Γεια σας!
Είναι μεγάλη η υποχρέωση μου σε ΟΛΟΥΣ εσάς για να σας ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου, μπορώ να σας καταλάβω και ελπίζω να βοηθήσω κάποιους ή εύχομαι και όλους!
Είμαι από επαρχία παιδεύομαι εδώ και ενάμιση χρόνο, και σας γράφω με δάκρυα στα μάτια γιατί έχω υποφέρει πάρα πολύ αλλά τώρα είμαι καλά. ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΛΑ!!
Όλα άρχισαν με τα γνωστά συμπτώματα που λίγο πολύ είχαμε όλοι. Δεν κατάλαβα αρχικά τι γινόταν, παρόλο που ήμουν 45 χρονών, και άργησα να πάω στο γιατρό για κανένα μήνα περίπου ίσως και περισσότερο.

Κλασική εξέταση ουρολόγου με όλες της εξετάσεις και τις μετρήσεις, μην επεκταθώ...

Τελικά η καλλιέργεια σπέρματος έδειξε μικρόβιο όποτε και μετά το σχετικό αντιβιόγραμμα πήρα την σχετική αντιβίωση για 2 μήνες. Τα συμπτώματα υποχώρησαν και ίσως για καμία δεκαριά μέρες να ήμουν και τελείως καλά, δεν θυμάμαι ακριβώς. Μετά πάλι τα ιδιααα...

Ξανά μανά εξετάσεις και αντιβιόγραμμα και ξανά αντιβίωση για δυο μήνες που μετά από δικό μου σχετικό διάβασμα έγιναν τρεις!
Εξετάσεις καθαρές, επιτέλους ξεμπερδεψαααα...

Αμ δε, τα συμπτώματα δεν έφυγαν κατά τα γνωστά σε όλους μας πλέον, και εκεί ο γιατρός  μου ανακοίνωσε ότι θα ζήσω για πάντα ετσιιιιι.

Ποτέ ωστόσο δεν σταμάτησα να διαβάζω και να προσπαθώ και κάπου εκεί, μετά και από ταλαιπωρία ενός χρόνου, μπήκα και στο παρόν φόρουμ!

Αληθινά σας ευχαριστώ όλους και τολμώ να πω ότι σας αγαπώ όλους. Έκανα σχεδόν όλα όσα λένε οι συν-υποφέροντες εκτός από τα ηρεμιστικά!
Καλά για ένα διάστημα κάθε φορά που δοκίμαζα κάτι νέο, αλλά μετά πάλι τα ίδια και κάποιες μέρες πολύ χάλια.
Δεν θέλω να γίνω δραματικός αλλά κάποιες μέρες έκλαιγα και δεν μπορούσα να είμαι ήρεμος ακόμη και με το παιδί μου!
Τελικά πήγα στον φυσιοθεραπευτή μου που με είχε παλαιότερα σώσει από την μέση μου από την οποία υπέφερα 4 χρόνια και που και πάλι οι γιατροί μου έλεγαν θα ζήσεις έτσι, τρομάρα τους, (με το σύστημα DRX 9000, και τώρα ξαναπαίζω μπάσκετ!)

Στο θέμα μας.
Του λέω το και το, και κάνουμε βελονισμό με βελόνες τεράστιες 10 εκατοστά ή και παραπάνω μέσα στα νεύρα που περνάνε από το ιερό για 60 λεπτά τη φορά και ακίνητος!!  Τεράστια βελτίωση αλλά όχι τελείως καλά. Ο άνθρωπος έκανε πάλι θαύματα είπα.
Στην θεωρία θεώρησε από αυτά που του είπα ότι ο προστάτης ναι μεν δεν έχει πλέον κάτι μικροβιακό, αλλά δεν λειτουργεί σωστά και θέλει επανεκκίνηση κάτι σαν reset ας πούμε.
Κάποιες μέρες έγινα τελείως καλά και αναθάρρησα μετά όμως τα ίδιαααα
Ολόκληρο αυτό το διάστημα ωστόσο έπαιρνα προστεναλ και έκανα διατροφή χωρίς όξινα κλπ όπως έχει αναλυτικά γραφτεί από άλλους συν-υποφέροντες, σεξ πολύ αραιά κλπ κλπ.
Και φτάνουμε στο ζουμί.

