#30 13 Οκτωβρίου, 2012, 11:40:11 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 13 Οκτωβρίου, 2012, 11:42:30 ΜΜ από Phaethon
Να αναφέρω για την ιστορία ότι εκτός από μένα παρευρέθηκαν και οι διαδικτυακοί συναγωνιστές Κένταυρος, Markelos, Nick.K και Ηλίας Κασιδιάρης. Ειδική μνεία έγινε στους Super Ban και John που πνευματικά ήτανε μαζί μας αν κι από απόσταση (κλαίω!)  ;D
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα μέλη της διαδικτυακής αυτής κοινότητας για την παρουσία τους στην πρόσφατη εκδήλωση και τα σχόλιά τους. Ελπίζω και εύχομαι να τα ξαναπούμε στο άμεσο μέλλον με πολύ περισσότερους ώστε να κοινοποιήσουμε και τα αποτελέσματά μας. Κλείνοντας, θα ήθελα να σημειώσω ότι το Wise-Anderson wand ΔΕΝ είναι εργαλείο προστατικών μαλλάξεων, αλλά χαλάρωσης ενδοπυελικών trigger-points. Το εργαλείο συνοδεύεται από καταγραφέα της ασκούμενης πίεσης στο άκρο του wand ως απαραίτητο χαρακτηριστικό ασφαλείας κατά τη χρήση. Κάθε μη ενδεδειγμένη εφαρμογή του wand χωρίς προηγούμενη εκπαίδευση και καθοδήγηση από ειδικό θεραπευτή θα πρέπει να αποφεύγεται!

#32 01 Νοεμβρίου, 2012, 11:10:55 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 01 Νοεμβρίου, 2012, 11:16:51 ΜΜ από ΑΓΙΟΣ
ΕΓΩ  ΕΠΙΣΚΕΥΘΗΚΑ  ΤΟΝ  ΕΝ  ΛΟΓΩ  ΓΙΑΤΡΟ  ΚΑΙ  ΕΚΑΝΑ  ΤΟ  ΤΕΣΤ  WISE ANTERSON  ΚΑΙ  ΔΕΝ  ΜΟΥ  ΒΡΗΚΕ  ΚΑΤΙ  ΠΟΥ  ΕΧΕΙ  ΣΧΕΣΗ  ΜΕ  ΑΥΤΗ  ΤΗΝ  ΘΕΡΑΠΕΙΑ.  ΑΛΑ  ΟΙ  ΧΡΟΝΙΟΙ  ΣΥΝΕΧΕΙΣ  ΠΟΝΟΙ  ΜΟΥ  ΕΧΟΥΝ  ΣΧΕΣΗ  ΑΠΟ  ΤΙΣ  ΠΟΛΑΠΛΕΣ  ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ  ΠΟΥ  ΕΧΩ  ΚΑΝΕΙ  ΚΑΤΑ  ΚΑΙΡΟΥΣ  ΛΟΓΩ  ΤΟΥ  ΜΕΓΑΛΟΥ  ΣΤΕΝΩΜΑΤΟΣ  ΤΗΣ  ΟΥΡΗΘΡΑΣ  ΠΟΥ  ΕΙΧΑ  ΣΤΗΝ  ΠΕΡΙΟΧΗ  ΤΟΥ  ΑΥΧΕΝΑ  ΤΗΣ  ΚΥΣΤΗΣ.  ΘΕΛΩ  ΝΑ  ΑΝΑΦΕΡΘΩ  ΣΤΟΝ  ΕΝ  ΛΟΓΩ  ΓΙΑΤΡΟ  ΠΡΟΚΕΙΤΕ  ΠΕΡΙ ΠΟΛΥ  ΑΝΟΙΚΤΟΥ  ΜΥΑΛΟΥ  ΣΤΑ   ΔΥΣΚΟΛΑ  ΟΥΡΟΛΟΓΙΚΑ  ΘΕΜΑΤΑ.  ΦΥΣΙΚΑ  ΜΟΥ  ΕΔΩΣΕ  ΑΓΩΓΗ  ΓΙΑ  ΤΙΣ  ΟΥΛΙΤΙΔΕΣ  ΠΟΥ  ΕΧΩ  ΣΤΟΝ  ΑΥΧΕΝΑ  ΤΗΣΑ  ΚΥΣΤΗΣ  ΚΑΙ  ΠΕΡΙΜΕΝΩ  ΓΙΑΤΙ  Η  ΘΕΡΑΠΕΙΑ  ΘΑ  ΚΡΑΤΗΣΕΙ  ΠΕΡΙΠΟΥ  3  ΜΗΝΕΣ.
ΑΝ  ΚΑΠΟΙΟΣ  ΑΠΟ  ΤΟ  ΦΟΡΟΥΜ  ΕΧΕΙ  ΠΑΡΟΜΟΙΑ  ΠΑΘΗΣΗ  ΤΣΟΥΞΙΜΟ  ΠΟΝΟΥΣ  ΚΑΙ  ΤΑΣΕΙΣ  ΣΥΝΕΧΕΙΣ  ΓΙΑ  ΟΥΡΗΣΗ  ΚΑΙ  ΕΧΕΙ   ΚΑΝΕΙ  ΚΑΠΟΙΑ  ΘΕΡΑΠΕΙΑ  ΜΕ  ΕΥΝΟΙΚΑ  ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ  ΑΣ  ΜΑΣ  ΓΡΑΨΕΙ  ΣΧΕΤΙΚΑ  ΣΤΟ  MAIL  ΜΟΥ  Η  ΣΤΟ  ΦΟΡΟΥΜ  ΜΗΠΩΣ  ΚΑΙ  ΒΡΟΥΜΕ   ΚΑΤΙ  ΚΑΛΟ. ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΩΣ  ΑΝΑΦΕΡΩ  ΟΤΙ  ΥΠΟΦΕΡΩ  ΜΕ  ΣΥΝΕΧΕΙΣ  ΠΟΝΟΥΣ  ΕΔΩ  ΚΑΙ  16  ΧΡΟΝΙΑ

#33 01 Νοεμβρίου, 2012, 11:43:11 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 01 Νοεμβρίου, 2012, 11:57:18 ΜΜ από admin2
ΠαράθεσηΘΕΛΩ  ΝΑ  ΑΝΑΦΕΡΘΩ  ΣΤΟΝ  ΕΝ  ΛΟΓΩ  ΓΙΑΤΡΟ  ΠΡΟΚΕΙΤΕ  ΠΕΡΙ ΠΟΛΥ  ΑΝΟΙΚΤΟΥ  ΜΥΑΛΟΥ  ΣΤΑ   ΔΥΣΚΟΛΑ  ΟΥΡΟΛΟΓΙΚΑ  ΘΕΜΑΤΑ.

