Καλησπέρα σας. Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε αυτό το φόρουμ και πήρα την απόφαση μετά από πολύωρη ανάγνωση πολλών αναρτήσεων. Σας ευχαριστώ όπως και να 'χει για το θάρρος σας να μοιραστείτε το πρόβλημα. Και μόνο που διαβάζω τις αναρτήσεις με βοηθάει και νιώθω ότι κάποιος εκεί έξω υπάρχει και θα καταλάβει τί περνάω κι εγώ.
Είμαι 27 ετών και θα ήθελα να σας παρουσιάσω σύντομα το ιστορικό μου. Με βάση τις δικές σας εμπειρίες, θα ήθελα να μου πείτε αν θεωρείτε πως κάτι πήγε στραβά με την αγωγή που μου έδωσε ο γιατρός μου και με τη διάγνωσή του.

Στις επαφές μου χρησιμοποιώ πάντα προφυλακτικό με εξαίρεση επαφές που είχα με την κοπέλα μου πριν 3 χρόνια. Ήμασταν μαζί πολύ καιρό και κανείς δεν είχε εμφανίσει συμπτώματα για οτιδήποτε. Κάποια στιγμή, σε δικές της προληπτικές εξετάσεις βγήκε θετική σε ουρεόπλασμα. Έκανα κι εγώ εξετάσεις και ήμουν αρνητικός, αλλά πήρα προληπτικά αντιβίωση.

Πριν 4 μήνες είχα ελεύθερη στοματική επαφή και κάποιες μέρες μετά εμφάνισα βαλανίτιδα, η οποία πέρασε με μια σύντομη αγωγή. Λίγες μέρες μετά τη βαλανίτιδα ένιωσα έντονους πόνους στον προστάτη και απευθύνθηκα σε Ουρολόγο. Ξεκίνησα ciproxin μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα εξετάσεων ούρων, σπέρματος, και ουρηθρικού υγρού. Όλα καθαρά, αλλά θετικός στο ουρεόπλασμα.... Με βάση το ιστορικό, ο γιατρός θεώρησε το ουρεόπλασμα υπεύθυνο για τα συμπτώματα και έτσι έκοψα το ciproxin και ξεκίνησα azythromycin. Τα συμπτώματα πέρασαν μετά από μια εβδομάδα, αλλά επανεμφανίστηκαν πιο έντονα πλέον. Δεν είχα έντονο πόνο στον προστάτη, αλλά κυρίως ενοχλήσεις στην ούρηση, κατά την εκσπερμάτωση, κ.λπ. Από κει και πέρα έβγαινα μόνιμα αρνητικός σε όλα, μέχρι που σε τελευταία εξέταση πριν ένα μήνα βρέθηκε στο σπέρμα Klebsiella. Βάση αντιβιογράμματος ξεκίνησα flaxidel για ένα μήνα. Ταυτόχρονα, εδώ και 3 μήνες παίρνω και liberprosta. Τα συμπτώματα περιορίστηκαν, αλλά κάποια παραμένουν και με ενοχλούν ελάχιστα. Κυρίως ένας αμυδρός πόνος πίσω από τους όρχεις και αμυδρός πόνος στη βάση του πέους κατά την εκσπερμάτωση. Πριν 2 μέρες τέλειωσα την αντιβίωση και θα ξανακάνω εξετάσεις.
Επίσης, ο υπέρηχος προστάτη έδειξε αποτιτανώσεις.

Ο γιατρός μού λέει ότι δεν εμπιστεύεται πλήρως ούτε τις μικροβιολογικές ούτε την stamey meares (κάτι που μου είπαν άλλοι 3 γιατροί, μεταξύ των οποίων και ένας ουρολόγος - καθηγητής πανεπιστημίου), αλλά θα την κάνω κι αυτή τώρα.

Από εκεί που δεν υπήρχε κανένα θέμα, έρχεται μια βαλανίτιδα και στα καπάκια προστατίτιδα. Δεν είμαι γιατρός, αλλά δεν ξέρω. Φοβάμαι μήπως αυτό που έπαθα ήταν οξεία μικροβιακή και λόγω λάθος αγωγής εξελίχθηκε σε χρόνια. Αν θέλετε πείτε μου μια γνώμη.

Όπως και να 'χει, το πρόβλημα ήρθε για να μείνει, και δεν ξέρω αν απλά πρέπει να το αφήσω να κάνει τον κύκλο του και βλέπουμε ή αν πρέπει να ψάξω πιο "ριζικές λύσεις".

Καλό βράδυ και καλά κουράγια σε όλους.   

Δεν πιστευω οτι ηταν οξεια προστατιτιδα, θα χες εντονα συμπτωματα. Τοτε που ειχε η κοπελα σου, ειχες σιγουρα κι εσυ και αν το χες για πανω απο δυο μηνες ειναι χρονιο και θελει αγωγη 6 εως 8 εβδομαδες. Το πιο πιθανο ειναι οτι δε θεραπευτηκες τη πρωτη φορα που πηρες αντιβιωση και υποτροπιασες. Παντως μεταδιδεται και με το στοματικο σεξ.. Τις εξετασεις καντες τουλαχιστον ενα μηνα μετα την αντιβιωση και pcr για χλαμυδια, ουρεοπλασμα και μυκοπλασμα και σε δυο διαφορετικα μικροβιολογικα εργαστηρια. Επισης κανε υπερηχο στο οσχεο να δεις τις επιδιδυμιδες. ο προστατης τι ογκο ειχε???

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έτσι μου τα παρουσίασαν κι εμένα. Ότι μάλλον είναι από τότε. Αλλά έχουν περάσει 5 χρόνια και δεν είχα κάποιο θέμα. Επίσης, ο γιατρός μου είπε ότι το ουρεόπλασμα δεν κολλάει με το στόμα... Δεν ξέρω τώρα τι να πω. Έχω κάνει 6 φορές εξετάσεις τους τελευταίους 5 μήνες και σε 3 διαφορετικά μικροβιολογικά. Τα χλαμύδια δεν θα είχαν φανεί; Ο προστάτης είχε φυσιολογικό όγκο μου είπαν.