Aπό το http://www.prostatitis.org/iwfDr.Shoskes.html :

Dr. Shoskes method

I am 35 and have been a sufferer for 10 months now. I am pretty sure I developed an infection that resulted in urgency and a pain at the tip of my penis. This subsided slowly after a barrage of Lavaquinn, Cipro, etc. A new symptom replaced it which was pain in the perenium and achy testicles.

I too started the tour de urologists with minimal impact. Relief came occasionally but I could not really figure out what allowed it. I jokingly purchased a doughnut pillow and stuffed it in a pillow bandit seemed to ease the pain. I also noticed that after a long weekend pain was reduced as well. A last thing to note is that suggestions were made by a poster on here regarding massage which took me a while to attempt. I will get back to that.

I noticed that sometimes ejaculation increased pain and sometime it relived it. I experimented with this trying to figure out what caused the pain and what did not and came to some conclusions that may help. If I had to try and work up to orgasm by straining mymuscles...you know what I mean it tended to result in pain. If it was an orgasm that required no strain and just...came it tended to relieve. It got me to think that the posts regarding massage and whatnot may be helpful.

The post mentioned internal and external massage and I halfheartedly attempted both. I experimented with masturbation when doing the massage to see if it did and seemed to experience relief as a result. The post mentioned a device called aneros I believe which massages the prostate. I have not got there yet. I variated massage,ejaculation and began taking some supplements include Prostate,lycopene, nettle, probiotics and selenium. I managed to get more frequent relief.

A post mentioned Dr. Shoskes and I travel all over visiting Urologists with more disappointment then I care to mention but figured he was worth a shot. Check out his site. You can google Shoskes and it took me right to his personal site. He is in Cleveland at the Cleveland Clinic. Important in noting because I attempted visiting the one in Florida. Dr. Shoskes and the clinic in general was pretty impressive. It wasn't the typical pee in this cup, drop your drawers and this may hurt a little. The visit took me to an initial evaluation that included a stream test (a first), an ultra sound (a second) and a survey of sorts. The 2nd evaluation was with another associate that completed a survey online and did a pretty extensive interview. Shoskes followed and sat and talked for awhile which was nice. The power of listening in medical world can do wonders in itself. Sick of being rushed with no results. Shoskes probably spent 20 minutes consulting.. The exam was a bit painful. He did push fluid from the prostate which hurts guys. And I guess I was short on fluid because it took him several painful tries. He also pressed around on various trigger points that sent some interesting shocks down my legs. He presumably tested the fluids and then scheduled me to see a Physical Therapist. (Another First) He explained that I appeared to have socialization in the prostate but probably impart due to the muscles surrounding it. He explained something about spasms and muscles clinching. I wont do this justice by trying to recall his explanation but mine is this.

The infection that caused the urgency caused me to clinch my muscles to avoid peeing on myself. Since this took months to beat the infection I clinched these muscles for months. The combined stress of it all I think made it worse. I think the clinching caused pain in both perenium and testicles. The reflection of this pain caused a number of issues including swelling in the testicles, an almost bruised feeling in the inner thigh and some sensations after peeing and ejaculation. These muscles were stuck and wreaking havoc on my body and life.

Back to the Cleveland Clinic version. I managed an appointment with a Physical Therapist that same day and I had no idea what to expect. She had me strip down and put on the gown. The fact that she was a she gave me the false impression that this was going to be stretches and external massage which proved to be wrong.

She was very inquisitive and asked a ton of questions. She asked about my diet and pain levels and showed me some stretches that I do to this day. Nothing fancy and only takes a couple of minutes. She then began the massage which involved me having to hold my tools to allow her access to that perenium inner thigh area. This was bordering on pleasurable until the crease in my inner thighs began to be massaged. I did not realize how painful it was. Painful to the touch even. This pain seemed to be capable of radiating the pain all over that area and made some sense that this may be muscular. She massaged my inner thighs and lower belly. The soreness surrounded the perenium and especially that crease on my left thigh. She then informed me that she needed to now massage me internally. My worst nightmare.