Ένα βράδυ πριν 3 μήνες ήμουν τελείως χάλια και κατά της 11 το βράδυ από την έντονη ενόχληση πήρα ένα διπλό ντεπον και κατάφερα να κοιμηθώ μέχρι της 5.
Μετά σηκώθηκα για το γνωστή ούρηση η οποία ταυτόχρονα και τυχαία επεκτάθηκε σε κένωση και μετά παραδόξως κοιμήθηκα σαν πουλάκι μέχρι το πρωί χωρίς ενοχλήσεις.
Δεν έδωσα ΚΑΜΙΑ σημασία για ποιο λόγο ήμουν καλά μέχρι το μεσημέρι ώσπου μετά από μια ούρηση με ξανάπιασε....

Και τότε έγινε! Δεν ξέρω πως να σας το περιγράψω αλλά ήταν κάτι σαν θαύμα. Ξαφνικά το γλομπακι της ιδέας άναψε στο μυαλό μου και συνειδητοποίησα ότι δεν έχει τίποτα ο προστάτης μου!
ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ!
Και τότε τα κατάλαβα όλα... Πέντε μήνες αντιβίωση και για ένα χρόνο δίαιτα για προστάτη? Πάμε καλά?
Σιγά μην έμεινε τίποτα από χλωρίδα και πανίδα μέσα στο έντερο μου! Η αντιβίωση τα σκότωσε ΟΛΑ.
Σφαίρα στον φυσιοθεραπευτή μου, βελονισμός στο αυτί για το έντερο και ειδικές ασκήσεις με αναπνοές και μαλάξεις στο έντερο για να πάει στην θέση του! Εννοείται ότι το βρήκε πρησμένο πράγμα που κανένας μέχρι τότε δεν είχε προσέξει γιατί απλά δεν το είχε εξετάσει.
Μετά αγόρασα τρία γιούρια με πέτσα από γαλακτοπωλείο και τα έφαγα επί τόπου!
Στο σπίτι, σαλάτες, πορτοκαλιά, λεμονιά, μήλα νερό ανθρακούχο και γενικά ότι κάνει καλό στο έντερο, αλλά απαγορεύεται στον προστάτη!
Όλο το βράδυ το έντερο μου γουργούριζε και κινούνταν!!! και είχα τρελά αέρια καθαρά όμως.
Από εκείνη την μέρα και με διατροφή κατάλληλη για έντερο είμαι ΤΕΛΕΙΩΣ καλά.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, έκοψα τελείως όλα τα φάρμακα, βιταμίνες προστεναλ κλπ.
Στην αρχή για κάνα δυο μήνες, και μόνον κάποιες φορές, μετά από ούρηση είχα μια μικρή ενόχληση για δυο τρία λεπτά, η οποία επανέφερε τον τρόμο αλλά μετά τίποτα.
Το σύμπτωμα αυτό όλο και αραίωνε χρονικά και σιγά σιγά εξαφανίστηκε.

Σε λίγες μέρες όταν μπορέσω θα σας γράψω γενικά τι τρώω
Ελπίζω και εύχομαι να βοηθήσω κάποιους

Καλή τύχη σε όλους και καλές γιορτές!

1000 likes φίλε μου! Σε ευχαριστούμε για το ευχάριστο μήνυμα πριν τις γιορτές πάνω που είχαμε κάποιο καιρό να ακούσουμε ιστορία επιτυχίας. Πάντα καλά να παραμείνεις σου εύχομαι!
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Καλημέρα στο forum και απο εμένα.
Μετά απο 4 μήνες που είμαι ασυμπτωματικός (ακολουθώ την δίαιτα και τον τρόπο ζωής του Maevius) "ξέφυγα "  2-3 φορές και τα συμπτώματα επανήλθαν σε ήπια μορφή , για 2-3 ημέρες για να μου υπενθυμίσουν οτι η ευαισθησία και το πρόβλημα, παραμένουν .

1.Την 1 φορά ήπια κόκκινο κρασι (αρκετό > 1 μπουκάλι)
2.Την δεύτερη φορά (προχθές) έφαγα πικάντικο μπουγιουρντί (με καυτερή πιπεριά). Την επομένη τα συμπτώματα έκαναν την επανεμφάνιση τους :

Τσούξιμο στην ούρηση , άλγος στην οσφυική χώρα, ήπιο κάψιμο όταν κάθομαι.
Δυστυχώς, παρατήρησα οτι το χρόνιο πυελικό άλγος, είναι εκεί και με την κάθε ατασθαλεία, μας θυμίζει οτι δεν είμαστε 100 % υγιείς.

Παράλληλα, αποδεικνύεται και απο τον συμπάσχοντα απο τα Τρίκαλα, η μεγάλη σημασία του εντέρου στην πάθηση μας.
Πολύ σωστός ο Μaevius !! Πρωτοπόρος !!
GP

Αγαπητοί φίλοι και συμπάσχοντες

1. Δεν είμαι από τα Τρίκαλα, καμία σχέση...

