Θα απαντήσω όμως διότι δεν ήμεθα και μακάκες.

@Phaethon @hyper_ban
Mάλλον ψάχνετε εχθρους εκεί που δεν υπάρχουν. Τoν λόγο τον ξέρετε εσείς. Δεν ξέρω αν μπήκατε καθόλου στον κόπο, αλλά σας θυμίζω ότι είμαι συμπάσχων. ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΥΜΠΩΜΑΤΑ που επηρεάζουν την "πάθηση" μας, όπως λέτε.

@Phaethon
Συμπάθα με κιόλας, αλλά για ακόμα μια φορά φίλε μου, γράφεις ασυναστησίες.

ΠαράθεσηΤο ότι κάποιον τον αγχώνει το να μπαίνει εδώ και να βλέπει ότι ένα τσούρμο παιδιά βρήκαν λύση στο πρόβλημά τους -ο καθένας με τον τρόπο του- με ξεπερνάει ως λογική.

Αυτό κατάλαβες; Ότι αγχώθηκα εγώ επειδή ο φίλος μας βρήκε λύση; Ειλικρινά δεν ταιριάζει με κάποιον που έχει 727+ σχόλια στο συγκεκριμένο φόρουμ και υποτίθεται ότι ξέρει να διαβάζει/γράφει.

Παράθεση
Πολύ δε περισσότερο ας μην την λέει απαξιωτικά και με ειρωνία στα παιδιά που μπήκαν εδώ χωρίς κανέναν όφελος και σπαταλήσαν τον χρόνο τους προσπαθώντας να μας βοηθήσουν...λες και φταίνε αυτά που έγιναν καλά με την όποια συγκεκριμένη μέθοδο. Εξάλλου το forum γι αυτό υπάρχει, για να γράφουμε. Ούτε να τα γκαντεμιάζει αφήνοντας Κασσάνδρικες σπόντες ότι τα συμπτώματα θα τους ξαναέρθουν σε έναν χρόνο. Ας αρκεστεί στη γνώμη του ιατρού του, ο οποίος άλλωστε πληρώνεται γι αυτήν.

Τέτοιο "παιδί" που λες "φίλε" @phaethon είμαι και εγώ. Και εγώ χωρίς κανένα όφελος μπήκα εδώ για να ενημερωθώ, για να καταλάβω πιο πολύ το τι τρέχει με αυτό που έχω. Και ότι γράφω το γράφω από προσωπική εμπειρία. ΕΚτός αν δεν έχεις ξανακούσει σε αυτό το "φόρουμ που υπάρχει για να γράφουμε" ότι πολλοί είναι ασυμπτωματικοί για μεγάλο διάστημα, ώσπου μετά από λίγο υπάρχει έξαρση; Αλήθεια, εσύ αυτό το καταλαβαίνεις ότι αυτή είναι και η εξέλιση της πάθησης; Ανέφερα πουθενά εγώ την φράση ΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΟΣ, 100% ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΞΑΝΑ ΤΗΝ ΠΑΘΗΣΗ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ;
Την δικιά μου εμπειρία μετέφερα και ΔΥΣΤΥΧΩΣ και άλλων εδώ μέσα που εμπείπτουν σε αυτήν την κατηγορία τον παθούντων. Καταλαβαίνεις λοιπόν από αυτή τη φράση ότι Γκαντέμιασα, μίλησα απαξιωτικά, ή πεταξα κασσάνδρικες σπόντες;

Μήπως έτυχε να διαβάζεις την δικιά μου ιστορία πριν μπεις στον κόπο να με χαρακτηρίζεις όπως με χαρακτηρίζεις και το οποίο στερεί στοιχειώδους λογικής; Ή μήπως είμαι αρχάριος και δεν έχω πολλά "χρόνια στην πλάτη" μου ώστε να δικαιούμαι να μιλάω;

Κοιτάτε. Συνεχίζω να μην αντιλαμβάνομαι την επιθετικότητα και των δύο σας. Αν θέλετε σε όλη σας την ζωή να κυνηγάτε ΑΚΑΤΑΝΑΔΕΣ που στο παρελθόν σας τη φέρανε, κάντε το, αλλά τουλάχιστον κάντε το με τρόπο. Αν θέλετε να ξεσπάσετε κάπου, κάντε το αλλού, και μην ψάχνετε αριστερά δεξιά. Πάτε στο ιατρείο του και κάντε του μαλλάξεις. Εμείς οι υπόλοιποι που τραβάμε ότι τραβάμε, και βλέπουμε/γράφουμε ενίοτε και το/στο φόρουμ που ναι, είναι δικό σας δημιούργημα, μήπως βρούμε κάποια λύση, δεν φταίμε τίποτα.