Άγιε εκτιμούμε πολύ την συμβολή σου και την προσπάθειά σου να ενημερώσεις τα μέλη του forum και σε ευχαριστούμε.

Δεν έχει κάτι μεμπτό το μήνυμά σου απλά θέλουμε να υπενθυμίσουμε πως δεν ενθαρρύνουμε δημόσια υποκειμενική θετική ή αρνητική ονομαστική κριτική σε συγκεκριμένο γιατρό.

Αν θέλει κάποιο μέλος, μπορεί να αναφέρει πως επισκέφτηκε κάποιον γιατρό που του έκανε καλή εντύπωση και του είπε ότι χχχχχχχχχ....και να δώσει τα στοιχεία του μέσω προσωπικού μηνύματος σε όποιο μέλος τυχόν τα ζητήσει.

Λυπούμαστε για τον κανόνα αυτόν και ξέρουμε ότι περιορίζει την δυνατότητα ενημέρωσης των μελών αλλά θέλουμε από την άλλη να κάνουμε κάπως δυσκολότερο να χρησιμοποιηθεί το forum αυτό καταχρηστικά από πονηρούς.

Παρακαλούμε τα μέλη να είναι προσεκτικά ώστε να μην περνάνε έστω και καλοπροαίρετα κάποια όρια και μας βάλουν στην δύσκολη θέση να πρέπει να τροποποιήσουμε οι ίδιοι μηνύματά τους.

#34 02 Νοεμβρίου, 2012, 12:07:04 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 02 Νοεμβρίου, 2012, 12:19:23 ΜΜ από Super Ban
ΠαράθεσηΕΓΩ  ΕΠΙΣΚΕΥΘΗΚΑ  ΤΟΝ  ΕΝ  ΛΟΓΩ  ΓΙΑΤΡΟ  ΚΑΙ  ΕΚΑΝΑ  ΤΟ  ΤΕΣΤ  WISE ANTERSON  ΚΑΙ  ΔΕΝ  ΜΟΥ  ΒΡΗΚΕ  ΚΑΤΙ  ΠΟΥ  ΕΧΕΙ  ΣΧΕΣΗ  ΜΕ  ΑΥΤΗ  ΤΗΝ  ΘΕΡΑΠΕΙΑ.  ΑΛΑ  ΟΙ  ΧΡΟΝΙΟΙ  ΣΥΝΕΧΕΙΣ  ΠΟΝΟΙ  ΜΟΥ  ΕΧΟΥΝ  ΣΧΕΣΗ  ΑΠΟ  ΤΙΣ  ΠΟΛΑΠΛΕΣ  ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ  ΠΟΥ  ΕΧΩ  ΚΑΝΕΙ  ΚΑΤΑ  ΚΑΙΡΟΥΣ  ΛΟΓΩ  ΤΟΥ  ΜΕΓΑΛΟΥ  ΣΤΕΝΩΜΑΤΟΣ  ΤΗΣ  ΟΥΡΗΘΡΑΣ  ΠΟΥ  ΕΙΧΑ  ΣΤΗΝ  ΠΕΡΙΟΧΗ  ΤΟΥ  ΑΥΧΕΝΑ  ΤΗΣ  ΚΥΣΤΗΣ.  ΘΕΛΩ  ΝΑ  ΑΝΑΦΕΡΘΩ  ΣΤΟΝ  ΕΝ  ΛΟΓΩ  ΓΙΑΤΡΟ  ΠΡΟΚΕΙΤΕ  ΠΕΡΙ ΠΟΛΥ  ΑΝΟΙΚΤΟΥ  ΜΥΑΛΟΥ  ΣΤΑ   ΔΥΣΚΟΛΑ  ΟΥΡΟΛΟΓΙΚΑ  ΘΕΜΑΤΑ.  ΦΥΣΙΚΑ  ΜΟΥ  ΕΔΩΣΕ  ΑΓΩΓΗ  ΓΙΑ  ΤΙΣ  ΟΥΛΙΤΙΔΕΣ  ΠΟΥ  ΕΧΩ  ΣΤΟΝ  ΑΥΧΕΝΑ  ΤΗΣΑ  ΚΥΣΤΗΣ  ΚΑΙ  ΠΕΡΙΜΕΝΩ  ΓΙΑΤΙ  Η  ΘΕΡΑΠΕΙΑ  ΘΑ  ΚΡΑΤΗΣΕΙ  ΠΕΡΙΠΟΥ  3  ΜΗΝΕΣ.
ΑΝ  ΚΑΠΟΙΟΣ  ΑΠΟ  ΤΟ  ΦΟΡΟΥΜ  ΕΧΕΙ  ΠΑΡΟΜΟΙΑ  ΠΑΘΗΣΗ  ΤΣΟΥΞΙΜΟ  ΠΟΝΟΥΣ  ΚΑΙ  ΤΑΣΕΙΣ  ΣΥΝΕΧΕΙΣ  ΓΙΑ  ΟΥΡΗΣΗ  ΚΑΙ  ΕΧΕΙ   ΚΑΝΕΙ  ΚΑΠΟΙΑ  ΘΕΡΑΠΕΙΑ  ΜΕ  ΕΥΝΟΙΚΑ  ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ  ΑΣ  ΜΑΣ  ΓΡΑΨΕΙ  ΣΧΕΤΙΚΑ  ΣΤΟ  MAIL  ΜΟΥ  Η  ΣΤΟ  ΦΟΡΟΥΜ  ΜΗΠΩΣ  ΚΑΙ  ΒΡΟΥΜΕ   ΚΑΤΙ  ΚΑΛΟ. ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΩΣ  ΑΝΑΦΕΡΩ  ΟΤΙ  ΥΠΟΦΕΡΩ  ΜΕ  ΣΥΝΕΧΕΙΣ  ΠΟΝΟΥΣ  ΕΔΩ  ΚΑΙ  16  ΧΡΟΝΙΑ