2. Δεν ξέρω αν έγινα απόλυτα κατανοητός αλλά υποστηρίζω ότι στην δική μου περίπτωση και ελπίζω και εύχομαι στην περίπτωση και πολλών άλλων ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ χρόνιο πυελικό άλγος ή όπως αλλιώς λέγεται.

Αυτό που λέω είναι ότι μετά από ταλαιπωρία και αρκετή τύχη και ίσως και άνωθεν βοήθεια, υποπτεύθηκα από τα συμφραζόμενα ότι Ο ΠΟΝΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΝΤΟΝΗ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΣΤΟΝ ΠΡΟΣΤΑΤΗ ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΝ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΜΟΥ!

Αυτό υποθέτω γίνονταν με έναν από τους παρακάτω τρόπους.
Είτε με αντανακλαστικό πόνο λόγο του πρησμένου εντέρου. είτε επειδή το έντερο μου (για το παχύ μιλάμε φαντάζομαι) ακουμπούσε όταν πρήζονταν πάνω στον προστάτη και έδινε ενοχλήσεις. Μάλλον το δεύτερο στην περίπτωση μου διότι μετά την αλλαγή της διατροφής μου, στο πούλι μου αυξήθηκε τόσο πολύ η ροή κατά την ούρηση που ξανάκουσα τον ευλογημένο ήχο του σφυρίγματος!
Και αυτό το πρήξιμο το προκάλεσε (υποστηρίζω, γιατρός δεν είμαι) η καταστροφή της χλωρίδας και της πανίδας που προκάλεσε η παρατεταμένη αντιβίωση για την εκρίζωση του αρχικού μικρόβιου στον προστάτη και που κανένας γιατρός δεν υπέθεσε και ούτε και εξέτασε καν ως υπόθεση!

Το πρήξιμο υποχώρησε ΑΜΕΣΩΣ μόλις άλλαξα 180 μοίρες τον τρόπο της διατροφής μου!

Και εδώ είναι το ζουμί. Έκανα δίαιτα γι προστάτη, τα ξέρετε, η οποία είναι εντελώς αντίθετη από την διατροφή για το έντερο. Και υποθέτω ότι αν συνέχιζα μπορεί και να δημιουργούσα μόνιμη βλάβη στο έντερο η οποία θα έδινε τα μόνιμα αλλά παροδικά συμπτώματα στον προστάτη και θα ζούσα με την εντύπωση του χρόνιου πυελικού άλγους. Δεν θα μάθαινα ίσως ποτέ τι τελικά έχω!!!

Μετά από 4 μήνες διατροφή για έντερο (μην φανταστείτε ότι στερούμε τίποτα σοβαρό) δεν ξέρω και ούτε με ενδιαφέρει αν το έντερο μου έχει γίνει καλά ΜΟΝΙΜΑ. Ούτε και έχω περιέργεια να δοκιμάσω. Ούτως η άλλως στην ηλικία μου έχω, εκ πείρας και μόνον, βγάλει το συμπέρασμα ό,τι ότι πάθεις κάνει 3 χρόνια να περάσει τελείως!

Είμαι από παλιά αθλητής και νεότερος! έκανα και πρωταθλητισμό. Όλα αυτά τα χρόνια έμαθα αρκετά πράγματα για την διατροφή. Το μόνο που έκανα λοιπόν ήταν να τρώω "καθαρά" και το έντερο δεν με ξαναενόχλησε, και φυσικά ούτε ο προστάτης. Βρήκα και ένα παλιό βιβλίο του 1975! στο γυμναστήριο που λέει τι απαγορευτεί στο έντερο και το εφάρμοσα.
ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΧΑΣΕΤΕ θα πρότεινα σε όλους να κάνουν για ένα διάστημα το ίδιο.
Πάντως αυτοί που είναι ειδικοί στο καθαρό φαγητό και που κατά τα αλλά πάντα τους κορόιδευα, τρομάρα μου, είναι οι φουσκωτοί μποντιμπιλντεραδες και είναι και πολύ πρόθυμοι να βοηθήσουν αν τους το ζητήσεις!
(και για να σας προλάβω, εγώ είμαι ψηλός και αδύνατος όποτε καμία σχέση)

Θα σκαναρω την σελίδα με το τι τρώμε και τι όχι για έντερο και θα επανέλθω...

3. Αγαπητέ GP θεωρώ ότι όταν ξέφυγες σε πείραξε το έντερο και έδωσε συμπτώματα στο προστάτη με έναν από τους τρόπους που έγραψα παραπάνω.

4. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ (και ζήτω από όλους σας συγνώμη αν προσβάλω κάποιους) αλλά νομίζω ότι ο πιο ασφαλής τρόπος για να ελέγξει κάποιος αν η περίπτωση του είναι ίδια με την δικιά μου είναι να εφαρμόσει την δίαιτα που δίνουν οι γαστρεντεντερολογοι πριν την κολονωσκοπιση η οποία καθαρίζει τελείως το έντερο και να δει μετά πως αντιδρά ο προστάτης. ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ να δοκιμάσει.

5. Από τότε που είμαι καλά πήρα το μάθημα μου. Τα γράφω όλα όσο πιο πολύ μπορώ στα τέτοια μου. Ούτος η άλλως ο μεγαλύτερος εχθρός όλων είναι το ίδιο μας το μυαλό!!!

Καλή τύχη σε όλους
Σας έχω στο μυαλό μου και δεν σας ξεχνάω ειδικά όσους είναι σε κρίση.

Παράθεση από: kostiskala στις 15 Δεκεμβρίου, 2014, 10:47:35 ΜΜ
υποστηρίζω ότι στην δική μου περίπτωση ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ χρόνιο πυελικό άλγος ή όπως αλλιώς λέγεται.

Ο ΠΟΝΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΝΤΟΝΗ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΣΤΟΝ ΠΡΟΣΤΑΤΗ ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΝ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΜΟΥ!

Φίλε kostiskala απλά μια διευκρίνηση για να μην το μπλέξουμε κι άλλο: το χρόνιο πυελικό άλγος ως όρος αυτό ακριβώς εννοεί: ότι δεν έχεις κάτι στον προστάτη.

Όπως έχουμε πει πολλές φορές εδώ μέσα, ως όρος δημιουργήθηκε για να ξεκαθαρίσει το κομφούζιο που δημιουργούσε ο όρος "προστατίτιδα" που όντως υπονοούσε πρόβλημα με τον προστάτη.

Ο όρος απλά σημαίνει "χρόνιες ενοχλήσεις στην πύελο (πύελος=λέκάνη)" και περιγράφει ακριβώς αυτά τα "κλασσικά συμπτώματα" που κι εσύ και όλοι μας αναφέρουμε. Η εικασία δε ότι τα συμπτώματα Χρόνιου Πυελικού Άλγους προέρχονται από το έντερο έχει γίνει πολλές φορές εδώ μέσα και ισχυροποιείται από αναφορές όπως η δική σου.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Χίλια ευχαριστώ για την διευκρίνηση αγαπητέ phaethon και χίλια συγνώμη σε όσους τυχόν μπέρδεψα με την φλυαρία μου.
Επισυνάπτω φωτογραφία από την σελίδα της διατροφής που ακολουθώ, ελπίζω να μπορεί να φανεί.
Αν όχι μου το λέτε παρακαλώ και θα την γράψω στο χέρι.

Θα σας γράψω και ένα παράδειγμα ενδεικτικό για το πως τρώω χωρίς να στερούμε ακόμη και όταν βγαίνω σε ψησταριά-εστιατόριο. Με τον καιρό έχω αποκτήσει εμπειρία και δεν στερούμε τίποτε. Απλά προσέχω και ακολουθώ τους κανόνες του βιβλίου.

ΔΕΝ ΛΕΩ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΛΕΩ ΜΟΝΟΝ.

Τις προάλλες λοιπόν που βγήκα με την γυναίκα μου (σπάνιο πράγμα με την κρίση αλλά τέλος πάντων) και ένα φιλικό ζευγάρι με τα παιδία μας πήγαμε σε ταβερνάκι κλασικά που όμως είμαι γνωστός πελάτης πράγμα που λίγο πολύ όλοι έχουμε...
Χωρίς να χαλάσω την παρέα και χωρίς να γίνω περίεργος ή σπαστικός στην παρέα έφαγα καθαρά ως εξής:

Η παρέα αποφάσισε σουβλάκια χοιρινά. Ε λοιπόν χοιρινά και εγώ!
Παράγγειλα 7 σουβλάκια για μένα και πήγα στην κουζίνα και παρακάλεσα τον ψήστη να μου φτιάξει από τα 7 σουβλάκια 5 χωρίς λίπος "για τον Κωστή" και τα υπόλοιπα να τα πετάξει και να μην τα ψήσει πολύ για να είναι ζουμερά. Του εξήγησα ευγενικά (την πρώτη φορά) ότι έχω ένα πρόβλημα υγείας και δεν τρώω λίπος και το σεβάσθηκε. Εγώ 7 πλήρωσα, αλλά 5 έφαγα!
Έφαγα και την σαλαταρα μου, την φέτα μου, τα τζατζίκια μου, τα χόρτα μου, το ψωμι ψημένο κλπ και μόνον δυο ποτηράκια ρετσίνα αυστηρά. Δεν έφαγα πατάτες και τηγανιτά. Χόρτασα, πέρασα υπέροχα και αυτό μετράει για μένα, ήμουν και ελαφρύς, μετά έφαγα και τα μήλα μου με κανέλα και μέλι πρόσφορα του καταστήματος και ΔΕΝ ΠΟΝΟΥΣΑ. Δόξασα τον θεό και πήγα σπίτι μου χαρούμενος...
Σιγά μη δεν φάω γαλοπούλα τα Χριστούγεννα...αλλά θα την καθαρίσω λίγο...

