27 Αυγούστου, 2015, 03:04:59 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 27 Αυγούστου, 2015, 03:07:50 ΠΜ από zanpool
Καλησπέρα σε όλους

Ξεκινόντας θα ήθελα να πώ ότι.. καλώς ή κακώς η χρόνια προστατίτιδα είναι "τρόπος ζωής" πλέον και όχι μόνον νόσος.Η δικιά μου ιστορία ξεκίνησε το τον Μάη του 2014 και πλέον καλοκαίρι 2015 νιώθω σχεδόν να μην έχω πρόβλημα.
Αρχικά, ξεκίνησα με συμπτώματα δυσουρίας έως αδυναμία καίνωσης της κύστης, τίποτα άλλο. Έπειτα απο επίσκεψη σε ουρολόγο ξεκινήσαμε με εργαστηριακές εξετασεις (καλλιέργειες ούρων κτλ) όπου βρέθηκαν μυκόπλασμα ουραιόπλασμα και εντερόκοκκος, αρχίσαμε με ένα μήνα Ciproxin(Ciprofloxacin) με Omnic Tocas(Tamsulozine hydrohloride) με κανένα αποτέλεσμα στα συμπτόματα αλλα οι εξετάσεις καθαρές.
Συνεχίζω με Tavanic(Levofloxacin) όπου πρώτη φορά πλέον ουρώ σαν άνθρωπος. Επειτα απο 2 μήνες αρχίζουν να υποτροπιάζουν τα συμπτώματα και επισκέπτομαι ουρολόγο στο Διαβαλκανικό, μιλήσαμε περίπου 20 λεπτά και τυχαία του ανέφαιρα πως τα συμπτώματα υποχωρούν πλήρως σε κατάσταση μέθης! Εκεί μου λέει ψυχολογικό είναι, μη το σκέφτεσαι όλη την ώρα και μην ασχολείσαι με τους υγιείς, ως δια μαγείας σε μια βδομάδα όλα καλα!
Τα συμπτώματα υποχώρησαν, εκεί κατάλαβα πλέον ότι είναι και ψυχολογικό, Δυστυχώς!
Πριν απο έξι μήνες προληπτικές εξετάσεις όπου βρέθηκε μικρή συγκέντρωση E.coli, έπειτα απο συμβουλή φίλου και σε συνεννόηση με τον Ιατρό μου δοκιμάζω το Prixina(prulifloxacin), που μπορώ να το αποκαλέσω και "θάυμα", είναι βέβαια ότι πιο καινούργιο κυκλοφορεί απο κυνολόνες.

Τι κάνω πλέον και ελέγχο τη προστατίτιδα:

1)Πολύ νερό! 4 λίτρα τη μέρα
2)Τακτική ούριση ακόμα και αν δεν υπάρχει άμεση ανάγκη
3)Ούρηση άμεσα μετα το σεξ* (πολύ σημαντικό)
4)Εσώρουχα στους 90 βαθμούς πλύση
5)αυστηρά μέτρα καθαριότητας προσωπικά (καλό πλύσημο χεριών πριν και μετα την ούρηση) και στο μπάνιο (τακτική καθαριότητα με χλωρίνη)

Αυτά έπειτα απο πολύ μελέτη και συζητήσεις με τον Ιατρο μου καθώς και με τον κολλητό μου που συμπάσχει.

Οτι καλύτερο μπορείται να κάνεται στον οργανισμό σας, πολύ νερό.
Βοηθάει στην τακτική ούρηση και αφαίρεση των όποιον μικρωβίων μένουν στην κύστη.

Αυτά βοηθάν εμένα που πάσχω απο χρόνια βακτηριακή προστατίτιδα.

*Εγώ δεν μπορούσα να κατουρίσω αμέσως μετα το σεξ, άλλα κατάφερα ρίχνοντας ζεστό νερό στον βάλανο με το τηλέφωνο του μπάνιου- όταν είμαι στο μπάνο - να δημιουργήσω εξαναγκαστική ούρηση. (Ρωτήστε τον Ιατρό σας πριν το δοκιμάσεται, μόνος μου το ανακάλυψα πάνω μου και το εφαρμόζω).

για ποσο καιρο επερνες prixima για τον εντεροκκοκο ??
Αρχικα ενοχλησης στο κεφαλη του πεους αντιμετοπιση με daktarin k flenazole μια μερα μετα την αντιμετοπιση ενοχλησεις στην βαση του πεους . μετα απο αντιβιωση 10 ημερων vibramicyn χωρις αποτελεσμα προσθεθηκε και η συχνοουρια . Δοκιμασα netle root and lycopene για 1,5 μηνα χωρις παοτελεσμα.Βρισκομαι στο τελος της τριμηνης δοκιμης Quercetin apo lamberts 1000mg μαζι με Βromelain 800mg την ημερα. Επισης περνω ενα μηνα τωρα Prostate Perform με ενθαρυντικα αποτελεσματα στην ροη των ουρων και ελαχιστα στην συχνοουρια.Yποχωρησει των συμτωματων μετα απο μηνιαία αφαγεια λογο κακης ψυχολογικής καταστασεις .Επανεμφανιση μετα απο 8 μηνες κ υποχωριση ξανα με αντι καντιντα διατροφη β σιτοστερολ προσταβιταλ και προβιοτικα. *(Εξετασεις σπερμ πολλες αποικιες εντερ. φαεσαλις)