ΑΓΙΕ

Θέλεις να μας αναφέρεις λίγο το ιστορικό σου;

Πότε το έπαθες ,πως το έπαθες ,πόσο χρονών είσαι ,τι επεμβάσεις έχεις κάνει ,τι φάρμακα έχεις δοκιμάσει κτλ .

ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΥΤΟ.ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ,ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ .ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΕΓΩ ΦΩΝΑΖΩ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑ  ΤΙΣ Υ Π Ο Γ Ρ Α Φ Ε Σ .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Phaethon σε παρακαλώ στείλε μου τα στοιχεία από κάποιν γιατρο , έχω μάθει για εναν ορολογο απο νησί που έρχεται αθήνα ποια η γνώμη σου και γενικά να συνεχίσω με τις αντιβιώσεις.Ο δίκος μου εί ναι Περιστέρι. Αλλά δεν μου έκανε ούτε διορθικό υπέρηχο ούτα προστατικό υγρό μόνο εξέταση σπέρματος που δεν έβγαλε τίποτα.
Εμφάνιση στα 31-32.Καψίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετάτην εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,. Tώρα πέρνω την τριτη αντιβιωση (Tavanic 500) και Libeprosta αφου εχω ηδη πάρει vibramicin kai Tabrin 200. Tα συμπτώματα παραμένουν.

#36 05 Μαΐου, 2013, 08:01:57 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 19 Μαΐου, 2013, 06:28:46 ΜΜ από Mindgames
Εχουμε κανα νεο απ την εφαρμογη του wise anderson protocol απ τον κ.Ζουμπο;

Κανενας ρε παιδια τιποτα?  :'(
Ετων 28,αρχικα συμπτωματα τσουξιματα μικροπονοι στα γεννητικα οργανα-συχνοουρια  Μαρτιος 2013,εμφανιση εντονων συμπτωματων μετα την επισκεψη στον ακαταν,πονος-σφιξιμο-τσουξιμο στο  πρωκτο μετα απο εντονο καθισιο-εξπερματιση και κακη ψυχολογια..Πιστευω οτι το αγχος-stress συνδεονται αμεσα.

Βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω στην κοινότητά σας τα πρώτα αποτελέσματα της θεραπείας με το πρωτόκολλο Wise-Anderson από ομάδα Ελλήνων θεραπευτών. Τα αποτελέσματα αφορούν διάστημα 6 μηνών αυτοθεραπείας με τις αρχές του πρωτοκόλλου και το self-help kit. Εξ' όσων γνωρίζω είναι τα πρώτα αποτελέσματα που ανακοινώνονται όχι μόνο στον ελληνικό, αλλά και τον ευρωπαϊκό χώρο. Χρησιμοποιούνται οι δείκτες NIH-CPSI (Δείκτης Βαρύτητας Χρόνιας Προστατίτιδας, συμπτώματα πόνου, ούρησης, ποιότητας ζωής), IIEF (Διεθνής Δείκτης Στυτικής Λειτουργίας, συμπτώματα στύσης, επιθυμίας, οργασμού, ικανοποίησης) και IPSS (Διεθνής Δείκτης Συμπτωμάτων Προστάτη, συμπτώματα ούρησης, ποιότητας ζωής) Τα στοιχεία που σας παραθέτω είναι μόνο μια συντομευμένη περίληψη των αποτελεσμάτων τα οποία θα υποβληθούν προς κρίση δημοσίευση σε ελληνικά και διεθνή ιατρικά περιοδικά ως αναφορά περίπτωσης (case study).
Ο ασθενής μας (Σ.Ι.), άνδρας ηλικίας 28 ετών, προσήλθε με συμπτωματολογία σ. χρονίου πυελικού άλγους (ΣΧΠΑ) από 10 ετίας μετά από πολυάριθμες επισκέψεις σε πλέον των 5 Ουρολόγους, καθώς και σε εξειδικευμένο φυσιοθεραπευτή πυελικού εδάφους. Ο ασθενής είχε προηγουμένως λάβει κάθε είδους γνωστή ιατρική θεραπεία για το ΣΧΠΑ (χωρίς αξιόλογο αποτέλεσμα) και κατά την έναρξη της θεραπείας ελάμβανε ταδαλαφίλη 5mg κατ' επίκληση λόγω στυτικής δυσλειτουργίας.
Ο ασθενής πριν την έναρξη αυτοθεραπείας υποβλήθηκε σε εκτίμηση καταλληλότητας και ολοκλήρωσε 6ημερο σχολείο εκπαίδευσης όπου διδάχθηκε τις αρχές εφαρμογής του πρωτοκόλλου και πιστοποιήθηκε η ορθή εφαρμογή του. Κατά την αυτοθεραπεία έκανε χρήση του self-help kit (wand/player)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
NIH-CPSI: 33 (ΣΟΒΑΡΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ)
Υποκατηγορίες
Πόνος-ενόχληση:18
Ούρηση: 7
Επίδραση συμπτωμάτων στη ζωή: 3
Ποιότητα ζωής: 5
Συμπτώματα: 25
IIEF: 29 (ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΣΤΥΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ)
Υποκατηγορίες
Στύση: 7
Οργασμός: 10
Επιθυμία: 7
Ικανοποίηση από επαφή: 0
Γενική ικανοποίηση: 2
IPSS: 23 (ΣΟΒΑΡΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΟΥΡΗΣΗΣ)
Υποκατηγορίες
Αποφρακτικά συμπτώματα: 7
Ερεθιστικά συμπτώματα: 11
Ποιότητα ζωής: 5

