήματα) κυρίως κατά το διάστημα της οδήγησης.
Κάποιο άλλο πρόβλημα από αυτά που περιγράφετε (στυσης,συχνοουριας,πόνου..κτλ.) δεν είχα. Παρόλα αυτά θεώρησα σωστό να επισκεφτώ ένα ανδρολογο-ουρολογο.Σε αυτό το σημείο να σας πω ένα ευχαριστώ γιατί πιθανόν χωρίς να είχα πέσει στο συγκεκριμένο φόρουμ πιθανόν να κατέληγα στον συγκεκριμένο γιατρό που έχει ταλαιπωρήσει πολύ κόσμο από ότι έχω καταλάβει.
Σε αυτό το σημείο θεώρησα σωστό να κάνω και έναν έλεγχο στο σπέρμα καθώς εδώ και κάποιο καιρό προσπαθούμε με την σύζυγο για παιδί. Έκανα λοιπόν τις εξετάσεις και πήρα τα παρακάτω αποτελέσματα :
Όγκος: 3,70ml
Ρευστοποίηση: Πλήρης εντός 30min
Ιξώδες: Φυσιολογικό
pH: 8,30
Άλλα κύτταρα: Πυοσφαίρια 1εκ./ml
Ζωτικότητα (eosin test): -
Συγκολλήσεις/συσσωματώσεις: -
IgG: -
Πληθυσμός και κινητικότητα: 292,56 εκ.
Συγκέντρωση: 79,07 εκ./ml

Ταχεία προωθητική (type a) : 31,56
Αργή προωθητική (type b) : 24,11
Επιτόπια (type c) : 5,67
Ακίνητα (type d) : 38,65
Τυπικές μορφές: 12
SDI (sperm deformity index): 1,58
H καλλιέργεια έδειξε Enterococcus Faecalis.
Πήγα πάλι στον γιατρό ο οποίος μου είπε ότι το σπέρμα είναι σε καλή κατάσταση αλλά θα πρέπει να πάρω αντιβίωση για 20 ημέρες (CIPROXIN 500MG).
Θα ήθελα να ρωτήσω από τις δικές σας εμπειρίες η αντιβίωση αυτή προκαλεί πρόβλημα στο σπέρμα ή έχει κάποιες άλλες παρενέργειες ? Με το πέρας των 20 ημέρων πόσο καιρό χρειάζεται να καθαρίσει ο οργανισμός για νέα καλλιέργεια έτσι να δω το αποτέλεσμα της συγκεκριμένης αντιβίωσης?
Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή και πάλι νοιώθω να πω ένα ευχαριστώ για το συγκεκριμένο φόρουμ

updated:
ξεκινησα τελικα αντιβιωση (ufexil) εδω και 2 ημερες.Η ενοχληση στους ορχεις (οπου ειναι και το κυριο συμπτωμα μου) παραμενει..

γεια χαρά,
Μια χαρά φαίνεται, σε μια πρώτη ανάγνωση τουλάχιστον, αν προσπαθείτε πάνω από 6μηνο για παιδί ίσως πρέπει να κάνει εξετάσεις και η γυναίκα.
Παράθεση από: andtrds στις 26 Ιουνίου, 2017, 09:04:21 ΜΜ
Θα ήθελα να ρωτήσω από τις δικές σας εμπειρίες η αντιβίωση αυτή προκαλεί πρόβλημα στο σπέρμα ή έχει κάποιες άλλες παρενέργειες ? Με το πέρας των 20 ημέρων πόσο καιρό χρειάζεται να καθαρίσει ο οργανισμός για νέα καλλιέργεια έτσι να δω το αποτέλεσμα της συγκεκριμένης αντιβίωσης?
Από εμπειρία, η σιπροφλοξασίνη, στο ciproxin που έπαιρνα εγώ, υποθέτω και στο ufexil, κάνει φωτοευαισθησία (προσοχή στον ήλιο δλδ), εντερικά θέματα, και εκνευρισμό. Εγώ το πήρα για 1,5 μήνα βέβαια... Βελτίωση στο σπέρμα είδα μετά από αντιβιώσεις, στο θέμα της κινητικότητας και όχι στον αριθμό των σπερμ/ρίων. Προσωπικά δε θα έπαιρνα αντιβιοτικά ταυτόχρονα με προσπάθεια τεκνοποίησης γιατί είναι τοξικά. Δε γνωρίζω 'επισήμως' αν υπάρχουν παρενέργειες ή μελέτες, πάντως θα άφηνα να περάσει τουλάχιστον ένας μήνας. Ένα μήνα θέλει τουλάχιστον μετά την αντιβίωση και για νέα καλλιέργεια.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

