Υπάρχει κάποιο εμπειρία απο κάποιο μέλος? Επισκέφτηκα 2 γιατρούς (για συγκλιση αυχενα κύστης). Ο ένας μου είπε οτι κατα 99% φτιάχνεται, ο άλλος οτι δεν το συστήνει.
Τα προβλήματα ξεκίνησαν ΦΕΒ 2015: Αργό ξεκίνημα, διακεκομένη ουρηση, δυσουρία στην αρχή. Αργοτερα συχνουρία, νυχτουρία, βάρος/ενοχλησεις στη περιοχή του προστάτη και ταυτόχρονα προβλημα με αιμοροιδες. Οι εξετάσεις (ουρα και σπερμα) δεν έδειξαν κάποιο μικρόβιο. Επίσης ουτε κάτι ιδιαίτερο στους υπερηχους. Πήγα και εγώ σε πολλούς ουρολόγους. Απ' οτι φαίνεται το πρόβλημα είναι οτι ο αυχένας του προστάτη είναι σκληρός. Πήρα αρκετή αντιβίωση (2 φορές - 3 μήνες συνολικά). Μετά απο 6 μήνες τα πράγματα καλυτέρεψαν κάπως με XATRAL, ομοιοπαθητικά και τον τελευταίο χρόνο βιοσυντονισμό. Υπάρχουν μέρες που νώθω καλά αλλά υπάρχουν και περίοδοι με εξάρσεις που χαλιέμαι. Προσπαθώ να βρώ επιπλέον πράγματα (συμπληρώματα;, ασκήσεις;) που θα βελτιώσουν περαιτέρω τη κατάσταση μου.


Καλησπερα, εκατσα το ΣΚ και διαβασα διαφορες πηγες απο εξωτερικο και εσωτερικο για την REZUM. Φαινεται αρκετα επιτυχημενη μεθοδο σε ασθενης με προστατση απο 30 εως 80 κυβικα εκατοστα (υπαρχουν και μερικα papers που αναφερουν οτι δουλεψε σε ασθενης με διογκωμενο προστατη 180κυβικα εκατοστα). Τα πλεονεκτηματα ειναι:

1. Απλη διαδικασια χωρις αιμα και πονο 15 λεπτων χωρις αναισθησια (απλη μεθη οπως μια κωλονοσκοπηση).  Στην ουσια απο βιντεο που ειδα, ο ουρολογος τοποθετη απο την ουρηθρα μια ελαστικη ραβδο η οποιτα μολις φτασει στην προστατη παραγει εναν ατμο κ πρακτικα μειωνει τον ογκο του.
2. Τα αποτελεσματα φαινονται απο τις πρωτες εβδοαμδες, με τα τελικα σε 3 μηνες.
2. Διατηρειται η στυση και η εκσπερματωση (σε σχεση με την προστατεκτομη που εκει διαφορες επιπλοκες μπορουν να προκυψουν)

Εχει δοκιμαστει σε μεγαλο αριθμο ασθενων σε Αμερικη, Καναδα, Αγγλια και αρκετες χωρες τις ΕΕ την εχουν υιθετηση (μενω Σουηδια και μπορω να το επιβεβαιωσω). Ελλαδα βλεπω κορυφαιοι ουρολογοι ειδη την χρησιμοποιυν σε 4-5 κλινικες σε Αθηνα και Θεσαλονικη.

Η ερωτηση μου ειναι αν βοηθαει και στην προστατιτιδα, δεν βρηκα τιποτα σχετικο ονλαιν.