07 Νοεμβρίου, 2015, 01:18:40 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 15 Φεβρουαρίου, 2016, 01:28:50 ΜΜ από just

.

Παράθεση από: just στις 07 Νοεμβρίου, 2015, 01:18:40 ΜΜ
Παιδια καλησπερα, επαιρνα φιναστεριδη κ τον τελευταιο καιρο εχω καποια προβληματα στυσης.
Επισκεφτηκα εναν γιατρο στην Αθηνα και μου διεγνωσε χρονια προστατιτιδα.
Μου ειπε να παω να κανω εξετασεις σε ενα κεντρο που προτεινει αυτος και οτι θα πρεπει να ξεκινησω θεραπεια με μαλαξεις και ισως ενεσεις στον προστατη.

Μιλάς σοβαρά τώρα;
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

#2 15 Νοεμβρίου, 2015, 06:50:29 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 15 Φεβρουαρίου, 2016, 01:29:12 ΜΜ από just
.



Είχα κάνει stamey mears στο Σισμανόγλειο, αυτό που δε μου άρεσε ήταν η εξέταση ουρηθρικού που κάνουν επιπροσθέτως, που σου βυθίζουν στην ουρήθρα μπατονέτες. Εκτός από άχρηστη (γνώμη μου) η εξέταση ουρηθρικού μπορεί να πληγώσει την ουρήθρα σου, όπως συνέβη με εμένα.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

#4 16 Νοεμβρίου, 2015, 06:39:04 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 15 Φεβρουαρίου, 2016, 01:29:31 ΜΜ από just
.

Εγώ νόμιζα πως πήγες εκεί για να κάνεις εξέταση stamey για αυτό έσπευσα να σε προφυλάξω από περεταίρω βλάβες...
Οι γιατροί θα μας τρελάνουν, το έχω ξαναγράψει.
Ο ένας σου λέει ότι πρέπει να κάνεις μαλάξεις και ενέσεις και ο άλλος ότι είναι ψυχολογικό.
Δύο ερωτήσεις μόνο:
1. Ο μαλαξιολόγος-ενεσάκιας έγραψε και κάποια διάγνωση ή γνωμάτευση μαζί με τον υπέρηχο; Σου έγραψε ας πούμε ότι 'στο συνημμένο υπέρηχο φαίνεται ότι ο κ. just έχει φλεγμονές στον προστάτη του' ή κάτι τέτοιο; Έτσι ένα κειμενάκι ας πούμε, με σφραγίδα και υπογραφή, όπως συνηθίζεται να κάνουν οι γιατροί που μας κάνουν και μας εκτυπώνουν υπέρηχους. Λέω τώρα, γιατί έτσι γίνεται συνήθως. Αν δε σου έγραψε κάτι τέτοιο σε προβληματίζει καθόλου που δε σου το έγραψε αλλά απλώς σου το είπε;
2. Ο γιατρός στο Σισμανόγλιο ήταν ο καθηγητής ή κάποιος 'παρά τω καθηγητή';
Σου είπε ότι 'οι φλεγμονές δε σημαίνουν απαραίτητα ότι έχεις προστατίτιδα' ή ότι 'οι αποτιτανώσεις στον προστάτη δε σημαίνουν απαραίτητα ότι έχεις προστατίτιδα'.
Είναι άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Η στυτική δυσλειτουργία δεν είναι απαραίτητα σύμπτωμα προστατίτιδας. Πολλοί είχαμε ή έχουμε προστατίτιδα, χωρίς προβλήματα στύσης.
Ούτε οφείλεται απαραίτητα σε ψυχολογικά προβλήματα.
Η στυτική δυσλειτουργία  μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, δες και εδώ:
http://www.imop.gr/sex/stytikh-dysleitourgia

Στη θέση σου θα έκανα κάποια διερεύνηση. Σε γιατρό (αναγκαίο κακό δυστυχώς...), μόνο που εγώ δεν έχω να σου προτείνω κάποιον.
Τα αυξημένα λευκά είναι ένα θέμα που ίσως θέλει επίσης διερεύνηση. Αν υπάρχει κάποια λοίμωξη στον προστάτη αυτό μπορεί να το δείξει η καλλιέργεια προστατικού υγρού που θα σου κάνει ο γιατρός που τελικά θα επιλέξεις, μαζί με όποια άλλη εξέταση κρίνει αυτός απαραίτητη.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

#6 17 Νοεμβρίου, 2015, 03:20:12 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 15 Φεβρουαρίου, 2016, 01:29:55 ΜΜ από just
.

