Ολοκληρώθηκε με εξαιρετική επιτυχία το 1ο Κλινικό Εργαστήριο θεραπείας του συνδρόμου του ουρολογικού χρόνιου πυελικού άλγους με το θεραπευτικό πρωτόκολλο Wise-Anderson, που έλαβε χώρα στη Θεσσαλονίκη από 5 έως 7 Ιουλίου 2014. Στην ιστορική αυτή εκδήλωση παρουσιάστηκε για πρώτη φορά εκτός Η.Π.Α. το μοντέλο εργασίας των immersion clinics που διεξάγονται σε μηνιαία βάση στην Καλιφόρνια από το 2004. Οι Έλληνες θεραπευτές, με επικεφαλής τον Ουρολόγο Dr. Ιωάννη Ζούμπο, είχαν την ευκαιρία να εργαστούν υπό την καθοδήγηση του Dr. David Wise, δημιουργού της μεθόδου, και να συνεργαστούν με το διάσημο φυσιοθεραπευτή Tim Sawyer και τη συνεργάτιδά του Sara Siebert. Οι ασθενείς που συμμετείχαν στο εργαστήριο προέρχονταν από την Ελλάδα και χώρες του εξωτερικού, συγκεκριμένα τη Φινλανδία, τη Μ. Βρετανία, τη Γαλλία, την Πολωνία και την Κροατία. Στην εκδήλωση παρουσιάστηκε για πρώτη φορά η νέα βελτιωμένη έκδοση του Wand, με χυτό σφαιροειδές άκρο, καθώς και ένα minipad (ταμπλέτα) όπου περιέχεται το εγχειρίδιο χρήσης της μεθόδου για τις πρώτες 28 ημέρες και απαρτίζεται από πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό που καθοδηγεί τον ασθενή στη θεραπεία του μέρα προς μέρα. Οι θετικότατες εντυπώσεις ασθενών και θεραπευτών από την εκδήλωση οδήγησαν αυτόματα στη δέσμευση για τη διεξαγωγή 2ου εργαστηρίου εντός του 2015. Εξάλλου, πολύ σύντομα θα κυκλοφορήσει η ελληνική μετάφραση του βιβλίου "A Headache in the Pelvis" όπου περιέχεται αναλυτική περιγραφή της μεθόδου, καθώς επίσης και η εξελληνισμένη έκδοση του εγχειριδίου του πρωτοκόλλου. Κλείνοντας, θα θέλαμε να ενημερώσουμε ότι από το Σεπτέμβριο του 2014 το πρωτόκολλο Wise-Anderson (επισκέψεις αξιολόγησης, 3ημερο θεραπευτικό πρόγραμμα) θα προσφέρεται και σε χώρο εντός Αθηνών για τη διευκόλυνση ασθενών που διαμένουν στο λεκανοπέδιο Αττικής και τη Νότια Ελλάδα. Ι.Ζ.

Παράθεση από: detox στις 13 Ιουλίου, 2014, 12:54:39 ΠΜ
Εθεσα ενα ερωτημα...ισως το πιο σημαντικο και  δεν δοθηκε απαντηση...τα συμπερασματα δικα σας!
Ίσως να βαριότανε να σου απαντήσει ...
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#47 13 Ιουλίου, 2014, 10:33:20 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιουλίου, 2014, 10:36:18 ΜΜ από Phaethon
Παράθεση από: detox στις 13 Ιουλίου, 2014, 05:28:58 ΜΜ
Να γραψει ολες  αυτες τις.... δεν βαριοταν!
Το κινητρο ενος γιατρου να ασχοληθει  με κατι ειναι μονο  ενα -ΤΑ ΛΕΦΤΑ!Κανενας ιατρος  δεν θα εμπενε  σε ενα forum να βοηθησει  ολους αυτους αν δεν ειχε αυτο  το κινητρο.Και μια αμορφωτη  γρια το  ξερει  αυτο.Οποιον και να ρωτησεις...αυτο  θα σου  πει...

