#15 16 Απριλίου, 2014, 12:20:56 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 16 Απριλίου, 2014, 12:27:14 ΠΜ από Hyper Ban
Δεν ξέρω αν το διαβάσατε  ήδη ,αλλά πολύ ενδιαφέρον έχει και όλο το ιστορικό του Johny17 με όλα τα Posts του πριν ένα χρόνο + ,τα οποία εκτός απο απίστευτη ταλαιπωρία (εννοείται) περιλαμβάνουν και διορθική ένεση στον προστάτη ...
Πάντως Johny17 να είσαι καλά που επέστρεψες και μας μετέφερες την μέχρι τώρα εμπειρία σου ,εύχομαι για πάντα απαλλαγμένος ολόψυχα ...
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Μπραβο johny17! Τέλεια νέα! Είμαστε μια οικογένεια όλα τα παιδιά εδώ και πραγματικά ένιωσα σαν να ξαναγίνομαι και εγώ καλά!

Μέσα από αυτή την περιπέτεια κάθε μέρα καταλαβαίνω πόσο θαυματουργοί πραγματικά είναι οι μηχανισμοί ελέγχου που έχει το σώμα και πόσο πραγματικά αντιεπιστημονικά αντιμετωπίζουν οι περισσοτεροι γιατροί όχι μόνο το πρόβλημα μας αλλά και παρόμοια προβλήματα. Είναι σαν να μην μπορεί να στρίψει ένα αμάξι και εσυ να μελετάς 4 χρόνια το τιμόνι, να το γυρνάς από εδώ να το γυρνάς από εκεί και πάλι να μην στρίβει. Ε δες και λιγο μπορεί να είναι σπασμένα τα ακρόμπαρα, να έχει θέμα ο άξονας, κάτι άλλο να γίνεται ρε παιδάκι μου και δεν στρίβει το αμάξι.

Πραγματικά, είναι δυνατόν να έχουμε όλοι θέμα με τις αιμοραίδες εδώ και μυκητες και κανενας ουρολόγος να μην δίνει σημασία? Ε κάτι άλλο γίνεται, το σώμα μας μας προειδοποιεί αλλά επειδή λες "μπα αποκλείεται να είναι αυτό, σιγά πχ και οι άλλοι τρώνε σουβλάκια αλλά ειναι κομπλέ, άρα φταίει η βρωμιάρα που με κόλλησε" πας και ψάχνεις κάτι άλλο, και κάτι αλλο, και ένα πιο δυνατό φάρμακο και δεν τελειώνεις ποτέ. Ελα όμως που δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο και δεν είναι ίδιες και οι συνθηκες που ζούμε ίδιες..

Μπραβο johny17!  :) Αντε το βάζω πάλι: Ηρεμία, ψυχραιμία, ενημέρωση, λίγο και καλό φαί!

(ps. Mavrilous αντε λίγο αρνάκι να φάμε, δεν πειράζει :) )

Πάντως στο θέμα των γιατρών φταίμε και μεις. Φαντάσου να πας με τους πόνους στο γιατρό και να σου πει: δεν σου δίνω φάρμακο άλλαξε την διατροφή σου και θα γίνεις καλά, α και σκάσε μου και ένα 50άρι καθώς φεύγεις. Εγώ τώρα θα του έλεγα μπράβο αλλά πριν .... δεν το νομίζω.
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

Επίσης για τους μύκητες οφείλω να αναγνωρίσω ότι ένας από τους γιατρούς που πήγα μου έγραψε και αντιμυκητησιακό γιατί όπως μου είπε με τα φάρμακα αυτά σίγουρα θα κολλήσεις μύκητες αλλά εγώ λόγω κόστους δεν τα πήρα!
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

Ήθελα να πω για τους μύκητες πχ ότι είναι πρόβλημα που σχετίζεται άμεσα με την λάθος χημική ισορροπία του οργανισμού. Παίρνοντας πχ αντιμυκησιακά, ποιους μύκητες "σκοτώνουμε"? τους καλούς? τους κακούς? περιστασιακά όλους? Μήπως υπάρχουν και καλοί μύκητες και τους σκοτώνουμε και αυτούς? Τα ίδια και με την αντιβίωση και τα μικρόβια. Παίρνοντας αυτούς τους τόνους φαρμάκων δεν αφήνουμε τον οργανισμό μας να συντονίσει ο ίδιος την ισορροπία του, το οποίο έχουμε διαλύσει κυριολεκτικά.

Ίσως να είχε πραγματικά ενδιαφέρον να δούμε άλλα τέτοια κοινά προβλήματα πέραν της προστατίτιδας που  δείχνουν ένα γενικότερο πρόβλημα υγείας. Πχ αιμορροΐδες, δυσκοιλιότητα (ή ευκοιλιότητα ), μύκητες, κακοσμία, άφτρες, ατονία κτλ. Είμαι σίγουρος πως ελάχιστοι θα αναφέρουν κοίτα δεν έχω τίποτα άλλο και το μόνο πρόβλημα που έχω είναι αυτό..Το θέμα είναι ότι απλά τόσα χρόνια δεν δίναμε σημασία σε αυτά τα "μικροπροβληματάκια"..

Anyway.. :)

Φίλε maevius  θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ακολούθησες την αποχή από το νερό κατα γράμμα και τι συμπτώματα είχες? Εγώ δεν μπορώ να κόψω το νερό με τίποτα. Τα ούρα γίνοται πολύ σκούρα και έχω την αίσθηση ότι είναι πολύ πυκνά. Μόλις πιώ λίγο νερό ξαναπαίρνουν το κανονικό χρώμα και ουρώ σαν σε όνειρο.
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία!