#7 23 Νοεμβρίου, 2015, 05:23:16 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 15 Φεβρουαρίου, 2016, 01:30:08 ΜΜ από just
.

Έπαιρνες φιναστερίδη? και νομίζεις πως θεραπεύοντας την προστατίτδα θα καταφέρεις τι??
τα πράγματα ειναι πολύ περίπλοκα μετά τη χρήση φιναστερίδης και για λίγες μέρες χρήση η ζημία μπορεί να μακροχρόνια ή και δυστυχώς μόνιμη

η προστατίτιδα απλά ειναι ένα σύμπτωμα μετά της χρήσης φιναστερίδης που απορρυθμίζει πρωτεινικά τον προστάτη και το ανοσοποιητικό σου

στη θέση σου θα ξεκινούσα γυμναστική με βάρη κυρίως βαθιά καθίσματα και γενικότερα όσο περισσότερο resistance training αντέχει ο οργανισμός σου με τον καιρό και με εναλλαγές με κάποιο σπορ που σου αρέσει και χρήση πρωτεινών τουλάχιστον 70% περιεκτικότητας στο σκεύασμα για να δούμε τι ελαστικότητα έχει πλέον ο άξονας γοναδοτροπινών και κορτικοτροπινών σου και πόσο μπορούνε να ανέβουνε

με υπομονή και προσπάθεια μπορεί να βρεις ένα 50-60% βελτίωση σε 1-2 χρόνια

αν έχεις κάνει τπτ εξετάσεις ορμονικές στείλτες εδώ να τις δούμε και να σχολιάσουμε περαιτέρω

απαραίτητες είναι οι

fsh
t3/t4
tsh
ελεύθερη τεστοστερόνη
ολική τεστοστερόνη
βιταμίνη d3
3-adiol-g (γλουκουρονίδιο της 3α ανδροστενεδιόλης) ** η πιο σημαντική μην την αμελήσεις δεν θα βγάλουμε συμπέρασμα
ultra sensitive CRP

παραπέρα δε σου γράφω γιατί δεν έχει νόημα σε αυτή τη φάση

υπομονή και θα δούμε τι μπορεί να διορθωθεί άμεσα και τι μακροπρόθεσμα







και για να στο κάνω πιο λιανά
τα συμπτώματα που αναφέρεις ειναι ειναι κατά 90% λόγω της φιναστερίδης και 5-10% λόγω μιας πιθανής προστατίτιδας

δλδ αδυναμία φουλ στύσης
αδυναμία να κρατήσεις τη στύση σου πολύ ώρα
πτώση στην σκληρότητα του πέους
κτλ

ειναι χαρακτηριστικά συμπτώματα ασθενών που έχουνε χρησιμοποιήσει αναστολείς της 5-α αναγωγάσης

τώρα αν έχεις πρωινές στύσεις (χωρίς να είναι γεμάτη η ουροδόχος κύστη σου-ήλεγξε το αυτό) είναι θετικό γιατί υπάρχει το πρωινό σήμα από τον υποθάλαμο, αν αυτή η στύση δεν διαρκεί (όπως θα έπρεπε τουλάχιστον 2-3-5 λεπτά) ή αν δεν έχεις στύσεις που να σε ξυπνάνε ή τυχαίες στύσεις κατά τη διάρκεια της μέρας όπως η πλειοψηφία των ανδρών, σημαίνει απλά ότι έχουνε επιβραδυνθεί τα ένζυμα που μεταβολίζουνε την τεστοστερόνη σε διυδροτεστοστερόνη και αυτό γίνεται λόγω πτώσης διαφόρων νευροδιαβιβαστών στον εγκέφαλο σου πρωτίστως αλλά και λόγω δευτερευόντων διαταραχών που προκαλεί η φιναστερίδη στο μεταβολισμό άλλων ορμονών.
Από τον εγκέφαλο σου ρυθμίζετε η όρεξη η διάρκεια και η σκληρότητα της στύσης σου.
Και προστατίτιδα να είχες αν τα χημικά αυτά του εγκεφάλου λειτουργούσανε απρόσκοπτα θα είχες καλή στύση και με διάρκεια ασχέτως αν πονούσες ή αν αισθανόσουνα θερμότητα στα γεννητικά σου λόγω μιας πιθανής φλεγμονής.

