Καλησπέρα σας. Με λένε Ιπποκράτη είμαι νέος στο φόρουμ , εδώ και 2 χρόνια πάσχω απο χρόνιο πυελικό άλγος , ειδικά στην περιοχή του πρωκτού και κάτω χαμηλά στην πλάτη κάποιες φορές είναι τόσο δυνατό σε σημείο να μην μπορώ να κάτσω! Επίσης έχω πολύ έντονη δυσκιλιότητα και τεινεσμό , είναι η αίσθηση ότι θέλει να αφοδεύσει κάποιος χωρίς να έχει κόπρανα ;( , έχω πάει σε ένα κάρο ιατρούς δεν με έβρισκαν τίποτα με έδειναν χάπια για το έντερο επίσης έχω κάνει κολονοσκόπιση , ουρολογικά επίσης έχω κάνει όλες τις εξετάσεις πχ υπέριχο δεν  με βρήκαν απολύτως τίποτα. Μέχρι που τώρα τελευταία πήγα σε ουρολόγο και με είπε ότι πάσχω απο χρόνιο πυελικό άλγος και θα πρέπει να επισκεφτώ κάποιον εξιδυκευμένο γιατρό πάνο σε αυτό . Είμαι απο Θεσσαλονίκη και σκοπεύω να πάω στο ιατρείο προστάτη στο Γεννηματάς. Ρε παιδιά μπορεί το χρόνιο πυελικό αλγος να προκληθεί απο βλάβη στο έντερο πχ νόσος του κρον , η πτώση ορθού( είναι μια παθήση που το παχή έντερο έχει μετατοπιστεί απο την θέση του ) η είναι κάτι ψυχοσωματικό ? Τι να κάνω ρε παιδιά έχω ταλαιπωρηθεί και ψυχικά και σωματικά απο αυτό το πράγμα με έχει φέρει σε καταθληψη αυτό το πράγμα ;( Ευχαριστώ

γεια σου Ιπποκράτη,
αν μιλάμε για μυϊκά προκαλούμενο και αυτοτροφοδοτούμενο (πόνος-σπασμός-πόνος κλπ) χρόνιο πυελικό άλγος, τότε ναι, θα πρέπει να επισκεφτείς κάποιο εξειδικευμένο γιατρό, που ασχολείται με τη διάγνωση και τη θεραπεία του. Το πυελικό άλγος αυτό, μπορεί να προκληθεί και από εντερικά προβλήματα, τα οποία θέλουν και αυτά θεραπεία, αν υπάρχουν.
Αν υποπτεύεσαι ότι υπάρχει νόσος chron ή πτώση ορθού πρέπει να επισκεφτείς γαστρεντερολόγο που ασχολείται με αυτές τις παθήσεις και να κάνεις ανάλογες εξετάσεις. Γενικά, θέλει διερεύνηση.
Το χρόνιο πυελικό άλγος δεν είναι ένα τυπικό ψυχοσωματικό σύμπτωμα (όπως πχ οι καούρες στο στομάχι, οι ταχυκαρδίες ή η δύσπνοια) αλλά ένα πολυπαραγοντικό σύνδρομο στο οποίο και ο ψυχολογικός παράγοντας παίζει ρόλο. Σε κάποιες περιπτώσεις πολύ, σε κάποιες λίγο, σε άλλες καθόλου.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.