Αρχικά να πω ότι ήμουν από αυτούς που έπινε συστηματικά πολύ νερό (πιείτε αβέρτα να κατουρήσετε τα μικρόβια και να καθαρίζουν τα νεφρά μας έλεγαν). Φίλε Johny όσο "περίεργο" και αν ακούγεται δεν έχω κάνει ξηρασία :). Όλο το αναβάλω λόγω δουλειάς και φόρτου εργασίας (καθιστική είναι η δουλειά μου, αλλά είμαι συνέχεια στο τρέξιμο) και η ξηρασία και από φαγητό και από νερό θέλει απόλυτη ηρεμία και ύπνο. Δυστυχώς δεν έχω βρει τέτοιο διάστημα στο χρόνο μου. (Πχ κάποιες μέρες που ήμουν σε τρομερή υπερένταση απλά δεν έφαγα και προσπάθησα να κοιμηθώ όσο μπορούσα.)

Αυτό που ίσως μπερδεύει τους περισσότερους είναι ότι η νηστειοθεραπεία προϋποθέτει ξηρασία από φαγητό και νερό. Λάθος. Αυτό είναι ένας μηχανισμός, ένα στάδιο της νηστειοθεραπείας γενικότερα.  Η νηστειοθεραπεία έχει διάφορα στάδια/επίπεδα και ο καθένας τα προσαρμόζει στο πρόγραμμα διατροφής του ανάλογα την ζωή του, την δουλειά του κτλ.

Προσωπικά 2 χρόνια τώρα κάνω συστηματικά κούρες γευμάτων, με 2 το πολύ 3 γεύματα την μέρα και έχω ελαττώσει το νερό κατά πολύ, σε αυτό που μου λέει ο οργανισμός μου (δεν είναι ποτέ το ίδιο). Άλλη μέρα μπορεί να πιω ένα ποτήρι, άλλες 3, άλλες καθόλου. Φυσικά εξαρτάται αν έχει πάρει τα υγρά που θέλει από τις τροφές τα φρούτα κτλ.

Να πω ότι η υπερβολή στο νερό πιθανότατα σε κάποιους να έχει αρνητικά αποτελέσματα στα νεφρά, γιατί τα κουράζει παραπάνω και επίσης η υπερβολή στο νερό έχει άμεση σχέση και με την ανάπτυξη μυκήτων. Πολλοί μύκητες δεν είναι ούτε αναερόβιοι ούτε αερόβιοι (και να μην φας τίποτα συνεχίζουν). Ο μηχανισμός ελέγχου είναι η ισορροπία στο νερό  ;)

ΤΑ 2 ΠΛΕΟΝ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΟΝΙΟ ΠΥΕΛΙΚΟ ΑΛΓΟΣ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΑ ΕΞΗΣ:

1. Οι αρχές νηστιοθεραπείας βοηθούν πραγματικά. Έχει να κάνει με την κάθαρση του οργανισμού και με την επικέντρωση του στην αντιμετώπιση των μικροβίων και της αυτοίασης.
2. Η πάθηση μας (όταν έχει αποκλειστεί κάθε μικρόβιο) είναι νευρομυική και έχει σχέση με την κόπωση και τις τις καταχρήσεις και το άγχος.
3. Η quercentin βοηθά αρκετά και ειδικά σε συνδυασμό με την νηστιοθεραπεία.
( Συγχαρητήρια στον Maevius ) kai σε όσους επικεντρώθηκαν σε αυτή την σχέση προστάτη- εντέρου.
Το έντερο είναι ίσως το βασικότερο μέλος του ανοσοποιητικού συστήματος !!
Όποτε έχω κάνει κατάχρηση αλκοόλ και πολυφαγίας και φαγητού πάνω απο το σημείο κορεσμού, αρχίζω να έχω τα συνήθη ενοχλήματα στην περιοχή.
4.Όλα τα προιόντα των μελισσών βοηθούν (ειδικά η γύρη).
5.Η φυσιοθεραπεία βοηθά αρκετά καθώς επιτυγχάνει την χαλάρωση των μυών της πυέλου.
6. Οι διατάσεις και το περπάτημα και το τρέξιμο, και η κολύμβηση βοηθούν επίσης.
Οι ασκήσεις με τα βάρη προσωπικά δεν με έχουν βοηθήσει (μάλλον το αντίθετο).

Ότι νεώτερο έχω και όποια αλλαγή θα την ποστάρω στο forum.
GP

Καλησπέρα στο forum και απο εμένα.
Μετά απο 2,5 μήνες που ήμουν ασυμτωματικός, τα συμπτώματα εμφανίστηκαν μετά απο μια γαστροεντερίτιδα και γαστρεντερικές ενοχλήσεις.
Για 3-4 ημέρες είχα τυμπανισμό, διάρροια, και βορβορυγμούς. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να εμφανιστούν τα συμπτώματα (ήπιο  τσούξιμο στην ούρηση, πυελικό άλγος, συσπάσεις μυών και ειδικά ενοχλήσεις στην μέση και ειδικά άλγος στην μέση).
Μετά απο κάθε κένωση τα συμπτώματα βελτιώνονται.
Νομίζω οτι ο Maevius  έχει  δικαιο. Βασικό ρόλο παίζει το έντερο και η κατάσταση στην οποία βρίσκεται.
Επίσης αντιλαμβάνομαι οτι οι συσπάσεις των πυελικών μυών  επηρεάζουν μέγιστα το σύνδρομο μας.
Τώρα η γαστρεντερίτιδα πέρασε  αλλά οι ενοχλήσεις έστω και ήπιες παραμένουν!
Θα επικοινωνήσω μόλις θα έχω νέα απο την κατάσταση μου.
GP

Γειά σε όλους, κάνω ένα σύντομο αλλά σημαντικό update. Εδώ και κάποιες ημέρες έκλεισα 2 χρόνια ασυμπτωματικός :).