Unlike the Dr. she avoided the prostate. She lightly massaged me internally for 15 minutes or more. There were some seriously painful areas in there which she explained to be muscle tension. She indicated that it is probably stress and supported my hair brained idea about the muscles being stuck after clinching for months. She finished and gave me some material on exercise and massage. She also recommend crystal wand to use on myself internally which I have not gotten to yet. She was very professional about it all and almost human on Dr. standards. I left with very little embarrassment and not really feeling any better and probably worse. I drove 4 hours to visit my folks and went to bed. The next day I felt almost good.

The following days I would rate much better then the days leading up to the visit. I did the stretches and did external massage only. Seemed to reduce the pain 75% or more and figured out sitting aggravated. I have gone back a 2nd time after two weeks. This time Shoskes really did nothing but ask a couple questions and recommended Quercitin. He confirmed no infections from the tests he did the previous visit. I repeated the visit to Physical Therapy with improved results. I am going to order this wand because the pain relief from the Therapy was that significant. She said once I get it she will show me how to use it. So if I can get past the embarrassment I am going to go to this appointment.

It has been 2 1/2 weeks since my first visit and I am not cured. I think it is strictly muscular now and believe I will be cured. I think the supplements may have helped reduce inflammation which caused temporary pain relief. I know sitting at this point is a huge trigger of pain. A pillow helps. Strong ejaculation still aggravates pain. I think Shoskes and the PT are dead on in their treatments and will cure many of you. I recommend making the trip to Shoskes because I know the frustration you may have. If nothing else try a self inflicted deep tissue massage of the area where you sit. If you have bruising type pain then you may have this pelvic floor muscle issue.. Try the massage internally as well. If you get relief then go see Shoskes. I will update post in I reach 100% At this point I think I have done a 360 from where I was 3 weeks ago.
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#1 28 Οκτωβρίου, 2012, 01:34:40 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 28 Οκτωβρίου, 2012, 01:36:45 ΠΜ από Phaethon
Έκανες πολύ καλά που ανοίγεις αυτό το θέμα. Πολλούς μήνες θέλω να το ανοίξω εγώ αλλά είχα πήξει οπότε με πρόλαβες.

Για όσους δεν γνωρίζουν, ο Dr. Shoskes είναι ένας Αμερικανός ουρολόγος του οποίου ανάμεσα στα πρωταρχικά ενδιαφέροντα είναι η "Χρόνια Προστατίτιδα". Θεωρείται σήμερα ένας από τους guru για την πάθησή μας. Η μεθοδολογία του έναντι των ασθενών που περιγράφει ανοιχτά στην προσωπική του σελίδα είναι η πλέον ορθολογική βάση των όσων λέει η σύγχρονη έρευνα. Θα τον βρείτε να δίνει ανοιχτά τη γνώμη του σε forum για την πάθησή μας, να είναι στην πρωτοπορεία της έρευνας, να δημοσιεύει οδηγίες για ουρολόγους και το πως να αντιμετωπίζουν την πάθησή μας.

Ο ασθενής στο ποστ που ανέβασε ο Super Ban, διηγείται την εμπειρία του με τον Dr. Shoskes. Ανάμεσα σε πολλά άλλα ενδιαφέροντα, λέει λοιπόν:

ΠαράθεσηHe also pressed around on various trigger points that sent some interesting shocks down my legs. He presumably tested the fluids and then scheduled me to see a Physical Therapist. (Another First) He explained that I appeared to have socialization in the prostate but probably impart due to the muscles surrounding it. He explained something about spasms and muscles clinching. I wont do this justice by trying to recall his explanation but mine is this.

The infection that caused the urgency caused me to clinch my muscles to avoid peeing on myself. Since this took months to beat the infection I clinched these muscles for months. The combined stress of it all I think made it worse. I think the clinching caused pain in both perenium and testicles. The reflection of this pain caused a number of issues including swelling in the testicles, an almost bruised feeling in the inner thigh and some sensations after peeing and ejaculation. These muscles were stuck and wreaking havoc on my body and life.

Δηλαδή ο Dr. Shoskes στην αρχική εξέταση του του πίεσε τον προστάτη για να πάρει προστατικό υγρο για εξέταση αλλά ταυτόχρονα του πίεσε και διαφορετικά σημεία τριγύρω για να κάνει χαρτογράφηση trigger points και του εξήγησε για μυικούς σπασμούς και ένταση σε πυελικούς μυς που οφείλονται στην ένταση που έβαζε ο ασθενής σε αυτούς τους μυς όλο το χρονικό διάστημα που όντως (ο συγκεκριμένος) είχε μικροβιακή μόλυνση, προκειμένου να αποφύγει την συχνοουρία και τους πόνους. Αυτή η ένταση φαίνεται να έχει παραμείνει και μετά την καταπολέμηση της μόλυνσης. 