Κι εγώ νόμιζα ότι οι γιατροί δουλεύουν για να κερδίσουν την αιώνια ζωή. Δεν καταλαβαίνω την επίθεσή σου και βασικά μου φαίνεται άδικη. Σου απάντησε στο πρώτο ποστ, δεν τον υποχρεώνει κανείς να μπαίνει σε ατέρμονο διάλογο μέσω ιντερνετ με τον καθένα ούτε ξέρουμε αν έχει τον χρόνο να το κάνει. Θέλουμε γιατρούς εδώ και δεν χρειάζεται να τους παίρνουμε από τα μούτρα. Ούτε κάποια υποχρέωση μας έχουν ούτε σημαίνει το ότι είναι εδώ ότι πρεπει να πηγαίνουν με τα γούστα μας. Ελπίζω να μην παρεξηγηθείς, απλά η γνώμη μου.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Απαντώντας στο χρήστη Detox, αλλά και σε όλους όσους έχουν απορίες ή θέλουν να εντρυφήσουν στις λεπτομέρειες του πρωτοκόλλου Wise-Anderson, συνιστώ ανεπιφύλακτα τη μελέτη του βιβλίου "Ένας πονοκέφαλος στην πύελο" που θα κυκλοφορήσει περί τα τέλη καλοκαιριού και είναι η ελληνική μετάφραση του "A Headache in the Pelvis". Το πόνημα αυτό είναι, κατά τη γνώμη μου, απαραίτητο ανάγνωσμα για κάθε ασθενή με σύνδρομο ουρολογικού χρόνιου πυελικού άλγους. Και αυτό γιατί μεταξύ άλλων περιέχει πληθώρα βιωματικών αναφορών από ασθενείς, όπου αναδύονται ανάγλυφα η οργή, η απελπισία, η απόγνωση, η απόρριψη των ιατρών, η κατάθλιψη και πλήθος άλλων συναισθημάτων από ανθρώπους που υπομένουν σιωπηλά το δικό τους "Γολγοθά" πιστεύοντας ότι κανείς δε νοιάζεται και κανείς δε μπορεί να τους βοηθήσει. Μέχρι να κυκλοφορήσει το βιβλίο, συνιστώ να διαβαστούν παλαιότερα posts του χρήστη Phaethon σχετικά με το πρωτόκολλο, τον οποίο είχα την τύχη να γνωρίσω σε παλαιότερη εκδήλωση στην Αθήνα και να εκτιμήσω το επίπεδο των γνώσεών του περί του θέματος. Ελπίζω να μας δοθεί αντίστοιχη ευκαιρία και στο μέλλον, ώστε να γνωριστούμε καλύτερα και να μοιραστούμε τους προβληματισμούς μας. Ι.Ζ.

Παράθεση από: izoumpos στις 14 Ιουλίου, 2014, 12:28:13 ΜΜ
Μέχρι να κυκλοφορήσει το βιβλίο, συνιστώ να διαβαστούν παλαιότερα posts του χρήστη Phaethon σχετικά με το πρωτόκολλο, τον οποίο είχα την τύχη να γνωρίσω σε παλαιότερη εκδήλωση στην Αθήνα και να εκτιμήσω το επίπεδο των γνώσεών του περί του θέματος. Ελπίζω να μας δοθεί αντίστοιχη ευκαιρία και στο μέλλον, ώστε να γνωριστούμε καλύτερα και να μοιραστούμε τους προβληματισμούς μας. Ι.Ζ.

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια (ωϊμε βέβαια τώρα τι έχω να ακούσω από κακόβουλους). Κρίμα που με πήραν τα χρόνια και δεν προλαβαίνω να ξαναδώσω για γιατρός παρά τις παραινέσεις του John.  ;D
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

#50 14 Ιουλίου, 2014, 04:45:27 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 14 Ιουλίου, 2014, 06:01:01 ΜΜ από Phaethon
Ok χαίρομαι που είναι όλα καλά. Σεβαστό ότι θες να κλείσεις εδώ, όμως επέτρεψέ μου μια και ανακατεύτηκα να σου παραθέσω την δική μου γνώμη μια και φτάσαμε ως εδω.

Η "επίμονη σύσπαση των μυών της ελάσσονος πυέλου" ή τέλος πάντων το νευρομυϊκό πρόβλημα οφείλεται υποψιάζομαι είτε σε ορθοπεδικά προβλήματα που δημιουργούν ένταση και καταπονούν την περιοχή (πχ πολύωρη καθιστική εργασία σε λάθος στάση, προβλήματα στη μέση) είτε σε νευρώσεις -καταστάσεις επίμονου στρες- τις οποίες το άτομο αθέλητα συσσωρεύει στην πυελική περιοχή. Και τα δύο παραπάνω πιστεύω ότι συνέβαλλαν στα δικά μου συμπτώματα.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Τον Ιουλιο ολοκληρωθηκε το σεμιναριο-πρωτοκολλο  εχουμε αραγε καποιο νεο απο τοτε; Που ειναι αυτοι που πηρανε μερος;
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