***
META 6 MHNΕΣ ΑΥΤΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
ΝΙΗ-CPSI: 12 (ΜΕΤΡΙΑ ΠΡΟΣ ΗΠΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ)
Υποκατηγορίες
Πόνος-ενόχληση:8
Ούρηση: 2
Επίδραση συμπτωμάτων στη ζωή: 1
Ποιότητα ζωής: 1
Συμπτώματα: 10
IIEF: 73 (ΚΑΜΙΑ ΣΤΥΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ)
Υποκατηγορίες
Στύση: 30
Οργασμός: 10
Επιθυμία: 10
Ικανοποίηση από επαφή: 13
Γενική ικανοποίηση: 10
IPSS: 9 (ΜΕΤΡΙΑ ΠΡΟΣ ΗΠΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ)
Υποκατηγορίες
Αποφρακτικά συμπτώματα: 3
Ερεθιστικά συμπτώματα: 5
Ποιότητα ζωής: 1

Με τη συμπλήρωση του 6μηνου ο ασθενής δε χρησιμοποιεί πλέον κανενός είδους φαρμακευτική αγωγή και η ποιότητα ζωής του είναι πολύ καλή. Ο τρόπος βαθμολόγησης των κλιμάλων NIH-CPSI, IIEF και IPSS είναι διαθέσιμα στο διαδίκτυο. Παραμένω στη διάθεση σας για κάθε περαιτέρω πληροφορία. I.Z.

#38 20 Ιουνίου, 2013, 10:21:45 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 20 Ιουνίου, 2013, 10:23:23 ΜΜ από Hyper Ban
Παράθεση από: izoumpos στις 19 Ιουνίου, 2013, 02:15:27 ΜΜ
Βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω στην κοινότητά σας τα πρώτα αποτελέσματα της θεραπείας με το πρωτόκολλο Wise-Anderson από ομάδα Ελλήνων θεραπευτών. Τα αποτελέσματα αφορούν διάστημα 6 μηνών αυτοθεραπείας με τις αρχές του πρωτοκόλλου και το self-help kit. Εξ' όσων γνωρίζω είναι τα πρώτα αποτελέσματα που ανακοινώνονται όχι μόνο στον ελληνικό, αλλά και τον ευρωπαϊκό χώρο. Χρησιμοποιούνται οι δείκτες NIH-CPSI (Δείκτης Βαρύτητας Χρόνιας Προστατίτιδας, συμπτώματα πόνου, ούρησης, ποιότητας ζωής), IIEF (Διεθνής Δείκτης Στυτικής Λειτουργίας, συμπτώματα στύσης, επιθυμίας, οργασμού, ικανοποίησης) και IPSS (Διεθνής Δείκτης Συμπτωμάτων Προστάτη, συμπτώματα ούρησης, ποιότητας ζωής) Τα στοιχεία που σας παραθέτω είναι μόνο μια συντομευμένη περίληψη των αποτελεσμάτων τα οποία θα υποβληθούν προς κρίση δημοσίευση σε ελληνικά και διεθνή ιατρικά περιοδικά ως αναφορά περίπτωσης (case study).
Ο ασθενής μας (Σ.Ι.), άνδρας ηλικίας 28 ετών, προσήλθε με συμπτωματολογία σ. χρονίου πυελικού άλγους (ΣΧΠΑ) από 10 ετίας μετά από πολυάριθμες επισκέψεις σε πλέον των 5 Ουρολόγους, καθώς και σε εξειδικευμένο φυσιοθεραπευτή πυελικού εδάφους. Ο ασθενής είχε προηγουμένως λάβει κάθε είδους γνωστή ιατρική θεραπεία για το ΣΧΠΑ (χωρίς αξιόλογο αποτέλεσμα) και κατά την έναρξη της θεραπείας ελάμβανε ταδαλαφίλη 5mg κατ' επίκληση λόγω στυτικής δυσλειτουργίας.
Ο ασθενής πριν την έναρξη αυτοθεραπείας υποβλήθηκε σε εκτίμηση καταλληλότητας και ολοκλήρωσε 6ημερο σχολείο εκπαίδευσης όπου διδάχθηκε τις αρχές εφαρμογής του πρωτοκόλλου και πιστοποιήθηκε η ορθή εφαρμογή του. Κατά την αυτοθεραπεία έκανε χρήση του self-help kit (wand/player)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
NIH-CPSI: 33 (ΣΟΒΑΡΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ)
Υποκατηγορίες
Πόνος-ενόχληση:18
Ούρηση: 7
Επίδραση συμπτωμάτων στη ζωή: 3
Ποιότητα ζωής: 5
Συμπτώματα: 25
IIEF: 29 (ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΣΤΥΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ)
Υποκατηγορίες
Στύση: 7
Οργασμός: 10
Επιθυμία: 7
Ικανοποίηση από επαφή: 0
Γενική ικανοποίηση: 2
IPSS: 23 (ΣΟΒΑΡΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΟΥΡΗΣΗΣ)
Υποκατηγορίες
Αποφρακτικά συμπτώματα: 7
Ερεθιστικά συμπτώματα: 11
Ποιότητα ζωής: 5