Συνοψίζω την γνώμη μου για το πρόβλημα:
- Δεν είναι ένας ο λόγος που δημιουργήθηκε. 
- Συμφωνώ απόλυτα με την θεωρία του νευρομυικού προβλήματος στην περιοχή.
- Πιστεύω πως το φλεγμονώδη έντερο έχει σχέση με τέτοια προβλήματα.
- Ο λόγος που μύκητες και παθογόνα μικρόβια δημιουργούν  αποικίες σε σημεία του σώματος που δεν πρέπει, είναι εξαιτίας χαμηλού ανοσοποιητικού και λάθος χημικής ισορροπίας.
- Ο καθιστικός τρόπος ζωής επιβαρύνει πάρα πολύ την περιοχή και όλο το σύστημα (χημικά και μηχανικά/μυικά).
- Το άγχος για εργασία, χρήμα, γυναίκες (ότι αγχώνει τον καθένα) επιβαρύνει όλο το σύστημα (χημικά/ νευρικά/μυικά).
- Το άγχος για το πρόβλημα (ωχ ποτέ δεν θα γίνω καλά, τι είναι αυτή η κατάρα που με βρήκε κτλ) μόνο καταστροφικά αποτελέσματα έχει.

Δεν επεκτείνομαι, τα παιδιά στο forum έχουν κάνει καταπληκτική δουλειά και σε επιμέρους αναζητήσεις (διατροφή, άγχος κτλ) υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες.

Χαιρετισμούς σε όλους!

Με κάλυψες σχεδόν 100%.
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

#26 22 Σεπτεμβρίου, 2014, 12:01:42 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 22 Σεπτεμβρίου, 2014, 12:14:31 ΠΜ από omoiopathis
Καλησπέρα, μετά από πολλές φορές που επισκέφτηκα το φόρουμ και ουσιαστικά με βοήθησε να ξεπεράσω το πρόβλημα μου (η αλήθεια είναι πως ήταν λιγότερο έντονο από πολλούς άλλους). αποφάσισα να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας.
Τα συμπτώματα μου ήταν κυρίως πόνος στο όσχεο και η αίσθηση ότι η περιοχή είναι πολύ ζεστή, συχνοουρία και μάλιστα επιτακτική, δηλαδή δεν μπορούσα να κρατηθώ με τίποτα, διακεκομένη ούρηση και μόνο λίγο καιρό πριν φύγουν τα συμπττώματα είχα πόνο στον γλουτιαίο μυ και λίγο πιο ψηλά στη μέση. Όταν το φαινόμενο ήταν σε έξαρση μπορεί να μου προκαλούσε πρόβλημα και στη στύση. Ποτέ δεν έδωσα μεγάλη σημασία στα συμπτώματα, αφού τα απέδιδα σε τυχαία συμβάντα (πιάστηκα επειδή καθόμουν πολλές ώρες, ήπια 2 μπύρες γι' αυτό τρέχω στην τουαλέτα). Μόνο μια φορά που οι πόνοι ήταν έντονοι επισκέφθηκα ουρολόγο και εντοπίστηκε μικρόβιο σε καλλιέργεια ούρων και σπέρματος. Πήρα αντιβίωση και για περίπου 2 μήνες δεν είχα κανένα σύμπτωμα. Μετά από μια μέρα κακών επιλογών (αραλίκη για πολλές ώρες στον καναπέ μπροστά στον υπολογιστή, κατανάλωση 3-4 ποτηριών τσίπουρου και ξηρών καρπών με ιδιαίτερη προτίμηση σε καυτερές και ανθυγιεινές επιλογές) οι πόνοι επανήλθαν. Για να μην τα πολυλογώ σε αυτό το διάστημα των πολλών ετών, μέχρι να συνειδητοποιήσω ότι πρόκειται για προστατίτιδα μη μικροβιακή (από τότε και παρά τις ενοχλήσεις δεν έχει ξαναβρεθεί οποιοδήποτε μικρόβιο σε καλλιέργειες ούρων ή σπέρματος και ήταν αρκετές) και να ακολουθήσω τις συμβουλές του Maevious πήρα άλλες δύο φορές αντιβίωση, τα συμπτώματα υποχωρούσαν για ένα μικρό διάστημα και επανέρχονταν σύντομα. Υπήρχαν μέρες που δεν μπορούσα να καθίσω μία ώρα στην καρέκλα μου να κάνω κάποια δουλειά, να γράψω κάτι στον υπολογιστή και με έπιαναν πόνοι. Όλο κάτι άλλο μου έφταιγε (η καρέκλα δήθεν ήταν άβολη, τα ρούχα στενά κλπ)