Να διευκρινίσω εδώ ότι μετά από ένα χρόνο θα δοκιμάσω το έντερο μου αλλά με μέτρο θεωρώντας ότι δεν έχω πάθει μόνιμη βλάβη (η οποία θεωρώ ότι έγινε από τα αντιβιοτικά) διότι πριν την προστατίτιδα έτρωγα τα πάντα. Πάστα δεν θα φάω ποτέ, ούτως η άλλως είναι άχρηστη τροφή, αλλά λίγη λακτα που την λατρεύω θα την δοκιμάσω...

Καλή τύχη σε όλους.

Ναι, αλλά άλλο το "πρόβλημα" στο έντερο, και άλλο το ευερέθιστο έντερο. Μακάρι να είχαμε όλοι ευερέθιστο έντερο. Ή έννοια "πρόβλημα" περιλαμβάνει διάφορες καταστάσεις και παθήσεις. Σίγουρα όλα λύνονται με διατροφή και βιταμίνες, αλλά...μιλάμε για κάτι πολύ υποκειμενικό πια. Και συνήθως όλη αυτή η διαδικασία να βρεις τι σου κάνει και τι όχι συνεπάγεται νέο κύκλο άγχους και μήπως, και ίσως, και αν ,και θα, κλπ.
Καταρχήν δες την δίαιτα σου. Ειτρέπει ζυμαρικά. Αν έχεις καντιντίαση απαγορεύονται. Το αντίθετο για τα όσπρια,  Στην μία διαίτα κάνει αυτό, στην άλλη δεν κάνει, κλπ κλπ και πιασ' τ' αυγό και κούρευτο ένα πράμα. Και τελικά

Και δυστυχώς πολλοί απο εμάς είμαστε "ασυμπτωματικοί" για χρόνο και βάλε, χωρίς προσπάθεια μάλιστα, μέχρι που το πρόβλημα μας χτυπάει πάλι την πόρτα και καταρρέει η πυραμίδα.

Τέσπα, μακάρι να μην σε ξαναπιάσει ποτέ και να ήταν κάτι τυχαίο. Αλλά ρε φίλε....5 ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ (μετα παρελκομένων); Και λες ότι κάνεις και "δίαιτα"? Εμείς τα 4 της μερίδας παραγγέλνουμε και τα 2 τα παλεύουμε κιόλας.  ::)
Η δική μου ιστορία ΕΔΩ:
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=843.0

Παράθεση από: Nordic στις 16 Δεκεμβρίου, 2014, 10:42:12 ΜΜ
Ναι, αλλά άλλο το "πρόβλημα" στο έντερο, και άλλο το ευερέθιστο έντερο. Μακάρι να είχαμε όλοι ευερέθιστο έντερο. Ή έννοια "πρόβλημα" περιλαμβάνει διάφορες καταστάσεις και παθήσεις. Σίγουρα όλα λύνονται με διατροφή και βιταμίνες, αλλά...μιλάμε για κάτι πολύ υποκειμενικό πια. Και συνήθως όλη αυτή η διαδικασία να βρεις τι σου κάνει και τι όχι συνεπάγεται νέο κύκλο άγχους και μήπως, και ίσως, και αν ,και θα, κλπ.
Καταρχήν δες την δίαιτα σου. Ειτρέπει ζυμαρικά. Αν έχεις καντιντίαση απαγορεύονται. Το αντίθετο για τα όσπρια,  Στην μία διαίτα κάνει αυτό, στην άλλη δεν κάνει, κλπ κλπ και πιασ' τ' αυγό και κούρευτο ένα πράμα. Και τελικά

Και δυστυχώς πολλοί απο εμάς είμαστε "ασυμπτωματικοί" για χρόνο και βάλε, χωρίς προσπάθεια μάλιστα, μέχρι που το πρόβλημα μας χτυπάει πάλι την πόρτα και καταρρέει η πυραμίδα.