***
META 6 MHNΕΣ ΑΥΤΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
ΝΙΗ-CPSI: 12 (ΜΕΤΡΙΑ ΠΡΟΣ ΗΠΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ)
Υποκατηγορίες
Πόνος-ενόχληση:8
Ούρηση: 2
Επίδραση συμπτωμάτων στη ζωή: 1
Ποιότητα ζωής: 1
Συμπτώματα: 10
IIEF: 73 (ΚΑΜΙΑ ΣΤΥΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ)
Υποκατηγορίες
Στύση: 30
Οργασμός: 10
Επιθυμία: 10
Ικανοποίηση από επαφή: 13
Γενική ικανοποίηση: 10
IPSS: 9 (ΜΕΤΡΙΑ ΠΡΟΣ ΗΠΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ)
Υποκατηγορίες
Αποφρακτικά συμπτώματα: 3
Ερεθιστικά συμπτώματα: 5
Ποιότητα ζωής: 1

Με τη συμπλήρωση του 6μηνου ο ασθενής δε χρησιμοποιεί πλέον κανενός είδους φαρμακευτική αγωγή και η ποιότητα ζωής του είναι πολύ καλή. Ο τρόπος βαθμολόγησης των κλιμάλων NIH-CPSI, IIEF και IPSS είναι διαθέσιμα στο διαδίκτυο. Παραμένω στη διάθεση σας για κάθε περαιτέρω πληροφορία. I.Z.
Σας ευχαριστούμε  κ. Ζούμπο !

Απο όλο αυτό κρατάω αυτό

ΠαράθεσηΠαραμένω στη διάθεση σας για κάθε περαιτέρω πληροφορία. I.Z.
και έρχομαι σε εσας παιδιά .Ξεκολλάτε παιδιά απο το chat και αρχιστε να γράφετε στα θέματα και εδω αρχίστε να ρωτάτε διότι έχουμε εναν ουρολόγο στην διάθεση μας για σχετικές ερωτήσεις με καλή και σωστή διάθεση .
ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ δεν επικαλείται τον θεό ...
8)
Εμπρός λοιπόν τι περιμένετε .

Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Παράθεση από: izoumpos στις 19 Ιουνίου, 2013, 02:15:27 ΜΜ
Βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω στην κοινότητά σας τα πρώτα αποτελέσματα της θεραπείας με το πρωτόκολλο Wise-Anderson από ομάδα Ελλήνων θεραπευτών. Τα αποτελέσματα αφορούν διάστημα 6 μηνών αυτοθεραπείας με τις αρχές του πρωτοκόλλου και το self-help kit. Εξ' όσων γνωρίζω είναι τα πρώτα αποτελέσματα που ανακοινώνονται όχι μόνο στον ελληνικό, αλλά και τον ευρωπαϊκό χώρο. Χρησιμοποιούνται οι δείκτες NIH-CPSI (Δείκτης Βαρύτητας Χρόνιας Προστατίτιδας, συμπτώματα πόνου, ούρησης, ποιότητας ζωής), IIEF (Διεθνής Δείκτης Στυτικής Λειτουργίας, συμπτώματα στύσης, επιθυμίας, οργασμού, ικανοποίησης) και IPSS (Διεθνής Δείκτης Συμπτωμάτων Προστάτη, συμπτώματα ούρησης, ποιότητας ζωής) Τα στοιχεία που σας παραθέτω είναι μόνο μια συντομευμένη περίληψη των αποτελεσμάτων τα οποία θα υποβληθούν προς κρίση δημοσίευση σε ελληνικά και διεθνή ιατρικά περιοδικά ως αναφορά περίπτωσης (case study).
Ο ασθενής μας (Σ.Ι.), άνδρας ηλικίας 28 ετών, προσήλθε με συμπτωματολογία σ. χρονίου πυελικού άλγους (ΣΧΠΑ) από 10 ετίας μετά από πολυάριθμες επισκέψεις σε πλέον των 5 Ουρολόγους, καθώς και σε εξειδικευμένο φυσιοθεραπευτή πυελικού εδάφους. Ο ασθενής είχε προηγουμένως λάβει κάθε είδους γνωστή ιατρική θεραπεία για το ΣΧΠΑ (χωρίς αξιόλογο αποτέλεσμα) και κατά την έναρξη της θεραπείας ελάμβανε ταδαλαφίλη 5mg κατ' επίκληση λόγω στυτικής δυσλειτουργίας.
Ο ασθενής πριν την έναρξη αυτοθεραπείας υποβλήθηκε σε εκτίμηση καταλληλότητας και ολοκλήρωσε 6ημερο σχολείο εκπαίδευσης όπου διδάχθηκε τις αρχές εφαρμογής του πρωτοκόλλου και πιστοποιήθηκε η ορθή εφαρμογή του. Κατά την αυτοθεραπεία έκανε χρήση του self-help kit (wand/player)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
NIH-CPSI: 33 (ΣΟΒΑΡΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ)
Υποκατηγορίες
Πόνος-ενόχληση:18
Ούρηση: 7
Επίδραση συμπτωμάτων στη ζωή: 3
Ποιότητα ζωής: 5
Συμπτώματα: 25
IIEF: 29 (ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΣΤΥΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ)
Υποκατηγορίες
Στύση: 7
Οργασμός: 10
Επιθυμία: 7
Ικανοποίηση από επαφή: 0
Γενική ικανοποίηση: 2
IPSS: 23 (ΣΟΒΑΡΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΟΥΡΗΣΗΣ)
Υποκατηγορίες
Αποφρακτικά συμπτώματα: 7
Ερεθιστικά συμπτώματα: 11
Ποιότητα ζωής: 5

***
META 6 MHNΕΣ ΑΥΤΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
ΝΙΗ-CPSI: 12 (ΜΕΤΡΙΑ ΠΡΟΣ ΗΠΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ)
Υποκατηγορίες
Πόνος-ενόχληση:8
Ούρηση: 2
Επίδραση συμπτωμάτων στη ζωή: 1
Ποιότητα ζωής: 1
Συμπτώματα: 10
IIEF: 73 (ΚΑΜΙΑ ΣΤΥΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ)
Υποκατηγορίες
Στύση: 30
Οργασμός: 10
Επιθυμία: 10
Ικανοποίηση από επαφή: 13
Γενική ικανοποίηση: 10
IPSS: 9 (ΜΕΤΡΙΑ ΠΡΟΣ ΗΠΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ)
Υποκατηγορίες
Αποφρακτικά συμπτώματα: 3
Ερεθιστικά συμπτώματα: 5
Ποιότητα ζωής: 1

Με τη συμπλήρωση του 6μηνου ο ασθενής δε χρησιμοποιεί πλέον κανενός είδους φαρμακευτική αγωγή και η ποιότητα ζωής του είναι πολύ καλή. Ο τρόπος βαθμολόγησης των κλιμάλων NIH-CPSI, IIEF και IPSS είναι διαθέσιμα στο διαδίκτυο. Παραμένω στη διάθεση σας για κάθε περαιτέρω πληροφορία. I.Z.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την συμβολή σας κ. Ζούμπο.