Υπάρχουνε βέβαια και περιπτώσεις προστατίτιδας που επηρεάζουνε στύση κτλ αλλά είναι πολύ μακροχρόνιες και καραμπινάτες, πιθανώς να είχες και άλλα συνοδά συμπτώματα πρωτίστως και μετά να εμφανίζονταν το σεξουαλικό ζήτημα.

Αλλα προστατίτιδα με μόνο συνοδό σύμπτωμα τη σκληρότητα της στύσης σου και τη διάρκεια της ειναι πολύ πιο σπάνιο έως εξαιρετικά, όχι πως δε συμβαίνει




#10 14 Δεκεμβρίου, 2015, 09:28:36 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 15 Φεβρουαρίου, 2016, 01:30:24 ΜΜ από just
.

#11 14 Δεκεμβρίου, 2015, 09:30:22 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 15 Φεβρουαρίου, 2016, 01:30:34 ΜΜ από just
.

Παράθεση από: evans στις 15 Νοεμβρίου, 2015, 09:57:41 ΜΜ
Είχα κάνει stamey mears στο Σισμανόγλειο, αυτό που δε μου άρεσε ήταν η εξέταση ουρηθρικού που κάνουν επιπροσθέτως, που σου βυθίζουν στην ουρήθρα μπατονέτες. Εκτός από άχρηστη (γνώμη μου) η εξέταση ουρηθρικού μπορεί να πληγώσει την ουρήθρα σου, όπως συνέβη με εμένα.
Εγώ την έκανα αυτή την εξέταση στο συγκεκριμένο ιατρείο του νοσοκομείου και πέθανα από τον πονο κόντεψαν να λυποθυμησω.Για ώρες δεν μπορούσα να κατουρήσω από τον πονο.Απο τότε που έκανα αυτή την εξέταση πάνε 2 με 3 χρόνια παρατήρησα πως εκσπερμάτωση ποιο γρήγορα σε σχέση με  πριν την κάνω την εξέταση θα έλεγα πως έχει αισθητή διαφορά και χρειάζομαι.περισσοτερο χρόνο για να πετύχω ικανοποιητική στύση..
Στυτική δυσλειτουργία και προωρη εκσπερμάτωση μετά από 7 μηνες φιναστεριδης τον Νοέμβριο του 2013.βελτιωση μετά από κάνα χρόνο  η οποία βελτίωση κράτησε λίγους μήνες και μετά από έντονη σεξουαλική ζωή  αρχίζουν καψίματα σε απροσδιόριστο σημείο κοντά στην λεκάνη.Παω σε γιατρό Ιανουάριο του 2016 και.μετα από εξέταση με μπατονετες στην ουρήθρα που μου βρήκε χλαμύδια και μου έδωσε 14 μέρες αντιβίωση η στύση μου χειροτέρεψε ξανα  αμέσως μετά την τρομερά επίπονη εξέταση και επανήλθε η πρόωρη εκσπερμάτωση που κρατανε ως σήμερα μαζί με  το κάψιμο στην περιοχή της λεκάνης που  δεν είναι συνεχές αλλά με πιάνει τακτικά και όταν με πιάνει είναι ελαφρύ .Τα χλαμύδια δεν ξαναεμφανίστηκαν σε καμοια εξέταση ούτε κάνα άλλο μικροβιο.Η ορμόνες μου είναι εντός φυσιολογικών ορίων και το τριπλές πέους δεν έδειξε κάτι παθολογικό.Το σπερμοδιαγραμμα είναι καλό εκτός από το ιξώδες που είναι πολύ αναιβασμενο το ph που είναι 8.5 αναιβασμενο και αυτό και μικρός όγκος σπέρματος 1.8.Η ηλικία μ είναι 30 χρόνων.