Τέσπα, μακάρι να μην σε ξαναπιάσει ποτέ και να ήταν κάτι τυχαίο. Αλλά ρε φίλε....5 ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ (μετα παρελκομένων); Και λες ότι κάνεις και "δίαιτα"? Εμείς τα 4 της μερίδας παραγγέλνουμε και τα 2 τα παλεύουμε κιόλας.  ::)

Μήνυμα που ξεχειλίζει αρνητισμό. Πέραν τούτου ακαταλαβίστικο και στις μεμονωμένες φράσεις του και στο γενικότερο point του.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Δεν νομίζω Τάκη... Τουναντίον. Μάλλον το δικό σου σχόλιο κρίνεται επιθετικό.
Παρα είναι σαφές το τι επισημαίνω, ώστε το βρίσκω άσκοπο να κάτσω να τα επαναλάβω.



Η δική μου ιστορία ΕΔΩ:
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=843.0


Παράθεση από: Nordic στις 16 Δεκεμβρίου, 2014, 10:42:12 ΜΜ
Ναι, αλλά άλλο το "πρόβλημα" στο έντερο, και άλλο το ευερέθιστο έντερο. Μακάρι να είχαμε όλοι ευερέθιστο έντερο. Ή έννοια "πρόβλημα" περιλαμβάνει διάφορες καταστάσεις και παθήσεις. Σίγουρα όλα λύνονται με διατροφή και βιταμίνες, αλλά...μιλάμε για κάτι πολύ υποκειμενικό πια. Και συνήθως όλη αυτή η διαδικασία να βρεις τι σου κάνει και τι όχι συνεπάγεται νέο κύκλο άγχους και μήπως, και ίσως, και αν ,και θα, κλπ.
Καταρχήν δες την δίαιτα σου. Ειτρέπει ζυμαρικά. Αν έχεις καντιντίαση απαγορεύονται. Το αντίθετο για τα όσπρια,  Στην μία διαίτα κάνει αυτό, στην άλλη δεν κάνει, κλπ κλπ και πιασ' τ' αυγό και κούρευτο ένα πράμα. Και τελικά

Και δυστυχώς πολλοί απο εμάς είμαστε "ασυμπτωματικοί" για χρόνο και βάλε, χωρίς προσπάθεια μάλιστα, μέχρι που το πρόβλημα μας χτυπάει πάλι την πόρτα και καταρρέει η πυραμίδα.

Τέσπα, μακάρι να μην σε ξαναπιάσει ποτέ και να ήταν κάτι τυχαίο. Αλλά ρε φίλε....5 ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ (μετα παρελκομένων); Και λες ότι κάνεις και "δίαιτα"? Εμείς τα 4 της μερίδας παραγγέλνουμε και τα 2 τα παλεύουμε κιόλας.  ::)


Μήνυμα που ξεχειλίζει αρνητισμό. Πέραν τούτου ακαταλαβίστικο και στις μεμονωμένες φράσεις του και στο γενικότερο point του. Δις
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Μπήκα σήμερα με σκοπό να προσθέσω μερικά πράγματα και τελικά άλλα θα γράψω...
Δεν μπορώ να παρακολουθήσω καθόλου το νόημα, το σκοπό και το ύφος γραφής του μηνύματος του κύριου Nordic, το οποίο με λυπεί. Εγώ απλά ένιωσα την ανάγκη να μοιραστώ την ιστορία μου χωρίς καμία ανταγωνιστική διάθεση.
Έστω και ΕΝΑΣ να βοηθηθεί και έστω και μερικώς από αυτήν, για μένα θα είναι μεγάλη χαρά. Σε τελική ανάλυση το ίδιο βοηθήθηκα και εγώ από εσάς τόσον καιρό, και σας ευχαριστώ για ακόμη μια φορά για αυτό.

Ειρήσθω εν παρόδω εγώ δεν έγραψα ποτέ και πουθενά για ευερέθιστο έντερο, εγώ δεν έγραψα ποτέ και πουθενά για δίαιτα αλλά για διατροφή, και τα σουβλάκια (ή αλλιώς αλλού, και καλαμάκια) στην πόλη μου είναι γενικώς πολύ μικρά...

Τέλος πάντων, πρακτικά ότι είχα να πω το είπα και εύχομαι ειλικρινά και από καρδιάς σε όλους σας υγειά, προκοπή και καλή τύχη

Kostikala σευχαριστουμε πολυ που μπηκες στον κοπο να μας ενημερωσεις και ευχομαι να εισαι παντα καλα. Μακαρι να διαβαζαμε πιο συχνα αντιστοιχα μηνυματα.