σε ευχαριστω πολυ evans για τις απαντησεις
κατι που δεν καταλαβαινω ειναι  οτι εφοσον εχω εντεροκοκκο δεν πρεπει να το θεραπσευσω και μετα να γινει η προσπαθεια τεκνοποιησης?δεν ειναι επικυνδυνο να προχωρησεις σε προσπαθεια τεκνοποιησης ενω εχεις εντεροκοκκο ?

και παλι ευχαριστω

Παράθεση από: andtrds στις 30 Ιουνίου, 2017, 02:33:38 ΜΜ
εφοσον εχω εντεροκοκκο δεν πρεπει να το θεραπσευσω και μετα να γινει η προσπαθεια τεκνοποιησης?
Θα έλεγα ότι αυτό είναι το καλύτερο. Για το λόγο αυτό παίρνεις και την αντιβίωση.
Παράθεση από: andtrds στις 30 Ιουνίου, 2017, 02:33:38 ΜΜ
δεν ειναι επικυνδυνο να προχωρησεις σε προσπαθεια τεκνοποιησης ενω εχεις εντεροκοκκο ?
Για ποιο λόγο να είναι επικίνδυνο; Η γυναίκα σου έχει εμφάνισε κάποια λοίμωξη, κολπίτιδα ή κάτι άλλο;
Από προσωπική εμπειρία, εντερόκοκκος είχε βρεθεί τόσο στο σπέρμα μου όσο και στο κολπικό υγρό της συζύγου. Πρόβλημα τεκνοποίησης δεν είχαμε, αλλά και εμείς τα αντιβιοτικά μας τα πήραμε πριν ξεκινήσουμε προσπάθειες...
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

καλημέρα στην παρέα 8)
evans ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ;D
η γυναίκα μου εχει προγραμματίσει αντιστοιχες εξετάσεις για να δουμε εάν εχει το ιδιο θέμα με εμένα με εντερόκοκκο..
Τώρα σχετικά με τα δικα μου συμπτώματα το μόνο θέμα που εχω είναι στην οδήγηση μετα από κάποια ωρα αρχίζει η ενόχληση στους ορχεις (όχι ακριβως πονος ..ενόχληση θα έλεγα σαν τσιμπήματα),αλλά πχ στο γραφείο που κανω κατά κυριο λογο καθιστική εργασία δεν εχω κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα
Συνεχίζω την αντιβίωση με μερικές μερες  να την εχω κανει skip (πχ σαββατοκύριακα) και βλέπουμε πως θα πάει..

Γενικά είχατε θέμα με την οδήγηση????Υπάρχει κατι που μπορώ να κανω πχ κάποιο μαξιλαράκι ειδικο ..η κατι άλλο ?