Δεν ακολούθησα ολοκληρωμένα το πρόγραμμα της νηστιοθεραπείας, αλλά άλλαξα αρκετά πράγματα στη διατροφή μου και τη ζωή μου γενικότερα παίρνοντας στοιχεία από αυτά που ανέφερε ο Maevious:
1. Έβαλα το περπάτημα ξανά στη ζωή μου, αφού για περίπου 10 χρόνια δεν κινούμουν όπως στο παρελθόν.
2. Αύξησα τις ποσότητες φρούτων και λαχανικών που καταναλώνω  . Το πρωί η μέρα μου ξεκινάει με φρεσκοστυμένο χυμό πορτοκάλι και γκρέηπφρουτ και κάποιο επιπλέον φρούτο, μέλι με ψωμί και καμιά φορά και αυγό σφιχτό. Επίσης όλα αυτά τα φρούτα με κατάληξη berries, πρόσεξα ότι με βοήθησαν.
3. Για ένα διάστημα έκοψα τελείως και πλέον πολύ σπάνια θα καταναλώσω σουβλάκια κλπ απ΄έξω. Τα καυτερά σχεδόν μαχαίρι, δηλαδή θα τύχει 1-2 φορές το χρόνο και αν.
4. Το πρωϊνό μου είναι πολύ δυνατό, το μεσημεριανό μου καλό και το βραδινό μου ελαφρύ. Τα γεύματα απέχουν αρκετές ώρες μεταξύ τους (7 το πρωινό, στις 15:00 το μεσημεριανό και 19-20:00 το βραδινό). Ενδιάμεσα στο πρωϊνό και το μεσημεριανό θα υπάρξει ένα ελαφρύ κολατσιό (είτε μπανάνα, είτε κάποιο σπιτικό τοστάκι με πολύσπορο ψωμί ή ωμά αμύγδαλα και cranberries).
5. Από εκεί που 3-4 φορές την εβδομάδα έπινα από 2 ποτηράκια τσίπουρο, πλέον μπορεί να περάσει μήνας και να μην πιω τίποτα. Ακόμα όμως και αν μια βδομάδα πίνω καθημερινά, θα πιω 1-2 ποτηράκια κόκκινο κρασί και πιο σπάνια κάποια μπύρα. Τα πιο βαριά ποτά έχουν κοπεί μαχαίρι εδώ και 10 μήνες.
6. Αυτό που θεωρώ όμως το πιο σημαντικό από όλα (ακόμα και από το αλκοόλ) και πρόσεξα ότι με πειράζει περισσότερο ήταν η καφεϊνή. Εδώ και μήνες πίνω κατά κύριο λόγο ντεκαφεϊνέ. Έχει λίγες μέρες που ξεκίνησα να πίνω και πάλι κανονικό καφέ, για να διαπιστώσω αν τα συμπτώματα φύγαν οριστικά ή όχι. Από αφεψήματα αντικατέστησα το τσάι με χαμομήλι και γενικά ότι δεν έχει καφεϊνη. Φυσικά το κακάο και οι σοκολάτες, παρόλο που τα λατρεύω περιοριστήκαν δραματικά.
7. Κάνω υπομονή και πίνω νερό, τουλάχιστον 2 ώρες μετά το φαγητό.

Χάρη στις πληροφορίες που έδωσε κατά κύριο λόγο ο Maevious, ένωσα τα κομμάτια του παζλ της δικής μου περίπτωσης, τα οποία τα έβλεπα μεμονωμένα και δεν μπορούσα να καταλάβω τι μου γινόταν.  Καταλάβαινα πχ ότι το αλκοόλ με πειράζει, όχι όμως και τα καυτερά ή η καφεϊνη, η σοκολάτα και γενικά τα γλυκά. Διαπίστωσα ότι ορισμένες φορές ακόμα και φρούτα που έτρωγα αυξανόταν ο πόνος, γιατί δεν ακολουθούσα αυτό που είπε ο Maevious για μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των γευμάτων. Μετά από ένα γεύμα του σκασμού, το να φάω και 2-3 φρούτα με επιβάρυνε περισσότερο.

Εκτός από το περπάτημα που το είχα ξεκινήσει νωρίτερα μόνος, άλλαξα τον τρόπο της ζωής μου από τον περασμένο Νοέμβρη και το αυστηροποίησα τον Ιανουάριο-Φεβρουάριο, κόβωντας τελείως το βραδινό, μαχαίρι οι κακές συνήθειες και ελαχιστοποίηση των ποσοτήτων του φαγητού. Στην ουσία είχα φτάσει να περιμένω την επόμενη περίοδο άδειας για να κάνω τις μέρες ξηρασίας (είχα ψάξει και είχα βρει αναλυτικές οδηγίες και πρόγραμμα διατροφής για τη νηστιοθεραπεία). Από την πρώτη εβδομάδα, τα συμπτώματα άρχισαν να υποχωρούν και εξαφανίστηκαν τον Δεκέμβρη. Πισωγύρισμα έγινε στις διακοπές των Χριστουγέννων με τα γλυκά και το πρόσθετο αλκοόλ που καταναλώθηκε, την αύξηση της ποσότητας του φαγητού κλπ. Με την αυστηροποίηση του προγράμματος από τον Ιανουάριο, τα συμπτώματα ξανάφυγαν, μέχρι που πάλι με κάποια αφορμή που δεν μπορούσα να τηρήσω το πρόγραμμα επανεμφανίστηκαν. Αυτό έγινε ακόμα μια φορά και τελικά πλέον εδώ και 2,5-3 μήνες δεν έχω κανένα σύμπτωμα, παρόλο που μερικές φορές (όπως σήμερα) πάω γυρεύοντας. Δεν ξέρω αν είναι οριστική η απαλλαγή από τα συμπτώματα και, αλλά θεωρώ πως είναι όχι με την έννοια ότι δεν μπορούν να ξαναεμφανιστούν, αλλά με την έννοια οτι θα ξαναεμφανιστούν αν κάνω κατάχρηση. Όχι αν πιω μια φορά 2 μπύρες (το δοκίμασα και ενά στο παρελθόν θα είχα πόνο στο όσχεο και επανειλημμένη επιτακτική επίσκεψη στην τουαλέτα, πλέον δεν υπήρξε πόνος και μία φορά φυσιολογικά για ούρηση), αλλά αν αυτό ξαναγίνει η καθημερινότητα μου. Όχι αν φάω μια φορά στους 2-3 μήνες ένα σουβλάκι, αλλά αν τρώω 2-3 φορές την εβδομάδα. Όταν αυτό που θα έπρεπε να είναι η εξαίρεση, το κάνουμε κανόνα, τότε φθείρουμε τον οργανισμό μας και τότε λογικό είναι να είμαστε ευάλωτοι και διαρκώς τα συμπτώματα να επανεμφανίζονται. Πέρα από όλα αυτά, είδα συνολικά βελτίωση στον οργανισμό μου. Κρυώνω λιγότερο το χειμώνα, ενώ πριν κρύωνα διαρκώς. Νυστάζω λιγότερο, έχω περισσότερη ενέργεια όλη την ημέρα και περισσότερη σεξουαλική διάθεση.