Το ότι ένα δείγμα παρουσιάζεται θετικό, είναι όπως και να το κάνουμε ενθαρρυντικό. Παρόλα αυτά, ένα δείγμα δεν παύει να είναι ένα δείγμα. Φοβάμαι ότι επειδή οι περισσότεροι από εμάς είμαστε ήδη απογοητευμένοι με θεραπείες, βότανα, ματζούνια κλπ μπορεί να "θεοποιήσουμε" την μέθοδο αυτή.
Γνωρίζω επίσης ότι εσείς ΔΕΝ συστήνεται την εν λόγω μέθοδο σε όλους, και αυτό σας τιμάει.
Θα πρέπει όμως κατά τη γνώμη μου να υπάρχουν περισσότερες περιπτώσεις ασθενών ώστε να τεκμηριώνεται επιστημονικά η μέθοδος. Και αυτό χρειάζεται προσοχή, γιατί μπορεί εύκολα να οδηγήσει σε χειραγώγηση - προσοχή, σε καμία περίπτωση δεν εννοώ ότι γίνεται ηθελημένα από εσάς.

Παρόλα αυτά, σας ευχαριστώ και πάλι και εύχομαι καλή δύναμη στο έργο σας. Ολόψυχα εύχομαι 100% βελτίωση όλων των ασθενών και φυσικά μακάρι η μέθοδος να είναι η απάντηση στα ερωτήματά μας.

Με εκτίμηση,
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Θα συμφωνησω με τον αγχωμένο.Ενας στους πόσους???Σε τι αναλογία??
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

Το ποσοστό των ασθενών με αναφερόμενη συμπτωματολογία ΣΧΠΑ που έχουν μέχρι στιγμής κριθεί κατάλληλοι για την εφαρμογή του πρωτοκόλλου WA είναι 33% (1 στους 3 περίπου). Το περιγραφόμενο περιστατικό είναι το μόνο που έχει λάβει θεραπεία αποκλειστικά από ομάδα Ελλήνων θεραπευτών (με εξαίρετα αποτελέσματα) και συμπληρώσει χρονικό διάστημα παρακολούθησης μεγαλύτερο των 6 μηνών, άρα μπορεί να αξιολογηθεί στατιστικά. Λίγη υπομονή, ως ομάδα θα επανέλθουμε με περισσότερα στοιχεία μέχρι τα τέλη του έτους. Να θυμίσω ότι ο συνολικός αριθμός των ασθενών που ετησίως εντάσσονται στα "σχολεία" (immersion clinics) του Dr. Wise στις Η.Π.Α. (και προέρχονται από όλη την υφήλιο) δεν ξεπερνά τα 120-150 άτομα , ενώ ο αριθμός αυτών που ολοκληρώνουν σωστά τη θεραπεία και παρακολουθούνται στα πλαίσια κλινικής μελέτης (ανά έτος) είναι ακόμη μικρότερος.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση κ. Ζούμπο. Περιμένουμε και επόμενα δείγματα ασθενών.
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Μόλις το είδα και το αναδημοσιεύω (ακολουθεί το link) καθώς εξηγεί κάποια πράγματα με καλύτερη ορολογία απ'ότι τα λέμε εμείς:

Από boro.gr

http://www.boro.gr/32359/nea-prwtoporiakh-therapeia-prosferei-elpida-stoys-andres-me-xronia-prostatitida

Νέα πρωτοποριακή θεραπεία προσφέρει ελπίδα στους άνδρες με χρόνια προστατίτιδα

Γράφει ο κύριος Ιωάννης Ζούμπος, χειρουργός ουρολόγος-ανδρολόγος:

"Η χρόνια προστατίτιδα αποτελεί μια ιδιαίτερα προβληματική πάθηση που ταλαιπωρεί μεγάλο αριθμό ανδρών κάθε ηλικίας. Θεωρείται η συχνότερη αιτία επίσκεψης στον Ουρολόγο, καθότι είναι νόσος επίμονη, με συχνές υποτροπές, που δεν αντιμετωπίζεται επιτυχώς με τις συμβατικές θεραπευτικές προσεγγίσεις (αντιβιοτικά, αντιφλεγμονώδη, βελτιωτικά ούρησης). Η παράταση των συμπτωμάτων και η αίσθηση ότι ουσιαστικά η πάθηση δε θεραπεύεται οριστικά, μπορεί να υποβαθμίσει σημαντικά την ποιότητα ζωής του άνδρα.

Αντίθετα με ότι πιστευόταν μέχρι πρότινος, η χρόνια προστατίτιδα ως νόσος δεν είναι απλώς μια φλεγμονή του προστάτη αδένα. Στην πραγματικότητα, σε πάνω από το 90% των περιπτώσεων απουσιάζουν στοιχεία φλεγμονής του προστάτη, οπότε και η κατάσταση επονομάζεται σύνδρομο χρόνιου πυελικού άλγους. Η αιτία των ενοχλήσεων, με κυρίαρχο τον πόνο στην πύελο (περίνεο, όρχεις, βουβώνες, κάτω κοιλιά)  φαίνεται πως πολύ συχνά είναι μια επώδυνη και επίμονη σύσπαση των μυών της ελάσσονος πυέλου, που δευτερογενώς πλήττει τη στύση αλλά και την ούρηση. Τα δυσλειτουργικά φαινόμενα επιδεινώνονται και συντηρούνται από μια υπερδιέγερση (sensitization) του κεντρικού νευρικού συστήματος το οποίο συμμετέχει ενεργά στην παθοφυσιολογία της νόσου.