Παρακάτω ο ασθενής περιγράφει ότι οι εξετάσεις του προστατικού υγρού όντως δείχνουν να έχει καθαρίσει από τη μικροβιακή μόλυνση και πλέον ο Shoskes τον στέλνει να κάνει εσωτερική φυσιοθεραπεία που του έχει μειώσει τα συμπτώματα και πιστεύει ότι οδεύει προς ολική αποκατάσταση. Το αρχικό μασάζ στους πυελικούς μυς έπεισε τον ασθενή ότι το πρόβλημά του μάλλον ήταν νευρονυικό καθώς πόναγε απίστευτα σε συγκεκριμένα μυικά σημεία παρά το ότι η φυσιοθεραπεύτρια απέφυγε τελείως την περιοχή του προστάτη.

Θα επανέλθω κι εγώ με αναφορές στην μεθοδολογία του dr Shoshkes.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

John το παραπάνω δίνει και μια απαντηση σε ένα παλιό ερώτημα σου:
ΠαράθεσηΑυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα, παρόλο που είμαι 100% πεπεισμένος οτι η πάθηση οφείλεται σε νευρομυϊκό πρόβλημα, είναι το πώς μπορεί ένα μικρόβιο να "πυροδοτεί" τέτοιου είδους (νευρομυϊκά) προβλήματα....
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

ΠαράθεσηΘα επανέλθω κι εγώ με αναφορές στην μεθοδολογία του dr Shoshkes.

Επειδή δεν το έχω ψάξει τόσο...
Ο shoshkes δεν ακολουθεί την ίδια μέθοδο με τους wise & anderson ;
Eίναι δογματικός;
Έχει εκπαιδευτει απο αυτούς;
Αν δεν έχει σχέση ,πως προμηθευει τους ασθενείς του με το wap - wand ;
Aν και βλέπω ενα άλλο στον συγκεκριμένο μονόλογο και πιο συγκεκριμένα το crsytal wand όπου έχω συναντήσει και παλιότερα ...

Έτσι για το αρχείο , αν εσύ είχες την ευχαίρια της επιλογής ,ποια θα προτιμούσες απο τις 2 κλινικές και γιατί ;
Ας ονειρευτούμε λίγο .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#4 28 Οκτωβρίου, 2012, 11:29:02 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 28 Οκτωβρίου, 2012, 06:31:20 ΜΜ από Phaethon
Παράθεση από: Super Ban στις 28 Οκτωβρίου, 2012, 03:43:15 ΠΜ
Επειδή δεν το έχω ψάξει τόσο...
Ο shoshkes δεν ακολουθεί την ίδια μέθοδο με τους wise & anderson ;
Eίναι δογματικός;

O Shoshkes ακολουθεί μια μεθοδολογία βασισμένη σε ότι πιο σύγχρονο έχει καταλήξει η έρευνα μέσα στην πάθησή μας (η οποία έρευνα σε έναν βαθμό προέρχεται από τη συμβολή του). Μέσα στο "ότι πιο σύγχρονο" υπάρχει και η νευρομυική αιτίαση, όχι βέβαια όμως μόνο αυτή.

Ο Shoskes αναλύει στην πρώτη επίσκεψη ασθενούς τον φαινότυπο του ασθενούς να καταλήξει τι είναι κυρίως αυτό που του δημιουργεί το πρόβλημα. Είναι μικροβιακή μόλυνση; (κάνει άμεσα καλλιέργειες και μάλιστα είναι απείρως καυστικός προς τους ουρολόγους παγκοσμίως που κατευθείαν μόλις ακούσουν τα συμπτώματα σου χορηγούν μια αντιβίωση χωρίς να βεβαιωθούν ότι έχεις μόλυνση και σε ποιο αντιβιωτικό το μικρόβιο είναι ευαίσθητο). Έχεις κάποιο ουροδυναμικό πρόβλημα; Έχεις ενεργά trigger points στους πυελικούς μυς;