Συγγνώμη αν μακρυγόρησα, αλλά θέλησα όσο μπορώ σε μία τοποθέτηση να μοιραστώ την εμπειρία μου και να συνηγορήσω, ότι αξίζει να δοκιμάσετε την παραπάνω μέθοδο. Θα δώσω μόνο μια επιπλέον συμβουλή. Το πρόγραμμα της νηστιοθεραπείας για να εφαρμοστεί απόλυτα, είναι αρκετά αυστηρό και παρόλο που μπορεί να είναι αποτελεσματικό, ίσως μας προβληματίζει στο κοινωνικό του κομμάτι. Καταλαβαίνω ότι η μακροχρόνια τήρηση ενός προγράμματος που δεν θα πίνετε καφέ ή αλκοόλ φοβάστε μην σας κάνει αντικοινωνικούς. Στην αρχή το είχα αυτό το πρόβλημα, αργότερα βέβαια βρήκα τις λύσεις μου. Όλες οι καφετέριες έχουν ντεκαφεϊνέ πλέον, ενώ μαι ράντλερ είναι πολύ καλή επιλογή με πολύ χαμηλό ποσοστό σε αλκοόλ. Λίγη θέληση χρειάζεται για να απαλλαγούμε από αυτό τον βραχνά.

MIΑΣΠΟΥΔΑΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΛΚΑΛΙΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ (ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΕΔΕΙΞΕ Ο MAEVIUS KAI O JOHNNY 17)  .
ΕΧΕΙ  ΑΜΕΣΗ ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΘΗΣΗ ΜΑΣ ( ΕΝΤΟΠΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΛΑΘΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΑΤΗ)
                                                                                                                                                                Τελευταία ενημέρωση σχετικά με τον καρκίνο από το John Hopkins.
Μετά από σειρά ετών που η χημειοθεραπεία εθεωρείτο ως η μόνη διέξοδος καταπολέμησης του καρκίνου, το JohnHopkins αναφέρει πως υπάρχει ένας εναλλακτικός τρόπος.
Κάθε άνθρωπος έχει καρκινικά κύτταρα στο σώμα του. Αυτά τα κύτταρα δεν εντοπίζονται στις συνήθεις εξετάσεις εφόσον δεν έχουν πολλαπλασιαστεί σε δισεκατομμύρια.Όταν ο ιατρός διαβεβαιώνει τους καρκινοπαθείς πως δεν υπάρχουν καρκινικά κύτταρα στο σώμα τους μετά από θεραπεία, σημαίνει πως οι εξετάσεις δεν είναι σε θέση να εντοπίσουν καρκινικά κύτταρα διότι το ποσοστό τους δεν καθίσταται ανιχνεύσιμο.

Καρκινικά κύτταρα εμφανίζονται από 6 μέχρι και περισσότερες από 10 φορές κατά τη διάρκεια της ζωής ενός ανθρώπου. Όταν το ανοσοποιητικό σύστημα ενός ατόμου είναι ισχυρό , τα καρκινικά κύτταρα καταστρέφονται και αποτρέπεται ο πολλαπλασιασμός τους και ο σχηματισμός όγκων.

Όταν κάποιος έχει καρκίνο τότε αυτό υποδεικνύει πως παρουσιάζει πολλαπλές διατροφικές ελλείψεις. Αυτά οφείλονται σε γενετικούς, περιβαλλοντικούς και διατροφικούς παράγοντες του τρόπου ζωής μας. Για να ξεπεραστούν αυτές οι διατροφικές ελλείψεις , πρέπει να αλλάξει η διατροφή και να συμπεριληφθούν συμπληρώματα που θα ενισχύσουν το ανοσοποιητικό σύστημα.

Η χημειοθεραπεία δηλητηριάζει τα καρκινικά κύτταρα αλλά παράλληλα καταστρέφει και τα ραγδαία αναπτυσσόμενα υγιή κύτταρα στο μυελό των οστών, στην γαστρεντερική οδό και μπορεί να προκαλέσει βλάβες στο ήπαρ, στους νεφρούς, στην καρδιά, στους πνεύμονες κλπ.

Η ακτινοβολία καταστρέφει τα καρκινικά κύτταρα και ταυτόχρονα καυτηριάζει, σημαδεύει και εξοντώνει υγιή κύτταρα, ιστούς και όργανα.