Το πρωτόκολλο Wise-Anderson (γνωστό και ως πρωτόκολλο Stanford) αποτελεί μια πρωτοποριακή, ολιστική προσέγγιση για τη θεραπεία του συνδρόμου της χρόνιας προστατίτιδας / χρόνιου πυελικού άλγους στον άνδρα. Συνίσταται στη συνδυασμένη εφαρμογή πυελικής φυσιοθεραπείας, που στόχο έχει τον εντοπισμό και απενεργοποίηση μυοπεριτονιακών εκλυτικών σημείων πόνου (myofascial trigger points, TRP) εντός και εκτός  της ελάσσονος πυέλου, και ενός προγράμματος πνευματικής χαλάρωσης και αποφόρτισης, που αποκαλείται παράδοξη χαλάρωση (paradoxical relaxation). Το θεραπευτικό πρόγραμμα διδάσκεται σε ολιγομελείς ομάδες ασθενών, αλλά και ατομικά, μέσα από κλινικά σεμινάρια (σχολεία) και στη συνέχεια εφαρμόζεται κατ' οίκον από τον ασθενή ως αυτοθεραπεία. Για την  αυτοθεραπεία χρησιμοποιούνται ειδικά θεραπευτικά εργαλεία: ένα ειδικά σχεδιασμένο ραβδί (WAP wand), που δίνει τη δυνατότητα απενεργοποίησης των ενδοπυελικών trigger points, και ένα mp5 player ή flash drive με εκπαιδευτικά βίντεο, οδηγίες χρήσης και 54 ειδικά σχεδιασμένα μαθήματα παράδοξης χαλάρωσης.

Από την εφαρμογή του θεραπευτικού πρωτοκόλλου μπορούν να ωφεληθούν ασθενείς που ταλαιπωρούνται χρονίως από το σύνδρομο χρονίου πυελικού άλγους με μυοσκελετική ευαισθησία και ενεργά TRPs. Στο σύνδρομο χρονίου πυελικού άλγους συλλογικά κατατάσσονται άνδρες με διαγνώσεις όπως χρόνια (ιδίως μη βακτηριακή) προστατίτιδα, προστατοδυνία, πόνο γεννητικών οργάνων (ιδιοπαθή ορχεοδυνία), καθώς και γυναίκες με αιδοιοδυνία, σύνδρομο ανελκτήρα ορθού, διάμεση κυστίτιδα/σύνδρομο επώδυνης κύστης.

Η επιλογή των ασθενών που μπορούν να ενταχθούν στο θεραπευτικό πρόγραμμα γίνεται μετά από λεπτομερή αξιολόγηση στην οποία περιλαμβάνεται ουρολογική εξέταση, φαινοτυπικός έλεγχος, καθώς και αναλυτική χαρτογράφηση ενεργών TRPs. Πριν την επίσκεψη αξιολόγησης, ο ασθενής συμπληρώνει online ερωτηματολόγια σχετικά με το ιστορικό και τα συμπτώματά του (NIH-CPSI, IIEF, IPSS), ώστε ο ιατρός να έχει μια ολοκληρωμένη εικόνα κατά την έναρξη του κλινικού ελέγχου. Μετά την αρχική αξιολόγηση κρίνονται κατάλληλοι για την εφαρμογή του προγράμματος παρακολουθούν (ιδεωδώς ως ομάδα) ένα αναλυτικό κλινικό σεμινάριο διάρκειας 3-6 ημερών. Καταρχήν προσφέρεται θεωρητική εκπαίδευση ώστε οι συμμετέχοντες να αποκτήσουν το απαραίτητο γνωστικό υπόβαθρο για την κατανόηση και εφαρμογή της μεθόδου. Παράλληλα, με επιβλεπόμενη πρακτική άσκηση αποκτούν τις απαραίτητες δεξιότητες ώστε με ασφάλεια και αποτελεσματικότητα να εντοπίζουν και να εκτελούν χειρισμούς απενεργοποίησης των TRP τους, που έχει διαπιστωθεί πως είναι υπεύθυνα για την εκδήλωση του επώδυνου συνδρόμου. Με ή χωρίς χρήση βοηθημάτων οι ασθενείς εκπαιδεύονται ώστε να μπορούν να προσεγγίζουν TRP εντός και εκτός της ελάσσονος πυέλου. Διδάσκεται και τελειοποιείται η τεχνική της παραδόξου χαλάρωσης για την αποφόρτιση και σίγαση του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος (ΚΝΣ). Η παράλληλη χρήση φαρμακευτικής αγωγής, εφόσον κριθεί αναγκαία από τη θεραπευτική ομάδα, δεν αποτελεί αντένδειξη για την εκτέλεση της μεθόδου, η οποία ως γνωστόν βοηθά στη σταδιακή "απεξάρτηση" από τη χρήση φαρμάκων. Μετά την ολοκλήρωση του κλινικού σεμιναρίου, οι ασθενείς εφαρμόζουν τη διδαχθείσα θεραπεία κατ' οίκον σε καθημερινή βάση για μεγάλα χρονικά διαστήματα ακόμη και δια βίου (ελάχιστος ορίζοντας 6-12 μηνών). Καθ' όλη την προσπάθειά τους βρίσκονται σε συνεχή επαφή με τη θεραπευτική ομάδα έτσι ώστε να παρακολουθείται η πρόοδος που σημειώνεται και να βελτιώνονται τυχόν λάθη και ατέλειες. Ορισμένοι ασθενείς ίσως χρειαστούν επαναληπτικές επισκέψεις για την τελειοποίηση της τεχνικής και των δεξιοτήτων τους.