Θεωρω και εγω οτι η παθηση μας ειναι "υποκειμενικη". Για παραδειγμα η διατροφη που ποσταρε ο κοστικαλα δεν εχει σχεση με την διαιτα της νυστειοθεραπειας που εχει αναφερθει ο Maevius και γενικοτερα η μια διατροφη απορριπτει την αλλη.

Επισης στο Headache in the Pelvic αναφερει οτι δεν εχει παρατηρηθει καμια βελτιωση με ειδικες διαιτες κτλ. Αν υπηρχε καποια διαιτα που μας εκανε καλα απο το πυελικο αλγος θα την διαβαζαμε στα αντιστοιχα forum του εξωτερικου, θα την ηξεραν οι γιατροι κτλ.

Πριν μερικους μηνες εκανα κολονοσκοπηση οπου δεν βρεθηκε κατι εκτος απο καποιες εσωτερικες αιμορροιδες και οτι εχω πολυ σφικτο ορθο (επιβεβαιωση μυοσκελετικης θεωριας) . Στην ερωτηση στον γιατρο αν κατι πονους που εχω στους ορχεις μπορει να οφειλονται στο εντερο μου ειπε οτι δεν του ειχε τυχει να ακουσει ποτε κατι τετοιο απο ασθενη του.

Παρολαυτα καποια παιδια ειναι ασυμπτωματικοι μετα απο διατροφη. Ισως η διατροφη βοηθαει στο να ηρεμησει το μυικο συστημα .. ισως σε καποιους απο εμας τα συμπτωματα να οφειλονται  αποκλειστικα στο εντερο.

Προσωπικα δεν μπορω να βγαλω ακρη με ολα αυτα και δυστυχως οπως ειπε ο Nordic καθε φορα που δοκιμαζεις κατι που διαβαζεις ενεργοποιει εναν καινουργιο κυκλο αγχους αγωνιας ελπιδας..


Παραλληλα με τα παιδια που εχουν δει βελτιωση με την διατροφη, αλλο παιδι εχει δει βελτιωση με αντικαταθλιπτικα, αλλος με απλα την κουερσετινη, αλλος απλα χωρις να σκεφτεται το προβλημα, αλλος με αντιβιωση.

Θελω να πιστευω οτι ολοι αργα η γρηγορα θα γινουμε καλα.

Δυστυχως προσωπικα την αλλη εδομαδα κλεινω ενα χρονο με σχεδον τα ιδια συμπτωματα 24ωρες το 24ωρο. Βεβαια δεν εχω δοκιμασει τιποτα, εκτος απο το να κοιμαμε καλα και να αγχωνομε λιγοτερο.



"nordic ησουν ποτε ασυμπτωματικος;"



Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

Παράθεση από: kostiskala στις 18 Δεκεμβρίου, 2014, 09:49:02 ΜΜ
Εγώ απλά ένιωσα την ανάγκη να μοιραστώ την ιστορία μου χωρίς καμία ανταγωνιστική διάθεση.
Έστω και ΕΝΑΣ να βοηθηθεί και έστω και μερικώς από αυτήν, για μένα θα είναι μεγάλη χαρά.

Και πάρα πολύ καλά έκανες και πάλι σε ευχαριστούμε. Γι αυτό άλλωστε δημιουργήθηκε φαντάζομαι το forum.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Παράθεση από: aman στις 18 Δεκεμβρίου, 2014, 10:01:19 ΜΜ
Προσωπικα δεν μπορω να βγαλω ακρη με ολα αυτα και δυστυχως οπως ειπε ο Nordic καθε φορα που δοκιμαζεις κατι που διαβαζεις ενεργοποιει εναν καινουργιο κυκλο αγχους αγωνιας ελπιδας..

Το ότι κάποιον τον αγχώνει το να μπαίνει εδώ και να βλέπει ότι ένα τσούρμο παιδιά βρήκαν λύση στο πρόβλημά τους -ο καθένας με τον τρόπο του- με ξεπερνάει ως λογική.

Φυσικά η λύση είναι πολύ εύκολη: ας κάτσει στον πόνο του και ας πάψει να μπαίνει εδώ και να διαβάζει. Κι αν τον τρώει η περιέργεια, τουλάχιστον ας μην δοκιμάζει αυτά που διαβάζει. Κανείς δεν τον υποχρεώνει.