Η αρχική θεραπεία με ακτινοβολίες και χημειοθεραπεία συχνά μειώνει το μέγεθος του όγκου. Ωστόσο, η παρατεταμένη χρήση χημειοθεραπείας και ακτινοβολίας δεν έχει ως αποτέλεσμα την περαιτέρω καταστροφή του όγκου. Όταν το σώμα φέρει υπερβολικό φορτίο τοξινών από χημειοθεραπείες και ακτινοβολία τότε το ανοσοποιητικό σύστημα είτε έχει κατασταλεί ή καταστραφεί, έτσι το άτομο μπορεί να υποκύψει σε διάφορα είδη μολύνσεων και επιπλοκών.

Ένας αποτελεσματικός τρόπος αντιμετώπισης του καρκίνου είναι η εξασθένηση των καρκινικών κυττάρων με το να μην τα τρέφουμε με τροφές που χρειάζονται για να πολλαπλασιαστούν.



Με τι τρέφεται ο καρκίνος

Η ΖΑΧΑΡΗ  είναι τροφοδότης του καρκίνου. Σταματώντας τη ζάχαρη απομακρύνουμε μία σημαντική τροφοδοσία του καρκίνου. Σημείωση : τα υποκατάστατα ζάχαρης που παρασκευάζονται με ασπαρτάμη είναι επιβλαβή. Ένα καλύτερο φυσικό υποκατάστατο είναι το μέλι και η μελάσα αλλά σε μικρή ποσότητα. Το επιτραπέζιο αλάτι περιέχει χημικές προσθήκες για να αποκτά το λευκό του χρώμα. Καλύτερη εναλλακτική είναι το θαλασσινό αλάτι.




Το γάλα προκαλεί το σώμα να παράγει βλέννα ιδίως στην γαστρεντερική οδό. Ο καρκίνος τρέφεται από τη βλέννα. Διακόπτοντας το γάλα και υποκαθιστώντας το με γάλα σόγιας ή αμυγδάλων χωρίς προσθήκες γλυκαντικών, τα καρκινικά κύτταρα εξασθενούν.

Τα καρκινικά κύτταρα ευδοκιμούν σε ΟΞΙΝΟ περιβάλλον. Μία διατροφή βασισμένη στο κρέας είναι όξινη και το καλύτερο είναι να τρώμε ψάρι και ελάχιστο κοτόπουλο παρά χοιρινό και μοσχάρι. Το κρέας επίσης περιέχει αντιβιοτικά, αυξητικές ορμόες και παράσιτα που είναι επιβλαβή ειδικά σε άτομα με καρκίνο.

Μία διατροφή που αποτελείται κατά 80% από φρέσκους χυμούς και λαχανικά , σιτηρά ολικής άλεσης, σπόρους, ξηρούς καρπούς και φρούτα βοηθά να τεθεί το σώμα σε ΑΛΚΑΛΙΚΟ περιβάλλον. Περίπου το 20% μπορεί να αποτελείται από μαγειρεμένα γεύματα που περιλαμβάνουν φασόλια. Οι χυμοί από φρέσκα λαχανικά παρέχουν ζωντανά ένζυμα που απορροφούνται εύκολα και εισέρχονται στον οργανισμό μέσα σε 15 λεπτά τρέφοντας και ενισχύοντας την ανάπτυξη υγιών κυττάρων.

Για την πρόσληψη ζωντανών ενζύμων και τη δημιουργία υγιών κυττάρων δοκιμάστε να πιείτε φρέσκο χυμό λαχανικών και να φάτε ωμά λαχανικά 2 με 3 φορές τη μέρα. Τα ένζυμα καταστρέφονται σε θερμοκρασίες άνω των 40 βαθμώνΚελσίου. Αποφεύγετε τον ΚΑΦΕ !!!! , το τσάι και την σοκολάτα που περιέχουν μεγάλες ποσότητες καφείνης. Το πράσινο τσάι είναι η καλύτερη εναλλακτική και διαθέτει αντικαρκινικές ιδιότητες. Το νερό να είναι καθαρισμένο ή φιλτραρισμένο για την αποφυγή τοξινών και βαρέων μετάλλων. Το αποσταγμένο νερό είναι όξινο, αποφύγετέ το.

Η ζωική πρωτείνη είναι δύσκολο να αφομοιωθεί και απαιτεί πολλά πεπτικά ένζυμα. Το άπεπτο κρέας παραμένει στα έντερα, αποσυντίθεται και οδηγεί σε μεγαλύτερη συσσώρευση τοξικών ουσιών. Τα τοιχώματα των καρκινικών κυττάρων αποτελούνται από μία σκληρή πρωτεϊνική στοιβάδα. Αποφεύγοντας ή μειώνοντας την κατανάλωση κρέατος απελευθερώνονται περισσότερα ένζυμα που επιτίθενται στα καρκινικά κύτταρα και επιτρέπουν στην άμυνα του οργανισμού να καταστρέφουν τα καρκινικά κύτταρα.

Ορισμένα υποκατάστατα ενισχύουν το ανοσοποιητικό (αντιοξειδωτικά, βιταμίνες, μεταλλικά στοιχεία) για να μπορέσουν τα δικά του κύτταρα "δολοφόνοι» του οργανισμού να καταστρέφουν τον καρκίνο. Άλλα υποκατάστατα όπως η βιταμίνη Ε είναι γνωστό πως προκαλούν απόπτωση ή προγραμματισμένο κυτταρικό θάνατο, τη φυσιολογική μέθοδο του σώματος να απορρίπτει κατεστραμμένα, ανεπιθύμητα ή αχρείαστα κύτταρα.