Πρόκειται για μια νέα θεραπευτική προσέγγιση που μέχρι πρότινος εφαρμοζόταν αποκλειστικά στις Η.Π.Α. και σε ένα φυσιοθεραπευτικό κέντρο στην Ολλανδία. Σε Διεθνή Συνάντηση που πραγματοποιήθηκε τον Απρίλιο του 2012 στην πόλη Amersfoort της Ολλανδίας, ο Dr. Wise παρουσίασε αναλυτικά τη μέθοδό του καθώς και τα αποτελέσματα της θεραπευτικής τεχνικής του. Σύμφωνα με τα δημοσιευμένα στοιχεία, εντός της τελευταίας τριετίας η μέθοδος εφαρμόστηκε σε 393 δύσκολα περιστατικά, εκ των οποίων το 79,9% ήταν άνδρες το 45,8% των οποίων είχε προηγουμένως επισκεφθεί τουλάχιστον 3 ιατρούς. Δεν έγινε αποκλεισμός των φλεγμονωδών τύπων προστατίτιδας (ΙΙΙΑ) και η διάρκεια των συμπτωμάτων ήταν τουλάχιστον 3μηνη. Είναι ενδιαφέρον ότι περίπου 1 στους 4 ασθενείς είχε προηγουμένως υποβληθεί σε κάποιας μορφής φυσιοθεραπεία του πυελικού εδάφους χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Η ευαισθησία των ενεργών trigger points στους 6 μήνες μειώθηκε από 7,5 σε 4 (κλίμακα 0-10), ενώ στο αντίστοιχο διάστημα το 94,5% των ασθενών δήλωσαν ευχαριστημένοι ή πολύ ευχαριστημένοι από τα αποτελέσματα της αυτο-θεραπείας με το Wand. Αντίστοιχη μείωση παρουσίασαν ο δείκτης βαρύτητας συμπτωμάτων NIH-CPSI και η συναισθηματική φόρτιση των ασθενών. Εξάλλου, στους 6 μήνες θεραπείας το ποσοστό ασθενών που ελάμβαναν φαρμακευτική αγωγή οποιασδήποτε μορφής (αντιβιοτικά, ψυχοτρόπα, α-αποκλειστές κλπ) μειώθηκε από 63,6% σε 39,7%.

Πού μπορώ να πάρω περισσότερες πληροφορίες;

Η μέθοδος εφαρμόζεται στη χώρα μας κατ' αποκλειστικότητα από τον κ. Ιωάννη Ζούμπο, Ουρολόγο με εκτενή ενασχόληση με το σύνδρομο χρόνιας προστατίτιδας / χρονίου πυελικού άλγος και ειδική εκπαίδευση από τον David Wise. Από το 2012, που ξεκίνησε η εφαρμογή της, μέχρι σήμερα έχει αποδόσει εξαιρετικά αποτελέσματα, εφάμιλλα της διεθνούς βιβλιογραφίας. Αξίζει να σημειωθεί πως τα αποτελέσματα αυτά αφορούσαν σε πολύ δύσκολα περιστατικά όπου δεν απέδωσε καμία από τις υπάρχουσες θεραπευτικές μεθόδους. Δεν αποτελεί υπερβολή λοιπόν να πούμε πως μια νέα ελπίδα γεννιέται, ένα φως στο σκοτάδι ανάβει για τους ασθενείς με χρόνια προστατίτιδα και σύνδρομο χρονίου πυελικού άλγους."

Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

#44 19 Νοεμβρίου, 2013, 04:22:14 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 19 Νοεμβρίου, 2013, 04:24:12 ΜΜ από izoumpos
Σχετικά με τα ερωτήματα που τέθηκαν από το χρήστη Detox:
Το περιστατικό που περιγράφουμε δεν παρουσίαζε ουδεμία ψυχιατρική νόσο και δεν ελάμβανε κανενός είδους ψυχοτρόπα ή αντιεπιληπτικά φάρμακα κατά τη διάρκεια της θεραπείας του με το πρωτόκολλο Wise-Anderson. Τα ενοχλήματα του, όπως και όλων των ασθενών με UCPPS, εμφάνιζαν διακυμάνσεις, ωστόσο δεν υπήρξε ποτέ ασυμπτωματικός.
Το μεγαλογράμματο συμπέρασμα στο οποίο καταλήξατε νομίζω πως απέχει αρκετά από την πραγματικότητα. Η παραδοξική χαλάρωση, που αποτελεί ακέραιο τμήμα του πρωτοκόλλου, σκοπό έχει τη σίγαση και αποφόρτιση του ΚΝΣ. Αν ο ασθενής εμφανίζει ψυχική νόσο, βεβαίως συνιστάται ψυχιατρική / ψυχοθεραπευτική υποστήριξη, κάτι το οποίο διασφαλίζεται με την επίσκεψη αξιολόγησης που προηγείται πάντοτε της θεραπείας.
Η μέθοδος WA μαθαίνει στον ασθενή να κολυμπάει, όπως ωραία αναφέρατε, γι'αυτό άλλωστε και συνιστά μια μέθοδο αυτο-θεραπείας που φέρνει τον ασθενή στον επίκεντρο της θεραπευτικής προσέγγισης.
Τα trigger points, τέλος, είναι υπαρκτές οντότητες, όπως λεπτομερειακά περιγράψαμε στις παρουσιάσεις μας, και μάλιστα υπάρχει η δυνατότητα οπτικοποίησης τους με MRE (μαγνητική ελαστογραφία) στην πρόσφατη βιβλιογραφία.
Παραμένω πάντοτε στη διάθεσή σας για κάθε περαιτέρω πληροφορία και επ' ευκαιρία σας προσκαλώ όλους σε επικείμενη εκδήλωση εντός του έτους 2014 στη Θεσσαλονίκη με θεραπευτή/ομιλητή τον Dr. David Wise, δημιουργό της μεθόδου! Ι.Ζ.