και παλι ευχαριστώ

Καλησπέρα,
καλό είναι να κάνει εξετάσεις και οι γυναίκα, οι οποίες όμως, πρέπει να εκτιμηθούν και σε συνδυασμό με την κλινική εικόνα από ένα καλό μαιευτήρα - γυναικολόγο.
Αυτός, κατόπιν και κλινικής εξέτασης, θα εκτιμήσει τα αποτελέσματα των μικροβιολογικών εξετάσεων και αν θα πρέπει να δοθεί κάποιο αντιβιοτικό. Να επισημάνω απλώς, ότι τέτοια μικρόβια, σε μικρή ανάπτυξη, υπάρχουν στους κόλπους των γυναικών μας (από κει τα κολλάμε και εμείς άλλωστε) χωρίς απαραίτητα να δημιουργούν κάποια λοίμωξη.
Η οδήγηση ίσως στρεσάρει περισσότερο από την καθιστική εργασία γιατί εκτός από το φορτίο του σώματος που δέχεται το πυελικό έδαφος (όπως και όταν καθόμαστε), σφίγγουμε και τα πόδια (ειδικά τα πόδια) και τους κοιλιακούς και έχουμε και μεγαλύτερη ανησυχία, εγρήγορση κλπ. Και εγώ έχω θέμα μετά από πολύωρη οδήγηση (δηλ πάνω από 4 ώρες) με ελαφρύ πόνο στο ορθό, το οποίο αντιμετωπίζω τέλεια με διατάσεις των γλουτιαίων και του piriformis, όπως πχ
https://www.youtube.com/watch?v=IRMlfbDZGgE
https://www.youtube.com/watch?v=dl474z1bhnk
με το μαλακό, χωρίς ούτε για αστείο να προσπαθώ να φτάσω την ευλυγισία των γυμναστών που φαίνονται στα βίντεο.
Μαξιλαράκι μπορείς να δοκιμάσεις, εμένα με βοηθάει σίγουρα στο κάθισμα του γραφείου, πρόσεχε επίσης την καλή στάση και να χαλαρώνεις όταν μπορείς.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

evans για αλλη μια φορα σε ευχαριστω για τον χρονο σου
η γυναικα εκανε τις αντιστοιχες εξετασεις και περιμενουμε τα αποτελεσματα..
παω για ανεφοδιασμο αντιβιωσης (τα πρωτα 2 κουτια τελιωσανε παμε για τα τελευταια ακομα 2)
μεχρι στιγμης παραμενει το μοναδικο συμπτωμα η ενοχληση στην οδηγηση..
ακομα δεν εχω βρει χρονο να δω τα βιντεακια που εστειλες evans πιστευω να τα δω μεσα στο ΣΚ
η αντιβιωση ευτυχως μεχρι στιγμης δεν μου εχει παρουσιασει καποια παρενεργεια..βλεπουμε πως θα παει με τα τελευταια 2 κουτια...

Καλησπέρα στην παρέα

Κάνοντας ένα update στο ιστορικό μου να προσθέσω ότι κατά το διάστημα που ήμουν σε άδεια (και μείωσα αρκετά την καθημερινή οδήγηση) τελειώνοντας την αντιβίωση μπορώ να πω ότι ήμουν σε πολύ καλή κατάσταση χωρίς κάποιον ιδιαίτερο πόνο ή ενόχληση.
Έχοντας γυρίσει από άδεια και ξανά οδηγώντας καθημερινά το πρόβλημα άρχισε πάλι να εμφανίζεται (με ενοχλήσεις στους ορχεις) αλλά και με ένα νέο σύμπτωμα πόνο χαμηλά στην μέση.
Πάω λοιπόν σε ορθοπεδικό για εξέταση και εκ πρώτης όψεως δεν βλέπει κάτι ,αλλά με στέλνει για μαγνητική που θα κάνω αυτές τις ημέρες για να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει. Παράλληλα μου γραφεί και arcoxia αντιφλεγμονώδη για 10 ημέρες.
Θα ήθελα να ρωτήσω (επειδή βρίσκομαι στην διαδικασία προσπαθειών για παιδί) εάν τα αντιφλεγμονώδη και συγκεκριμένα το arcoxia έχει επίπτωση στο σπέρμα? Επίσης η χρήση για 7 ήμερες αντιφλεγμονωδών αλλοιώνει τα αποτελέσματα της καλλιέργειας σπέρματος?
Στο προηγούμενο ποστ είχα γράψει επίσης ότι και η σύζυγος θα έκανε τις αντίστοιχες εξετάσεις για εντερόκοκκο τις έκανε και είναι καθαρές. Οπότε στην ουσία μόνο εγώ είχα ή συνεχίζω να έχω το συγκεκριμένο μικρόβιο. Εκκρεμεί να ξανά κάνω σπερματοκαλλιεργεια μετα την θεραπεία της αντιβίωσής για έναν μήνα.
Κάθε άποψη δεκτή και πάλι ευχαριστώ