Ο καρκίνος είναι μία ασθένεια του μυαλού, του σώματος και του πνεύματος.Ένα ενεργό και θετικό πνεύμα μπορεί να βοηθήσει τον μαχητή του καρκίνου να επιβιώσει. Ο θυμός και η πικρία θέτουν το σώμα σε ένα αγχώδες και όξινο περιβάλλον.

Μάθετε να αγαπάτε , να χαλαρώνετε και να απολαμβάνετε τη ζωή.

Τα καρκινικά κύτταρα δεν μπορούν να ευδοκιμήσουν σε οξυγονωμένα περιβάλλοντα. Η καθημερινή άσκηση και οι βαθιές αναπνοές βοηθούν στην διοχέτευση περισσότερου οξυγόνου στα κύτταρα. Η οξυγονοθεραπεία είναι μία ακόμη μέθοδος που χρησιμοποιείται για την καταστροφή καρκινικών κυττάρων.


GP

MIΑΣΠΟΥΔΑΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΛΚΑΛΙΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ (ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΕΔΕΙΞΕ Ο MAEVIUS KAI O JOHNNY 17)  .
ΕΧΕΙ  ΑΜΕΣΗ ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΘΗΣΗ ΜΑΣ ( ΕΝΤΟΠΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΛΑΘΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΑΤΗ)
                                                                                                                                                                Τελευταία ενημέρωση σχετικά με τον καρκίνο από το John Hopkins.
Μετά από σειρά ετών που η χημειοθεραπεία εθεωρείτο ως η μόνη διέξοδος καταπολέμησης του καρκίνου, το JohnHopkins αναφέρει πως υπάρχει ένας εναλλακτικός τρόπος.
Κάθε άνθρωπος έχει καρκινικά κύτταρα στο σώμα του. Αυτά τα κύτταρα δεν εντοπίζονται στις συνήθεις εξετάσεις εφόσον δεν έχουν πολλαπλασιαστεί σε δισεκατομμύρια.Όταν ο ιατρός διαβεβαιώνει τους καρκινοπαθείς πως δεν υπάρχουν καρκινικά κύτταρα στο σώμα τους μετά από θεραπεία, σημαίνει πως οι εξετάσεις δεν είναι σε θέση να εντοπίσουν καρκινικά κύτταρα διότι το ποσοστό τους δεν καθίσταται ανιχνεύσιμο.

Καρκινικά κύτταρα εμφανίζονται από 6 μέχρι και περισσότερες από 10 φορές κατά τη διάρκεια της ζωής ενός ανθρώπου. Όταν το ανοσοποιητικό σύστημα ενός ατόμου είναι ισχυρό , τα καρκινικά κύτταρα καταστρέφονται και αποτρέπεται ο πολλαπλασιασμός τους και ο σχηματισμός όγκων.

Όταν κάποιος έχει καρκίνο τότε αυτό υποδεικνύει πως παρουσιάζει πολλαπλές διατροφικές ελλείψεις. Αυτά οφείλονται σε γενετικούς, περιβαλλοντικούς και διατροφικούς παράγοντες του τρόπου ζωής μας. Για να ξεπεραστούν αυτές οι διατροφικές ελλείψεις , πρέπει να αλλάξει η διατροφή και να συμπεριληφθούν συμπληρώματα που θα ενισχύσουν το ανοσοποιητικό σύστημα.

Η χημειοθεραπεία δηλητηριάζει τα καρκινικά κύτταρα αλλά παράλληλα καταστρέφει και τα ραγδαία αναπτυσσόμενα υγιή κύτταρα στο μυελό των οστών, στην γαστρεντερική οδό και μπορεί να προκαλέσει βλάβες στο ήπαρ, στους νεφρούς, στην καρδιά, στους πνεύμονες κλπ.

Η ακτινοβολία καταστρέφει τα καρκινικά κύτταρα και ταυτόχρονα καυτηριάζει, σημαδεύει και εξοντώνει υγιή κύτταρα, ιστούς και όργανα.

Η αρχική θεραπεία με ακτινοβολίες και χημειοθεραπεία συχνά μειώνει το μέγεθος του όγκου. Ωστόσο, η παρατεταμένη χρήση χημειοθεραπείας και ακτινοβολίας δεν έχει ως αποτέλεσμα την περαιτέρω καταστροφή του όγκου. Όταν το σώμα φέρει υπερβολικό φορτίο τοξινών από χημειοθεραπείες και ακτινοβολία τότε το ανοσοποιητικό σύστημα είτε έχει κατασταλεί ή καταστραφεί, έτσι το άτομο μπορεί να υποκύψει σε διάφορα είδη μολύνσεων και επιπλοκών.

Ένας αποτελεσματικός τρόπος αντιμετώπισης του καρκίνου είναι η εξασθένηση των καρκινικών κυττάρων με το να μην τα τρέφουμε με τροφές που χρειάζονται για να πολλαπλασιαστούν.



Με τι τρέφεται ο καρκίνος

Η ΖΑΧΑΡΗ  είναι τροφοδότης του καρκίνου. Σταματώντας τη ζάχαρη απομακρύνουμε μία σημαντική τροφοδοσία του καρκίνου. Σημείωση : τα υποκατάστατα ζάχαρης που παρασκευάζονται με ασπαρτάμη είναι επιβλαβή. Ένα καλύτερο φυσικό υποκατάστατο είναι το μέλι και η μελάσα αλλά σε μικρή ποσότητα. Το επιτραπέζιο αλάτι περιέχει χημικές προσθήκες για να αποκτά το λευκό του χρώμα. Καλύτερη εναλλακτική είναι το θαλασσινό αλάτι.