Θα θέλαμε με ιδιαίτερη χαρά να ενημερώσουμε τα μέλη του forum ότι μόλις ολοκληρώθηκε το πρώτο ατομικό πρόγραμμα θεραπείας με το πρωτόκολλο Wise-Anderson στο νέο χώρο μας στην πόλη των Αθηνών. Το τριήμερο πρόγραμμα ξεκινά με την επίσκεψη αξιολόγησης και ολοκληρώνεται με πλήρη εκπαίδευση στην αυτο-θεραπεία όπως προβλέπεται από το σχετικό πρωτόκολλο. Με την ολοκλήρωση της θεραπείας ο ασθενής παραλαμβάνει και τον ατομικό εξοπλισμό που είναι απαραίτητος για την αυτο-θεραπεία (wand, minipad). Συνιστούμε σε κάθε ενδιαφερόμενο ασθενή την ανάγνωση του βιβλίου "A headache in the pelvis" (προσεχώς διαθέσιμο και σε ελληνική μετάφραση). Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση. Ι.Ζ.

κ Ζουμπο ευχαριστουμε που μας ενημερωνετε για τις εξελιξεις. Δεν μας ενημερωνετε ομως για τα αποτελεσματα η τις μαρτυριες των ασθενων.
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

#54 03 Νοεμβρίου, 2014, 09:32:17 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 03 Νοεμβρίου, 2014, 09:34:55 ΠΜ από izoumpos
Ανταποκρινόμενος στο αίτημα του χρήστη aman και με την άδεια του ασθενή παραθέτω τις εντυπώσεις ενός Φινλανδού ασθενή (H.S.), με μακρό ιστορικό σ. χρονίου πυελικού άλγους, που συμμετείχε στο κλινικό εργαστήριο του πρωτοκόλλου Wise-Anderson που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη τον περασμένο Ιούλιο. Ο ασθενής διανύει τον τρίτο μήνα θεραπείας με το πρωτόκολλο.
"...Thank you for writing! I'm happy to tell that I'm doing already much better than I was doing in Thessaloniki. Actually, I haven't been this healthy for at least 4 years. There are days I don't really recognise my symptoms, and I can do all the sports I like. It is amazing!
I just took the symptom indices on http://www.prostatitis.org/symptomindex.html and scored 11 points, which is just enough to make my symptoms moderate (moderate is 10-18 points).
The only significant way the pelvic pain is still affecting my life is that I get numbness if I ejaculate many days in a row, or twice in one day; and if I sit and work and stress for 2-4 hours, I'll get pain in the abdominals. So, I try to avoid having sex every day, and I usually work standing rather than sitting. Anyway, these are minor concerns, and compared to the absolute nighmare I have been living in the recent years, I consider my slight discomforts almost a paradise. Thinking how bad I was doing the first months of this year, when my symptoms were at worst, I'm astonished I'm enjoying life again, and that I'm not constantly thinking about my symptoms.
There is no doubt that I'm getting symptom-free. Actually I'm surprised how fast I've gotten better. I think this could be thanks to the fact I was already doing a lot of streching and relaxation for 4 months already before coming to Thessaloniki, so the only totally new thing to me there was the internal trigger point release, which has been very effective. Also, the fact I only have anterior trigger points makes the protocol little easier. And I have been very disciplined in following the protocol, and especially with the internal trigger point release, I've tried to been very careful and sensitive. Only twice I have had a bad flare-up from self-treatment.
...
The experience in Thessaloniki is one of the most important ones in my life. I truly hope also the other patients are getting better. I'll be forever grateful for the wonderful clinic you organised. You are doing such an important work!
All the best, and many thanks"

Η σωρευτική εμπειρία μετά από 2 και πλέον έτη εφαρμογής του πρωτοκόλλου Wise-Anderson θα δημοσιευτεί και ανακοινωθεί σύντομα. Όπως έχει αναφερθεί και παλαιότερα, τα αποτελέσματα της μεθόδου αξιολογούνται μακροπρόθεσμα, τουλάχιστον μετά από 6 μήνες εφαρμογής από τον ασθενή. Ι.Ζ.

κ Ζουμπο βλεπω πως δεν υπαρχει καποια ενημερωση στο σαιτ σας η εδω σχετικα με την αξιολογηση της μεθοδου που πραγματοποιηθηκε στο σεμιναριο του Ιουλιου. Θα υπαρξει καποια δημοσιοποιηση της αξιολογησης; ..επισης υπαρχει ενδεχομενο να πραγματοποιηθουν ξανα ομαδικα σεμιναρια φετος;
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