Κατά συνέπεια να ξεκαθαριστεί κάτι εδώ. Η μικροβιακή θεωρία, η νευρομυική θεωρία κλπ δεν είναι αμοιβαία αποκλειόμενες, του στυλ πιστεύω στον Βούδα άρα αποκλείεται να πιστεύω στον Αλλάχ. Το ότι σε κάποιους ανθρώπους το πρόβλημα είναι νευρομυικο δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άλλοι άνθρωποι όπου το προβλημα ειναι μικροβιακό ή άλλοι που ένα λυμένο μικροβιακό, γύρισε σε νευρομυικό...Δηλαδή πες για παράδειγμα ότι πας στον γιατρό με πονοκέφαλο. Αυτός μπορεί να προέρχεται από ίωση, από ανατομικό πρόβλημα, από τραυματισμό, από ορθοπεδικό πρόβλημα, από έναν συνδυασμό αυτών κλπ κλπ. Ο ορθολογικός γιατρός προσπαθεί να ψάξει τι ακριβώς προκαλεί το πρόβλημα σε σένα. Δεν σου χορηγεί με το καλημέρα αντιβίωση.

Κατά συνέπεια και o Shoskes "παντρεύει" όλη τη γνώση για τη πάθηση αυτή ψάχνοντας να βρει τι θα βοηθήσει εσένα, πράγμα που δεν είναι ίδιο με τον αμέσως επόμενο ασθενή. Στα πλαίσια αυτά, η νευρομυική προβληματική είναι ένας τομέας τον οποίο εξετάζει σε κάθε ασθενή και οι τρόποι αντιμετώπισης τέτοιου προβλήματος αν υπάρχει είναι άλλο ένα όπλο στη φαρέτρα του.

Εδώ θέλω να πω πως διαβάζοντας η εντύπωσή μου είναι πως η πιθανότητα νευρομυϊκές επιπλοκές σε κάποιους ασθενείς να προκαλούν μέρος ή και το σύνολο των συμπτωμάτων σε κάποιους ασθενείς, είναι σχεδόν δεδομένο για τους εγκυρότερους γιατρούς και σχολές που μελετούν την πάθησή μας.

Δες για παράδειγμα αυτό το αποκαλυπτικό case study από ότι πιο βαρύγδουπο μπορείς να βρεις αν αναζητάς "τεκμηρίωση", "σοβαρότητα", πρεστίζ: την  ιατρική κλινική του Harvard (το οποίο σκοπεύω να μεταφράσω ανοίγοντας ξεχωριστό θέμα):
http://www.harvardprostateknowledge.org/finding-help-for-pelvic-pain-a-patients-story

Οι αιτίες και η αντιμετώπιση (biofeedback) είναι καθαρά νευρομυικές χωρίς να γίνεται ουδεμία αναφορά σε Wise και Anderson. Είναι πλέον παγκόσμια αποδεκτό το νευρομυικό θέμα.

Έτσι, θα πρέπει να γίνει άλλη μια διευκρίνηση: Επειδή κυρίως οι Wise και Anderson έχουν ασχοληθεί με το νευρομυικό κομμάτι και τις επιπλοκές του δεν θα πρέπει να νομίζει κανείς πως η ανακάλυψη νευρομυικών αιτιών που τυχόν εμπλέκονται είναι εξ'ολοκλήρου δική τους και ότι όσοι χρησιμοποιούν τεχνικές αντιμετώπισης νευρομυικών προβλημάτων είναι "οπαδοί τους".

Το νευρομυικό θέμα και το στρες δεν είναι πλέον μια αιρετική θεωρία δύο Αμερικάνων αλλά κάτι που αποδέχονται και εξετάζουν και λαμβάνουν σοβαρά υπόψη τους οι εγκυρότερες ιατρικές σχολές.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Παράθεση από: Phaethon στις 28 Οκτωβρίου, 2012, 01:34:40 ΠΜ
....
The infection that caused the urgency caused me to clinch my muscles to avoid peeing on myself. Since this took months to beat the infection I clinched these muscles for months. The combined stress of it all I think made it worse.
.....
 

Σωστά φίλε. Αυτό είναι μια πολύ καλή εξήγηση.