Το γάλα προκαλεί το σώμα να παράγει βλέννα ιδίως στην γαστρεντερική οδό. Ο καρκίνος τρέφεται από τη βλέννα. Διακόπτοντας το γάλα και υποκαθιστώντας το με γάλα σόγιας ή αμυγδάλων χωρίς προσθήκες γλυκαντικών, τα καρκινικά κύτταρα εξασθενούν.

Τα καρκινικά κύτταρα ευδοκιμούν σε ΟΞΙΝΟ περιβάλλον. Μία διατροφή βασισμένη στο κρέας είναι όξινη και το καλύτερο είναι να τρώμε ψάρι και ελάχιστο κοτόπουλο παρά χοιρινό και μοσχάρι. Το κρέας επίσης περιέχει αντιβιοτικά, αυξητικές ορμόες και παράσιτα που είναι επιβλαβή ειδικά σε άτομα με καρκίνο.

Μία διατροφή που αποτελείται κατά 80% από φρέσκους χυμούς και λαχανικά , σιτηρά ολικής άλεσης, σπόρους, ξηρούς καρπούς και φρούτα βοηθά να τεθεί το σώμα σε ΑΛΚΑΛΙΚΟ περιβάλλον. Περίπου το 20% μπορεί να αποτελείται από μαγειρεμένα γεύματα που περιλαμβάνουν φασόλια. Οι χυμοί από φρέσκα λαχανικά παρέχουν ζωντανά ένζυμα που απορροφούνται εύκολα και εισέρχονται στον οργανισμό μέσα σε 15 λεπτά τρέφοντας και ενισχύοντας την ανάπτυξη υγιών κυττάρων.

Για την πρόσληψη ζωντανών ενζύμων και τη δημιουργία υγιών κυττάρων δοκιμάστε να πιείτε φρέσκο χυμό λαχανικών και να φάτε ωμά λαχανικά 2 με 3 φορές τη μέρα. Τα ένζυμα καταστρέφονται σε θερμοκρασίες άνω των 40 βαθμώνΚελσίου. Αποφεύγετε τον ΚΑΦΕ !!!! , το τσάι και την σοκολάτα που περιέχουν μεγάλες ποσότητες καφείνης. Το πράσινο τσάι είναι η καλύτερη εναλλακτική και διαθέτει αντικαρκινικές ιδιότητες. Το νερό να είναι καθαρισμένο ή φιλτραρισμένο για την αποφυγή τοξινών και βαρέων μετάλλων. Το αποσταγμένο νερό είναι όξινο, αποφύγετέ το.

Η ζωική πρωτείνη είναι δύσκολο να αφομοιωθεί και απαιτεί πολλά πεπτικά ένζυμα. Το άπεπτο κρέας παραμένει στα έντερα, αποσυντίθεται και οδηγεί σε μεγαλύτερη συσσώρευση τοξικών ουσιών. Τα τοιχώματα των καρκινικών κυττάρων αποτελούνται από μία σκληρή πρωτεϊνική στοιβάδα. Αποφεύγοντας ή μειώνοντας την κατανάλωση κρέατος απελευθερώνονται περισσότερα ένζυμα που επιτίθενται στα καρκινικά κύτταρα και επιτρέπουν στην άμυνα του οργανισμού να καταστρέφουν τα καρκινικά κύτταρα.

Ορισμένα υποκατάστατα ενισχύουν το ανοσοποιητικό (αντιοξειδωτικά, βιταμίνες, μεταλλικά στοιχεία) για να μπορέσουν τα δικά του κύτταρα "δολοφόνοι» του οργανισμού να καταστρέφουν τον καρκίνο. Άλλα υποκατάστατα όπως η βιταμίνη Ε είναι γνωστό πως προκαλούν απόπτωση ή προγραμματισμένο κυτταρικό θάνατο, τη φυσιολογική μέθοδο του σώματος να απορρίπτει κατεστραμμένα, ανεπιθύμητα ή αχρείαστα κύτταρα.

Ο καρκίνος είναι μία ασθένεια του μυαλού, του σώματος και του πνεύματος.Ένα ενεργό και θετικό πνεύμα μπορεί να βοηθήσει τον μαχητή του καρκίνου να επιβιώσει. Ο θυμός και η πικρία θέτουν το σώμα σε ένα αγχώδες και όξινο περιβάλλον.

Μάθετε να αγαπάτε , να χαλαρώνετε και να απολαμβάνετε τη ζωή.

Τα καρκινικά κύτταρα δεν μπορούν να ευδοκιμήσουν σε οξυγονωμένα περιβάλλοντα. Η καθημερινή άσκηση και οι βαθιές αναπνοές βοηθούν στην διοχέτευση περισσότερου οξυγόνου στα κύτταρα. Η οξυγονοθεραπεία είναι μία ακόμη μέθοδος που χρησιμοποιείται για την καταστροφή καρκινικών κυττάρων.
GP

Gp το μειλ που κυκλοφορει με τα παραπανω ειναι ψευτικο και εχει διαψευτει απο το πανεπιστημιο.

http://www.hopkinsmedicine.org/kimmel_cancer_center/news_events/featured/cancer_update_email_it_is_a_hoax.html
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.