Kρίμα διότι στην κυριολεξία το καταστρέψατε το νήμα του φίλου μας.

Για την ιστορία, φίλε μου @kostiskala διακρίνω ότι και συ είδες "αλλο νόημα" στο ύφος γραφής μου.
Στην φωτογραφία που μας παραθέτεις γράφει "ΔΙΑΙΤΑ ΕΥΕΡΕΘΙΣΤΟΥ ΕΝΤΕΡΟΥ". Γι αυτό και ανέφερα την λέξη ευερέθιστο. Παίζουμε με τις λέξεις μου φαίνεται όμως έ; Διατροφή και όχι δίαιτα. Ξαναπαίζουμε με τις λέξεις. Όσο για τα σουβλάκια, μάλλον δεν παρατήρησες ούτε εσύ το smilie στο τέλος του σχολίου μου, πράγμα που σημαίνει ΧΙΟΥΜΟΡ.


@aman
Με έπιασε, πέρυσι Νοέμβριο με άφησε αρχές φλεβάρη. Με ξανάπιασε τέλη Οκτώμβρη και συνεχίσουμε ακόμα.





Η δική μου ιστορία ΕΔΩ:
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=843.0

ξεθαβω το θεμα αν και ξερω οτι δεν πρόκειται να απαντήσει ο "ασυμπτωματικος" φιλος μας.
Και δυστυχώς δε θα μάθουμε ποτε τι έγινε 
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι βρέθηκε μικρόβιο στο σπερμα του. 
Ηταν μηπως μια τυχαία σύμπτωση ιασης με το ξεκίνημα της διατροφής? 
Η τελικα μπορει πολλοι να εχουν μικροβιο και να μην τους επηρεάζει ?
Σε συζήτηση με τον γιατρο, θυμάμαι μου ειχε πει οτι μπορει να το εχω κολλήσει πριν 10 χρονια αλλα τώρα να ξεκίνησε η φλεγμονή
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''

Γεια σας φίλοι μου.
Τυχαία μπήκα μια και η όλη ιστορία που πέρασα μου φαίνεται σαν μια κακή ανάμνηση!

ΣΥΝΕΧΙΖΩ!!! την προσεκτική διατροφή μου... στα τόσα χρόνια μόνον μια φορά είχα μια ήπια ενόχληση για λίγες ώρες... τρόμος αλλά έφυγε γρήγορα. ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΛΑ!

Αγαπητέ φίλε 123 καταρχάς σου εύχομαι τα καλύτερα. Ναι, είχα μικρόβιο το οποίο καταπολεμήθηκε μετά από πολύ κόπο όπως είπα. Μπορεί να έχεις δίκιο σε αυτά που λες, δεν θα μάθουμε ποτέ. Το γεγονός παραμένει ότι είχα χαλάσει το έντερό μου το οποίο με την ανάποδη διατροφή και το ρίσκο που πήρα επανήλθε.

Θα τολμήσω να σας πω μετά από τόσα χρόνια αυτό που δεν τόλμησα τότε. Το ενδεχόμενο δηλαδή το prostenal να μου προκάλεσε τον ερεθισμό στο έντερο ο οποίος μεταφράστηκε σε ενόχληση στον προστάτη μετά την θεραπεία μου. Το λέω με μεγάλη επιφύλαξη, δεν είμαι γιατρός και φυσικά δεν θα ρισκάρω να κάνω δοκιμή και να δοκιμάσω να το πάρω ξανά για να δω...

Δεν θα παρακολουθήσω όπως έκανα όλα αυτά τα χρόνια καμία αντιπαράθεση εδώ μέσα. Σκοπός μου είναι μόνον να σας βοηθήσω όπως με βοηθήσατε. Δεν τολμάω να σκεφτώ καν τι περνάτε.... Σας καταλαβαίνω όλους και σας σκέφτομαι που και που... Βασανίστηκα πολύ τότε!

Σας ευχαριστώ όλους και πάλι και σας εύχομαι υγεία και προκοπή.

Κ.