Οι δημοσιεύσεις και ανακοινώσεις που αφορούν την επιστημονική αξιολόγηση του θεραπευτικού πρωτοκόλλου Wise-Anderson από την ιατρική κοινότητα αναφέρονται στην επίσημη ιστοσελίδα www.pelvicpainhelp.com. Είναι εξαιρετικά σημαντικό για την κατανόηση της μεθόδου ο κάθε ενδιαφερόμενος ασθενής να διαβάσει το βιβλίο "Ένας Πονοκέφαλος στην Πύελο", το οποίο πολύ σύντομα αναμένεται να κυκλοφορήσει στο Amazon. Το βιβλίο αυτό είναι η ελληνική μετάφραση του "A Headache in the Pelvis" των D. Wise - R. Anderson. Αξίζει να αναφερθεί ότι το εγχειρίδιο της μεθόδου (28-day manual) είναι πλέον τελείως εξελληνισμένο, ενώ διατίθενται και μαθήματα παράδοξης χαλάρωσης στην ελληνική γλώσσα. Σχετικά με την οργάνωση ενός νέου workshop εντός του τρέχοντος έτους (μετά το Σεπτέμβριο), βρισκόμαστε σε συζήτηση με τον Dr. Wise για την εφαρμογή ενός καινοτόμου προγράμματος με έμφαση στην παράδοξη χαλάρωση και silent meditation. Όσα άτομα θα ήθελαν να συμμετάσχουν στην εκδήλωση μπορούν να στείλουν μήνυμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος στη διεύθυνση: ioanniszoumpos@yahoo.gr . I.Z.

Καλησπέρα κύριε Ζούμπο,
Ειμαι καινούργιος στο site. Μπορείτε να με ενημερώσετε αν μπορούμε να βρούμε το βιβλίο "Ένας Πονοκέφαλος στην Πύελο" στην Ελλάδα ή μόνο μέσω Amazon? Επίσης το εξελληνισμένο εγχειρίδιο της μεθόδου (28-day manual) που μπορούμε να το προμηθευτούμε?
Τα προβλήματα ξεκίνησαν ΦΕΒ 2015: Αργό ξεκίνημα, διακεκομένη ουρηση, δυσουρία στην αρχή. Αργοτερα συχνουρία, νυχτουρία, βάρος/ενοχλησεις στη περιοχή του προστάτη και ταυτόχρονα προβλημα με αιμοροιδες. Οι εξετάσεις (ουρα και σπερμα) δεν έδειξαν κάποιο μικρόβιο. Επίσης ουτε κάτι ιδιαίτερο στους υπερηχους. Πήγα και εγώ σε πολλούς ουρολόγους. Απ' οτι φαίνεται το πρόβλημα είναι οτι ο αυχένας του προστάτη είναι σκληρός. Πήρα αρκετή αντιβίωση (2 φορές - 3 μήνες συνολικά). Μετά απο 6 μήνες τα πράγματα καλυτέρεψαν κάπως με XATRAL, ομοιοπαθητικά και τον τελευταίο χρόνο βιοσυντονισμό. Υπάρχουν μέρες που νώθω καλά αλλά υπάρχουν και περίοδοι με εξάρσεις που χαλιέμαι. Προσπαθώ να βρώ επιπλέον πράγματα (συμπληρώματα;, ασκήσεις;) που θα βελτιώσουν περαιτέρω τη κατάσταση μου.

Αγαπητοί φίλοι,
βρίσκομαι στην πολύ ευχάριστη θέση να σας ενημερώσω ότι εδώ και μερικούς μήνες έχει εκδοθεί και κυκλοφορήσει το βιβλίο "Ένας πονοκέφαλος στην πύελο", δηλαδή η ελληνική μετάφραση του γνωστού βιβλίου "A Headache in the Pelvis" των D.Wise-R.Anderson. Τη μετάφραση του βιβλίου έχω επιμεληθεί προσωπικά με βασική επιδίωξη ο μέσος αναγνώστης να μπορεί εύκολα και γρήγορα να κατανοήσει τις ιατρικές έννοιες που χρησιμοποιούνται στο κείμενο. Η αγορά του βιβλίου μπορεί να γίνει μέσω του Amazon (https://www.amazon.co.uk/%CE%88%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CE%A0%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%AD%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%A0%CF%8D%CE%B5%CE%BB%CE%BF-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%8E%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%B7/dp/1942955006) και άλλων online βιβλιοπωλείων. Πιστεύω ακράδαντα πως κάθε άνδρας και γυναίκα που βασανίζεται από τα σύνδρομα χρόνιας προστατίτιδας / σ. ουρολογικού χρόνιου πυελικού άλγους πρέπει να διαβάσει αυτό το βιβλίο και να εμβαθύνει στην πλούσια, βιωματική γνώση που αυτό περιέχει. Εύχομαι σε όλα τα μέλη του φόρουμ καλό καλοκαίρι. Ι.Ζ.