Ο Super Ban μπορεί να σας περιγράψει την "ωραία" εποχή λίγα χρόνια πριν, που το μόνο που είχαμε διαθέσιμο ήταν ένα blog χωρίς ιστορίες επιτυχίας όπου όλοι μιλούσαν για αντιβιωτικά και λίγο αργότερα για τις μαλάξεις του Ακατάν. Τότε που νομίζαμε ότι θα περάσουμε όλη μας τη ζωή με αυτό και ότι στο τέλος θα μας κάνει να πάθουμε καρκίνο. Εκεί να δείτε άγχος....Τότε που οι προτεινόμενες θεραπείες που βρίσκαμε στο net ήταν η έκχυση Red Bull μέσα στην ουρήθρα....

Εάν εγώ γίνω καλά χτυπώντας το κεφάλι μου στον τοίχο ή πίνοντας ζουμί από μπρόκολο ή κάνοντας μαλάξεις, και μπω και το γράψω, καμμία εγγύηση δεν σας δίνω ότι αυτή η λύση θα δουλέψει και για εσάς. Αν δεν απατώμαι αυτό γράφεται και στους όρους χρήσης του φόρουμ, τους οποίους αποδεχόμαστε. Ουδεμία υποχρέωση έχω δε, αυτό που πιστεύω ότι με έκανε καλά να πρέπει να αναφέρεται στο "Headache in the pelvis" ή σε άλλα συγγράμματα.

Αν μπερδεύεται κανείς από την πληθώρα πραγμάτων που συμπάσχοντες έχουν αναφέρει ότι δούλεψαν στην περίπτωσή τους, η λύση είναι απλή και την ανέφερα παραπάνω: ας μην μπαίνει να διαβάσει κι ας αφήσει το forum για εμάς που ενδιαφερόμαστε.

Πολύ δε περισσότερο ας μην την λέει απαξιωτικά και με ειρωνία στα παιδιά που μπήκαν εδώ χωρίς κανέναν όφελος και σπαταλήσαν τον χρόνο τους προσπαθώντας να μας βοηθήσουν...λες και φταίνε αυτά που έγιναν καλά με την όποια συγκεκριμένη μέθοδο. Εξάλλου το forum γι αυτό υπάρχει, για να γράφουμε. Ούτε να τα γκαντεμιάζει αφήνοντας Κασσάνδρικες σπόντες ότι τα συμπτώματα θα τους ξαναέρθουν σε έναν χρόνο. Ας αρκεστεί στη γνώμη του ιατρού του, ο οποίος άλλωστε πληρώνεται γι αυτήν.

Τέλος το ότι πολλοί μένουν για 1 χρόνο ασυμπτωματικοί και μετά τα συμπτώματα τους επανεμφανίζονται δεν ξέρω υπέρ τίνος αποτελεί επιχείρημα. Ας αυτοκτονήσωμεν λοιπόν, εξάλλου μακροχρόνια όλοι θα είμαστε νεκροί.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

φαεθων το φορουμ ειναι φοβερα σημαντικο για ολους μας και η συμβολη των παλιων μελων ειναι τεραστια. Δεν συζηταμε και για τα τελευταια σου ποστ για την γονιμοτητα. Τουλαχιστον εγω το εχω επισημανει πολλες φορες και μακαρυ να μπορουσα να σας ευχαριστησω και απο κοντα.

Τωρα το ποστ μου ειναι καθαρα τροφη για συζητηση. Ανεφερα  καποια επιχειρηματα για ποιο λογο με μπερδευουν οι εμπειριες των παιδιων που ειναι πλεον καλα. Μαλιστα επειδη προσωπικα δεν μπορω να βγαλω ξεκαθαρη ακρη ..θεωρω οτι η παθηση ειναι ψυχοσωματικη (διαφορετικη για τον καθενα) και στην συνεχεια μυοσκελετικη.

(μαλιστα ενα μελος αναφερει οτι μολις απο την πρωτη εβδομαδα αλλαγης διατροφης εγινε καλα!!)

Σχετικα με το αγχος ειναι γεγονος. Μην ξεχνας και εσυ εχεις αναφερει σε καποιο ποστ σου οτι ισως οι καπνιστες δεν ειναι καλη ιδεα να κοψουν το τσιγαρο γιατι πιθανον να συμβαλει στην αυξηση του αγχους κτλ κτλ.  Φαντασου πως αυξανετε το αγχος οταν δοκιμαζεις καθε φορα κατι καινουργιο και αλλαζεις τελειως την καθημερινοτητα σου (πχ νηστειοθεραπεια) η αναποθετεις ολες τις  ελπιδες σου να δουλεψει κτλ. μην ξεχνας επισης οτι η παθηση εχει να κανει κυριως με αγχωδεις ανθρωπους που φλερταρουν και με ψιλοκαταθλιψη δυσθυμια κτλ

οποτε καποιο συμπερασμα απο τις (πλεον αρκετες) περιπτωσεις ιασης μπορει να βγει;

Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.